Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1770

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Trilobyter, δεν είμαι amd fanboy, ωστόσο η πείρα έχει δείξει πως αλλιώς τα λένε στα reviews για τους amd και αλλιώς είναι στην πράξη. Προς Θεού αλλά στα reviews όταν μιλάει το χρήμα ο i5 γίνεται i7. Πιο σάπιο περίμενα τον 8320 από τον 4690k του φίλου, στην πραγματικότητα συνέβη όμως το ανάποδο, ο i5 δεν μου έδωσε και την θετικότερη εικόνα για την επιπλέον χρηματική διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o 8350 αν δεν ήταν όλα τα bench πληρωμένα από ιντέλα,κανονικά θα έπρεπε να συγκρίνετε μόνο με 5960x(για i5 και μικρο i7 να μη μιλήσω,γιατί γελάν και οι πέτρες)

το bench του cpuz είναι από τα ποιο αξιόπιστα,για εμένα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε πληρώνει η intel για τα benchmarks αλλά μην τα χοντραίνεις mike, δεν είναι θεός η amd. Ο 5960x είναι american muscle car και ο 8350 golf gti, μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Αν το πάμε έτσι οι επαγγελματίες που κάνουν video rendering θα έπαιρναν 8350, αλλά απλά δεν είναι έτσι τα πράγματα. Ο 8350 είναι κτήνος multitasking, κάνει gaming, κάνει τα πάντα, sumo cpu κλπ αλλά μέχρι εκεί, συγκρίνεται μόνο με 3770k σε ωμή δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα τωρα αυτο που κανεις δεν ειναι σωστο.εμεις δεν ντραπικαμε για τα τσιπιγιου μας δωσε ολο το bench asap.....

Δε λεγεται ντροπη που δεν το παραθετω ολο το bench απλα δεν τσουλαει το μαραφετακι σε multi.Με πληγωσε και παραπανω ο mult1cor3cpu που μου θυμισε τον 8350 που ειχα...Παλιες-καλες εποχες δυνατου overclock !!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάντως είναι φυσιολογικά αυτά τα benches τότε δεν δικαιολογείται η τόσο μεγάλη διαφορά τιμής μεταξύ των fx εώς τον 5930

Καλημέρα και καλό σκ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον αυτό το bench αποκαλύπτει την αλήθεια, αν και όλα τα υπόλοιπα benchmarks λένε το αντίθετο, επειδή απαιτούν single core είτε επειδή τα έχει σκάσει η intel. Πάντως το πιστεύω, σε λίγες μέρες θα σκάσει κεραμίδα κάνα intel fix για το benchmark και θα βλέπουμε ας πούμε τον 4790k να φτάνει 5960x :P. BabisTS μιας και ήσουν κάτοχος 8350 και τώρα έχεις το κτήνος τον i7, σε multitasking υπερτερούσε ο 8350, δηλαδή ότι του φόρτωνες δεν το ένοιωθε ; Παρατηρώ όσο έχω στην κατοχή μου τον 8320 στοκ με κλειστό το turbo πως δεν νοιώθει, ανοίγεις ένα 4k video, ένα 1080p, ένα skype και παίζει κάτω από 50%.  Δεν το λέω για πλάκα παιδιά, έχοντας δουλέψει και i5 haswell και μάλιστα oc 4.3 αλλά όχι i7 βλέπω πως δεν ιδρώνει καθόλου το αυτί του fx, ότι και να του φορτώσεις. Ένα cinebenchακι στοκαδούρα με τον 8320. Δοκίμασα και στα 3.2 ένα για να δω πως τα πάει σε σχέση με τον i7 960 και τον κατουράει, 5.52 βγάζει, αν θέλετε ανεβάζω screenshot, πείτε αν είναι γιατί βαριέμαι :D :

post-297338-0-92873000-1440228980_thumb.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν δεις όταν τα έλεγα εγώ αυτά..... Ειδικά game + streaming απλά άστο δεν παίζεται το CPU. Ούτε i7 δεν τους πιάνε. Τα έλεγα και μετά άρχιζαν τα μπλε κασκόλ τα δικά τους, τώρα τα βλέπεις με τα μάτια σου και ας είσαι στην ουσία under clocked

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fallen4ngel είχες δίκιο τελικά, ο cpu είναι deadlifter και δεν χωλαίνει πουθενά. Τελικά για κάτι drops στα παιχνίδια και στο bf4 έφταιγε το apm, τι βλακεία feature, έπεφταν κάτι βούτες δεν λες τίποτα. Είμαι με στοκ ψύκτρα και την έχω ρυθμίσει και σε idle-μέχρι 50% load δεν ακούγεται, ο cpu κάθεται 40 βαθμούς idle και 50 σε gaming, 62 μετά από μία ώρα prime και ρεύμα 1.176.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...