Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αδελφε, ποσο ρευμα εισοδου ( VccIN ) χρησιμοποιεις ?

 

Μονο ρευμα εχω πειραξει και τις μνημες profile 1 για να τις δει 2133

 

Που θα το δω αυτο VccIN ?

 

Και αυτο VRIN Loadline Calibration τελικα που το βαζουμε στο Auto στο High η στο Ultra ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Fallen4ngel φιγουράρει στη λίστα με τα καλύτερα αποτελέσματα της προηγούμενης εβδομάδας !!!

 

http://hwbot.org/newsflash/3096_most_valuable_submission_of_week_39_2015_201.3_points_by_splave.rom_%28united_states%29

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδελφε, ποσο ρευμα εισοδου ( VccIN ) χρησιμοποιεις ?

 

 

Δεν το βρηκα πουθενα, ισως καποιος που εχει την soc force να μπορει να βοηθησει.

Οι μνημες μου ειναι 1.6v αλλα στο bios τις βλεπει 1.5v στο auto να τις βαλω 1.6 η να τις αφησω εκει;

Προσεξα κατι αλλο που το εκανε και η προηγουμενη μητρικη αρα δεν πιστευω να ειναι θεμα μητρικης.

 

Οταν μπω στο bios και απλα βγω δεν κανω τιποτα απολυτως απλα save restart οταν αναβει μου κανει ενα μακρυ μπιπ και δυο μικρα και δεν εχω σημα στην  οθονη ενω τα Windows εχουν ξεκινησει (το βλεπω απο το caps lock)

 

Για να δουλεψει παταω το power button μια φορα για να κανει τερματισμο και μετα το παταω ξανα και δουλευει κανονικα.

 

memtest εκανα, την καρτα γραφικων την εχω τεσταρει ασχετα αν το κανει και χωρις να εχω την καρτα γραφικων πανω και να εχω συνδεση την οθονη στο hdmi της μητρικης.

Edit:

 

Τα μπιμπ ειναι ενα μακρυ και τρια μικρα.

Εβαλα και τις μνημες χωρις profile δηλαδη στα 1333 αλλα παλι το ιδιο τις εβαλα και profile 2 1600 ξανα τα ιδια.

Το profile 1 ειναι για 2133 που ειναι οι μνμες μου.

faq_q.gif What does BIOS beep sound mean?     faq_a.gif 1.AWARD BIOS 1short beep :System normal 2 short beep :CMOS Error 1 long beep and 1 short beep:Memory error 1 long beep and 2 short beep:Graphic card error 1 long beep and 3 short beep :AGP error 1 long beep and 9 short beep :Memory Error Continuous long beep :Memory not correctly installed Continuous short beep :Power supply unit failed 2.AMI BIOS 1 short beep :Memory Error 2 short beep:Memory parity check error. 3 short beep :basic memory 64K address check error 4 short beep :Real Time Clock malfunction . 5 short beep :CPU error 6 short beep:Keyboard error 7 short beep :CPU interruption error 8 short beep:Graphic card error 9 short beep :Memory error 10 short beep :CMOS error 11 short beep :CPU cache memory malfunction  

 

 

Μηπως πρεπει να κανω καποια ρυθμιση για την καρτα γραφικων στο bios ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναρωτιέμαι αν είμασταν όλοι οι Ελληνες μαζί στο Hwbot δεν θα ήταν καλύτερα??

ειμασταν καποτε επι εποχης hipro δε μας πλησιαζε κανεεις αν ανατρεξεις την ιστορια  μυθικο ατομο  με απιστευτα νουμερα και καποια στιγμη εβγαλαν και τροφοδοτικα(ΣΧΕΔΙΑΣΗ Ο ΙΔΙΟΣ) με το ονομα του μιλαμε για το 2009 

Hipro-Tech ST-750-EAJ 750W PSU  νομιζω ειχε και 1000 η 1200 δε θυμαμε 

 

καποια στιγμη θα πρεπει να αναφερει την ιστορια ο τασος σαν αρχηγος που ειναι !!

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Fallen4ngel φιγουράρει στη λίστα με τα καλύτερα αποτελέσματα της προηγούμενης εβδομάδας !!!

 

http://hwbot.org/newsflash/3096_most_valuable_submission_of_week_39_2015_201.3_points_by_splave.rom_%28united_states%29

 

Ευχαριστω πολυ Τασο, αν και θα μπορουσα πολυ καλυτερα σιγουρα. Δυστηχως οπως ειχα πει και στον Νικο οταν ειχαμε βρεθει τα PC τα εχω με πολυ safe ρυθμισεις.Οπως και να εχει εστω και σαν διαλειμμα απο το παιχνιδι καλες ηταν οι μετρησεις (αν και με κραζουν στο TS οι συμπαικτες χεχε)

Μπράβο Fallen άψογος!!!!!!!!!!!

 Ευχαριστω φιλαρακι μου, στα AMD σε εχω στο κατοπι αλλα θελω δουλεια. Προσπαθω να μαθω και την μητρικη που δεν εχει καμια σχεση με τις Asus που ειχα συνηθησει  :-(  παντως το LLC δινει ρευμα στο Θεο αλλα δεν μπορεις να το κρατησεις σταθερο πχ στο High οπως το εκανε η Sabertooth. Σημερα βαζω αλλες μνημες και θα δω για λιγο ακομη εκει χωρις να φαω την μερα μιας και πρεπει να προλαβω και τα bench στο APU

Δεν το βρηκα πουθενα, ισως καποιος που εχει την soc force να μπορει να βοηθησει.

Οι μνημες μου ειναι 1.6v αλλα στο bios τις βλεπει 1.5v στο auto να τις βαλω 1.6 η να τις αφησω εκει;

Προσεξα κατι αλλο που το εκανε και η προηγουμενη μητρικη αρα δεν πιστευω να ειναι θεμα μητρικης.

 

Οταν μπω στο bios και απλα βγω δεν κανω τιποτα απολυτως απλα save restart οταν αναβει μου κανει ενα μακρυ μπιπ και δυο μικρα και δεν εχω σημα στην  οθονη ενω τα Windows εχουν ξεκινησει (το βλεπω απο το caps lock)

 

Για να δουλεψει παταω το power button μια φορα για να κανει τερματισμο και μετα το παταω ξανα και δουλευει κανονικα.

 

memtest εκανα, την καρτα γραφικων την εχω τεσταρει ασχετα αν το κανει και χωρις να εχω την καρτα γραφικων πανω και να εχω συνδεση την οθονη στο hdmi της μητρικης.

Edit:

 

Τα μπιμπ ειναι ενα μακρυ και τρια μικρα.

Εβαλα και τις μνημες χωρις profile δηλαδη στα 1333 αλλα παλι το ιδιο τις εβαλα και profile 2 1600 ξανα τα ιδια.

Το profile 1 ειναι για 2133 που ειναι οι μνμες μου.

faq_q.gif What does BIOS beep sound mean?     faq_a.gif 1.AWARD BIOS 1short beep :System normal 2 short beep :CMOS Error 1 long beep and 1 short beep:Memory error 1 long beep and 2 short beep:Graphic card error 1 long beep and 3 short beep :AGP error 1 long beep and 9 short beep :Memory Error Continuous long beep :Memory not correctly installed Continuous short beep :Power supply unit failed 2.AMI BIOS 1 short beep :Memory Error 2 short beep:Memory parity check error. 3 short beep :basic memory 64K address check error 4 short beep :Real Time Clock malfunction . 5 short beep :CPU error 6 short beep:Keyboard error 7 short beep :CPU interruption error 8 short beep:Graphic card error 9 short beep :Memory error 10 short beep :CMOS error 11 short beep :CPU cache memory malfunction  

 

 

Μηπως πρεπει να κανω καποια ρυθμιση για την καρτα γραφικων στο bios ???

 

Δες μηπως κλεινωντας το Fast boot στρωσει, λογικα απο εκει ειναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fast boot στις μνημες; εκει εχω δει fast boot στο bios

 

Μαλλον αυτο λες! Το εχω βαλει ultra το πρωτο και fast το δευτερο.

 

fast-boot-gigabyte-z87x-ud5h-lga-1150-at


Μου το κανει ομως μονο οταν μπω στο bios και απλα βγω αν δεν μπω στο bios οσες φορες και να αναψω τον υπολογιστη αναβει κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fast boot στις μνημες; εκει εχω δει fast boot στο bios

 

Μαλλον αυτο λες! Το εχω βαλει ultra το πρωτο και fast το δευτερο.

 

fast-boot-gigabyte-z87x-ud5h-lga-1150-at

 

Ναι μαλλον αυτο ειναι, στην Asus στην καρτα Boot εχει Fast Boot και Hardware Fast Boot. Το αλλο στις μνημες να το πω χοντρικα κανει καλυτερο τσεκ στις μνημες αν το λεω σωστα  :-D  και δεν εχει καμια σχεση.

οπως το βλεπω αυτο που εστειλες δοκιμασε με disable

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισο δηλαδη τι μισο 2 ωρες γιατι κατεβαζω κατι και με τα 4mbps που εχουμε εδω Περιστερι-Χρυσουπολη το ιντερνετ κοιμαται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παντως εχουν ποντους ανεβαστε εσεις νουμερα με τα βαρβατα κινητα με androind

εχουμε και λεμε

 

ice storme

ice storm extreme

ice storm unlimited

sling shot 

 

 

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ !! τι ειναι αυτα καταγγελεια !! τασο !!

χαχαχα να τρεχεις ICE STORM για android bench και να σου λεει MAXED OUT !!!!!!!!!

δοκιμασε λεει το πιο πανω σε δυσκολια το extreme !!! δε παμε καλα !!

 

post-238528-0-64729200-1443512880_thumb.jpg

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν υπαρχει ενα ξεχωριστό θεμα για βοηθεια σε bios ρυθμισεις, πληροφοριες για safe ρευματα και λοιπα? Με το να ρωταει ο καθενας εδω και χαλαει το θεμα, και χανονται οι απαντησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο ρευμα εχω πειραξει και τις μνημες profile 1 για να τις δει 2133

 

Που θα το δω αυτο VccIN ?

 

Και αυτο VRIN Loadline Calibration τελικα που το βαζουμε στο Auto στο High η στο Ultra ?

στη gigabyte ειναι το v-rin και επισης εκτος απο ρευμα εχει και llc το vrin

εγω επαιζα στα 2.0 vrin για ψηλα ρολογια στη gigabyte μου τοτε και το vrin llc στο high ειχα

εδω εχει οτι χρειαζεσε για τη μητρικη σου και πως θα ανεβεις καλο διαβασμα  τα εξηγει ολα

http://www.overclock.net/t/1490835/the-gigabyte-z97x-overclocking-guide

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το vrin το εχω στο auto στην προηγουμενη μητρικη το ειχα στο high


Ναι μαλλον αυτο ειναι, στην Asus στην καρτα Boot εχει Fast Boot και Hardware Fast Boot. Το αλλο στις μνημες να το πω χοντρικα κανει καλυτερο τσεκ στις μνημες αν το λεω σωστα  :-D  και δεν εχει καμια σχεση.

οπως το βλεπω αυτο που εστειλες δοκιμασε με disable

 

το εκανα disable αλλα παλι τα ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το vrin το εχω στο auto στην προηγουμενη μητρικη το ειχα στο high

 

το εκανα disable αλλα παλι τα ιδια.

στο auto ειναι 1.85 ειναι λιγο για ψηλα ρολογια !! ειδες τι λεει απο 2.0-2.2 ;;

a good starting point for the VRIN is 2.0v to 2.2v (higher can provide more stability but higher temperature)

 

βαλε το προγραμματακι που εχουν το RTL ΝΑ ΒΛΕΠΕΙς ΤΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΡΕΥΜΑ

αλλα πανω απο ολα διαβασε το quide που εχει κανει ο sin για να καταλαβεις ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΙ

 

https://drive.google.com/file/d/0BzwezAECNDh8bUp0Z05NVnFrYjQ/edit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...