Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παπάδες κάνουν οι ρουφιάνες οι rog στο overclock όχι αστεία, λιώστον τον i5 ultra λιώστον :P. Δίνεις όμως και εσύ τόσο ρεύμα στον i5 για να παίξει ψηλά ούτε amd να είχες, με μέτρο το ρεύμα, μπορεί να μην ειναι haswell αλλά και οι ivy θέλουν προσοχή.

bro !!! η συγκεκριμενη  rog δε καταλαβαινει τιποτα  τη χαιδευεις τα αυτια εκει σε αυτα τα ρολογια !! :D

οσο για τον 3570κ ναι  εχω ανοικτη εντολη  να τον καψω αν μπορω  χαχαχα !! ;)

 

Extreme Engine Digi+ II :

- 8 -phase CPU power design + 4 -phase iGPU power design

- 2 -phase Memory power design

ROG Extreme OC kit :

- Slow Mode

- LN2 Mode

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fallen4ngel έτσι για την ιστορία, όταν είχες τον 8350 τι μητρική είχες ;

Αν ειναι ετσι για την ιστορια Extreme3, Extreme4 και Sabertooth, επισης εχω κανει O/C σε CROSSHAIR V FORMULA  που την ειχα για 15-20 μερες και τωρα τελευταια επαιξα με μια Gigabyte και 8320. Τωρα για τον 8350 μπορω να σου πω τι και πως, με ολες ακομη και με την Extreme3 χτυπουσε 5 χωρις να ειναι κανενα ιδιαιτερο κομματι και φυσικα με μητρικη που πραγματικα ΔΕΝ ειναι για 8core FX, με την Extreme4 ειχα μια βελτιωση στο θεμα throttle αλλα δεν ηθελε να παει 5100 (με ρευμα οχι πανω απο 1,5V παραπανω δεν λεει μιας και δεν κοιτουσα απλα για validation).Με την Sabertooth ειχα 0 throttle και μια απο τα ιδια στα υπολοιπαμε την μονη ισως διαφορα μια πολυ πολυ μικρη διαφορα στο VCore λογο ανωτερου LLC.

Για αυτο λεω οτι δεν ειναι μαγικες οι μητρικες, προσωπικα πιστευω οτι ειναι περισσοτερο hype παρα οτιδηποτε αλλο.

Τωρα για το θεμα τον Golden chip βρες μου ΕΝΑ gold εδω http://hwbot.org/benchmark/cpu_frequency/rankings?hardwareTypeId=processor_3696&cores=4#start=0#interval=20#coolingType=3 εκτος και αν καπου εχασα τον ορο Gold εγω βρε παιδι μου ;) Τον τελευταιο χρονο εχω πχ δοκιμασει 4 4770Κ, 2 4790Κ και 4 4690Κ αν σου πω ηταν ολα ενα καλουπι μπορει να μην το πιστεψεις, οπως και να εχει λογο δουλειας καποτε μπορουσα και τα εψαχνα, στα τοσα χρονια βρηκα ΕΝΑ μοναδικο κομματι και αυτο το βρηκα τυχαια χωρις να εχω μπει σε αυτη την διαδικασια. Τωρα ή εγω ειμαι τοσο ατυχος ή τα gold chip ειναι πραγματικα λαχειο και πρεπει καποια στιγμη να ξεχωριζουμε τα above average  με τα gold.

Και κατι τελευταιο, δεν θεωρω τον εαυτο μου overclocker, οτι κανω το κανω για το γαμωτο και ποτε μα ποτε δεν κανω υπερβολες, η μονη ισως υπερβολη που εχω κανει στα τοσα χρονια ειναι 1 αντε 2 και αυτο σε κομματι-α που πραγματικα δεν με ενδιεφεραν εαν παθουν κατι. Το overclock που κανω ειναι παντα με στοχο το 24/7 και παντα να ειμαι μεσα στα ορια θερμοκρασιας και ρευματος.

 

@ultraex2003 απλα παραθεση στο μνμ σου εκανα προς Θεου δεν την ειπα σε κανεναν και σιγουρα οχι σε εσενα βρε τρελε.

αφηστε τα χαζοreview στα forum εκει πανε με το σταυρο στο χερι !!

η μαχη ειναι εξω και η μητρικη παιζει καλη μπαλα σε αυτους που ξερουν τι να τι κανουν !!

υπαρχουν πολλα νουμερα απο extreme 9  στο hwbot  παραθετω τυχαια αυτα τα 2

 

http://hwbot.org/submission/2446469_noms_cinebench___r11.5_fx_9590_10.78_points

 

http://hwbot.org/submission/2446455_noms_cpu_frequency_fx_9590_8246.63_MHz

 

Τυχαια αφησες απο εξω ολα τα αλλα :D http://hwbot.org/benchmark/cinebench_-_r15/rankings?hardwareTypeId=processor_2689&cores=8#start=0#interval=20 πρωτη 10αδα ASUS σε 8350 και σε 9590 παλι μια απο τα ιδια στις πρωτες θεσεις. Μπορει να ειναι και τυχαιο τι να πω σιγουρα παντως δεν ειμαι φαν της Asus με τα 1002 κουσουρια τους

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα prime95 blend μακράν ότι καλύτερο, είναι το μόνο που θα μου δείξει ατέλειες στους πυρήνες, το small fft's δεν μου δείχνει τίποτα. Ibt δεν έχω δοκιμάσει, το occt μου φάνηκε μάπα, το aida64 είναι επίσης πολύ καλό, με αυτό στρεσσάραμε να δούμε σταθερό oc στον 4690k ενός φίλου και αποδείχθηκε σούπερ. Στο prime95 αν μετά από μιάμιση ώρα δεν έχω error το μηχάνημά μου είναι σταθερό, το ίδιο και ο 4690k με το aida, έτσι έγινε η δοκιμή. Ψιλοσάπιο κομμάτι για 4690κ 4.3 με 1.140v btw, μητρική z97 pro gamer με τελευταίο bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ibt to linx και το occt sto linpack με το avx on(ολα τα τα τυπου linpack) ηταν τα πιο ζορικα εκει που μπορει στο prime να ηταν οκ με 10 runs στο very high και ετρωγε error στο 10 λεπτο! σε ραμ test το occt στο large data test ειναι πολυ αξιοπιστο και πιο γρηγορο... αλιως το κλασικο memtest σαν 2η επιλογη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bro !!! η συγκεκριμενη  rog δε καταλαβαινει τιποτα  τη χαιδευεις τα αυτια εκει σε αυτα τα ρολογια !! :D

οσο για τον 3570κ ναι  εχω ανοικτη εντολη  να τον καψω αν μπορω  χαχαχα !! ;)

 

Extreme Engine Digi+ II :

- 8 -phase CPU power design + 4 -phase iGPU power design

- 2 -phase Memory power design

ROG Extreme OC kit :

- Slow Mode

- LN2 Mode

Νίκο 1.440 ρεύμα υπερβολικό δεν είναι ? Τι θερμοκρασίες βγάζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σπυρο παιζω  στα 4.5   με 1.190  απο βιος για καθε μερα( 24/7) (θερμοκρασιες πολυ λογικες για τη εποχη)

ασε τα bench εκει τον πλακωνω και πιο ψηλα   για νουμερα αλλα  για λιγο  χρονο οσο διαρκουν !!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολιομουν λιγο με το gpu score στο firestrike normal, και βλεποντας εδω στην κατηγορια stock cooling http://hwbot.org/benchmark/3dmark_-_fire_strike/rankings?hardwareTypeId=videocard_2375&cores=1#start=0#interval=20#coolingType=1 ,βλεπω τον δευτερο να εχει αυτο το score image_id_1344626.png

 

μετα απο πολλα test και oc εβγαλα αυτο το αποτελεσμα χωρις κανενα artifact :)

tdCY42I.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολιομουν λιγο με το gpu score στο firestrike normal, και βλεποντας εδω στην κατηγορια stock cooling http://hwbot.org/benchmark/3dmark_-_fire_strike/rankings?hardwareTypeId=videocard_2375&cores=1#start=0#interval=20#coolingType=1 ,βλεπω τον δευτερο να εχει αυτο το score image_id_1344626.png

 

μετα απο πολλα test και oc εβγαλα αυτο το αποτελεσμα χωρις κανενα artifact :)

tdCY42I.jpg

μια χαρα εισαι για τετραπυρηνο απλο  και γω ψαχνομε για κανενα μεταχειρω 3770κ  να βελτιωσω τα νουμερακια μου αλλιως μαλλον θα παω  εκτος απροοπτου για 5820κ  !! που ειναι αλλη κατηγορια !!  ξερω ειμαστε αρρωστοι εμεις εκει στη HOT !!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμάσω ενα καλο overall αμα ειναι, στα 5Ghz διοτι τωρα ήμουν στα 4.6gh. Αμα ακουμπήσω 12k,θα είμαι ευχαριστημένος αλλα πολυ χλωμο.

εννοειτε bro !! αμα σπρωξεις το cpu ψηλα  θα παρεις και physx και combine σκορ με αποτελεσμα  στο συνολο να ανεβεις βοηθαει πολυ!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλικάρια θα ήθελα την βοήθεια σας... Έχει περίπου 3ς βδομάδες που πέρασα τα win10 και μου έχουν προκαλέσει αρκετά προβλήματα στην σταθερότητα του συστήματος και ιδικά στο OC της κάρτας. Σ'αυτές τις 3ς βδομάδες μου έχει πετάξει 5-6 φορές μπλε οθόνη με διαφορετικά μηνύματα κάθε φορά που στα 7αρια δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Η κάρτα ακόμα και σε μικρό και ελεγμένο OC πάνω στα 7αρια κολλάει και εμφανίζει συνέχεια artifacts..! Αντιμετωπίζει κάποιος άλλος παρόμοια προβλήματα η μόνο εγω εχω αυτά τα θέματα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...