Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπουκάλι δεν είχα δει πουθενά από τον Fx και την 780ti την είχα και στο θεό (πάντα single player games παίζω BF4,Thief,Shadow Mordor,Tomb raider)!!!Μόνο στην F1 είχε κάποιο θέμα και είχε την κάρτα στο 60% συνέχεια.Αλλά προς θεού το game ήταν υπέρ του δέοντος playable!!!

Εμένα πάλι η R9 390 δεν σκαρφαλώνει εύκολα στο τέρμα και έχω drops. Αν είναι έτσι όπως τα λες (που πραγματικά δεν έχω λόγο να μη σε πιστέψω) πρέπει να κάνει κάτι με τους σκ@τοdrivers η AMD γιατί είναι απαράδεκτοι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1770

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Εμένα πάλι η R9 390 δεν σκαρφαλώνει εύκολα στο τέρμα και έχω drops. Αν είναι έτσι όπως τα λες (που πραγματικά δεν έχω λόγο να μη σε πιστέψω) πρέπει να κάνει κάτι με τους σκ@τοdrivers η AMD γιατί είναι απαράδεκτοι.

 

Προφανώς και αν δεν είχα το μικρόβιο της αναβάθμισης δεν θα άλλαζα ττην πλατφόρμα (8350+Sabertooth 990FX) που είχα αφού δεν με είχε αφήσει πουθενά ακάλυπτο.Κάτι το μικρόβιο,κάτι το ότι οι κόκκινοι τα ξύσανε λίγο και δεν βγάζανε καινούργιο socket έτσι επέλεξα τον 4790Κ.Βέβαια ούτε με τον 8350 μετανοιώνω για κάτι αλλά ούτε και με τον 4790Κ που έχω τώρα.Τρομερή απόδοση έχουν και τα δύο cpu!!!Τώρα  οσον αφορά για τους drivers των AMD Radeon  δεν γνωρίζω επί του θέματος.Η 780ti μια χαρά οδηγιόταν στο full πάντως (BF4,Thief,Shadow Mordor,Tomb raider,Alien).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι η R9 390 δεν σκαρφαλώνει εύκολα στο τέρμα και έχω drops. Αν είναι έτσι όπως τα λες (που πραγματικά δεν έχω λόγο να μη σε πιστέψω) πρέπει να κάνει κάτι με τους σκ@τοdrivers η AMD γιατί είναι απαράδεκτοι.

 

Έχεις ελέγξει μήπως έχεις throttling από την μητρική λόγω ανεπαρκής ψύξεως στα vrm ; Δοκίμασε ένα παιχνίδι από αυτά που σου ρίχνει τα ρολόγια της κάρτας σε windowed mode με το coretemp ανοιχτό, αν δεν είναι όλοι οι πυρήνες στα 4.6 τότε με ένα φανάκι στα vrm εξαλείφεις παντελώς το throttling. Με τι ρεύμα παίζεις στα 4.6 ; Για να μην βλέπεις τρελή διαφορά από την 280x στην 390 τότε μάλλον παίζει throttling και ρίχνει ρολόγια ο cpu, γιατί υπερθερμαίνονται τα vrm. Τσέκαρέ το, μάλλον αυτό πρέπει να φταίει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ελέγξει μήπως έχεις throttling από την μητρική λόγω ανεπαρκής ψύξεως στα vrm ; Δοκίμασε ένα παιχνίδι από αυτά που σου ρίχνει τα ρολόγια της κάρτας σε windowed mode με το coretemp ανοιχτό, αν δεν είναι όλοι οι πυρήνες στα 4.6 τότε με ένα φανάκι στα vrm εξαλείφεις παντελώς το throttling. Με τι ρεύμα παίζεις στα 4.6 ; Για να μην βλέπεις τρελή διαφορά από την 280x στην 390 τότε μάλλον παίζει throttling και ρίχνει ρολόγια ο cpu, γιατί υπερθερμαίνονται τα vrm. Τσέκαρέ το, μάλλον αυτό πρέπει να φταίει.

Θερμοκρασίες & ρεύματα μετά από μισή ώρα gaming...

post-293763-0-35217900-1441976730_thumb.png

Δεν είναι τόσο υψηλές θερμοκρασίες ώστε να υπάρχει throttling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θερμοκρασίες & ρεύματα μετά από μισή ώρα gaming...

attachicon.gifΚαταγραφή.PNG

Δεν είναι τόσο υψηλές θερμοκρασίες ώστε να υπάρχει throttling.

675000 rpm η εργοστασιακή ψύκτρα? :P

 

turboprop-engine.jpg

 

Μπορεί να μην κάνει monitor την θερμοκρασία των VRM

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα 3d mark firestrike από το PC

1η photo / stock cpu & gpu                                   gpu score:19325
2η photo / stock cpu & gpu oc (1510mhz)             gpu score:21632
3h photo / cpu (4,7ghz) & gpu soc (1525mhz)       gpu score:21852

Ακόμα stock bios μέχρις στιγμής!!!Φαντάζομαι με custom bios τι ακόμα θα δώσει.....

post-303984-0-81227200-1441983647_thumb.png

post-303984-0-98577000-1441983651_thumb.png

post-303984-0-79130800-1441983661_thumb.png

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια έχει ήδη δύναμη ο 4790k και πιο πολύ ρόλο παίζει το oc της κάρτας, φυσικά και αν κυνηγάς το απόλυτο νούμερο κλοκάρεις και τον cpu, αλλά από ότι φαίνεται και στοκ ο 4790k δεν ανοίγει μπουκάλι στην 980ti.


Θερμοκρασίες & ρεύματα μετά από μισή ώρα gaming...

attachicon.gifΚαταγραφή.PNG

Δεν είναι τόσο υψηλές θερμοκρασίες ώστε να υπάρχει throttling.

 

Βασικά τρέξε prime95 blend με cpu z ανοιχτό, αν κατά την διάρκεια των tests ρίχνει ρολόγια έχεις throttling. Αν πάλι δεν σου δείξει throttling, δοκίμασε και το εξής, βάλε φανάκι δοκιμαστικά και αν έπειτα στα παιχνίδια δεν έχεις drops τότε μάλλον τα προγράμματα έκρυβαν το throttling, κάτι που το αποκλείω, ωστόσο κάνε την δοκιμή και ας φαίνεται ακραία, αν δεν δοκιμάσεις δεν θα δεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια, Φιλος θελει να στησει συστηματακι με amd και του προτεινα 8320 με αυτη την μητρηκη που απο οτι διαβασα λετε καλα λογια.

http://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-fatal1ty-970-performance-retail-p-PER.528840

 

Στο περιππου ποσο θα μπορεσει να τον ανεβασει με αυτη την μητρηκη? σταθερα θα μπορει να δωσει 1.45 ρευμα? (για να βγαλει οτι συχνοτητα μπορεσει απο θεμα κομματιου.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια, Φιλος θελει να στησει συστηματακι με amd και του προτεινα 8320 με αυτη την μητρηκη που απο οτι διαβασα λετε καλα λογια.

http://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-fatal1ty-970-performance-retail-p-PER.528840

 

Στο περιππου ποσο θα μπορεσει να τον ανεβασει με αυτη την μητρηκη? σταθερα θα μπορει να δωσει 1.45 ρευμα? (για να βγαλει οτι συχνοτητα μπορεσει απο θεμα κομματιου.)

 

Με αυτήν την μητρική και στο 1,45vcore manual όσο του επιτρέπει το silicon lottery του cpu που θα του καθήσει.

Πόσο βγάζει Cinebench R15 ένας 4690k στα 4900+++ ... ?

 

 

Γύρω στoυς 740-760 cb βάση του παρακάτω πίνακα

 

http://hwbot.org/benchmark/cinebench_-_r15/rankings?start=0&hardwareTypeId=processor_3696&start=0#interval=20#region=europe#cores=4#start=0

post-303984-0-76223100-1441999595_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνετα να προχωρήσει στην ashrock,είναι απλά απίστευτη για αυτά που προσφέρει!!!Σε αυτήν την τιμή και μέχρι 150 ευρώ για μένα δεν αξίζει κάποια άλλη.Η αμέσως επόμενη που θα την καταευχαριστηθεί είναι αυτή που φοράς εσύ

 

http://www.guaranty.gr/product/1002101/asus-sabertooth-990fx-r2-0-90-mibja0-g0eay0vz.html

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω πολυ. απλα επειδη το bugdet του ειναι πολυ σφιχτο και θα του δωσω ραμ , cooler και ssd δεν μας παιρνει. και εγω sabertooth ειχα στο μυαλο μου στην αρχη αλλα μετα διαβασα καλα λογια για αυτη οποτε ειπα να ρωτησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα είχα δεί τα αποτελέσματα στο hwbot .

Μου έκανε εντύπωση η πολύ μεγάλη διαφορά με τους skylake.

 

... και ψαχνόμουνα να δώ τι "παίζει".

 

Δέν το περίμενα έτσι.

Να βγάζω σκόρ , όσο ένας 4690k στα 5200 !!!

 

http://hwbot.org/submission/2974663_

 

image_id_1484151.jpeg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...