Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το cinebench είναι γραμμένο για intel και δεν το λέω εγώ, έχει φτιαχτεί να πατάει καλύτερα στους intel, αυτό είναι γνωστό σε όλους όσους ασχολούνται με benchmarks, ο intel compiler που φοράει κόβει από το σκορ των amd διότι βλέπει αρχιτεκτονική που δεν είναι της intel. Το super pi βγάζει πρώτους τους intel επειδή έχουν το single core, είναι καθαρά ένα benchmark που δείχνει την δύναμη του ενός πυρήνα και οι amd πάνε χάλια για τον λόγο ότι έχουν αδύναμους πυρήνες. Αντιδράσεις υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν για τα ψεύτικα benchmarks στα περισσότερα sites που δείχνουν και καλά την χαοτική διαφορά μεταξύ fx 8350 και i7 3770k/4770k, ενώ στην πραγματικότητα η διαφορά είναι σαφώς μικρότερη. Μιλάω για την διαφορά τόσο σε benchmarks όσο και σε παιχνίδια. Αλλά μην ξεχνάμε η intel έχει τα χρήματα και μπορεί άνετα να δείχνει πως έχει το τεράστιο προβάδισμα με τα paymarks που εκδίδει, όμως στην πραγματικότητα τα πράγματα είναι διαφορετικά. Την γνώμη μου λογάριασέ την όπως θέλεις, ωστόσο δεν αλλάζει, έχω ρίξει τόσο διάβασμα και καταλήγω στο ίδιο συμπέρασμα, όσο η intel έχει το μαχαίρι και έχει και το πεπόνι θα κάνει ότι θέλει με τα benchmarks, θα τα στρέφει υπερ των επεξεργαστών της και φυσικά θα κάνει το ίδιο και για τα αποτελέσματα που βλέπουμε στα περισσότερα site.

αυτα ολα ειναι λογια του αερα.αν ισχυει αυτο που λες η  ιδια η amd θα μπορουσε να το αποδειξει πολυ ευκολα και να κανεις μηνυσεις για διαφυγοντα κερδη.χανει τρομερα ποσα λογω των reviews και των bench και ενα μεγαλο μερος της αγορας.πιστεψε με αν ηταν ετσι οπως τα λες θα ειχαμε δικαστικες μαχες.προφανως και η amd δεν αντιδραει γιατι γνωριζει οτι οντως οι επεξεργαστες της ειναι πολυ πιο αδυναμοι απο τους ιντελ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1770

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Το cinebench είναι γραμμένο για intel και δεν το λέω εγώ, έχει φτιαχτεί να πατάει καλύτερα στους intel, αυτό είναι γνωστό σε όλους όσους ασχολούνται με benchmarks, ο intel compiler που φοράει κόβει από το σκορ των amd διότι βλέπει αρχιτεκτονική που δεν είναι της intel. Το super pi βγάζει πρώτους τους intel επειδή έχουν το single core, είναι καθαρά ένα benchmark που δείχνει την δύναμη του ενός πυρήνα και οι amd πάνε χάλια για τον λόγο ότι έχουν αδύναμους πυρήνες. Αντιδράσεις υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν για τα ψεύτικα benchmarks στα περισσότερα sites που δείχνουν και καλά την χαοτική διαφορά μεταξύ fx 8350 και i7 3770k/4770k, ενώ στην πραγματικότητα η διαφορά είναι σαφώς μικρότερη. Μιλάω για την διαφορά τόσο σε benchmarks όσο και σε παιχνίδια. Αλλά μην ξεχνάμε η intel έχει τα χρήματα και μπορεί άνετα να δείχνει πως έχει το τεράστιο προβάδισμα με τα paymarks που εκδίδει, όμως στην πραγματικότητα τα πράγματα είναι διαφορετικά. Την γνώμη μου λογάριασέ την όπως θέλεις, ωστόσο δεν αλλάζει, έχω ρίξει τόσο διάβασμα και καταλήγω στο ίδιο συμπέρασμα, όσο η intel έχει το μαχαίρι και έχει και το πεπόνι θα κάνει ότι θέλει με τα benchmarks, θα τα στρέφει υπερ των επεξεργαστών της και φυσικά θα κάνει το ίδιο και για τα αποτελέσματα που βλέπουμε στα περισσότερα site.

Μα ειναι λογικο το τοσο  να το κανουνε τοσοοοο, πως αλλιως θα πουληθουν 2.5 φορες πανω; Δεν φταιει η intel και η καθε intel. Η οποιαδηποτε εταιρεια το ιδιο θα εκανε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα ολα ειναι λογια του αερα.αν ισχυει αυτο που λες η  ιδια η amd θα μπορουσε να το αποδειξει πολυ ευκολα και να κανεις μηνυσεις για διαφυγοντα κερδη.χανει τρομερα ποσα λογω των reviews και των bench και ενα μεγαλο μερος της αγορας.πιστεψε με αν ηταν ετσι οπως τα λες θα ειχαμε δικαστικες μαχες.προφανως και η amd δεν αντιδραει γιατι γνωριζει οτι οντως οι επεξεργαστες της ειναι πολυ πιο αδυναμοι απο τους ιντελ.

 

Ότι και να γίνει με την amd πάντα η intel θα στάζει λαδάκι και θα βουλώνει στόματα. Την δουλειά της θα την συνεχίσει και δεν θα την νοιάζει τίποτα με τόσα χρήματα που έχει ως εταιρεία η intel. Λόγια του αέρα αυτά που λέω είναι για σένα, σεβαστό μιας και καθένας μας έχει δικιά του οπτική για τα πράγματα γύρω του, ωστόσο για εμένα δεν είναι καθόλου λόγια του αέρα. Είναι τυχαίο που ο 8350 αποδίδει καλύτερα στα benchmarks στο linux και είναι πιο κοντά σε i7 haswell, ενώ στα windows τρώει μεγαλύτερο χαντάκωμα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η amd όσο και να αντιδρά πάντα η intel θα στάζει λαδάκι και θα βουλώνει στόματα, την δουλειά της θα την συνεχίσει και δεν θα την νοιάζει τίποτα με τόσα χρήματα που έχει ως εταιρεία η intel. Λόγια του αέρα αυτά που λέω είναι για σένα, σεβαστό μιας και καθένας μας έχει δικιά του οπτική για τα πράγματα γύρω του, ωστόσο για εμένα δεν είναι καθόλου λόγια του αέρα. Είναι τυχαίο που ο 8350 αποδίδει καλύτερα στα benchmarks στο linux και είναι πιο κοντά σε i7 haswell, ενώ στα windows τρώει μεγαλύτερο χαντάκωμα ; 

sorry αλλα δεν ειναι δυνατον να τα πιστευεις αυτα.εδω μιλαμε για τις 2 μοναδικες εταιριες στον χωρο.δεν γινεται η ιντελ να λαδωσει δικαστες κτλ αν παει το πραγμα δικαστικα.νομιζεις η amd δεν εχει λεφτα και δυνατο τμημα νομικων να κυνηγησει τυχον απατη και παραπλανητικα νουμερα της ιντελ προς τον καταναλωτη.παραδειγμα στα κινητα η samsung και η apple einai συνεχως στα δικαστηρια.εδω μιλαμε για ανταγωνισμο καρχαριων που δεν αφηνουν τιποτα να πεσει κατω.δεν ειναι επαρχιακη εταιρια της γειτονιας η amd να καθεται να δεχεται τα ψευτικα bench και να χανει πελατες και χρημα.η σιωπη της απλα δειχνει την παραδοχη της ηττας της κατα κρατος.

 

θα στο πω πολυ απλα.και η huyndai δεν εχει τα λεφτα της volkswagen group αλλα αν τεσταρουν 2 κινητηρες σε ενα πειραγμενο δυναμομετρο και της huyndai τον βγαλουν με πολυ μικροτερη ιπποδυναμη κατι που  δεν ισχυει στην πραγματικοτητα και με βαση τις μετρησεις της ιδιας της huyndai αμεσως θα κανει μηνυση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά η amd δεν έχει το κεφάλαιο να κινηθεί αντίστοιχα αυτό είναι όλο, η παραδοχή της ήττας της οφείλεται στην έλλειψη κεφαλαίου της εταιρείας, η intel ως εταιρεία έχει πολλά περισσότερα χρήματα και αυτό της δίνει την δυνατότητα να κάνει ότι θέλει. Είπαμε, έχει το μαχαίρι έχει και το πεπόνι/καρπούζι για να μην χαλάσω χατίρι στον alldaynews που δεν είπα καρπούζι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά η amd δεν έχει το κεφάλαιο να κινηθεί αντίστοιχα αυτό είναι όλο, η παραδοχή της ήττας της οφείλεται στην έλλειψη κεφαλαίου της εταιρείας, η intel ως εταιρεία έχει πολλά περισσότερα χρήματα και αυτό της δίνει την δυνατότητα να κάνει ότι θέλει. Είπαμε, έχει το μαχαίρι έχει και το πεπόνι/καρπούζι για να μην χαλάσω χατίρι στον alldaynews που δεν είπα καρπούζι.

δεν εχει τα χρηματα και την τεχνογνωσια να αποδειξει δικαστικα οτι καποια bench ειναι στημενα για να πληξουν την εταιρια τους?sorry αλλα αυτο δεν στεκει.δεν ειναι το μπακαλικο της γειτονιας για να μην μπορει να κανει αυτο το απλο πραγμα και στη συνεχεια να μηνυσει τις εταιριες που εβγαλαν τα bench κατοπιν χρηματισμου οπως λες.προφανως και ολα τα bench οι τεχνικοι και των 2 εταιριων τα αναλυουν εξωνυχιστικα για να τσεκαρουν αν υπαρχει κατι παρατυπο.το να κανεις μια μηνυση σε μια εταιρια εχωντας στοιχεια που δειχνουν οτι πλητουν το κυρος της δικιας σου δεν εχει ιδιαιτερο κοστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και στην αγορά της Ελλάδας.Το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό όπως στην δικιά μου δουλειά.Εγώ δεν έχω την δυνατότητα να κάνω διαφημίσεις στην τηλεόραση όπως και να πω πως τα προιόντα της τάδε "Τεράστιας" εταιρίας είναι κινέζικα και χάλια.Θα το πω στο μικρόκοσμο της γειτονιάς.Και με την ευκαρία ο καταναλωτής πρέπει να συγκρίνει ίδια η ομοειδή προιόντα και όχι μολύβι κίνας με faber ας πούμε όπως λέω και στους πελάτες μου.Την ίδια δουλειά κάνουν αλλα πως την κάνουν είναι το θέμα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη ιδεα. εγω που δεν εχω αποφασισει μετα απο ωρες δοκιμων και στα 2 ποιο ειναι καλυτερο, τι να γραψω?

Δουλευω καθημερινα σε πολλα μηχανηματα και βλεπω απο celeron μεχρι xeon, αν σου πω πως απο i3 και πανω σε ενα σωστο μηχανημα δεν μπορει να διακρινει ο χρηστης διαφορα θα το πιστεψεις;

 

Σωστο εννοω απο θεμα windows, τα περισσοτερα πασχουν απο mallware, ιους κτλπ. Εχω δει i7 και fx να σερνονται οσο δεν παει λογω windows.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είναι ας πούμε καθαρά τα benchmarks πρέπει να βγεί και ένα os αποκλειστικά και πεντακάθαρο μόνο για benches χωρίς ρουτίνες και υποπρογράμματα που να υποστηρίζουν τον έναν η τον άλλον επεξεργαστή.Γίνεται???Μάλλον όχι γιατι τα συμφέροντα είναι μεγάλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευω καθημερινα σε πολλα μηχανηματα και βλεπω απο celeron μεχρι xeon, αν σου πω πως απο i3 και πανω σε ενα σωστο μηχανημα δεν μπορει να διακρινει ο χρηστης διαφορα θα το πιστεψεις;

 

Σωστο εννοω απο θεμα windows, τα περισσοτερα πασχουν απο mallware, ιους κτλπ. Εχω δει i7 και fx να σερνονται οσο δεν παει λογω windows.

 

 

αυτο ειναι το θεμα. εχεις μεγαλο δικιο. επισης μπορει ενας ssd να σου αλλαξει ολη την αισθηση. στο gaming μονο βλεπω διαφορες και σε bench σε επεξεργασια video και Photoshop δεν βλεπω καμια διαφορα.

 

οπου να ναι θα σου την πεσουν λεγοντας πως ο fx ειναι ανωτερος απο i3

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως πιστεύω πως το συγκεκριμένο bench είναι από τα πιο δίκαια. Στο single core δε νομίζω πως αμφισβητεί κανείς τις διαφορές που παρουσιάζουν οι 2 αρχιτεκτονικές. Εκεί είναι και η μεγαλύτερη διαφορά στα αποτελέσματα εξάλλου. Όταν το τρέξεις στο multicore όμως βλέπεις πως οι AMD κάνουν καλύτερο scaling από τους i7 πχ. το τυπικό MP ratio για έναν i7 είναι γύρω στο 4.5-5x , στον 8350 όμως είναι κάτι παραπάνω από 6. Με λίγα λόγια τα αποτελέσματα του bench αποτυπώνουν όντως αυτό για το οποίο διαφημίζονται οι FX , το πόσο καλοί είναι σε multicore optimised προγράμματα δηλαδή . Τώρα αν υποστηρίζετε πως θα έπρεπε να βγάζει κοντά στο 8x MP ratio λόγω των 8 πυρήνων , ας μην ξεχνάμε πως δεν είναι 8 αυτόνομοι πυρήνες , αλλά ανά 2 μοιράζονται στοιχεία από 1 module.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά η amd δεν έχει το κεφάλαιο να κινηθεί αντίστοιχα αυτό είναι όλο, η παραδοχή της ήττας της οφείλεται στην έλλειψη κεφαλαίου της εταιρείας, η intel ως εταιρεία έχει πολλά περισσότερα χρήματα και αυτό της δίνει την δυνατότητα να κάνει ότι θέλει. Είπαμε, έχει το μαχαίρι έχει και το πεπόνι/καρπούζι για να μην χαλάσω χατίρι στον alldaynews που δεν είπα καρπούζι.

δεν ειναι θεμα κεφαλαιου,αλλα θεμα τεχνογνωσιας (δε νομιζω να πειναει η amd) κατι που η ιντελ δειχνει οτι προς το παρων ειναι μπροστα και εχει οντως να παρουσιασει κατι καινουργιο απο γενια σε γενια,σιγουρα μπορει να βγαλει εξαρχης κατι top αλλα για να φτασει τον καταναλωτη εκει πρεπει να βγαλει και χρηματα πουλωντας του αναλογικα καλο καλυτερο και κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...