Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διάβασα τα πόστ , στις τελευταίες 2-3 σελίδες σχετικά με το κλοκάρισμα , με τους Haswell , με τα safe voltages ... και τα όρια , κλπ ,κλπ.

 

Δέν θέλω για προσωπικούς λόγους να κάνω quote συγκεκριμένα κείμενα και γραφόμενα.

 

Χωρίς να γράψω ότι διαφωνώ κάθετα , θα πώ με τον τρόπο μου , τί ισχύει στην πράξη (κατά τη γνώμη μου πάντα).

 

//

 

1)Haswell core family cpu's

Αθλιοι σε θερμική συμπεριφορά , και όταν φτάσουν τον τοίχο τους σε ταχύτητα , δέν κουνιούνται ούτε με 2,00 Volt "στο κεφάλι"

 

2)Μήν τρώτε τα λεγόμενα των ξένων ... απλά επειδή έχουν γραφτεί σε ένα καλό φόρουμ του εξωτερικού.

Ψαχτείτε μόνοι σας , τα pdf της Intel τα λένε σχεδόν ΟΛΑ. (υπάρχουν και tolerance επί τοις 100) ... βλέπε Engineering tolerance, permissible limit(s) of variation in an object.

 

3)Από τη θεωρία στην πράξη .... μεγάλη διαφορά.

 

4)Δέν υπάρχει πρόβλημα σε 24/7 χρήση με τάσεις κάτω από 1,40 Vcore

 

5)Δέν υπάρχει πρόβλημα σε benchmarking session , με τάση μέχρι και 1,55 Vcore (φτάνει να είσαι κοντά στο όριο των 85C)

 

6)Ούτε υπάρχει όριο Voltage μνημών στα 1,50 στους Haswell (που διάβασα σε άλλο thread).

 

7)Για όλα υπάρχει μέτρο ... και χρυσή τομή.

 

 

Καλή συνέχεια σε όλους , είτε συμφωνείτε είτε διαφωνείτε μαζί μου

:-D

 

 

Υ.Σ.

Νίκο καλή τύχη στην επιλογή ενός αξιοπρεπούς 6700k !!!

 

 

 

Για να μπαινουν τα πραγματα στην θεση τους...

 

Μπραβο Τασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου επιτρεψετε και εμενα με την σειρα μου να πω μερικα πραγματα.

 

Κατα προτροπην φιλου, ηλθα εδω, για να σας γνωρισω και να μοιραστω μαζι σας την τεραστια εμπειρια μου 25 ετων,

στον χωρο του Overclocking.

 

Overclocking is = BALANCING

 

Haswell

 

Εχοντας περασει χιλιαδες ωρες ( στην κυριολεξια ), με καλωδιωμενη την motherboard ( την οποια motherboard ) πανω

σε εναν παλμογραφο υψιστης ακριβειας και τεσσερα πολυμετρα υψιστης ακριβειας επισης, σας λεω με ελαχιστα λογια

πορισματα που δεν σηκωνουν την παραμικρη αμφισβητηση.

 

Αμφισβητησεις σε μετρησεις τεχνικης ακριβειας με πιθανο deviation της ταξης του 0.001%, δεν αξιολογουνται.

 

Μονον με μπασταρδεμενες φωτο του Photoshop, μπορουν να παρουσιαστουν τα μαυρα - ασπρα.

 

4770Κ-4790Κ-5820Κ-5930Κ-5960Χ.

 

Ολοι υπηρξαν αντικειμενο μελετης με τελικα παραπλησια αποτελεσματα και συμπερασματα.

 

Τα πιο σημαντικα ευρηματα τα ανεφερε ηδη ο Τασος. Αξιαγαπητος φιλος, βαθυς γνωστης του αντικειμενου και δικαιως

ηγετης της ομαδας μας.

 

Haswell has no tolerance.

Λειτουργουν εν ειδει διακοπτη on-off, με το ενδιαμεσο σταδιο να διαρκει miliseconds η το πολυ 1-2 δευτερα πριν κρασαρουν η καουν.

Η λεξη κλειδι στους Haswell ειναι INTERNAL THERMAL TOLERANCE. 

 

Ασχετα σε ποιο σημειο σηκωνεται ο "τοιχος" ( το οποιο ειναι καθαρα θεμα τυχης ), αμα εμφανιστει δεν υπαρχει τροπος να ξεπεραστει.

Οποιος νομιζει οτι δινοντας περισσοτερα volts θα τον ξεπερασει, εχει πλανην τεραστια.

Το προβλημα απλα επιδεινωνεται και ο sudden death ( που μονον sudden δεν ειναι ), επισπευδεται.

 

ΨΥΞΗ. Αυτος ειναι ο μονος τροπος να βελτιωσει κανεις την θερμικη αντιδραση και να "σμπρωξει" τον τοιχο πιο μακρια.

 

Haswell και 80 βαθμοι δεν πανε παρεα. και εαν πανε για μερικα δευτερα ειναι "κουφιοι μεγακυκλοι", που απλα ταλαιπωρουν

τον επεξεργαστη, χωρις να παραγουν αυξημενο εργο.

 

Παραδειγμα :

Asus Real Bench ( section 2 - handbrake ).

H264 encoding.

Απο τις βαρυτερες multitasking εφαρμογες.

 

5960Χ - 4.7ghz - 1.2950Volts - 65 βαθμοι max. Test result 141.000 points 

5960X - 4.8ghz - 1.35Volts - 72 βαθμοι max. Test result 148.500 points

 

Καμπυλες στον παλμογραφο τελειως φυσιολογικες.

 

5960X - 4.9ghz - 1.42Volts - 80/82 βαθμοι max. Test result 145.000 points εαν καταφερει και βγαλει το Handbrake. Αλλιως BSOD.

 

Zero tolerance. Οι καμπυλες πλεον στον παλμογραφο εχουν ripple και οι κορυφες και βυθοι ειναι τελειως παραμορφωμενα.

 

Ενα βιβλιο τεχνικο δεν φτανει να περιγραψει την ΑΠΟΛΥΤΗ συμπεριφορα των Haswell, που οσο ειναι εντος οριων ειναι

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΙ, και μετα μενεις με την μπλε οθονη και καποια στιγμη με εναν καμμενο επεξεργαστη στα χερια.

 

Αυτα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωστε περισσοτερες πληροφοριες για τους χασβελ, ας πουμε ποια αντιδραση να περιμενουμε απο συγκεκριμενες ενεργειες που κανουμε στο bios, οι ρυθμισεις σε μια maximus hero vi που εχω εγω, μου φανηκαν καπως αχρηστες εφοσον μιλαμε για τοιχο. Ναι οντως, καταφερα να σταθεροποιησω το συστημα στα 1.375 στα 4.9 με τη maximus ενω με την πολυ απλη Η81 δεν ειχα ρυθμισεις για να παιξω και αναγκαστικα ειμουν στα 1.4. Απο εκει και περα ομως, οταν μιλαμε για ορια ενως επεξεργαστη, σε τι μπορουν να βοηθησουν αυτες οι ρυθμισεις
.

 

Στο σοκετ 1366 που ειμαι και αρκετα πιο σχετικος ειχα προσεξει οτι η καθε ρυθμιση μπορει να επιφερει μεγαλες αλλαγες στον τροπο που θα σταθεροποιηθει ενα συστημα. Αν και πιο "μπακαλικο" το οβερκλοκ σε αυτο το σοκετ, μου εδινε τοσα χρονια την εντυπωση οτι καθε φορα που ασχολουμε ανταμειβομαι, ενω στο 1150 δεν το εχω νιωσει ακομα -κατοχος εδω και 1 μηνα-. Επισης να σημειωσω οτι περασαν απο τα χερια μου αρκετα 1366 σετακια, λογω της δουλειας μου παλαιοτερα και ολα μα ολα ηταν μια απολαυση να κατσεις και να ασχοληθεις, το δικο μου δε σετ το ειχα στα 4ghz με 1.25 ρευμα για 4 χρονια, και τον τελευταιο χρονο τον ετρεχα στα 4.4 με 1.3κατι, τρανο οβερκλοκ για εναν ι7 920, τον ειχα σπρωξει και παραπανω,αλλα μονο για τεσταρισμα.  Γενικα εχω την εντυπωση οτι οι ανοχες τους με συγκριτικα με το 1150 δεν εχουν καμια σχεση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο trilobyter. δεν εχει πολυ παιχνιδι το 1150 στο oc.Αντιθετα με τον 8370 μπορεις να ασχοληθεις.

 

 

Ασχετο αλλα πειτε μου αν μπορειτε. παραλαβαμε τον 8350 σημερα για τον φιλο που πηρε και την 970. αλλα επειδη η θερμοκρασια socket ανεβαινει αρκετα τον εχουμε στα 4.3 με ρευμα 1.22. πως το βλεπετε απο αποψη κομματιου? με το ιδιο ρευμα ετρεξε και cinebench r15 στα 4,5 αλλα σε stress δεν ηταν σταθερο. Κριμα που δεν μπορουμε να το πιεσουμε να δουμε μεχρι ποσο μπορει να παει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν κανω λαθος η ιντελ δινει tjmax τους 100 βαθμους.

Εγραψε ο Τασος και επιβεβαιωνω.

 

Η ΘΕΩΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΑΞΗ απεχουν οσο ο Βορειος απο τον Νοτιο Πολο.

 

Σε ενα στατιστικο δειγμα 100 επεξεργαστων Ι5 και Ι7, βρεθηκαν δυο με δυνατοτητα παρατεταμενης ( και παραγωγικης )

χρησης για διαστημα εως 5 λεπτα σε περιβαλλον 90 βαθμων μετρημενο με ψηφιακο probe, και ΕΝΑΣ μεχρι 92 βαθμους.

 

Και λεει η MSI πριν δυο χρονια στα παιδια στο [H]ardOCP, που τεσταριζαν τον 4790Κ. 

 

"Set input voltage to 2.20Volts ( Vccin ) - Z97 Mpower - Set Vcore 1.45Volts, set multiplier at 49 and let it throttle..." 

 

Kaboom. One cpu, two cpu's, three cpu's...

Revised instructions.

 

"Set input voltage to 2.00Volts. Set Vcore 1.40 - set multiplier at 49 and try again"

And Kyle responds " NO BOOT "

 

Δεν ειναι ετσι τα πραγματα.

Τα θεωρητικα εγχειριδια των εργαστηριων σε ιδανικες καταστασεις και με ES επεξεργαστες, απεχουν απο την σκληρη πραγματικοτητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγραψε ο Τασος και επιβεβαιωνω.

 

Η ΘΕΩΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΑΞΗ απεχουν οσο ο Βορειος απο τον Νοτιο Πολο.

 

Σε ενα στατιστικο δειγμα 100 επεξεργαστων Ι5 και Ι7, βρεθηκαν δυο με δυνατοτητα παρατεταμενης ( και παραγωγικης )

χρησης για διαστημα εως 5 λεπτα σε περιβαλλον 90 βαθμων μετρημενο με ψηφιακο probe, και ΕΝΑΣ μεχρι 92 βαθμους.

 

Και λεει η MSI πριν δυο χρονια στα παιδια στο [H]ardOCP, που τεσταριζαν τον 4790Κ. 

 

"Set input voltage to 2.20Volts ( Vccin ) - Z97 Mpower - Set Vcore 1.45Volts, set multiplier at 49 and let it throttle..." 

 

Kaboom. One cpu, two cpu's, three cpu's...

Revised instructions.

 

"Set input voltage to 2.00Volts. Set Vcore 1.40 - set multiplier at 49 and try again"

And Kyle responds " NO BOOT "

 

Δεν ειναι ετσι τα πραγματα.

Τα θεωρητικα εγχειριδια των εργαστηριων σε ιδανικες καταστασεις και με ES επεξεργαστες, απεχουν απο την σκληρη πραγματικοτητα.

εμενα παντως εχει τρεξει bench με 1.36-1.37 ρευμα δεν θυμαμαι ακριβως στα 5 και επιασε 90 βαθμους δεν επαθε κατι.input voltage 1.874

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηρθε το καλο το courier και κατι εφερε παιδες!!!! :-D

 

αρχιζει το μαρτυριο της ιντελ  χαχαχα  :mad:  !!!

 

post-238528-0-97815500-1442572681_thumb.jpg

                                                                                        

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηρθε το καλο το courier και κατι εφερε παιδες!!!! :-D

 

αρχιζει το μαρτυριο της ιντελ  χαχαχα  :mad:  !!!

 

attachicon.gifP9180116.JPG

 

Καλορίζικα και καλά κλόκια!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες για καλη αρχη !! ενα γρηγορο στοκ cinebench 11.5 στο auto με τις μνημες στο profile xmp 2800 δηλαδη

εκτος το τι με εβαλε πολυ ρευμα στο auto 1.36 το παραβλεπω  αυτο καιρο εχω να δω cores να παιζουν σχεδον ιδιες θερμοκρασιες και μαχ 63

τωρα στη nepton 280 φορουσα μονο 2χ 14αρηδες  αεροcool ησηχους1300 στροφες και αν γυρναγαν και κει !!

παστα φορουσα τη noktua N1 ναι αυτη που βγαλανε 1η σtα delid 3770k μαζι με τη coolaborator

post-238528-0-69371500-1442576850_thumb.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...