Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θυμάσαι στα πόσα ghz είχες τον fx 4300 και τον g3258 για να βγάλουν τα αντίστοιχα σκορ ; Λογικά πρέπει να ήταν έτσι όπως το κόβω ο g3258 στα 4.4 και ο fx στα 5 ghz με μια πρώτη πρόβλεψη :D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες , σόρρυ για τη σφήνα στο thread εδώ ... αλλά χρειαζόμαστε βοήθεια για το Team Cup 2015 του hwbot.org.

 

Οποιος θέλει και μπορεί , άς ρίξει μιά ματιά

http://www.insomnia.gr/topic/575898-hwbot-team-cup-2015-hot-hellas-overclocking-team/page-2?do=findComment&comment=54249765


Οσο πιο λιγα γινεται. Εχω βρει απο τις καλυτερες μητρικες απο 150 σε sabertooth μεχρι 220 σε maximus rog.

 

Φυσικα με αυτα τα λεφτα μπορω να παρω και την hero καινουρια, οποτε ειναι θεμα επιλογης τωρα.. Τι λετε?

 

Δέν είσαι άσχετος , το κατέχεις το άθλημα.

Αρα ξέρεις ότι η καλή βάση είναι το πάν (ειδικά για το overclocking).

 

Αν θές να κάνεις ξεπέτα ... πάρε όποια Z97 θές ακόμη και οι φτηνές θα κάνουν αυτό που θές.

 

Αν θές να κλοκάρεις σε σημείο που και η παραμικρή λεπτομέρια μετράει :

Gigabyte Z97 SOC-Force

Asrock Z97 OC-Formula

Asus Z97 (Maximus series only)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες , σόρρυ για τη σφήνα στο thread εδώ ... αλλά χρειαζόμαστε βοήθεια για το Team Cup 2015 του hwbot.org.

 

Οποιος θέλει και μπορεί , άς ρίξει μιά ματιά

http://www.insomnia.gr/topic/575898-hwbot-team-cup-2015-hot-hellas-overclocking-team/page-2?do=findComment&comment=54249765

 

Δέν είσαι άσχετος , το κατέχεις το άθλημα.

Αρα ξέρεις ότι η καλή βάση είναι το πάν (ειδικά για το overclocking).

 

Αν θές να κάνεις ξεπέτα ... πάρε όποια Z97 θές ακόμη και οι φτηνές θα κάνουν αυτό που θές.

 

Αν θές να κλοκάρεις σε σημείο που και η παραμικρή λεπτομέρια μετράει :

Gigabyte Z97 SOC-Force

Asrock Z97 OC-Formula

Asus Z97 (Maximus series only)

 

Κοιταξε για ξεπετα εχω ειδη την Η81, μεχρι 5ghz εχω φτασει, απο εκει και περα παραπανω δεν παει, εχει voltage limitation στα 1.4.

 

Θελω κατι σχετικα βαρβατο, χωρις να πληρωσω σε βαθμο χαζομαρας ομως. Υπαρχουν οι hero κοντα στα 200 στο σκρουτζ, υπαρχει η ranger στα 180, η sabertooth (thermal armor edition) στα 240 (μαρεσει εμφανισιακα βασικα). Και εχω βρει μεταχειρισμενες τις ζ87 maximus formula vi, z87 maximus extreme vi, z87 sabertooth με ακριβοτερη την maximus vi extreme στα 220.

 

Μπορω να διαθεσω και 200κατι για τη μητρικη, να κανω οβερκλοκ τον μικρο πεντιουμ να το χαρω, μετα ας τη πουλησω, η την κρατησω, η παρω κανεναν ι7 ξερωγω, το θεμα ειναι αν αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες , σόρρυ για τη σφήνα στο thread εδώ ... αλλά χρειαζόμαστε βοήθεια για το Team Cup 2015 του hwbot.org.

 

Οποιος θέλει και μπορεί , άς ρίξει μιά ματιά

http://www.insomnia.gr/topic/575898-hwbot-team-cup-2015-hot-hellas-overclocking-team/page-2?do=findComment&comment=54249765

 

Δέν είσαι άσχετος , το κατέχεις το άθλημα.

Αρα ξέρεις ότι η καλή βάση είναι το πάν (ειδικά για το overclocking).

 

Αν θές να κάνεις ξεπέτα ... πάρε όποια Z97 θές ακόμη και οι φτηνές θα κάνουν αυτό που θές.

 

Αν θές να κλοκάρεις σε σημείο που και η παραμικρή λεπτομέρια μετράει :

Gigabyte Z97 SOC-Force

Asrock Z97 OC-Formula

Asus Z97 (Maximus series only)

Δυστυχώς Τάσο δεν μπορώ να βοηθήσω σε κανένα :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε για ξεπετα εχω ειδη την Η81, μεχρι 5ghz εχω φτασει, απο εκει και περα παραπανω δεν παει, εχει voltage limitation στα 1.4.

 

Θελω κατι σχετικα βαρβατο, χωρις να πληρωσω σε βαθμο χαζομαρας ομως. Υπαρχουν οι hero κοντα στα 200 στο σκρουτζ, υπαρχει η ranger στα 180, η sabertooth (thermal armor edition) στα 240 (μαρεσει εμφανισιακα βασικα). Και εχω βρει μεταχειρισμενες τις ζ87 maximus formula vi, z87 maximus extreme vi, z87 sabertooth με ακριβοτερη την maximus vi extreme στα 220.

 

Μπορω να διαθεσω και 200κατι για τη μητρικη, να κανω οβερκλοκ τον μικρο πεντιουμ να το χαρω, μετα ας τη πουλησω, η την κρατησω, η παρω κανεναν ι7 ξερωγω, το θεμα ειναι αν αξιζει.

 

Αν είναι να μείνεις μόνο στον G3258 , πάρε τη φτηνότερη Ζ97 που θα βρείς.

Δυστυχώς Τάσο δεν μπορώ να βοηθήσω σε κανένα :cry:

 

Δέν πειράζει.

Απλά να έχετε τα αυτιά σας ανοιχτά , μπάς και κανάς γνωστός ή φίλος , έχει το hardware που χρειαζόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να μείνεις μόνο στον G3258 , πάρε τη φτηνότερη Ζ97 που θα βρείς.

 

Δέν πειράζει.

Απλά να έχετε τα αυτιά σας ανοιχτά , μπάς και κανάς γνωστός ή φίλος , έχει το hardware που χρειαζόμαστε.

 

Αυτο ειναι το θεμα οτι αυτη τη στιγμη θα μεινω με τον 3258, μιας και εχω δευτερο μηχανημα αν θελω να ασχοληθω με παιχνιδια η οτιδηποτε αλλο. Το προβλημα ειναι πως το αλλο μηχανημα το εχω στο γραφειο και αν καποτε θελω να παω σε 4790κ η κατι τετοιο παλι μητρικη θα αγοραζω μετα.. Ισως καλυτερα να παρω κατι σωστο τωρα και στο μελλον αν δεν... την πουλαω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι το θεμα οτι αυτη τη στιγμη θα μεινω με τον 3258, μιας και εχω δευτερο μηχανημα αν θελω να ασχοληθω με παιχνιδια η οτιδηποτε αλλο. Το προβλημα ειναι πως το αλλο μηχανημα το εχω στο γραφειο και αν καποτε θελω να παω σε 4790κ η κατι τετοιο παλι μητρικη θα αγοραζω μετα.. Ισως καλυτερα να παρω κατι σωστο τωρα και στο μελλον αν δεν... την πουλαω..

 

ok κατάλαβα.

 

Μία από τις δύο.

 

Gigabyte Z97 SOC-Force

Asrock Z97 OC-Formula

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση μιας και δεν έχω εμπειρία από τις παραπάνω μητρικές, η maximus vii hero είναι χειρότερη στο overclock από τις  z97x soc force και την z97 oc formula ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση μιας και δεν έχω εμπειρία από τις παραπάνω μητρικές, η maximus vii hero είναι χειρότερη στο overclock από τις  z97x soc force και την z97 oc formula ; 

 

Προσωπικα δεν το εχω ψαξει τοσο, ξερω οτι και οι 3 ειναι καλες παντως. Την hero την εχει ο φιλος μου με 4770κ, εχει παρα πολλα Options αλλα δυστυχως εχει μαπα κομματι, μεχρι 4.4 με το ζορι πηγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση μιας και δεν έχω εμπειρία από τις παραπάνω μητρικές, η maximus vii hero είναι χειρότερη στο overclock από τις  z97x soc force και την z97 oc formula ; 

 

Θα σου απαντήσω πλαγίως.

 

Δέν υπάρχουν πλέον κακές μητρικές και ειδικά στο top chipset (Z97) της πλατφόρμας.

 

Για το 90% των χρηστών όλες οι μητρικές είναι σούπερ !!!

 

Για το υπόλοιπο 10% των χρηστών , οι ιδιαιτερότητες και οι λεπτομέριες κάνουν τη διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...