Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολα οκ φαινονται, power limit εβαλα 260.

Σε idle ειχα 931 δεν θυμαμαι καλα ποσο εδινε πραγματικα ομως, τωρα στα 870 παιρνω 891 που ειναι οκ. Δοκιμασα και με 800 bootare αλλα δεν εδειχνε εικονα στα windows οποτε μαλλον δεν ισχυει αυτο οτι γυρναει στα στοκ της, μαλλον εχει να κανει και με το bios.

Σε load παιζω 1150/1500 με 1230mvolt, στην πραγματικοτητα δινει 1.14-1.15 artifacts δεν εχω.

 

 

** Η μνημες μου τραβανε καλα μεχρι 1600 επαιζα με το trix(hynix)

H καρτα μου χτυπουσε wall περιπου στα 1230/1600 απο το trix αλλα τα vrm εκαιγαν.

Απλα μαλλον εχω πολυ παραπανω vdrop απο την δικια σου κακο αυτο

850  δοκιμασε στο βιος  αμα κατεβεις  στα 870  μεσα οπως εγω θα εισαι ακομα πιο super  

 

ενταξει πιο κατω τι να κερδισουμε  ψιχουλα  πασαδες ειμαστε τωρα !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

850  δοκιμασε στο βιος  αμα κατεβεις  στα 870  μεσα οπως εγω θα εισαι ακομα πιο super  

 

ενταξει πιο κατω τι να κερδισουμε  ψιχουλα  πασαδες ειμαστε τωρα !!!

Δοκιμασα ενα με 850 και δεν μπαινω windows , το γυρισα πισω στα 870.

 

Ασχετο το mortal kombat x ειναι τοσο κακογραμμενο η ειναι η ιδεα μου; Τα ρολογια της καρτας παιζαν αναμεσα σε 700-800.

Στο gta γυρω στο 1100-1140

Δοκιμαζω μια και στο total war rome 2, 800-900 σε αυτο.

 

Λες να παιζει ρολο το bios; Δεν το βλεπω φυσιολογικο...βεβαια με τοσες δοκιμες o.c κτλπ παιζει να τα εχουν παιξει και τα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα ενα με 850 και δεν μπαινω windows , το γυρισα πισω στα 870.

 

Ασχετο το mortal kombat x ειναι τοσο κακογραμμενο η ειναι η ιδεα μου; Τα ρολογια της καρτας παιζαν αναμεσα σε 700-800.

Στο gta γυρω στο 1100-1140

Δοκιμαζω μια και στο total war rome 2, 800-900 σε αυτο.

 

Λες να παιζει ρολο το bios; Δεν το βλεπω φυσιολογικο...βεβαια με τοσες δοκιμες o.c κτλπ παιζει να τα εχουν παιξει και τα windows.

δε μπορω να το καταλαβω στα games τρεξε ενα 3δμαρκ 11 στα ρολογια σου  

επισης φορτωσε μσι afterburner και βλεπε μεσα  τι παιζει σε real time  δες αν σου παιζει σταθερα στα ρολογια σου  αν παιζει εισαι ενταξει αν οχι και ριχνει ρολογια  εχει θεμα (μαλλον σταθεροτητας- πιθανον θερμοκρασιες)

στα πρωτα 4 τεστ πρεπει να παιζει στο 100% ρολογια  χωρις throtle

πχ  το περναω εγω  με 73 βαθμους  1100/1400 και το βαλα 1.22 το ρευμα

 

μολις τελειωσε  το run(3dmark 11)

post-238528-0-63671400-1437584806_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μπορω να το καταλαβω στα games τρεξε ενα 3δμαρκ 11 στα ρολογια σου  

επισης φορτωσε μσι afterburner και βλεπε μεσα  τι παιζει σε real time  δες αν σου παιζει σταθερα στα ρολογια σου  αν παιζει εισαι ενταξει αν οχι και ριχνει ρολογια  εχει θεμα (μαλλον σταθεροτητας- πιθανον θερμοκρασιες)

στα πρωτα 4 τεστ πρεπει να παιζει στο 100% ρολογια  χωρις throtle

πχ  το περναω εγω  με 73 βαθμους  1100/1400 και το βαλα 1.22 το ρευμα

 

μολις τελειωσε  το run(3dmark 11)

attachicon.gifhvvjhhkjhjg.JPG

περασα το 3d mark να δοκιμασω φανεται οκ στα 4 πρωτα τεστ, drops ειχα μονο στις αλλαγες των test

max temp βλεπω 76.

κατι γινεται με τα παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περασα το 3d mark να δοκιμασω φανεται οκ στα 4 πρωτα τεστ, drops ειχα μονο στις αλλαγες των test

max temp βλεπω 76.

κατι γινεται με τα παιχνιδια

απο αυτα που μου λες στο 3d κομματι της δουλευει  σωστα και στρωτα η καρτα  !!!  τωρα τα games ειναι αλλη πονεμενη ιστορια !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικως κατι παιζει με το bios το συγκεκριμενο, ενω για τοσες ωρες σε benchmark και gaming δεν ειχα παρατηρησει κατι (εκτος βεβαια των περιεργων συχνοτητων στα  παιχνιδια εκτος του gtav) ξαφνικα ανοιγωντας τον chrome πεταξε black screen. Συγκεκριμενα το εκανε 2-3 φορες, και στην μια ανοιξε ο chrome και το εκανε μετα απο 2 λεπτα. Αλλαξα στο αλλο bios να δω τι φταει και τωρα σας γραφω απο εδω χωρις να εχει παρουσιαστει τπτ. Θα κατευασω αλλο bios και θα ξεκινησω να το σεταρω εκ νεου...

Ιδωμεν..!!!

 

Κατι ακομα, υπαρχει καποιος αλλος συγκεκριμενος λογος που οι πιο πολυ δουλευουν με bios απο asus;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος μπορει να φτιάξει ενα τουτοριαλ για αυτο το προγραμμα και να γινει στικι να μπορει καποιος να διαβασει και να ασχοληθεί χωρίς να ψαχνεις σελιδες σε αυτο το τοπικ; :)

 

 

εχω μια 4770 με θεματακια και θελω να την ψάξω μπας και την φέρω στα ισια της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος μπορει να φτιάξει ενα τουτοριαλ για αυτο το προγραμμα και να γινει στικι να μπορει καποιος να διαβασει και να ασχοληθεί χωρίς να ψαχνεις σελιδες σε αυτο το τοπικ; :)

 

 

εχω μια 4770 με θεματακια και θελω να την ψάξω μπας και την φέρω στα ισια της

Δεν ισχυει το ιδιο για τις 4770, χρειαζεσαι αλλο προγραμμα για να κανεις bios edit αλλα αν θυμαμαι καλα πρεπει να γινεται.

Επισης αν εχει τα θεματακια της χωρις να την εχεις πασπατεψει δεν την κοβω να μπορεις να κανεις και πολλα πολλα, εκτος αν εισαι τυχερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικως κατι παιζει με το bios το συγκεκριμενο, ενω για τοσες ωρες σε benchmark και gaming δεν ειχα παρατηρησει κατι (εκτος βεβαια των περιεργων συχνοτητων στα  παιχνιδια εκτος του gtav) ξαφνικα ανοιγωντας τον chrome πεταξε black screen. Συγκεκριμενα το εκανε 2-3 φορες, και στην μια ανοιξε ο chrome και το εκανε μετα απο 2 λεπτα. Αλλαξα στο αλλο bios να δω τι φταει και τωρα σας γραφω απο εδω χωρις να εχει παρουσιαστει τπτ. Θα κατευασω αλλο bios και θα ξεκινησω να το σεταρω εκ νεου...

Ιδωμεν..!!!

 

Κατι ακομα, υπαρχει καποιος αλλος συγκεκριμενος λογος που οι πιο πολυ δουλευουν με bios απο asus;

δε ειναι σιγουρο  οτι θα σου δουλεψει το asus παντα με δοκιμη  ειναι και τα 3 σου φαν στη μεση δε ξερω πως θα ανταποκριθει το asus στις στροφες εχω δε εχω στροφες απο τη καρτα μου εχω custom ψυξη που παιρνουν στροφες τα φαν απο τη μητρικη

εμενα παλι δε μου δουλευαν καθολου τα bios της saphire trix ( black screen) ειχα

προσωπικα παιζω και με το bios με το asus dcu ii στο 2ο κουμπακι  στη giga καρτα μου  εχει 1050/1350 απο στοκ  αλλα το μεγαλο ατου ειταν το εξης  οτι επαιζα με το ρευμα με το asus tweak που δινει εως 1.412  και power limit απο  100% σαν στοκ και με μαχ 150% κατι που δε μπορουσα να κανω με το βιος της γιγα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ειναι σιγουρο  οτι θα σου δουλεψει το asus παντα με δοκιμη  ειναι και τα 3 σου φαν στη μεση δε ξερω πως θα ανταποκριθει το asus στις στροφες εχω δε εχω στροφες απο τη καρτα μου εχω custom ψυξη που παιρνουν στροφες τα φαν απο τη μητρικη

εμενα παλι δε μου δουλευαν καθολου τα bios της saphire trix ( black screen) ειχα

προσωπικα παιζω και με το bios με το asus dcu ii στο 2ο κουμπακι  στη giga καρτα μου  εχει 1050/1350 απο στοκ  αλλα το μεγαλο ατου ειταν το εξης  οτι επαιζα με το ρευμα με το asus tweak που δινει εως 1.412  και power limit απο  100% σαν στοκ και με μαχ 150% κατι που δε μπορουσα να κανω με το βιος της γιγα 

Λοιπον με της pcs 1040/1350 pc freeze πριν μπει windows

Με Asus 1000/1260 dc2 blue screen πριν μπει windows

Η νυχτα θα ειναι μεγαλη βλεπω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον με της pcs 1040/1350 pc freeze πριν μπει windows

Με Asus 1000/1260 dc2 blue screen πριν μπει windows

Η νυχτα θα ειναι μεγαλη βλεπω!!

αρα αδελφε μονο σε trix συμβατο σε βλεπω βιος  κατεβασε το τελευταιο σαν ημερομηνια  1040/1300 ρολογια

Memory Support 4096 MB, GDDR5,

Autodetect 4096 MB, GDDR5,

Hynix H5GQ2H24AFR 4096 MB, GDDR5,

Elpida EDW2032BBBG_DEBUG2

 

http://www.techpowerup.com/vgabios/151774/sapphire-r9290x-4096-131212-1.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα αδελφε μονο σε trix συμβατο σε βλεπω βιος  κατεβασε το τελευταιο σαν ημερομηνια  1040/1300 ρολογια

Memory Support 4096 MB, GDDR5,

Autodetect 4096 MB, GDDR5,

Hynix H5GQ2H24AFR 4096 MB, GDDR5,

Elpida EDW2032BBBG_DEBUG2

 

http://www.techpowerup.com/vgabios/151774/sapphire-r9290x-4096-131212-1.html

Περασα της gigabyte 947/1250 windforce, μπηκα κανονικα windows θα το τεσταρω περαιτερω. Παντως εκ πρωτης οψεως αυτο το bios δινει το πιο λιγο ρευμα σε idle, 0.953

 

Γραψε ακυρο failare σε heaven, επισης μεχρι να κανει fail τα ρολογια δουλευαν στα 800-900 παμε για trix

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περασα της gigabyte 947/1250 windforce, μπηκα κανονικα windows θα το τεσταρω περαιτερω. Παντως εκ πρωτης οψεως αυτο το bios δινει το πιο λιγο ρευμα σε idle, 0.953

 

Γραψε ακυρο failare σε heaven, επισης μεχρι να κανει fail τα ρολογια δουλευαν στα 800-900 παμε για trix

παιξε με το τριχ 

καθε βιος αντιμετωπιζει αλλιως τα ρευματα σε idle φαση σε load  μου δινουν πχ 1.14-15 ιδια και τα 2

 

πχ στο γιγα oc βιος βαζω 850 και παιρνω  867 για 300/150  πιο κατω δε μπουταρει με ρολογια 1040/1250 μαμα

 

με asus βαζω  870 και παιρνω 867  για 300/150 με ρολογια 1050/1350 μαμα πιο κατω δε μπουταρει δε μπαινει μεσα

 

αλλα καποιοι εχουν δοκιμασει και με λιγοτερα ρολογια  πχ 150/100 σε ιδλε δε τοχω ψαξει λογικα με λιγοτερο ρευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιξε με το τριχ 

καθε βιος αντιμετωπιζει αλλιως τα ρευματα σε idle φαση σε load  μου δινουν πχ 1.14-15 ιδια και τα 2

 

πχ στο γιγα oc βιος βαζω 850 και παιρνω  867 για 300/150  πιο κατω δε μπουταρει με ρολογια 1040/1250 μαμα

 

με asus βαζω  870 και παιρνω 867  για 300/150 με ρολογια 1050/1350 μαμα πιο κατω δε μπουταρει δε μπαινει μεσα

 

αλλα καποιοι εχουν δοκιμασει και με λιγοτερα ρολογια  πχ 150/100 σε ιδλε δε τοχω ψαξει λογικα με λιγοτερο ρευμα

 

Για την ωρα ψαχνω να δω γιατι εχω βουτιες καθως και ενα καλο bios για βαση ωστε να ξεκινησω το edit

Το gigabyte το ξεχναω πολες βουτιες τα ρολογια στο heaven,

μεχρι στιγμης εχω φιλτραρει δυο τα οποια φαινεται να λειτουργουν καλα:

1. 015.043.000.001.000000 (πολυ καλες θερμοκρασιες) στο οποιο κανει βουτιες απο 1000---> 913 σπανια αλλα μου την δινει στο heaven.

2. 015.044.000.011.000000 (πιο υψηλες θερμοκρασιες) στο οποιο κανει βουτιες με την ιδια συχνοτητα αλλα αντι για 913 το πιο λιγο που εκανε ηταν 966, και παλι ενοχλητικο.

 

Μπορεις να δοκιμασεις για 2 λεπτα heaven 4.0 να μου πεις αν απλα ειναι σταθερη η συχνοτητα του πυρινα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα χρησιμοποιωντας bios απο εδω:

http://www.overclock.net/t/1443242/the-r9-290-290x-unlock-thread

 

και κανοντας το edit καταφερα να ειμαι stable χωρις σκαμπανευασματα και χωρις 3rd software trix, afterburner κτλπ @ 1150/1400 με 1250mv ----->1140mv-1150mv δινει πραγματικα.

 

Σε idle εχω κατεβασει απο 993mv σε 900mv ---->914mv δινει πραγματικα.

 

τελικα το heaven 4.0 απλα throtlarei την καρτα με καποια bios λιγοτερο με καποια περισσοτερο, υποθετω μπορει να ειναι και θεμα με τους drivers μιας και δεν ειμαι σιγουρος αν το εκανε παλαιοτερα. Σε valley 1.0 και 3d mark δεν υπαρχει θεμα.

post-256540-0-46073400-1437609566_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...