Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκανα και ενα στρεσαρισμα για 15 λεπτα για να δω αν θα κρασαρει. Ρυθμισεις εβαλα οτι ειχα στην αλλη μητρικη δηλαδη 4.6 με 1.235v

 

image.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρήκα, δεν το λένε LLC αλλά μέσα από το bios την ίδια δουλειά την κάνουν με το CPU Voltage Offset, δηλαδή αντί να διαλέγεις αυτόματα Low-Medium-High παίζεις με Offset ρεύμα απευθείας.

Για τα λεφτά της πάντως είναι διαμάντι η συγκεκριμένη!

 

 

Η 970 FATALITY PERFORMANCE μάλλον έχει περάσει με νέο revision σε κατώτερη ποιότητα.

 

Διάβαζα σε ένα άρθρο πως η ASROCK μιλάει για 8+2 VRM αλλά στην ουσία είναι δυο των 4+1.  Φοράει για PWΜ controller τον Richtek RT8871A  που παίζει για 4+1 κύκλωμα. Επίσης τα τρανζίστορς είναι τα Renesas  K3J3 και K3J2 τα οποία ο reviewer έγραφε πως δεν είναι για τέτοια φορτία.

Ο reviewer έλεγε επίσης πως αυτή η μητρική αποκλείεται να κρατήσει σταθερό έναν 9590 .... και πως θα προτιμούσε μια 970 UD3P αντί αυτής για 125watt cpu .

 

Δεν ξέρω λοιπόν τι γίνεται. Στα πρώτα review αυτή η μητρική φαίνόταν μια καλή περίπτωση. Δεν είχα ακούσει τίποτα αρνητικό και δεν ειχα διαβάσει τίποτα.

Εχει περάσει ένα κομμάτι από τα χέρια μου, αλλά το μόνο που έκανα ήταν να κλοκάρω έναν 8320 στα όρια του 8350 και τίποτα παραπάνω. Φαίνοταν πάντως εξαιρετικά ποιοτική.

 

Τώρα με όσα ακούγονται, μάλλον όποιος θέλει να βάλει 9590 και 9370 στο pc του θα πρέπει να κοιτάξει σε GIGABYTE 990FXA-UD3 R4.0 για κάτι σχετικά φτηνό. Η συγκεκριμένη νομίζω υποστηρίζει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Adtakis εχεις δικιο η fatality μεχρι 4.0 αντε 4.2 μπορει να κρατησει. Και αυτο με fan στο socket και στα vrm. Ηταν σκετη απογοητευση. Δυστηχως απο το συστημα που εστησα την βγαλαμε κατευθειαν και πλεον την εχω εγω μηπως βαλω κανενα 6300 ωστε να μην καθεται. Και το μεγαλο ερωτημα. Θα δουλεψει με τον 6300 η θα εχει παλι θεμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και να δοκιμάσεις, να δεις με πόσο ρεύμα παίζεις και σε ποια ghz. Στα 4.6 το 1.235 είναι εντάξει, δοκίμασε αν με λιγότερο θα έχει θέμα ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως κάτοχος της Asrock μπορώ να εκφερω και εγώ τη γνώμη μου...Απ'τον Φεβρουαρη που την έχω δεν είχα ποτέ θεμα σταθερότητας.Όσον αφορά το o/c είναι απλά μια καλή μητρική μεσαίας κατηγορίας και φυσικα δεν μπορεί να συγκριθεί με τις κορυφαίες του ειδους.

 

Θέμα με τις θερμοκρασίες δεν είχα ούτε οταν είχα στρεσσαρει για 5Ghz με ρεύμα 1.51V,τα κατάφερε με επιτυχία.Βέβαια μετά τα 4.5 Ghz θέλει πολύ ρεύμα και δεν το προτιμώ παρά μόνο για να κανω κάνα bench.Δεν είμαι σίγουρος αν ευθύνεται καθαρά ο cpu γι αυτό ή αν είναι και θέμα μητρικής.Στα bios επίσης δεν έχει ποικιλία ρυθμίσεων,είναι κάπως φτωχη (όχι ότι είναι απαραίτητα κακό!).

 

Με λίγα λόγια,για ένα μέτριο προς καλό o/c είναι αρκετή.Ήμουν και κάπως τυχερός όταν την αγορασα στα 100 ευρω.Δεν νομίζω ότι υπήρχε κάποια καλύτερη σ αυτά τα λεφτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thano δεν είσαι και άσχημα αν μιλάμε για 101% σταθερό.

Είχα διάφορα προφίλ σταθερά και όταν έβαλα παιχνίδι στις 2 μέρες έριχνε ένα BSOD, βέβαια αν πω ότι έπαιζα και 6-7 ώρες την μέρα (ατιμο ARK) δεν ήταν και άσχημα και εστρωσα και 3 προφίλ που στην ουσία ήθελαν 0,005 ρεύμα παραπάνω :)

Μέχρι εκεί πάντως για 24/7 non stop είσαι άρχοντας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thano δεν είσαι και άσχημα αν μιλάμε για 101% σταθερό.

Είχα διάφορα προφίλ σταθερά και όταν έβαλα παιχνίδι στις 2 μέρες έριχνε ένα BSOD, βέβαια αν πω ότι έπαιζα και 6-7 ώρες την μέρα (ατιμο ARK) δεν ήταν και άσχημα και εστρωσα και 3 προφίλ που στην ουσία ήθελαν 0,005 ρεύμα παραπάνω :)

Μέχρι εκεί πάντως για 24/7 non stop είσαι άρχοντας.

Θα συμφωνησω 110%. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσπαθησα για 1.232 απο bios 1.231 στο CPU-Z αλλα στα 20 λεπτα εφαγα ακυρο.

 

Το εβαλα παλι 1.235

Αδελφε, ποσο ρευμα εισοδου ( VccIN ) χρησιμοποιεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...