Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εάν καλύτερη θερμική συμπεριφορά είναι 6-7C διαφορά χωρίς VRM τι ναπω..... Εγώ δεν έχω πρόβλημα με θερμοκρασίες αλλά δεν ανεβαζω V για κανένα λόγο.

Το ότι σίγουρα θέλει λιγότερο είναι 100% το πόσο είναι safe δεν ξέρω.

1.33 stock είναι ο Θεός και ο απόστολος μαζί :D

1.088 ο 4690Κ στην Hero και μέχρι τα 4200 είναι 100% σταθερός.

Το ρεύμα πάντως που δίνει στο είναι και ανάλογα την μητρική, άλλες επιλέγουν σχετικά ψηλά για να είναι σίγουρα άλλες λιγότερο.

BTW που βρήκες data sheet της Intel που λέει τόσο. Λίγο που είδα όλοι λένε max 1.45 και γκρινιαζουν για το μικρό headroom που έχει το τσιπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1770

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

το εχω εδω κ μερικες μερες στα 4.7 με 1.35 κ ειναι οκ,δεν θα τον ζορισω αλλο ομως

 

Δεν χρειάζεται ιδιαίτερα να τον πιέζεις τον cpu σε αυτά τα volt.Έχει αρκετή δύναμη και στα 4.5-4.6.Όπως και να έχει εσύ ξέρεις σε τι δύναμη επαρκεί ο cpu σου.Γενικά για μένα είναι υποφερτό μέχρι 1,35-1,36 vcore σε αυτούς τους επεξεργαστές αν έχουν επαρκή ψύξη.Αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να μην σκέφτεσαι τίποτα περίστρεψέ τον μέχρι 1.3 για μένα (και κοιτάς την μακροζωία του cpu).Αν αναβαθμίζεις cpu ανά δύο-τρία χρόνια άστον ως έχει.Πάντα όμως σε συνάρτηση με τα temps που έχεις...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συμφουρίτη πιάσαμε ένα θέμα και μου είπε αν με το καλό μου αλλάξουν την 290 μήπως να τις έδινα και τις 2 και να πάω σε μία 980 τι λέτε παλικάρια.Και από πλευράς παιχνιδιών και benches

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν καλύτερη θερμική συμπεριφορά είναι 6-7C διαφορά χωρίς VRM τι ναπω..... Εγώ δεν έχω πρόβλημα με θερμοκρασίες αλλά δεν ανεβαζω V για κανένα λόγο.

Το ότι σίγουρα θέλει λιγότερο είναι 100% το πόσο είναι safe δεν ξέρω.

1.33 stock είναι ο Θεός και ο απόστολος μαζί :D

1.088 ο 4690Κ στην Hero και μέχρι τα 4200 είναι 100% σταθερός.

Το ρεύμα πάντως που δίνει στο είναι και ανάλογα την μητρική, άλλες επιλέγουν σχετικά ψηλά για να είναι σίγουρα άλλες λιγότερο.

BTW που βρήκες data sheet της Intel που λέει τόσο. Λίγο που είδα όλοι λένε max 1.45 και γκρινιαζουν για το μικρό headroom που έχει το τσιπ.

http://www.intel.com/content/www/us/en/processors/core/desktop-6th-gen-core-family-datasheet-vol-1.html, σελίδα 114.

 

το εχω εδω κ μερικες μερες στα 4.7 με 1.35 κ ειναι οκ,δεν θα τον ζορισω αλλο ομως

 

Φαντάζομαι πως ζόρισες τον cpu για να ελέγξεις σταθερότητα, έτσι; Αν ναι με ποιο πρόγραμμα και πόση ώρα;

Με συμφουρίτη πιάσαμε ένα θέμα και μου είπε αν με το καλό μου αλλάξουν την 290 μήπως να τις έδινα και τις 2 και να πάω σε μία 980 τι λέτε παλικάρια.Και από πλευράς παιχνιδιών και benches

980ti χωρίς σκέψη ... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/s/7514333/Gigabyte-GeForce-GTX980-Ti-6GB-GV-N98TWF3OC-6GD.html Τι λέει???Καλά έχω ξεφύγει.Ολα αυτά βέβαια αν και εφόσον μου αλλάξουν την κάρτα γιατι ποτέ δεν ξέρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα αν υπαρχει η δυνατοτητα να πας σε 980ti η amd fury x σαφως δεν το συζηταμε.Παντως και η 980 ειναι καλη επιλογη ειδικα αν πετυχεις κανα καλο κομματι και την βαλεις νερο.Δεν τα εχω συμπαθησει ιδιαιτερα τα sli/cf,μονο για benchmarks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/s/7514333/Gigabyte-GeForce-GTX980-Ti-6GB-GV-N98TWF3OC-6GD.html Τι λέει???Καλά έχω ξεφύγει.Ολα αυτά βέβαια αν και εφόσον μου αλλάξουν την κάρτα γιατι ποτέ δεν ξέρεις

Εγω θα ελεγα να δεις πρωτα το θεμα οθονης γιατι οπως και να εχει αν δεν κλεισει εκεινο το θεμα ακομα και η r9 290 ειναι overkill στην αναλυση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω πως στην πώληση θα μπει και μια sabertooth αν και εφόσον μου την κάνουν rma

 

Αν μπορείς να πας για την 980ti δαγκωτό bro... Στα benches θα βρίσκεσαι κοντά στο crossfire που είχες...Το link  δε δουλεύει που έβαλες...Την saber θα την δώσεις???Για την 980 καλή είναι αλλά θα βρίσκεσαι αρκετά πίσω από το crossfire που είχες.Αν μπορείς για ti  δώσε πόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχω μια εξέλιξη επ`αυτού.Βρήκα μια ρύθμιση κατα τύχη και πλέον έχω κανονικά 1920Χ1080 :-D :-D.Βέβαια οθόνη θέλω αλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχω μια εξέλιξη επ`αυτού.Βρήκα μια ρύθμιση κατα τύχη και πλέον έχω κανονικά 1920Χ1080 :-D :-D.Βέβαια οθόνη θέλω αλλα...

πως το καταφερες αυτο?ειχες κανει κατι λαθος πριν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.intel.com/content/www/us/en/processors/core/desktop-6th-gen-core-family-datasheet-vol-1.html, σελίδα 114.

 

 

Φαντάζομαι πως ζόρισες τον cpu για να ελέγξεις σταθερότητα, έτσι; Αν ναι με ποιο πρόγραμμα και πόση ώρα;

980ti χωρίς σκέψη ... ;)

128 σελίδες. Να πω ότι στην 14 δεν αναφέρεται τίποτα; Τέλος πάντων δικό σου είναι δώσε 1.5 τι να πω ότι guide είδα 1.45 λέει όπως και ή Asus :D

Και αυτό το θεωρώ πολύ αλλά τι ξέρω εγώ... απλός Μιτσός είμαι.

 

Edit 1.52, ήταν στην 114 είδα 14. Κατά τα άλλα ότι είπα. Τα nm είναι nm και προτιμώ να πω λίγο παρά να πάρω κόσμο στο λαιμό μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...