Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει περίπτωση ένας fx να αντέξει πάνω από 1.60 Vcore με υδρόψυξη??Θα μου πεις και να αντέξει θα έχει θέμα με θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είμαι με στοκ ψύκτρα, δεν μπορώ να μαρσάρω παραπάνω δυστυχώς B). Cliobaccarra όταν λες να φτιάξω το hypertransport link και το nb frequency τι εννοείς να τα ανεβάσω ; Θα ανέβει και τίποτα άλλο αν τα πειράξω ; Είμαι αρχάριος σε ότι αφορά fx, είναι ενός φίλου και ακόμα ψάχνω τα features της fatal1ty performance, βλέπω τι κάνουν  :P.

Ναι ανέβασε τα γύρω στα 2400 για την ώρα και βλέπεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ανέβασε τα γύρω στα 2400 για την ώρα και βλέπεις

 

Και τα δύο στα 2400 mhz, και το ht και το nb ; Πρέπει να πειράξω ρεύματα ; Επίσης σε τι θα με βοηθήσουν αυτά ; Αν δεν προσφέρουν τίποτα ας το αφήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι που δεν εχω καταλαβει ειναι το εξης. Εγω εβαζα τον πολαπλασιαστη στο 47 το ρευμα στο 1.350v και ο υπολογιστης δεν εκανε καθολου boot κρασαρε. Αν του κανω OC με το προγραμμα της Gigabyte μου κανει μια χαρα OC στα 4.7 αλλα με το ρευμα 1.423v εγω μετα παω στο bios και κατεβαζω το ρευμα στο 1.300v αλλα αυτο που προσεξα ειναι οτι ο πολλαπαλασιαστης ειναι στο 40 !!! Πως ειναι δυνατον με τον πολαπλασιαστη στο 40 να παει στο 4.7 ???

 

DSC03830.jpg

DSC03831.jpg

DSC03832.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Non turbo είναι 40, με turbo είναι 47. Οι haswell θέλουν turbo boost on για να κλοκάρουν, δεν είναι σαν τους ivy/sandy. Επίσης παίζε στα 4.5 για να παίζεις κάτω από 1.3, καλύτερα μην περνάς το 1.3v γιατί άνετα μπορείς να φας degrade σε βάθος χρόνου. Το 1.4 που είδα είναι θάνατος, άνετα μπορείς να τον πάρεις στο χέρι από instadeath.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δύο στα 2400 mhz, και το ht και το nb ; Πρέπει να πάω.πιράξω. άω.πειράξω ρεύματα ; Επίσηςης σε τι θα και βοηθήσουν αυτά ; Αν δεν προσφέρουν τίποτα ας το αφήσω.

Μα τα έχεις κάτω από τα εργοστασιακα, αν δεν κάνω λαθος 2200/2400 παίζουν εργοστασιακα. Πάντως στο cinebench κάνουν διαφορά. Βάλτε 2400 και τα δύο χωρίς να πειράξεις ρεύμα και τρέξε cinebench

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Non turbo είναι 40, με turbo είναι 47. Οι haswell θέλουν turbo boost on για να κλοκάρουν, δεν είναι σαν τους ivy/sandy. Επίσης παίζε στα 4.5 για να παίζεις κάτω από 1.3, καλύτερα μην περνάς το 1.3v γιατί άνετα μπορείς να φας degrade σε βάθος χρόνου. Το 1.4 που είδα είναι θάνατος, άνετα μπορείς να τον πάρεις στο χέρι από instadeath.

 

 

Τωρα καταλαβα. Το turbo ειναι στο auto αλλα οπως θα ειδες δουλευει και στην σελιδα με τις ρυθμισεις του turbo εχει ξεχωριστα για καθε core το νουμερο 47 αρα εγω επρεπε εκει να βαζω 47 και οχι στον πολαπλασιαστη.

 

Τα offcet που ειναι στο auto δεν αλλαζουν και δεν μπορω να τα πειραξω πως τα πειραζω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι βάλεις στον πολλαπλασιαστή πάει και στο turbo, απλό ;). Εκεί που λέει 40 λέει πως είναι το non turbo ratio, δηλαδή το στοκ ρολόϊ χωρίς να το επηρεάζει το turbo, αλλά μόλις βάλεις στο multiplier 47 έχεις κάνει oc στα 4.7 ghz. Επειδή οι haswell θέλουν το turbo ανοιχτό για να κλοκάρουν, ότι βάλεις στον πολλαπλασιαστή πάει στο turbo ratio. Το offset δεν αλλάζει, γιατί πολύ απλά στην μητρική σου μπορείς να παίξεις μόνο με offset voltage και όχι με manual. Αναγκαστικά δεν μπορείς να το αλλάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα για κανα Celeron ειναι η μητρικη μου :cry:

 

Κατεβασα ακομα το ρευμα στο 1.295v στο bios αλλα το cpu-z λεει 1.293v

 

Θα το τεσταρω τωρα που θα φαω γιατι μετα πρεπει να φυγω αρχαια Κορινθο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, αν κατέβεις στα 4.5 θα είσαι υπερκομπλέ. Cliobaccarra έβαλα στα 2400 ht και nb και είχα crash στο loading των windows. Τώρα τα έβαλα στοκ πάλι, 2200 και τα δύο. Διάβασα πως το στοκ ht link για τον 8320 είναι τα 2600mhz, να βάλω μόνο το ht link στα 2600 και να αφήσω το nb στα 2200 ; Η μητρική έχει το ht link στα 2200, ωστόσο το στοκ λέει στο internet πως είναι το 2600. Να ανέβω στα 2600 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα καταλαβα. Το turbo ειναι στο auto αλλα οπως θα ειδες δουλευει και στην σελιδα με τις ρυθμισεις του turbo εχει ξεχωριστα για καθε core το νουμερο 47 αρα εγω επρεπε εκει να βαζω 47 και οχι στον πολαπλασιαστη.

 

Τα offcet που ειναι στο auto δεν αλλαζουν και δεν μπορω να τα πειραξω πως τα πειραζω;

Απο giga δεν γνωριζω και πολλα,παντως αν δεν εχει επιλογη να γυρισεις απο auto σε manual που πρεπει να ειναι το ρευμα καλυτερα χειρισου τον stock Η μεχρι τα 4.5ghz .Απο εκει και πανω δεν νομιζω να εισαι σταθερος με το ρευμα στο auto και αν θα εισαι θα εχει πολυ vcore ο CPU σου με αποτελεσμα να παθει degradation μακροπροθεσμα (οπως ειπε ο multi).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, έχει ήδη πολλή δύναμη στα 4.5, αν είναι να τον ζορίσεις σε ρεύμα για 4.7 απλά δεν αξίζει. Αν σε καλύπτει στοκ και σε υπερκαλύπτει με oc στα 4.5 δεν θες άλλη μητρική, κράτα τα χρήματα για να αναβαθμίσεις καλύτερα την κάρτα γραφικών σου αργότερα. Καλά που παίζει και τόσο ψηλά με 4790k κιόλας η z97 hd3, δεν της το είχα, για τα λεφτά της πολύ τίμιο motherboard.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι να εχεις 4790k και να μην μπορεις να κανεις oc λογω mobo ακουγεται καπως...Απο την αλλη βεβαια αν σε υπερκαλυπτει σε δυναμη μεχρι τα 4.5 τοτε δεν υπαρχει λογος να αλλαξεις mobo!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...