Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Taso το cache Ποση διαφορα πρεπει να εχει με την συχνοτητα? αν εχουμε se Ι5 4.3 ghz Και cache 3.7 ειναι καλα? υπαρχουν διαφορες?

 

Trilobyter βαλε στοκ την cahce και πατα το στα 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Taso το cache Ποση διαφορα πρεπει να εχει με την συχνοτητα? αν εχουμε se Ι5 4.3 ghz Και cache 3.7 ειναι καλα? υπαρχουν διαφορες?

 

Trilobyter βαλε στοκ την cahce και πατα το στα 5.

 

Η ταχύτητα της cache καθορίζει τις επιδόσεις (άρα κυνηγάμε υψηλές ταχύτητες).

 

Η cache όμως , πρέπει να είναι τουλάχιστον 200 Mhz χαμηλότερα από το cpu speed. (Μιλάμε για air-cooled & water-cooled συστήματα).

 

Η αυξημένη cache speed , προκαλεί αστάθεια στο σύστημα και θέλει λεπτομερή ρύθμιση.

 

Τα περισσότερα cpu , μπορούν εύκολα να πετύχουν 4200 cache , χωρίς ιδιαίτερο κόπο.

 

Στο δικό σου σύστημα η cache , θα μπορούσε να ανέβει μέχρι τα 4100.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θέμα κομματιού μάλλον το να ζορίζεται στα 5 ghz, η hero έκανε την δουλειά της και με το παραπάνω, έδωσε τα ίδια ρολόγια με λιγότερο ρεύμα, τώρα για το σκάλωμα στα 5 ghz ή το κομμάτι ή λογικά θέλει κιάλλο ψάξιμο η hero.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τον 4790κ στα 4700 επαιζα και τη cashe 4100-4300  στα 4800 την επαιζα στα 4100  δε ειχα και το καλυτερο τσιπακι

 

@TRILOBYTER υπαρχει και το ενδεχομενο  τοιχου οσο ρευμα και να βαρας  να μη μπορει να ανεβει ουτε 1μηζ
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προσεγγίζεις με ελαφρώς λάθος τρόπο.

 

Ασε τη cache σταθερή σε μιά χαμηλή ταχύτητα , που είναι 100% stable (εγώ θα την άφηνα και default)

 

Κράτα ψηλά το Vccin (π.χ. 2,0 volt)

 

Χαμήλωσε αρκετά το voltage του uncore

 

Ανέβασε το Vcore στα επίπεδα του 1,45-1,48

 

Ξεκίνα να δοκιμάζεις με 100 bclk

Αν δέν βλέπεις βελτίωση , άλλαξε το strap σε 125 και ξαναδοκίμασε.

 

*edit*

Επίσης γράψε τον κωδικό του bsod

 

Σε ευχαριστω, προερχομενος απο 1366 βρηκα λιγο διαφορετικες ρυθμισεις που δεν υπηρχαν η λεγονταν διαφορετικα στο παλιο σοκετ μου, θα κανω καποιες δοκιμες και θα σας ενημερωσω. Το ενδεχομενο τοιχου το εχω σκεφτει, αλλα ειδα αρκετα ατομα με χειροτερα κομματια απο το δικο μου να ξεπερνανε τα 5, καπως παραξενο μου φαινεται.

 

Επισης η hero εχει υπερβολικα πολλες ρυθμισεις τις οποιες εχω πειραξει αλλα εχω δοκιμασει να τις αφησω και στο auto, στο tweaker's paradise στο cpu management και στο digi power. Αν γνωριζετε καποιες σημαντικες ρυθμισεις απο εκει μεσα να μου το πειτε, εγω απο αυτα που διαβασα ειδα καποιες που μπορει και να παιξουν ρολο, αλλα δεν ειδα πραγματικα διαφορα ακομα και αν τις πειραξα.

 

Ειδα  κατι cpuz validations και οι περισσοτεροι με τον 3258 ειχαν υψηλα χρονισμενες μνημες, στα 1866 η και στα 2000+. Δεν ξερω γιατι, αλλα απο οσο ξερω οσο ανεβαζεις τους haswell τοσο πιο δυσκολο γινεται να διατηρησεις υψηλους χρονισμους στις μνημες, με παραξενεψε λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες τα δικα μου πατηματα  350Χ 7 = @ 2450  ΝΒ2450 ρευμα ΝΒ 1.35-1.40  ρευμα cpu 1.52 :D

ταχεις πιστευω  χαλαρα με τη saiber!!! αλλιως θα ρθω κει να στη βαλω φωτια !! :P

Εβαλα τα δικά σου αλλα τζίφος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω μια Καλημερα στην ομορφη παρεα σας.

Συμπαικτης του Τασου και του Ultraex στην Η.Ο.Τ.

 

Περισσοτερα μεσα στην ημερα.

 

Γιωργος

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιδεα μου ειναι να το αφησεις εκει να μην γινει τιποτα αλλο :P


Παιδες λοιπον εχω τη maximus vi hero στον υπολογιστη τωρα. Σημερα επιτελους ασχοληθηκα λιγο. Θελω λιγη βοηθεια να τον παω πανω απο τα 5 για να ποσταρω και benches.

 

Εχουμε και λεμε

4.0ghz- Undervolt

4.5ghz - 1.15v

4.6ghz - 1.19v

4.7ghz - 1.25v

4.8ghz - 1.3v

4.9ghz - 1.375v

 

Για 5ghz εκανα κατι δοκιμες, μπουταρε στα windows με 1.4v αλλα κρασαρε μετα. Δοκιμασα ιδιες ρυθμισεις με 1.7v παρακαλω και παλι κρασαρε. Νομιζω κανω κατι λαθως στις ρυθμισεις και δεν εχει σχεση με το voltage. Δοκιμασα και bclk overclocking αλλα ειχα τα ιδια αποτελεσματα. Ριξτε τιποτα ιδεες να δουμε αν θα παει η οχι ρε παιδες.

να το αφησεις εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω μια Καλημερα στην ομορφη παρεα σας.

Συμπαικτης του Τασου και του Ultraex στην Η.Ο.Τ.

 

Περισσοτερα μεσα στην ημερα.

 

Γιωργος

Καλημέρα.

Και του Gastone δηλαδή εμένα :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιδεα μου ειναι να το αφησεις εκει να μην γινει τιποτα αλλο :P

να το αφησεις εκει

 

ε τι να γινει δηλαδη, δεν χαλανε τοσο ευκολα αυτα. Απο overvoltage θελει καιρο για να χαλασει, απο θερμοκρασιες δεν εχω προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ε τι να γινει δηλαδη, δεν χαλανε τοσο ευκολα αυτα. Απο overvoltage θελει καιρο για να χαλασει, απο θερμοκρασιες δεν εχω προβλημα.

Νομίζω πάνω απο 1.4 για Haswell είναι σχεδόν Insta kill σύμφωνα με το OCN ;)

Επεξ/σία από Sheogorath
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πάνω απο 1.4 για Haswell είναι σχεδόν Insta kill σύμφωνα με το OCN ;)

 

Μπα, ολοι αυτοι που τους φτασανε στα 5-6-7 δεν τους επαθε κατι, σε εμενα θα παθει? :shock:

 

Το θεμα δεν ειναι να το τρεχεις 24/7 στα 18ghz, απλα δοκιμσες και bench κανουμε. Και εγω στο σπιτι μια το βαζω στα 4.5 μια το βαζω στα 4.9, αναλογα τι θελω να κανω.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι αντίστοιχο συμβαινει και με το δικο μου chip. Με ρευμα  1,3v μπορω να παιζω ανετα στα 4,3. Απο κει και περα για να ανεβει παραπανω και να κατσει σταθερα θελει πολυ πολυ ρευμα. Στα 4,8 δινω 1,475 και δεν ειμαι full σταθερος. Βεβαια σιγουρα παιζουν ρολο και τα c-states τα οποια δεν κλεινω. 

Η αποψη σας ποια ειναι? Να κατσω εδω που καθομαι, η να κλεισω c states, να καρφωσω μια συχνότητα και να μεινω εκει? Γενικα ειναι καλο να μην ξεκουραζεται το τσιπακι καθολου και να μενει με μια υψηλη συχνοτητα πχ οταν βλεπουμε ταινιες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι αντίστοιχο συμβαινει και με το δικο μου chip. Με ρευμα  1,3v μπορω να παιζω ανετα στα 4,3. Απο κει και περα για να ανεβει παραπανω και να κατσει σταθερα θελει πολυ πολυ ρευμα. Στα 4,8 δινω 1,475 και δεν ειμαι full σταθερος. Βεβαια σιγουρα παιζουν ρολο και τα c-states τα οποια δεν κλεινω. 

Η αποψη σας ποια ειναι? Να κατσω εδω που καθομαι, η να κλεισω c states, να καρφωσω μια συχνότητα και να μεινω εκει? Γενικα ειναι καλο να μην ξεκουραζεται το τσιπακι καθολου και να μενει με μια υψηλη συχνοτητα πχ οταν βλεπουμε ταινιες? 

 

1.3 = 4.3

1.475 = 4.8

 

νορμαλ μου φαινεται

 

Εμενα για 4.3 θελει κατω απο 1.1v. Για 4.9 θελει 1.375 για benchable. Φυσικα μιλαμε για αλλη αρχιτεκτονικη αλλα γενικα ετσι παει, οσο δινεις τοσο πρεπει να ανεβει. Το ενδεχομενο τοιχου υπαρχει ομως σχεδον σε ολες τις περιπτωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...