Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης να τονίσω πως όσοι στα reviews αντιμετωπίζουν drops με τους fx και το κατακρίνουν κιόλας σαν παιδάκια που τους πήραν το γλυφιντζούρι, μου φαίνεται πως ξεχνάνε να κλείσουν το c6 και το apm, τα οποία και άχρηστα είναι και fps ρίχνουν με βούτες. Αν όμως έκανε το ίδιο το intel speedstep θα το έκλειναν, βέβαια, γιατί όταν το χρήμα πέφτει αδρά όλα τα άλλα είναι ανύπαρκτα και οι intel το επίκεντρο  :). Δεν πάει να είναι επεξεργαστής του 2012 ο fx, ένας i5 που κάνει 100 ευρώ επιπλέον δεν τον αγγίζει στα βαριά, ούτε στο μικρό του δαχτυλάκι, ο fx σπάει πλάκα με τον i5.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1770

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Κοιταξε οι περισσοτεροι παιρνουν υπολογιστη και παιρνουν κατι που ειναι της μοδας για να λενε οτι εχουν. Οταν ο αλλος ακουει απο ολους και απο παντου οτι ο ι7 ειναι καλυτερος απο fx για παιχνιδια, που και για εμενα ειναι τουλαχιστον για αυτα που παιζω εγω και θελουν IPC, τοτε ο ανθρωπος λογικο ειναι να παει να παρει τον ι7 και να το βαλει και στην υπογραφη του για να λεει οτι εχει το καλυτερο (wawa).

 

Οταν ο αλλος ασχολειται με οβερκλοκ, οι πιθανοτητες να παρει fx ειναι μεγαλυτερες, μιας και σε ολους μας αρεσουν τα μεγαλα νουμερα. Σε γενικες γραμμες πιστευω fx παιρνουν, πολυ ψαγμενοι που ξερουν τι θελουν, oberclockers/benchers, ατομα που δεν ξερουν και πολλα πολλα και δελεαζονται απο τους πολλους πυρηνες το ψηλα ρολογια και την σχετικα χαμηλοτερη τιμη.

 

Ολα ειναι επιλογες, εσεις μπορει να ειστε ψαγμενοι, αλλα πολλοι δεν ειναι, οποτε καρταχας φταιει η ιντελ ΕΑΝ οντως εχει λαδωμενα benchmarks, κατα δευτερον αυτοι που κανουν τα review, ενα τρανο παραδειγμα ο linus που συνεχεια διαφημιζει intel/asus/corsair (περισσοτερο απο τα αλλα), και κατα τριτον εμεις που σε πολλα τοπικ προτειναμε intel σε αυτους που ηθελαν να παιζουν παιχνιδια, και το καναμε με το δικιο μας στις περιπτωσεις που οντως οι ι5/ι7 θα ηταν καλυτεροι με το σχετικο κοστος.

 

Προσωπικα και amd ειχα και ειμουν υπερ ευχαριστημενος, και στους φιλους μου ειδικα παλαιοτερα ειχα στησει πολλα μηχανηματα με phenom και τα παιδια ακομα τα εχουν και τραβανε μια χαρα. Αλλα οταν ο αλλος παει να δωσει λεφτα για κατι, δυστυχως η ευτυχως δεν μπορω να του προτεινω κατι που για εμενα δεν ειναι οτι καλυτερο στα λεφτα.

 

Μακαρι να μαθουμε γιατι και πως ζουν αναμεσα μας... ΕΧΧ εννοω γιατι και πως το cpu-z εχει τετοια αποτελεσματα με τους FX.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας είχα άζωτο και τα 6+ ήταν στο τσεπάκι και μετά θα τα λέγαμε με τα Inteλια


Trilo τώρα είδα πως έχεις το 900D.Φαντάζομαι ευχαριστημένος εεεε?????Εγώ μάλλον τέλος σεπτέμβρη θα βγάλω τους μπροστινούς ανεμιστήρες και θα βάλω ένα ψυγειάκι :-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει άσχετα από το cpuz οι κάτοχοι Fx ξέρουν τι έχουν. Όλοι αυτοί που κράζουν είτε δεν είχαν ποτέ fx και απλά επηρεάζονται από άλλους η από benchmark είτε είχαν fx και δεν μπορούσαν να τον δουλέψουν σωστά (9590 με αέρα, Drops λόγω θερμοκρασιών, apm, c6 κτλπ). Τσιπάκι των 150 ευρώ κοιταει στα μάτια στα σύγχρονα παιχνίδια i5/i7. Στο multitasking δεν υπάρχει σύγκριση με i5, πράγμα που το καταλαβαίνεις χωρίς να είσαι ειδικός.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας είχα άζωτο και τα 6+ ήταν στο τσεπάκι και μετά θα τα λέγαμε με τα Inteλια

Trilo τώρα είδα πως έχεις το 900D.Φαντάζομαι ευχαριστημένος εεεε?????Εγώ μάλλον τέλος σεπτέμβρη θα βγάλω τους μπροστινούς ανεμιστήρες και θα βάλω ένα ψυγειάκι :-D :-D :-D

 

Πολυ καλο, δυστυχως αυτη τη στιγμη δεν εχω τον χρονο, την ορεξη και την οικομικη δυνατοτητα να ασχοληθω παραπανω με τον υπολογιστη αυτον. Καποια στιγμη στο μελλον θα γινουν πολλες αλλαγες, μια υδροψυξη ισως custom, μια σωστη καρτα γραφικων, led μεσα στο κουτι και ισως καποια αλλα πραγματα τα οποια ολα ειναι $$$$ δυστυχως, και μιλαμε για αρκετα μεγαλα ποσα. Τα αγαπαω και τα 2 κουτια μου παντως, πολυ καλες επιλογες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ελπίζω να έχουμε δουλειά στο μαγαζί μου τον σεπτέμβριο ώστε να το βάλω γιατι αλλιώς θα μείνει ως έχει φυσικά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://forums.anandtech.com/showthread.php?t=2443043

 

διαβασα μονο τη πρωτη σελιδα, το ιδιο προβλημα και εδω. 3258 πιο καλο σκορ σε single παρα σε multi, το cpu-z τρωει τον εναν πυρηνα μου φαινεται. Θα δω και τις αλλες σελιδες σιγα σιγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι δεν πάει καλά με το benchmark, στο λινκ που πόσταρες trilobyter είδα έναν με phenom x4 975 στα 4.1 601 single 1729 multi, ο phenom θα έπρεπε να βγάζει κάτι λιγότερο από το διπλάσιο σε multi και γύρω στο 900αρι single. Εκεί που νόμιζα ότι είναι το πρόβλημα μόνο στους intel είναι και στους amd, στους phenom βγάζει λιγότερο και στους fx περισσότερο. Πρέπει να buggαρει άσχημα με το cmt design της amd και να βγάζει περισσότερο, δεν εξηγείται αλλιώς. Είδα και το σκορ του 5820κ και τρελάθηκα, αρκετά χαμηλό και πιο κάτω και από κλοκαρισμένο 8 core fx, κάτι δεν πάει καλά, αποκλείεται να είναι μούφα οι intel τελικά, έχει ρίξει λάδι και μάλιστα αρκετό αλλά το σενάριο να είναι πιο αδύναμοι οι i7 47xx σε multithreaded πράγματα το αποκλείω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι δεν πάει καλά με το benchmark, στο λινκ που πόσταρες trilobyter είδα έναν με phenom x4 975 στα 4.1 601 single 1729 multi, ο phenom θα έπρεπε να βγάζει κάτι λιγότερο από το διπλάσιο σε multi και γύρω στο 900αρι single. Εκεί που νόμιζα ότι είναι το πρόβλημα μόνο στους intel είναι και στους amd, στους phenom βγάζει λιγότερο και στους fx περισσότερο. Πρέπει να buggαρει άσχημα με το cmt design της amd και να βγάζει περισσότερο, δεν εξηγείται αλλιώς. Είδα και το σκορ του 5820κ και τρελάθηκα, αρκετά χαμηλό και πιο κάτω και από κλοκαρισμένο 8 core fx, κάτι δεν πάει καλά, αποκλείεται να είναι μούφα οι intel τελικά, έχει ρίξει λάδι και μάλιστα αρκετό αλλά το σενάριο να είναι πιο αδύναμοι οι i7 47xx σε multithreaded πράγματα το αποκλείω.

 

Μου φαινεται το bench ειναι πραγματικα οτι ναναι.

 

To μονο consistency που βλεπω ειναι στο single core του 3258 και γενικα των ι5/ι7.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τι να πει κανείς με 8370 εκτός από Γιουπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...