Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ειναι θεμα κεφαλαιου,αλλα θεμα τεχνογνωσιας (δε νομιζω να πειναει η amd) κατι που η ιντελ δειχνει οτι προς το παρων ειναι μπροστα και εχει οντως να παρουσιασει κατι καινουργιο απο γενια σε γενια,σιγουρα μπορει να βγαλει εξαρχης κατι top αλλα για να φτασει τον καταναλωτη εκει πρεπει να βγαλει και χρηματα πουλωντας του αναλογικα καλο καλυτερο και κτλ.

 

Εχεις ενα δικιο, αλλα φαντασου να εβγαζε η ιντελ κατι πολυ καλο αντι να βγαζει το ιδιο πραγμα ξανα και ξανα με +% επιδοσεις σε γραφικα και +5% IPC καθε φορα. Φαντασου τωρα εναν hexacore consumer grade επεξεργαστη στα 300 ευρω σε νορμαλ πλατφορμα με μητρικες των 100 ευρω και με IPC increase 30%! Θα επαιρνες η οχι? Εγω θα επαιρνα... Κερδος θα ειχε δηλαδη. Οποτε δεν ξερουμε αν οντως μπορει και δεν θελει, η απλα ΔΕΝ μπορει γιατι οσο παει και μικραινει σε αρχιτεκτονικη. Οταν φτασουμε τα 5NM τι θα γινει δηλαδη? Θα σταματησουμε εκει για 20 χρονια η θα βρουν αλλους τροπους μετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις ενα δικιο, αλλα φαντασου να εβγαζε η ιντελ κατι πολυ καλο αντι να βγαζει το ιδιο πραγμα ξανα και ξανα με +% επιδοσεις σε γραφικα και +5% IPC καθε φορα. Φαντασου τωρα εναν hexacore consumer grade επεξεργαστη στα 300 ευρω σε νορμαλ πλατφορμα με μητρικες των 100 ευρω και με IPC increase 30%! Θα επαιρνες η οχι? Εγω θα επαιρνα... Κερδος θα ειχε δηλαδη. Οποτε δεν ξερουμε αν οντως μπορει και δεν θελει, η απλα ΔΕΝ μπορει γιατι οσο παει και μικραινει σε αρχιτεκτονικη. Οταν φτασουμε τα 5NM τι θα γινει δηλαδη? Θα σταματησουμε εκει για 20 χρονια η θα βρουν αλλους τροπους μετα.

σιγουρα θα επαιρνα.αλλα οπως και εσυ λες ισως ετσι εφτανε στο peak των δυνατοτητων της και να μην ειχε να παρουσιασει μετα κατι που θα ταν 30% ακομα παραπανω απο τον hexacore consumer grade εσενα ομως σαν καταναλωτη θα σε ειχε (καλομαθει)και θα περιμενες κατι αντιστοιχο οποτε θα ταν σαν να βαζανε τα χερια τους να βγαλουν τα ματια τους.εγω προσωπικα πιστευω πως υπαρχει τεχνολογια που ουτε καν φανταζομαστε,απλα την λανσαρουν +% ωστε μετα να ξαναπλασαρουν την ++% για κερδος και φανταζομαι αυτο γινεται παντου απο κινητα αμαξια και σε οτι βαζει ο νους (αποψη μου παντα) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι θεμα κεφαλαιου,αλλα θεμα τεχνογνωσιας (δε νομιζω να πειναει η amd) κατι που η ιντελ δειχνει οτι προς το παρων ειναι μπροστα και εχει οντως να παρουσιασει κατι καινουργιο απο γενια σε γενια,σιγουρα μπορει να βγαλει εξαρχης κατι top αλλα για να φτασει τον καταναλωτη εκει πρεπει να βγαλει και χρηματα πουλωντας του αναλογικα καλο καλυτερο και κτλ.

 

H amd έχει τεχνογνωσία, απλά δεν έχει τα χρήματα ώστε να βάλει μπρος κάτι σούπερ ντούπερ ουάου. Αν είχε τα χρήματα δεν θα έβγαζε πχ fx με πυρήνες excavator πριν βγουν οι zen ; Απλά στον τομέα των επεξεργαστών παίζει το τελευταίο της χαρτί για comeback στους high end desktop cpu's στους zen, αυτό είναι όλο. Σε καμία περίπτωση δεν είπα πως η amd δεν έχει χρήματα και ότι πεινάει, απλά δεν έχει τα απαραίτητα ώστε να προχωρήσει μπροστά όπως μια εταιρεία κολοσσός σαν την intel, που έχει πολλαπλάσια κέρδη και εργοστασιακές μονάδες από την amd. Η intel έχει κάνει πολλές πουστιές για να είναι εδώ που είναι και όμως τα κονόμησε, βασικά και η amd αν ήταν στην θέση της intel τα ίδια θα έκανε, οι πολυεθνικές νοιάζονται μόνο για το καθαρό κέρδος και για τίποτα άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H amd έχει τεχνογνωσία, απλά δεν έχει τα χρήματα ώστε να βάλει μπρος κάτι σούπερ ντούπερ ουάου. Αν είχε τα χρήματα δεν θα έβγαζε πχ fx με πυρήνες excavator πριν βγουν οι zen ; Απλά στον τομέα των επεξεργαστών παίζει το τελευταίο της χαρτί για comeback στους high end desktop cpu's στους zen, αυτό είναι όλο. Σε καμία περίπτωση δεν είπα πως η amd δεν έχει χρήματα και ότι πεινάει, απλά δεν έχει τα απαραίτητα ώστε να προχωρήσει μπροστά όπως μια εταιρεία κολοσσός σαν την intel, που έχει πολλαπλάσια κέρδη και εργοστασιακές μονάδες από την amd. Η intel έχει κάνει πολλές πουστιές για να είναι εδώ που είναι και όμως τα κονόμησε, βασικά και η amd αν ήταν στην θέση της intel τα ίδια θα έκανε, οι πολυεθνικές νοιάζονται μόνο για το καθαρό κέρδος και για τίποτα άλλο.

αν δεν εχεις τα μεσα οπως λες και εχεις την τεχνογνωσια  κανεις συνεργασιες και γενικα τα παντα για να βγει στην αγορα το προιον σου δεν ονομαζεις με διαφορετικους συνδιασμους νουμερων επεξεργαστες cpu kai gpu  απλα σηκωνοντας ρολογια και μετα να παλευεις να φτιαξεις drivers... δεν ειναι ντροπη να πας σε μια αλλη εταιρια να σου φτιαξει τα parts αν εχεις τα σχεδια οπως πχ εκανε η apple που εφτιαχνε τα cpu της στην samsυng.(και λεω εφτιαχνε γιατι δεν ειμαι σιγουρος τι γινεται τωρα στα 6αρια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως είναι ένα θέμα αυτό με τις μετονομασίες τον οκταπύρηνων, 8320e/8370e/8320/8350/9370/9590/8370, ωστόσο να σου πω έχω και εγώ περιέργεια να δω τι θα γίνει με την amd με την άφιξη των zen και τι θα ακολουθήσει έπειτα. Τόσα χρόνια intel είχα και θέλω να δω κάτι καινοτόμο από την amd όπως και αρκετός κόσμος, αλλά το κόβω ολίγον έως αρκετά χλωμό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσα χρόνια intel είχα και θέλω να δω κάτι καινοτόμο από την amd όπως και αρκετός κόσμος, αλλά το κόβω ολίγον έως αρκετά χλωμό.

 

Εγώ πάντως ελπίζω χάρη στον κύριο που ονομάζεται Jim Keller.Πιστεύω πως θα δούμε κάτι πραγματικά δυνατό και σε single core από την Amd γιατί σε multi δεν υστερούσε!!! 

 

Και ένα 3d mark11 stock cpu & gpu

post-303984-0-37580700-1441718473_thumb.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σου δίνει τόσο χαμηλό ρεύμα για τα 4.4 :o; Απορώ πως δεν δίνει τίποτα 1.2v, πως και τον έχεις με turbo και όχι κλοκαρισμένο στα 4.4 ή πιο ψηλά ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...