Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα cpu-z bench και απο μενα μετα απο αρκετο καιρο λογω ελλειψης χρονου.Στα 4.8Ghz και μνημες στα 2400.

 

attachicon.gifcpu bench 4.8.png

 

Επιτελους ενα bench να χαμογελασουμε και εμεις απ'το κοκκινο στρατοπεδο!

Τώρα όπως το βλέπω οι ram παίζουν ρόλο... ο allday και ο storm πρέπει να έχουν φορτωμένα windows. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1770

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Δοκιμαστικά είναι στα χέρια μου από έναν φίλο μαζί με fx 8320, αξιόλογη μητρική, βέβαια λίγο περίεργες οι ρυθμίσεις με το ρεύμα, δεν σου έχει επιλογή για προσθαφαιρέσεις ρεύμα αλλά σου έχει συγκεκριμένες τιμές ρευμάτων, λίγο περίεργο. Εγώ τον έχω με στοκ ψύκτρα και για αυτό παίζω στα 3.5, undervolt στα 1.176 αλλά το ρεύμα σε full load bounchαρει 1.176-1.168-1.140 και ανεβαίνει πάλι στο 1.176, πιθανότατα επειδή δεν έχει llc να συμπεριφέρεται έτσι ωστόσο παρόλο που κάνει αυτά τα σκαμπανεβάσματα ο 8320 αποδίδει κανονικά χωρίς θέματα. Το στοκ ρεύμα του fx του φίλου είναι 1.272 και βάζοντας στο κουτάκι την επιλογή 1.2375 κατέβηκε 1.176, τι να πω, μου την σπάει που δεν έχει ρυθμίσεις για καρφωτό ρεύμα  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμαστικά είναι στα χέρια μου από έναν φίλο μαζί με fx 8320, αξιόλογη μητρική, βέβαια λίγο περίεργες οι ρυθμίσεις με το ρεύμα, δεν σου έχει επιλογή για προσθαφαιρέσεις ρεύμα αλλά σου έχει συγκεκριμένες τιμές ρευμάτων, λίγο περίεργο. Εγώ τον έχω με στοκ ψύκτρα και για αυτό παίζω στα 3.5, undervolt στα 1.176 αλλά το ρεύμα σε full load bounchαρει 1.176-1.168-1.140 και ανεβαίνει πάλι στο 1.176, πιθανότατα επειδή δεν έχει llc να συμπεριφέρεται έτσι ωστόσο παρόλο που κάνει αυτά τα σκαμπανεβάσματα ο 8320 αποδίδει κανονικά χωρίς θέματα. Το στοκ ρεύμα του fx του φίλου είναι 1.272 και βάζοντας στο κουτάκι την επιλογή 1.2375 κατέβηκε 1.176, τι να πω, μου την σπάει που δεν έχει ρυθμίσεις για καρφωτό ρεύμα  :P

και εμείς που έχουμε LLC κάτι κάναμε  :P τα δικά μου σκαμπανεβάσματα να δείς... αλλα είναι σταθερό τουλάχιστον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 BabisTS μιας και ήσουν κάτοχος 8350 και τώρα έχεις το κτήνος τον i7, σε multitasking υπερτερούσε ο 8350, δηλαδή ότι του φόρτωνες δεν το ένοιωθε ;

 

Ότι και να έχω βάλει και στους δύο επεξεργαστές απλά δεν νοιώθουν.Την αλλαγή σε Intel την έκανα λόγω καλύτερου single core και γιατί οι κόκκινοι απλά δεν είχαν ανανεώση με κάτι καλύτερο το socket τους.Δίπλα-δίπλα οι επεξεργαστές ότι και να τους βάλω απλά για μένα το εκπληρώνουν χωρίς να ιδρώσουν.Τώρα τα benches για μένα δείχνουν νούμερα και μόνο,σε πραγματική χρήση 4790Κ/8350 που τους έχω και τους δύο απλά μου έιναι υπεραρκετοί για τις εργασίες που τους θέλω.Κανένας δεν με άφησε ξεκρέμαστο πουθενά!!!

Γκάζι και φτάσαμε τα 1900+

 

Αψογο!

 

Δειξε και ρευματα/ρολογια/Θερμοκρασιες, ετσι δεν καταλαβαινουμε τιποτα.

 

Στα 5,15ghz τέρμα τον είχα με 1,5vcore,παραπάνω δεν έδωσα,μην τον πάρω και στο χέρι!!!Αν είχα υδρόψυξη...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να έχω βάλει και στους δύο επεξεργαστές απλά δεν νοιώθουν.Την αλλαγή σε Intel την έκανα λόγω καλύτερου single core και γιατί οι κόκκινοι απλά δεν είχαν ανανεώση με κάτι καλύτερο το socket τους.Δίπλα-δίπλα οι επεξεργαστές ότι και να τους βάλω απλά για μένα το εκπληρώνουν χωρίς να ιδρώσουν.Τώρα τα benches για μένα δείχνουν νούμερα και μόνο,σε πραγματική χρήση 4790Κ/8350 που τους έχω και τους δύο απλά μου έιναι υπεραρκετοί για τις εργασίες που τους θέλω.Κανένας δεν με άφησε ξεκρέμαστο πουθενά!!!

 

Με τι ρευμα τον εχει παει στα 4.8 ? αν και απο περιεργεια ρωταω γιατι και μαπα μητρικη εχω και πιστευω οτι ειμαι καλα στα 4.7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι ρευμα τον εχει παει στα 4.8 ? αν και απο περιεργεια ρωταω γιατι και μαπα μητρικη εχω και πιστευω οτι ειμαι καλα στα 4.7

 

Στα 4,8ghz  με 1.33vcore.Από εκεί και πάνω το χάος σε ζήτηση vcore σε αναλογία με τα ghz που ανεβάζει!

φρεσκα κουλουρια !!! :-D

 

attachicon.gifcvbvb.JPG

attachicon.gifΚαταγραφήdrtytfgufg.JPG

attachicon.gifrtfygh.JPG

attachicon.gif33068.JPG

attachicon.gif22.JPG

 

Του ήπιες το αίμα.Ωραίος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πηγα με το προγραμμα της Gigabyte αλλα μου εδωσε ρευμα 1.4 και κατι δεν θυμαμαι ακριβως αλλα επειδη το ειδα πολυ το κατεβασα στο 1.308 (cpu-z) και δεν το εχω ψαξει αν μπορω και ποιο κατω.


Το ειχα και ποιο κατω στο 1.300 απο bios αλλα εχθες που εκανα μια επεξεργασια βιντεο με το dvdfab μου πεταξε BSD με το εξης μηνημα whea uncorrectable error και το πηγα 1.310

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο αρκετό (σχεδόν 1,31 για 4,7)Παίξε γύρω στο 1,28-1,29.Πιστεύω μια χαρά θα είσαι... Θα κατέβουν και τα temps σου.Με τι ψύξη είσαι?


Όπως και να έχει μέχρι 1,35vcore είσαι ok για μένα αν σε κρατάει η ψύξη σου σε καλά temps!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εβαλα 1.290 και ο θεος βοηθος. Αυτο το vrin τι ειναι; εχει auto/ normal/ standard/ high/ turbo και το εχω στο turbo

 

Ψυκτρα εχω μια Thermalright Macho Zero με εναν 140αρη

 

IMG_20150823_215940.jpg


Τωρα ειδα το cou-z και μου λεει 1.288v

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...