Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή δύναμη ρε ομάδα ! 

Θα βοηθούσα και γω ( επειδή ψήθηκα λίγο με τα σχόλια και την ομαδικότητα που αναφέρατε ) αλλά έχω θέμα με θερμοκρασίες στο pc αλλιώς θα σκάλιζα τον 2600Κ να δώσω και γω καναν πόντο :/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να απεγκαταστήσω το ai suite της Asus???Tρέχει στο background ενώ φαντάζομαι δεν το χρειάζομαι εφόσον τα κάνω όλα από το bios


Πριν λίγο άλλαξα πάστα στον επεξεργαστή και έχω σε idle 45 βαθμούς.Θα μου πεις καλοκαίρι 29 βαθμοί στο δωμάτιο αλλα κάτι με τρώει.Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αλλάξω το μπλοκ στον επεξεργαστή με ένα EK-Supremacy Clean CSQ - Acetal CPU Block

post-244051-0-75592800-1442680935_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να απεγκαταστήσω το ai suite της Asus???Tρέχει στο background ενώ φαντάζομαι δεν το χρειάζομαι εφόσον τα κάνω όλα από το bios

Πριν λίγο άλλαξα πάστα στον επεξεργαστή και έχω σε idle 45 βαθμούς.Θα μου πεις καλοκαίρι 29 βαθμοί στο δωμάτιο αλλα κάτι με τρώει.Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αλλάξω το μπλοκ στον επεξεργαστή με ένα EK-Supremacy Clean CSQ - Acetal CPU Block

Παντως δεν φταιει το AiSuite για τις θερμοκρασιες.

 

Εχε δε υπ' οψην σου, οτι σε περιμενει μια τεραστια εκπληξη εαν πας να το απεγκαταστησεις απο το control Panel.

 

Οταν κανεις reboot, θα κανει δεκα ωρες για να μπει στα Windows, γιατι η απεγκατασταση αφηνει πισω πολυ σκουπιδι και θελει

επεμβαση στην registry ( πολυ εξειδικευμενη δουλεια ) για να καθαρισει.

 

Την εχω φαει ασχημα πολλες φορες και σε τρεις πλατφορμες απο το AiSuite.

 

Προχθες, ειδα οτι εβγαλε νεα εκδοση ( 12-9-2015 ) για την Rampage V.

Ειπα ο δυσμοιρος, οτι το διορθωσαν το σκατομανι.

 

Καλα που ειχα παρει ενα Norton Ghost image πιο μπροστα.

 

ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ !

 

Αστο αδελφε. Μην το πειραζεις και θα με θυμηθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεγα να το βγάλω με το revo uninstaller αλλα κάτι θα ξέρεις για να το λες.Τα ψυγεία όταν τα ακουμπάω είναι κρύα και μετράω την θερμοκρασία απ`εξω βέβαια με θερμόμετρα που μετράμε τις μηχανες στα αυτοκινητάκια με νίτρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, επειδή έχω περάσει πολλά με το ai suite σχετικά με την απεγκατάστασή του, κατέληξα στην εξής μέθοδο που με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο κυριολεκτικά. Κάνεις uninstall το ai suite από control panel, μετά το restart όμως βλέπεις δυστυχώς στο task manager asus services και φυσικά υπάρχει λύση. Πας msconfig, ξετικάρεις όλα τα asus services στην ενότητα services, κάνεις restart, πας και διαγράφεις τον φάκελο του ai suite από τον φάκελο program files x86, τρέχεις ένα ccleaner καθαριστή και μητρώο και άντε γειά ai suite.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να απεγκαταστήσω το ai suite της Asus???Tρέχει στο background ενώ φαντάζομαι δεν το χρειάζομαι εφόσον τα κάνω όλα από το bios

 

Πριν λίγο άλλαξα πάστα στον επεξεργαστή και έχω σε idle 45 βαθμούς.Θα μου πεις καλοκαίρι 29 βαθμοί στο δωμάτιο αλλα κάτι με τρώει.Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αλλάξω το μπλοκ στον επεξεργαστή με ένα EK-Supremacy Clean CSQ - Acetal CPU Block

+1 και στα δύο ερωτήματα. Βέβαια το AI είναι όντως μανίκι να βγεί.

Λοιπόν, επειδή έχω περάσει πολλά με το ai suite σχετικά με την απεγκατάστασή του, κατέληξα στην εξής μέθοδο που με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο κυριολεκτικά. Κάνεις uninstall το ai suite από control panel, μετά το restart όμως βλέπεις δυστυχώς στο task manager asus services και φυσικά υπάρχει λύση. Πας msconfig, ξετικάρεις όλα τα asus services στην ενότητα services, κάνεις restart, πας και διαγράφεις τον φάκελο του ai suite από τον φάκελο program files x86, τρέχεις ένα ccleaner καθαριστή και μητρώο και άντε γειά ai suite.

Ακόμη και έτσι αφήνει σκουπίδια και μερικά errors στο log θέλει αρκετό ψάξιμο από registry και μερικά από το task schedule

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, μολις ειδα οτι εχει βγαλει η Asus ενα utility ( γιατι προφανως καταλαβαν την πατατα ) που το τρεχεις αφου απεγξαταστησεις

το AiSuite και καθαριζει λεει τα παντα ( ΑΖΑΧ ασπρος σιφουνας )....Χαχα

Δεν το δοκιμασα ακομα αλλα το βρισκεις στο support section τηε Rampage V.

FAQ's - How to uninstall AiSuite.

 

Αν εχει κανεις ορεξη και χρονο και ειναι τολμηρος, ας το κατεβασει και ας το τρεξει, αφου απεγκατασταθει το AiSuite και

ΜΟΝΟΝ ΣΕ SAFE MODE !!!


+1 και στα δύο ερωτήματα. Βέβαια το AI είναι όντως μανίκι να βγεί.

Ακόμη και έτσι αφήνει σκουπίδια και μερικά errors στο log θέλει αρκετό ψάξιμο από registry και μερικά από το task schedule

Πολυ σωστα αγαπητε συμπαικτη μου και συνοδοιπορε στην ομαδα.

Αυτο ακριβως συμβαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν βγάλω το Asus suite είπα να κατεβάσω τις θερμοκρασίες.Μετά από κουνημα του κουτιού άνοιγμα της μια τάπας του πάνω ψυγείου να φύγει ο αέρας και συμπλήρωμα σε υγρό είμαι 8 βαθμούς κάτω :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: .Το κοίταγα και δεν το πίστευα και από εκεί που στο cinebench στα 5ghz έφτανα 66 βαθμούς τώρα 57-58 max.Πειράζει αν βάλω την αντλία που έχω στο πάτωμα στο πλάι και όχι κανονικά??Γιατι ετοιμάζω τις αλλαγές σιγά σιγά και θέλω να ανεβάσω την αντλία στην πρώτη θέση που είναι το cage με τους δίσκους που έχει και βάση


Εξαφανίστηκε το Asus suite με το revo και μετά με το cleaner της asus.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δεν παει καλα και εχω 73 βαθμους;

 

Πολυ ρευμα τα 1.235v για 4.6 Ghz ?

ΕΙναι για πεταμα η Thermalright Macho Zero ?

Ειναι για πεταμα ο Thermalright TY-140 που εχει η ψυκτρα ?

 

Το μονο καλο που εχει ο υπολογιστης μου ειναι οτι του κανεις στρες τεστ και κοιμασαι διπλα του, εντελως αθορυβος.

 

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμασω αυριο να βγαλω τον ανεμιστηρα του κουτιου που εχει πισω και ειναι κολλητος με την ψυκτρα.

 

Δουλευει με τις μισες στροφες απο οτι ο ανεμιστηρας της ψυκτρας και φοβαμαι πως αντι να κανει push-pull εγκλωβιζει τον αερα μεσα στην ψυκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμασω αυριο να βγαλω τον ανεμιστηρα του κουτιου που εχει πισω και ειναι κολλητος με την ψυκτρα.

 

Δουλευει με τις μισες στροφες απο οτι ο ανεμιστηρας της ψυκτρας και φοβαμαι πως αντι να κανει push-pull εγκλωβιζει τον αερα μεσα στην ψυκτρα.

Αν δεν κανω λαθος το airflow υπολογιζεται ως η ριζα του αθρισματος των τετραγωνων των airflow. Σαν το Π.θ

Οποτε μαλλον ζημια θα κανεις.

Η στατικη πιεση αθριζεται.

 

Γιατι δεν βαζεις κανα scyth 110cfm?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...