Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να βαλω κανα νουμερακι φρεσκο της ωρας  :-D  !! 

 

attachicon.gifcfgggf.JPG

 

attachicon.gifgvvhjbhhbh.JPG

 

attachicon.gifdtfggy.JPG

 

attachicon.gifgvbjvbjbnkn.JPG

 

attachicon.gifΚαταγραφήigbjhjhb.JPG

 

attachicon.gifcfhggv.JPG

Ψόφια τα αλόγατα χαχαχαχαχα.Δώσε πόνοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο Ultra

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ταπεινό single core  με τον 8370 στα 5.3Ghz

127cb_zpsqifsendu.jpg

Δε μασαει ο 8370...Πραγματικα ενα κομματι gold με ολη του την εννοια.Τα 5.3ghz στα 1.548vcore.Απλα σκορπαει το εργαλειο!!!Ωραιος...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατι κλοκαρουν και οι 6πυρηνοι ε; Αντε να ερθει ο χειμωνας να φερει και μια καλυτερη ψυξη :P

 

http://valid.x86.fr/1cktan

την ψαχνω για κανενα σετακι τετοιο η τιποτα μεταχειρω σε 3930Χ !! θα δειξει !!! να ανεβουν τα μπεντσονουμερα 3d !! τα 4 σκετα ορφανα cores δεν αφηνουν και πολλα περιθωρια  !! τα ορια του 3570κ ειδη εχουν σκασει μυτη !!

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι κλοκαρουν και οι 6πυρηνοι ε; Αντε να ερθει ο χειμωνας να φερει και μια καλυτερη ψυξη :P

 

http://valid.x86.fr/1cktan

 

Στα 4.7 και είσαι πολύ καλά με 1.38V. Offset έχεις ή καρφωτό; Επίσης, τί θερμοκρασίες βλέπεις σε full load; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 4.7 και είσαι πολύ καλά με 1.38V. Offset έχεις ή καρφωτό; Επίσης, τί θερμοκρασίες βλέπεις σε full load; 

 

Καρφωτο αλλα δεν μπεντσαρω τωρα καλοκαιριατικα σοβαρα εκει θα βαρεσει θερμοκρασιες για πλακα.. Στα 4.5 ημουν ηδη οριακα απο θερμοκρασιες με την DH-14.. Θελει πουσαρισμα αλλα με αερα δεν μπορεις να κανεις πολλα ειδικα καλοκαιριατικα δεν εχω λογο να πιεσω απλα βλεπω λιγο τα οριακια με λογικες τασεις, η φαγουρα ξερεις.. Ισως να πεσει κανα session σε πολικες θερμοκρασιες να γελασουμε λιγο αργοτερα φθινοπωρο με ενα φιλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καρφωτο αλλα δεν μπεντσαρω τωρα καλοκαιριατικα σοβαρα εκει θα βαρεσει θερμοκρασιες για πλακα.. Στα 4.5 ημουν ηδη οριακα απο θερμοκρασιες με την DH-14.. Θελει πουσαρισμα αλλα με αερα δεν μπορεις να κανεις πολλα ειδικα καλοκαιριατικα δεν εχω λογο να πιεσω απλα βλεπω λιγο τα οριακια με λογικες τασεις, η φαγουρα ξερεις.. Ισως να πεσει κανα session σε πολικες θερμοκρασιες να γελασουμε λιγο αργοτερα φθινοπωρο με ενα φιλο.

 

 

Επειδή 6πύρηνο έχω κι εγώ (3930K που έχει αρκετά παρόμοια θερμική συμπεριφορά με τον δικό σου) και το θέμα της ψύξης του το έχω ψάξει πολύ, να σου πω ότι κατέληξα πως στο Extreme socket και λόγω τεράστιου tdp μόνο οι ΑΙΟ κάνουν δουλειά. Η αερόψυκτρες είναι ανταγωνιστικές στα consumer socket που έχουν και μικρότερο εμβαδό επιφάνειας (το real estate που λένε). Οι ΑΙΟ όντως έχουν διαφορά στο 2011 και στο 2011-3. Πάντως, από όσους έχω δει να κλοκάρουν 5820Κ, πάνω από 4.4GHz δοκιμάζουν με ΑΙΟ ή με custom loop. Ο αέρας κάπου εκεί σταματάει. Καλή δηλαδή η D14 αλλά για τόσο ψηλά δεν αντέχει. Επίσης, λόγω tdp οι ανώτερες ασφαλείς θερμοκρασίες για τους 6πύρηνους και πάνω είναι αρκετά πιό κάτω από τους 4πύρηνους. Εγώ προσπαθώ να έχω όλους τους πυρήνες κάτω από 70° σε σκληρή χρήση και κάτω από 75° σε stress test. Αυτά τα μοιράζομαι έτσι φιλικά, χωρίς να θέλω να περάσω κάτι. Απλά έχω ρίξει σχετικό ψάξιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξερω δεν ειμαι ψηλα για 24/7 temps, και για καθημερινες load temps οι Noctua 14/15 κανουν παρα πολυ καλη δουλεια. Τωρα για τα prime/linx/aida stress tests ειναι αλλη υποθεση. Για αυτο δεν πιεζω οπως σου ειπα θα ημουν τρελλος αν το εκανα με αερα.. Για AIO το σκεφτομαι αν κανω κατι αργοτερα θα το κανω καλα, οπως παλια που ειχα νερο.. Ιδωμεν καλο κομματι φαινεται παντως για παιχνιδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τον είχε βγάλει 6cores 12threads θα πήγαινε κόντρα με πολλούς Intel

 

Καλά εκεί θα άλλαζε επίπεδο απόδοσης σίγουρα.Πάντως είναι λαχείο το cpu σου και σε συνδυασμό με την μητρική που έχεις απλά φυσάει το τέρας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα single και από μένα στο cinebench 11.5 (στα 5.0ghz ο 4790Κ) & Geekbench 3 ( στα 4.8ghz ο 4790Κ):

 

Εν αναμονή σε λίγες μέρες και gpu bench (άντε να έρθει επιτέλους)...

post-303984-0-80901700-1439287158_thumb.png

post-303984-0-01636500-1439287171_thumb.png

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...