Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δώσε πόνο allday...Η 290 μοιράζει μπουνιές στα 1200mhz!Ωραίος...

 

 

Εσύ πρέπει να φας ban στο forum!!!Άκου 4 titan x sli...

Απίστευτο σκόρ φίλε μου.....

Και ευτυχώς το νεράκι κάνει δουλειά με τις θερμοκρασίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1770

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Ψυχραιμια παιδια.....χαχαχα

 

 

Ειμαι τριτος στην κατηγορια enthusiast στο www.hwbot.org - ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ.

 

Χαχαχα..

Ετσιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι δώσε πόνο!!!!!!!!!!!!!!!!Και γω 457 :-D :-D :-D πιτσιρίκος χαχαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψυχραιμια παιδια.....χαχαχα

 

 

Ειμαι τριτος στην κατηγορια enthusiast στο www.hwbot.org - ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ.

 

Χαχαχα..

 

 

Τι βλέπουν σήμερα τα μάτια μας:

 

6700Κ να πυροβολάει ότι υπάρχει (ωραίος ο ultra) -  μην θειχτούν οι κάτοχοι Ι7 58ΧΧ / Ι7 59ΧΧ

 

4 way sli titan x να σκοτώνει ότι υπάρχει σε ακτίνα Ελλάδος (απλά τρομερά results ο gkinvest)

 

Μετά από αυτά μας βλέπω όλους τους υπόλοιπους για  χωματουργικές εργασίες  :-D :-D :-D !!!!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε πειραζει bro την αλλη φορα   :-D

ειχα τον τασο ομως αυτη φορα που μου ευχηθηκε !! και μαλλον επιασε τοπο !! :-D  ;)

 

thanks τασο !!! :D

 

Νίκο

Από ότι έχω δεί μέχρι στιγμής , το κομμάτι σου , είναι αξιοπρεπέστατο και σίγουρα πάνω από το μέσο όρο.

 

Τώρα πρέπει να ψαχτείς να ανεβάσεις cache speed (η οποία μπορεί να είναι ίση με το cpu speed).

4800 cpu ... 4800 cache (δέν υπάρχουν πλέον περιορισμοί , όπως στους Haswell).

 

Επίσης πρέπει να δείς πόσο καλά παίζουν οι μνήμες σου.

Ολες οι DDR4 ανεξαρτήτως chip , κλοκάρουν αρκετά (χαλαρώνοντας τα timings).

 

Αφού βρείς τα πατήματα σου , πρέπει να ξανατρέξεις ΟΛΑ σου τα 3D.

 

Καλή συνέχεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο

Από ότι έχω δεί μέχρι στιγμής , το κομμάτι σου , είναι αξιοπρεπέστατο και σίγουρα πάνω από το μέσο όρο.

 

Τώρα πρέπει να ψαχτείς να ανεβάσεις cache speed (η οποία μπορεί να είναι ίση με το cpu speed).

4800 cpu ... 4800 cache (δέν υπάρχουν πλέον περιορισμοί , όπως στους Haswell).

 

Επίσης πρέπει να δείς πόσο καλά παίζουν οι μνήμες σου.

Ολες οι DDR4 ανεξαρτήτως chip , κλοκάρουν αρκετά (χαλαρώνοντας τα timings).

 

Αφού βρείς τα πατήματα σου , πρέπει να ξανατρέξεις ΟΛΑ σου τα 3D.

 

Καλή συνέχεια.

τασο με ταλαιπωρει λιγο η asus  με το πως τα αναφερει στο βιος ειχα μαθει αλλιως με τη γιγα σε  z97 και με μπεδευει λιγο η ονομασια

αλλα  θα τα βρω στη τελικη

παντως στα 4.9 που τρεχω τωρα  με llc 6  και με  cashe  στα 4500  με μνημες στα 2800 xmp δε εχω καποιο θεμα 

για παραπανω πρεπει να βρω τις ονομασιες  για να παιξω 

με τις μνημες θα ασχοληθω λιγο πιο μετα να βρω μια max clock και θα τις περιποιηθω και αυτες

οσο για τα σκορακια με ξερεις  οτι κερδιζω σε νουμερο  το ανεβαζω κατευθειαν !!

 

ενα γρηγορο στα 4.9

post-238528-0-90703600-1442652545_thumb.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τασο με ταλαιπωρει λιγο η asus  με το πως τα αναφερει στο βιος ειχα μαθει αλλιως με τη γιγα σε  z97 και με μπεδευει λιγο η ονομασια

αλλα  θα τα βρω στη τελικη

παντως στα 4.9 που τρεχω τωρα  με llc 6  και με  cashe  στα 4500  με μνημες στα 2800 xmp δε εχω καποιο θεμα 

για παραπανω πρεπει να βρω τις ονομασιες  για να παιξω 

με τις μνημες θα ασχοληθω λιγο πιο μετα να βρω μια max clock και θα τις περιποιηθω και αυτες

οσο για τα σκορακια με ξερεις  οτι κερδιζω σε νουμερο  το ανεβαζω κατευθειαν !!

 

ενα γρηγορο στα 4.9

attachicon.gifcgncgghh.JPG

Ας προσπαθησω λιγο να σε βοηθησω Νικο με την Asus.

 

LLC9

Phase - extreme

Cpu current - 240%

Memory phase - extreme

 

Vccin - 2.05V

Core=cache

 

ICC Ringback Canceller = enabled

Cross Talk Cancellation Voltage = 2.00Volts

VCCsa = 1.15Volts

SVID - Both cpu and ram = disabled

Asus multicore enhancement = disabled

 

PCH = 1.10V

Vccio = 1.15V

 

PLL reference offset mode sign = -

PLL reference Offset value = -7

Cpu spread spectrum = auto

 

Καλη τυχη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας προσπαθησω λιγο να σε βοηθησω Νικο με την Asus.

 

LLC9

Phase - extreme

Cpu current - 240%

Memory phase - extreme

 

Vccin - 2.05V

Core=cache

 

ICC Ringback Canceller = enabled

Cross Talk Cancellation Voltage = 2.00Volts

VCCsa = 1.15Volts

SVID - Both cpu and ram = disabled

Asus multicore enhancement = disabled

 

PCH = 1.10V

Vccio = 1.15V

 

PLL reference offset mode sign = -

PLL reference Offset value = -7

Cpu spread spectrum = auto

 

Καλη τυχη.

thanks  γιωργο  :-D  θα τα δω !!!! δε σε ξεχνω εεε !! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι δώσε πόνο!!!!!!!!!!!!!!!!Και γω 457 :-D :-D :-D πιτσιρίκος χαχαχα

 

Καλα περισσοτερο εχει να κανει με το τι υλικο εχεις, φυσικα και ο αλλος με την καρασυστηματαρα θα ειναι πολυ πιο πιο μπροστα απο εσενα και τους περισσοτερους. Δεν εχουμε ολοι τοσα χιλιαρικα για υπολογιστη η δεν θελουμε να σκασουμε τοσα ακομα και αν εχουμε (που μακαρι να ειχαμε και ας τα διναμε για κατι αλλο χαχα) . Ας αρκεστουμε σε αυτα που εχουμε και να λεμε και ευχαριστω :-)

 

Επισης, G3258 6Ghz ερχεται.. ΕΡΧΕΤΑΙ..

 

Οχι πλακα κανω :(

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν λέει να χτυπήσει 5 ghz από boot με τίποτα, ούτε με ένα πυρήνα, στα 4.9 δεν έχει θέμα, πιο πάνω όμως γιοκ. Μόλις πάρω την evo πιστεύω άνετα έχω τα 4.7 με 1.5v για 24/7. Έχω φανάκι στα mosfets είναι κομπλέ, λέτε να έχω κάνα θέμα με τα mosfets με την f2 a55m le στα 4.7 με 1.5v όταν μπει η evo, δηλαδή στα 4.7 να έχω κάνα πυροτέχνημα ; Αν και νομίζω πως η asus μου έχει καλύτερα σε ποιότητα mosfets από οποιαδήποτε ακριβότερη msi/asrock για socket fm2, μέχρι στιγμής αυτή την μητρική θα την κρατήσω μέχρι να αφήσει την τελευταία της πνοή, για τα 53 ευρώ που την αγόρασα πριν ένα χρόνο κάνει ότι θέλω, δεν λέει όχι και κρατάει και ότι oc της κάνω. Ας πούμε η igpu 1085mhz παίζει απροβλημάτιστα, την έχω με auto ρεύμα και όχι με manual, είναι αν θυμάμαι καλά 1.2v, ωστόσο σε furmark είναι super σταθερή, μαζί με τις φόλες gskill που έχω στα 1866 11 11 11 30 2t 1.55v (χαλαρότερα timings και ρεύμα για σιγουριά). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα περισσοτερο εχει να κανει με το τι υλικο εχεις, φυσικα και ο αλλος με την καρασυστηματαρα θα ειναι πολυ πιο πιο μπροστα απο εσενα και τους περισσοτερους. Δεν εχουμε ολοι τοσα χιλιαρικα για υπολογιστη η δεν θελουμε να σκασουμε τοσα ακομα και αν εχουμε (που μακαρι να ειχαμε και ας τα διναμε για κατι αλλο χαχα) . Ας αρκεστουμε σε αυτα που εχουμε και να λεμε και ευχαριστω :-)

 

Επισης, G3258 6Ghz ερχεται.. ΕΡΧΕΤΑΙ..

 

Οχι πλακα κανω :(

Με ολο τον σεβασμο.

Το να εχεις μια Lamborghini, δεν σημαινει οτι ξερεις και να την οδηγεις...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gkinvest θα ήθελα την συμβουλή σου για το μήνυμα που έγραψα πριν σχετικά με το oc στον cpu μου, μιας και από όσα μηνύματά σου έχω διαβάσει και όσα από τα benchmark που έχω δει ότι έχεις ανεβάσει βλέπω πως γνωρίζεις αρκετά και το έχεις ψάξει το θέμα μέχρι το μεδούλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν λέει να χτυπήσει 5 ghz από boot με τίποτα, ούτε με ένα πυρήνα, στα 4.9 δεν έχει θέμα, πιο πάνω όμως γιοκ. Μόλις πάρω την evo πιστεύω άνετα έχω τα 4.7 με 1.5v για 24/7. Έχω φανάκι στα mosfets είναι κομπλέ, λέτε να έχω κάνα θέμα με τα mosfets με την f2 a55m le στα 4.7 με 1.5v όταν μπει η evo, δηλαδή στα 4.7 να έχω κάνα πυροτέχνημα ; Αν και νομίζω πως η asus μου έχει καλύτερα σε ποιότητα mosfets από οποιαδήποτε ακριβότερη msi/asrock για socket fm2, μέχρι στιγμής αυτή την μητρική θα την κρατήσω μέχρι να αφήσει την τελευταία της πνοή, για τα 53 ευρώ που την αγόρασα πριν ένα χρόνο κάνει ότι θέλω, δεν λέει όχι και κρατάει και ότι oc της κάνω. Ας πούμε η igpu 1085mhz παίζει απροβλημάτιστα, την έχω με auto ρεύμα και όχι με manual, είναι αν θυμάμαι καλά 1.2v, ωστόσο σε furmark είναι super σταθερή, μαζί με τις φόλες gskill που έχω στα 1866 11 11 11 30 2t 1.55v (χαλαρότερα timings και ρεύμα για σιγουριά). 

Σου προτείνω για σιγουριά βάλε και ψυκτράκια στα VRM, απο μόνο του το fan δεν κάνει και τόσα πολλά! Αν έχεις ακόμα την δυνατότητα για χάλκινα όπως μου είχες πει τότε σε π.μ είσαι μια χαρά, αλλιώς αγοράζεις, η πατεντάρεις καμια παλιά ψύκτρα ;)

 

Τα δικά μου τα χρησιμοποίησα όλα  :ph34r:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...