Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο memory controller της CPU δεν ζορίζεται έτσι; Εδώ παλιά λέγανε για τους sandy bridge πως με πάνω από 1.5v στις ram μπορεί να καεί.

 

Θα μου επιτρέψεις να σου απαντήσω με μιά ερώτηση.

 

Πόσους ξέρεις (αποδεδειγμένα) να κάηκαν , όχι από 1,5 volt ... αλλά από 1,65+++  ???

Εχω κανει και 2800 9-11-11-22-1Τ-108, με 2.05 Volts

 

Εξήγησε τους ότι έχεις τις καλές G.skill (2400CL9) με τα Samsung τσιπάκια (και προφανώς παραγωγής 2013).

:-D

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά , κανέναν  :-D . Απλά επειδή έχω μνήμες στα 1.65 και i7 2600k είχα κάνει μια "μελέτη"¨για να δω αν είναι ασφαλές ή όχι να τις τρέχω με αυτή την τάση. Εν τέλη ο καθένας έγραφε τα δικά του και δεν έβγαλα ποτέ ασφαλές συμπέρασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και εχει δροσουλα σημερα ειπα να τρεξω μερικα bench συνεχομενα στα 5.offset ρευμα και πολλαπλασιαστη μονο πειραγμα.ολα ταλλα στο auto.αν το χει ψαξει κανεις με ρυθμισεις ας μου δωσει τα φωτα του μπας και μπορεσω να τον παω παραπανω.

 

 

Μιά χαρά σύστημα έχεις.

Με επεξεργαστή αρκετά πάνω από το μέσο όρο.

 

Εξοικειώσου με τα bench στο hwbot (δές τι τρέχουμε-τι επιτρέπεται-τι απαγορεύεται)... και άν θές βοήθεια για o/c ή fine-tuning , άνοιξε ξεχωριστό thread , γιατί εδώ θα "χαθεί" η πληροφοριά που θα πάρεις.

Προσωπικά , κανέναν  :-D . Απλά επειδή έχω μνήμες στα 1.65 και i7 2600k είχα κάνει μια "μελέτη"¨για να δω αν είναι ασφαλές ή όχι να τις τρέχω με αυτή την τάση. Εν τέλη ο καθένας έγραφε τα δικά του και δεν έβγαλα ποτέ ασφαλές συμπέρασμα.

 

Μιά χαρά δουλεύουνε οι Sandy με 1,65 (ίσως και λίιιιγο παραπάνω) για καθημερινή χρήση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου επιτρέψεις να σου απαντήσω με μιά ερώτηση.

 

Πόσους ξέρεις (αποδεδειγμένα) να κάηκαν , όχι από 1,5 volt ... αλλά από 1,65+++  ???

 

Εξήγησε τους ότι έχεις τις καλές G.skill (2400CL9) με τα Samsung τσιπάκια (και προφανώς παραγωγής 2013).

:-D

Ακριβως !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

X442A780.vietnamezikos

 

Και μένα από e-shop vietnamezikos (X437C402) είναι αλλά δε πάει τόσο ψηλά με τόσο λίγο vcore.Συγκεκριμένα 4.8/1.35 και από εκεί και πάνω θέλει αρκετά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αληθεια ρε παιδια Vietnam?οι ποιο πολυ ειναι Malay-costa rica

 

E-shop είναι αυτό ότι θέλει εισάγει στην δικιά μου περίπτωση.Αλλά γενικά δεν έχω κάποιο παράπονο από το cpu....Μια χαρά είναι και το vietnam!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αληθεια ρε παιδια Vietnam?οι ποιο πολυ ειναι Malay-costa rica

Επειδη μου φανηκε περιεργο το Χ οταν τον αγορασα ρωτησα στην ιντελ μεσω live chat τι παιζει με το batch X.μου πε οτι ειναι το καινουριο εργοστασιο της ιντελ στο βιετναμ και οτι της κοστα ρικα εκλεισε.μονο μαλαισια και βιετναμ παραγει επεξεργαστες η ιντελ.

 

 

Ο πρωτος 4790κ που περασε απο τα χερια μου ηταν malay.δεν καταφερα να τον παω 5 ακομα και με 1.44 ρευμα.δεν bootare.οποτε ειναι καθαρα θεμα τυχης ανεξαρτητα απο το εργοστασιο παραγωγης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι μονο.υπαρχουν και USA {Που εχω εγω} αλλα δεν βγαινουν σε λιανική πρως πώληση και ειναι τα καλυτερα κομματια

 

Eγω λεω για το τι θα βρεις στην αγορα.costa rika δεν παιζει να ξαναδεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοιτε και ειναι θεμα τυχης παντα παιζει 50 50 παντα ετσι ειναι


αφου ειδα 6700κ κανωνικα που ειναι κοστα ρικα λες να γινεται μαμουνια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοιτε και ειναι θεμα τυχης παντα παιζει 50 50 παντα ετσι ειναι

αφου ειδα 6700κ κανωνικα που ειναι κοστα ρικα λες να γινεται μαμουνια?

Εμενα ο υπαλληλος της ιντελ μου πε οτι εκλεισε το εργοστασιο στην κοστα ρικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...