Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτο ακριβως Storm. μεχρι 4.2 ηταν κομπλε. Βιαστηκε και την παρελαβε χθες το πρωι γιατι ειχα προλαβει να διαβασω αρκετα γι αυτη. ο επεξεργαστης ειναι αυτος που εχω στο δικο μου συστημα και τον εβαλα για δοκιμες. αυριο μεθαυριο περιμενουμε τον 8320.

 

Μεχρι τι ρευμα να παιξω για σταθερα? στο 1.3 με 4.5 που ειναι σταθερος ειχα το throtling.και ειχα φανακι στα Mofset. μαλλον πρεπει να βαλω και πισω απο το socket.

 

να τον ανεβασω μεχρι τα 4 αν παει με λιγοτερο απο 1.3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να έχεις throttling και με φανάκι κάτι δεν πάει καλά, επιστρέψέ την πίσω και πες το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις. Δεν νομίζω να σου πούνε κάτι, έτσι και εξάλλου η μητρική αυτή είναι και καλά φτιαγμένη για oc. Το ρημάδι το eshop τις έχει και όλες τις υπόλοιπες mobo am3+ πανάκριβες, καλό θα ήταν να την αγοράσει από skroutz, τέλος πάντων. Ο jayztwocents είχε κάνει ένα build με την 970 fatal1ty performance και έναν 8320 και δούλευε 4.4 με υδρόψυξη σε επεξεργαστή και κάρτα. Στα mosfets δεν είχε φανάκι ούτε waterblock, ήταν με την εργοστασιακή ψύκτρα, ωστόσο στο βίντεό του δεν ανέφερε τίποτα για throttling. 

 

 

Και στα reviews του newegg αρνητικά σχόλια, 970 fatal1ty performance που σκάσανε ή που νεκρώσανε ξαφνικά :

 

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16813157577

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Throttling δεν είχα όυτε με την MSI 890FXA-GD70 (και ας είχα τον 8350 στα 4.4ghz) προτού πάρω την sabertooth και μετά τον είχα σταθερά 4.7-4.8!Ίσως κάτι παίζει με την μητρική εφόσον κάνει throttling και με fan πάνω στα mofset.H συγκεκριμένη για μένα είναι η value/perfomance στο oc..Οι άλλες mobo παίζουν σε άλλο επίπεδο τιμών που είναι αυθεντίες το oc.Καλή αυτή η msi μέχρι που αποφάσισα να παίξω στα 4.8!!Μα αφού δεν ήξερα,δεν ρώταγα κιόλας!Η κατάληξη γνωστή...

post-303984-0-75164900-1442148239_thumb.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαπα το καρπουζι παιδια με την 970 fatal1ty performance. στα 4.5 με 1.300 ειναι σταθερος ο 8370 μου αλλα στα 10 λεπτα prime εχω throttling με θερμοκρασια cpu 50. ουτε εξωγηινες συχνοτητες και ρευμα νορμαλ. ας ελπισουμε με τον στοκ 8320 αντε βαρια στα 4 να ειναι ενταξει αλλιως τζαμπα τα χρηματα.

δυστυχως ετσι ειναι με τους amd φιλε aetolofiti φ8ηνα cpu τα οποια ειναι αρκετα καλα για τον μεσο χρηστη αλλα για εμας που ψιλοψαχνομαστε και παιζουμε με ρευματα κτλ ανεβαινει το κοστος σε mobo γιατι ως γνωστοι (ρευματοφαγοι)οι amd θελουν ενα πολυ καλο και ακριβο mobo για να τους εκμεταλευτεις στο επακρον οποτε η φθηνια τρωει τον παρα οτι γλυτωνεις σε cpu το πληρωνεις μετα σε mobo που θα χρειαστεις για να υποστηριξεις υψηλες συχνοτητες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι amd θελουν ενα πολυ καλο και ακριβο mobo για να τους εκμεταλευτεις στο επακρον

 

Το ίδιο ισχύει και για τους intel φίλος...Είναι ο νόμος του oc (πολύ καλή mobo για να μην σου κόβει το oc+ the lottery of cpu).Ο φίλος παραπάνω ήθελε ένα μέσο oc και όχι κάτι το extreme απλά δεν του έκατσε η μητρική πιστεύω...Πάντως αν κάνει throttling και με fan πάνω στα mofset καλό είναι να την πάει πίσω.

 

 

 

Και ένα bench από celeron

 

Από vcore πάντως μια χαρά είναι το laptopaki...

post-303984-0-29315100-1442152649_thumb.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως ετσι ειναι με τους amd φιλε aetolofiti φ8ηνα cpu τα οποια ειναι αρκετα καλα για τον μεσο χρηστη αλλα για εμας που ψιλοψαχνομαστε και παιζουμε με ρευματα κτλ ανεβαινει το κοστος σε mobo γιατι ως γνωστοι (ρευματοφαγοι)οι amd θελουν ενα πολυ καλο και ακριβο mobo για να τους εκμεταλευτεις στο επακρον οποτε η φθηνια τρωει τον παρα οτι γλυτωνεις σε cpu το πληρωνεις μετα σε mobo που θα χρειαστεις για να υποστηριξεις υψηλες συχνοτητες 

H κακη επιλογη μητρικης δεν εχει να κανει με την amd. Χωρις να εχω δοκιμασει την συγκεκριμενη αν οντως δεν εχει να κανει με καποιο αλλο προβλημα, ειναι πραγματικα χαλια και δεν αξιζει τα λεφτα της. Μητρικη με 95 ευρω δεν ειχε θεμα στα 4.6 και με πολυ περισσοτερο ρευμα απο οτι χρησιμοποιει ο aetolofitis http://www.skroutz.gr/s/2348801/Asus-M5A97-R2-0.html

4.6 @ 1.40 ρευμα.

 

Εχω πλεον αρχησει να μην τις πολυεμπιστευομαι υστερα και απο την δικη μου κακη εμπειρια της extreme 3, οπου και εκεινη ειχε throtling στα 4.4

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον. βρικα τι φταει. εχω πολυ  υψηλη θερμοκρασια στο socket. στα 4.5 με 1.3 αν δεν βαλω φαν απο πισω φτανει τους 79 βαθμους και εκει αρχιζει το throttle. παντως σε στοκ τον 8370 (τα παντα ) με κλεειστο το turbo φτανει 65 και σταματαει..ενω θερμοκρασια  package πανω απο 44 δεν παει. παντα με το Prime.

 

ας ερθει ο 8320 θα τον παω στα 4 με το λιγοτερο ρευμα και θα αφησω απο πισω και απο μπροστα fan και οσο βγαλει. η μητρηκη δεν πιστευω να εχει προβλημα. αυτες ειναι οι δυνατοτητες της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η Asus M5A97 R2.0 με 4+2 φασεις αμφιβαλλω αν μπορει να τρεξει στο 100% εναν fx με τοσα ρευματα,ειδικα το καλοκαιρι.Στους intel εχουμε δει και με πολυ φτηνα mobo δεν εχεις θεμα να περασεις τα 1,3v που ειναι υπεραρκετα για 4500mhz ακομα και στους i7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον. βρικα τι φταει. εχω πολυ  υψηλη θερμοκρασια στο socket. στα 4.5 με 1.3 αν δεν βαλω φαν απο πισω φτανει τους 79 βαθμους και εκει αρχιζει το throttle. παντως σε στοκ τον 8370 (τα παντα ) με κλεειστο το turbo φτανει 65 και σταματαει..ενω θερμοκρασια  package πανω απο 44 δεν παει. παντα με το Prime.

 

ας ερθει ο 8320 θα τον παω στα 4 με το λιγοτερο ρευμα και θα αφησω απο πισω και απο μπροστα fan και οσο βγαλει. η μητρηκη δεν πιστευω να εχει προβλημα. αυτες ειναι οι δυνατοτητες της.

 

Ρίξε με φανάκι απο πίσω να βρεις την υγειά σου! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια συμβουλή, οι θερμοκρασία του cpu στο hwmonitor είνα το cpuxtin και όχι το package, το είχα παρατηρήσει πολύ καλά όσο είχα την asrock και η πραγματική ένδειξη ήταν στο cpuxtin. Την ίδια θερμοκρασία με το cpuxtin την έδειχνε και το speedfan ως θερμοκρασία του cpu. Άρα στα λεφτά της fatal1ty performance προτιμότερη είναι η 990fxa ud3 όταν γίνει διαθέσιμη στο skroutz. Πάντως συμπέρασμα σαν τις asus για am3+ δεν έχει :D.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Multi κανεις λαθος. ειδικα στην δικια μου περιπτωση. ειχα 73 βαθμους και μολις εβαλα φανακι επεσε σιγα σιγα στους 64. μολις το εβγαλα ανεβηκε και παλι το ιδιο. οποτε ειμαι 100% σιγουρος για το cputin. ειδικα με την h110 και 2 noctua φαν πολυ δυσκολα θα ειχα προβλημα θερμοκρασιας για 1.3 ρευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νεα προκληση  περιμενω τα νουμερα σας  ΜΑΧ FSB  !!

 

κατεβαζετε πολλαπλασιαστη  και καργαρετε FSB στο θεο οσο παει και ανεβαζουμε screen

ας ειναι και με 1 core δεν υπαρχει θεμα !!

 

GIGABYTE 990 FXA  UD3 REV 4.0  200@ 351.98

 

 

post-238528-0-56198200-1442180175_thumb.png

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...