Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαλλον αυτο βλεπω και εγω να κατεβω στα 4.5 αντε με το ζορι στα 4.6

Κατεβασα το ρευμα στο 1.295 και κλαταρε το εβαλα και στο 1.298 και παλι κλαταρε δεν μπορει κατω απο το 1.300

 

Μητρικη ποιο πολυ θελω να αλαξω για να παρω full atx ετσι να μπορω να βαλω δυο 140αρηδες στην ψυκτρα μου.


4.6 το ειχα με 1.236 αλλα με το F7 bios δεν το δοκιμασα με το F8 bios ουτε με το F9 beta που εχω τωρα.

 

Κανω δοκιμη 4.6 με 1.240


Λαθος ναι μεν το ειχα 4.6 με 1.236 αλλα με το vrin loadline calibration στο high τωρα που το εβαλα 4.6 με 1.240 αλλα το vrin στο auto κλαταρε.

 

Το εβαλα 4.6 με 1.238 με το vrin loadline calibration στο high και το σταματησα στα 15 λεπτα γιατι πρεπει να φυγω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, αν κατέβεις στα 4.5 θα είσαι υπερκομπλέ. Cliobaccarra έβαλα στα 2400 ht και nb και είχα crash στο loading των windows. Τώρα τα έβαλα στοκ πάλι, 2200 και τα δύο. Διάβασα πως το στοκ ht link για τον 8320 είναι τα 2600mhz, να βάλω μόνο το ht link στα 2600 και να αφήσω το nb στα 2200 ; Η μητρική έχει το ht link στα 2200, ωστόσο το στοκ λέει στο internet πως είναι το 2600. Να ανέβω στα 2600 ;

Με τι nb core είσαι; Εμένα μέχρι 2580 τραβάει το nb χωρίς να έχω δοκιμάσει αν είμαι full stable εκεί. Πάντως για να πάρεις καλύτερα αποτελέσματα σε benchmark πρέπει αυτά τα δύο να είναι κοντά. Πχ 2580/2580

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως σωστα ανεφερε ο ultraex τα στοκ ειναι 2600 και 2200.

 

Σιγουρα το HT Link πρεπει να ειναι στα 2600,ενω το nb αναλογως που παιζεις τις μνημες σου.Οταν τις εχω στα 2400 τοτε πρεπει και το nb να βρισκεται στο ιδιο.Τωρα τις εχω στα 2133 οποτε και το nb στα 2200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τους fx συνδιασμος ψηλο fsb πχ 230- 250+ ρολογια  στο συνολο τους ας ειναι και λγο χαμηλωτερο

και  ητ +nb μαζι πχ 2500-2600 φερνει νουμερα (μνημες τωρα αναλογα και τη μητρικη μια 990fx της  προκοπης θα παιξει τουλαχιστον 2133 με 11

 

ειχα βαλει παλια και εναν πινακα με τα κερδη καθε φορα !!μαλλον χαθηκε !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι nb core είσαι; Εμένα μέχρι 2580 τραβάει το nb χωρίς να έχω δοκιμάσει αν είμαι full stable εκεί. Πάντως για να πάρεις καλύτερα αποτελέσματα σε benchmark πρέπει αυτά τα δύο να είναι κοντά. Πχ 2580/2580

 

Από nb core παίζω στα 1.150v με το nb στα 2200mhz. Μνήμες έχω 1600αρες, θα δοκιμάσω με ht link στα 2600 και θα πω λεπτομέριες. Δεν με αφήνει να επιλέξω ως ht frequency τα 2600mhz γιατί πολύ απλά το ht frequency τερματίζει στα 2400mhz στην συγκεκριμένη μητρική, τα 2400 είναι η τελευταία ρύθμιση :o. Από όσο διάβασα οι μητρικές am3+ με 970 chipset έχουν όριο τα 2400mhz σε ht frequency.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από nb core παίζω στα 1.150v με το nb στα 2200mhz. Μνήμες έχω 1600αρες, θα δοκιμάσω με ht link στα 2600 και θα πω λεπτομέριες. Δεν με αφήνει να επιλέξω ως ht frequency τα 2600mhz γιατί πολύ απλά το ht frequency τερματίζει στα 2400mhz στην συγκεκριμένη μητρική, τα 2400 είναι η τελευταία ρύθμιση :o. Από όσο διάβασα οι μητρικές am3+ με 970 chipset έχουν όριο τα 2400mhz σε ht frequency.

 

Δεν ισχυει αυτο που λες.Κατι δεν κοιτας καλα στις ρυθμισεις στα Bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Back home και ενα cpu-z για να ζεσταθουμε σιγα σιγα στα 5ghz!!!

post-256540-0-99369800-1440528554_thumb.jpg

 

**Επειδη βαριομουν να πειραξω το ρευμα το αφησα στο auto εξου και το 1.58


Από nb core παίζω στα 1.150v με το nb στα 2200mhz. Μνήμες έχω 1600αρες, θα δοκιμάσω με ht link στα 2600 και θα πω λεπτομέριες. Δεν με αφήνει να επιλέξω ως ht frequency τα 2600mhz γιατί πολύ απλά το ht frequency τερματίζει στα 2400mhz στην συγκεκριμένη μητρική, τα 2400 είναι η τελευταία ρύθμιση :o. Από όσο διάβασα οι μητρικές am3+ με 970 chipset έχουν όριο τα 2400mhz σε ht frequency.

Στο απο πανω run τρεχω με 2571 both και 2173 τις μνημες. Σκοτωνει λεμε!!!

 

Και ενα run θανατου με μεγαλυτερο multi!!

post-256540-0-41086200-1440529208_thumb.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχυει αυτο που λες.Κατι δεν κοιτας καλα στις ρυθμισεις στα Bios.

 

Λογικά θα πρέπει να κλοκάρω για να παίξω ψηλότερα. Τώρα που είναι όλα στοκ η μεγαλύτερη ρύθμιση στο ht bus frequency είναι τα 2400mhz. Αν και από ότι είδα στο cinebench 11.5 αποδίδει καλύτερα με το ht 2200, στην ίδια συχνότητα με το nb. Αν το έχω 2200 nb 2400 ht βγάζει 6.03, αν το έχω 2200 και τα δύο βγάζει 6.05.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά θα πρέπει να κλοκάρω για να παίξω ψηλότερα. Τώρα που είναι όλα στοκ η μεγαλύτερη ρύθμιση στο ht bus frequency είναι τα 2400mhz. Αν και από ότι είδα στο cinebench 11.5 αποδίδει καλύτερα με το ht 2200, στην ίδια συχνότητα με το nb. Αν το έχω 2200 nb 2400 ht βγάζει 6.03, αν το έχω 2200 και τα δύο βγάζει 6.05.

Οτι ειπαμε και παραπανω, καλυτερα να τα εχεις ιδια αν μπορεις για bench, ανεβασε bus speed και δες ποσο σε αφηνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν παίρνεις fx τον αγοράζεις μόνο και μόνο για τις multithreaded ικανότητές του, γνωρίζοντας φυσικά τι θα χάσεις σε single core. Φοβερό τσιπάκι, τα χαλάει λίγο στο single core όμως σε multitasking και multithreaded benchmarks που κάνουν σωστό scaling με τους οκταπύρηνους fx ο fx θερίζει, τα ξέρεις κιόλας αυτά ultra μιας και έχεις fx και μάλιστα κλοκαρισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν παίρνεις fx τον αγοράζεις μόνο και μόνο για τις multithreaded ικανότητές του, γνωρίζοντας φυσικά τι θα χάσεις σε single core. Φοβερό τσιπάκι, τα χαλάει λίγο στο single core όμως σε multitasking και multithreaded benchmarks που κάνουν σωστό scaling με τους οκταπύρηνους fx ο fx θερίζει, τα ξέρεις κιόλας αυτά ultra μιας και έχεις fx και μάλιστα κλοκαρισμένο.

Ενταξει τα συγχρονα παιχνιδια θελουν 4 πυρινες, επισης τρεχοντας και τα windows απο πισω ωφελησε αν εχεις και παραπανω διοτι υπαρχουν παντα 4 πυρινες διαθεσιμοι χωρις να κανουν τπτ αναπασα στιγμη να τρεξουν το παιχνιδι.

 

Δηλαδη ο i5 εχει ναι μεν 4 αλλα με αυτους τους 4 πρεπει να τρεξει και windows + οτι αλλο τρεχουμε απο πισω.

 

Καλα τα νουμερακια στα bench ομως σε ρεαλιστικες συνθηκες τα πραγματα ειναι πολυ πιο συνθετα απο 2 νουμερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...