Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για καλη αρχη νουμερακια με μια μητρικη φιλου Giga 990 fxa ud3

 

χωρις πολλα πολλα με turbo κλειστο >>LLC extreme>> ρευμα + 0.100 209x23 @4.8 χωρις ψαξιμο 

 

post-238528-0-45510200-1442080762_thumb.jpg

 

post-238528-0-21721500-1442080800_thumb.jpg

 

post-238528-0-42528900-1442080801_thumb.jpg

 

 

 

 

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1770

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Κοντά πέντε ημέρες που την είχα στα χέρια μου llc δεν είδα πουθενά και ούτε νομίζω να έχει η συγκεκριμένη, αν έχει τότε δεν την έψαξα καλά. Πολύ περίεργη μητρική, περίεργο bios και οι ρυθμίσεις της δεν έχουν καμία σχέση με τις gigabyte/asus/msi του ίδιου socket, είναι πιο περίπλοκες. Έχει ωστόσο 220w tdp support και κλοκάρει αρκετά ψηλά από όσο ξέρω, δεν δοκίμασα oc της προκοπής μιας και ήμουν με την στοκ ψύκτρα, τον πήγα λίγο στα 4 ghz με στοκ ρεύμα να δω πως συμπεριφέρεται ένας 8350. Ποιοτικά πολύ καλή, στα λεφτά της είναι απίστευτη, έχει πολύ καλή κάρτα ήχου με καλό μπάσο, γενικώς τα έχει όλα και στα λεφτά που κάνει είναι φοβερή.

Το βρήκα, δεν το λένε LLC αλλά μέσα από το bios την ίδια δουλειά την κάνουν με το CPU Voltage Offset, δηλαδή αντί να διαλέγεις αυτόματα Low-Medium-High παίζεις με Offset ρεύμα απευθείας.

Για τα λεφτά της πάντως είναι διαμάντι η συγκεκριμένη!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογώ πως αυτή τη ρύθμιση δεν την είχα δει, τώρα το setup το πήρε πίσω το παιδί μιας και το είχα στα χέρια μου δοκιμαστικά. Ναι για 5 μέρες που ήταν στα χέρια μου δεν την έψαξα καλά, βασικά σχεδόν καθόλου δεν την έψαξα, πιο πολύ ήθελα να δοκιμάσω benchmarks παρά να ασχοληθώ με oc μιας και ήμουν με την στοκ ψύκτρα. Δεν βαριέσαι, τουλάχιστον αν χρειαστεί oc ο φίλος θα ξέρω πως να τον βοηθήσω καλύτερα, έχει και την 212 evo πάνω, μέχρι τα 4.2 πιστεύω είναι safe και με τις θερμοκρασίες που έχουμε τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την εντυπωση οτι εισαι χαμηλα σε single.τεσπα,μπορει να θυμαμαι το 11.5 και οχι το r15 που ετρεξες.

storm,εισαι σιγουρος οτι την ιδια δουλεια κανει το offset voltage με το llc?γιατι εχω τρομερες αμφιβολιες βαση ονοματος και μονο.

ουσιαστικα το offset σε αφηνει να βαλεις παραπανω η λιγοτερο ρευμα απο το στοκ,ποσο θελεις δηλαδη και οχι καρφωτο.

το llc,ξερεις φανταζομαι τι κανει.δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους βαση ονοματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρήκα, δεν το λένε LLC αλλά μέσα από το bios την ίδια δουλειά την κάνουν με το CPU Voltage Offset, δηλαδή αντί να διαλέγεις αυτόματα Low-Medium-High παίζεις με Offset ρεύμα απευθείας.

Για τα λεφτά της πάντως είναι διαμάντι η συγκεκριμένη!

 

Καμια σχεση αυτο που λες με το LLC :), οσο για τα λεφτα της μονο αυτο την σωζει.... Μιας και εκανες τον κοπο δεν ειδες πχ στο review του overclockers που εψησε τα VRM στα 4800? Το ειναι φτηνη και σχετικα καλη ΟΚ και εγω μαζι σας αλλα οταν λεει ο αλλος θελω μητρικη για OC προσωπικα ΔΕΝ την προτεινω. Απο την αλλη γουστα ειναι αυτα.... Εχει και καλα μπασα  :wacko:  :wacko:  οπως ειπε ο multi

Και μιας και δεν με ενδιαφερει... η συγκεκριμενη οταν λεει 220w TDP support μπορει κανεις να βρει ποια VRM φοραει και να υπολογισει αν εχει αερα ή οχι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το εργαλείο που έχω στο εξοχικό πυροβολάει λέμε!!!

 

Βέβαια από ψύξη (stock) σκίζει το pc ...

 

 

 

 

 

 

post-303984-0-14948200-1442114275_thumb.png

post-303984-0-20990200-1442120122_thumb.png

post-303984-0-33913200-1442120126_thumb.png

post-303984-0-40007900-1442120133_thumb.png

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαπα το καρπουζι παιδια με την 970 fatal1ty performance. στα 4.5 με 1.300 ειναι σταθερος ο 8370 μου αλλα στα 10 λεπτα prime εχω throttling με θερμοκρασια cpu 50. ουτε εξωγηινες συχνοτητες και ρευμα νορμαλ. ας ελπισουμε με τον στοκ 8320 αντε βαρια στα 4 να ειναι ενταξει αλλιως τζαμπα τα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαπα το καρπουζι παιδια με την 970 fatal1ty performance. στα 4.5 με 1.300 ειναι σταθερος ο 8370 μου αλλα στα 10 λεπτα prime εχω throttling με θερμοκρασια cpu 50. ουτε εξωγηινες συχνοτητες και ρευμα νορμαλ. ας ελπισουμε με τον στοκ 8320 αντε βαρια στα 4 να ειναι ενταξει αλλιως τζαμπα τα χρηματα.

Δοκίμασε με φανάκι στα VRM! Για πάνω απο 140βαττ αυτό λέει και στο site ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να θυμιθώ γιατί δεν βρίσκω την φωτο που το είχα διαβάσει αυτό που είπα.

Διαβάζωντας τα διάφορα συμφραζώμενα και βλέποντας και φωτος από το bios της κατέληξα σε αυτό που είπα.

Το μπαμ με το mosfet το είδα fallen και δεν νομίζω να υπάρχει κανείς που να ανεβάσει και να κρατήσει τον επεξεργαστή του στα 4.8 με 1.54v που είπε το παληκάρι για 24/7 εκτός και αν έχει όρεξη για πυροτεχνήματα.

Για τα λεφτά της και για ένα OC μέχρι 4.2-4.4 μαξ καλή είναι μην τρελενόμαστε κιόλα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παίζετε πάνω από 4.5 ghz τότε με φανάκι στα mosfets, διάβασα και εγώ ότι αυτό στο overclock.net που στα 4.8 με 1.4v έσπασε mosfet, δεν το είχα δει αυτό το άρθρο και έχω να πω πως τελικά αυτή η μητρική δεν είναι όπως την περιέγραφα μετά από όσα είδα στο άρθρο, η ποιότητα των mosfet της και η δυνατότητές της για oc είναι παρόμοιες με msi για socket am3+, δεν το περίμενα από μια μητρική που έχει κιόλας official 220w tdp support και έχει και χίλια δυό καλούδια. Αετολοφίτη σε πήρα στον λαιμό μου φίλε... :o. Βάλτε φανάκι στα mosfets και όχι πάνω από 4.5 ghz, τι να πω, με είχες συμβουλευτεί κιόλας σε πμ για το αν να την παραλάβεις και σου έδωσα το οκ, πωω ξενέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...