Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ώπα ώπα τι 1.40 και 1.35 :D, δεν μιλάμε για amd που παίρνουν μέχρι και 1.5v, με haswell το μέγιστο ασφαλές είναι το 1.3v, από εκεί και πάνω κάνεις τον σταυρό σου να σου κρατήσει γιατί το degrade το έχει σίγουρο. Το 1.4v είναι θάνατος για τους haswell. Τώρα μια ερώτηση από κάτοχο amd προς γνώστη κάτοχο amd thanos1972, στον a8 6600k μπορώ να δώσω μέχρι 1.5v ή να κοιτάξω να μην περάσω το 1.45-1.47v ; Τώρα παίζω 4.5 ghz με 1.404v, llc high και πάει μέχρι 1.428v. Μητρική έχω την f2 a55m le με φανάκι στα vrm και όλα καλά και τέλεια, throttling πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1771

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Το post που ειχα βαλει ηταν για να αποδειξω οτι με stock ρευμα μπορει να παει στα 4.7ghz δεν μιλησα για νουμερα στο cinebench.Το pc το εχω για παιχνιδια και εκει κανενας amd δεν ακουμπαει τον i5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάθεμα και αν είναι το στοκ αυτό το ρεύμα που είχες και από την στιγμή που δεν είναι δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτή η συζήτηση, τέλος. Ναι μπράβο σου, έδωσες 250 ευρώ για cpu για να μην σε ακουμπάει amd που κάνει 160 τώρα πια, συγχαρητήρια. Απόλαυσε την αγορά σου και άσε μας εμάς με τους amd να κλάψουμε που δεν ακουμπάμε intel στα παιχνίδια για μια μικρή διαφορά σε fps. Πάω να κλάψω σε στάση εμβρύου με τον αντίχειρα στο στόμα και επιστρέφω...να δω τι άλλο θα διαβάσουμε εδώ μέσα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν μου λεει καποιος οτι ο i5 δεν πιανει τα νουμερα ενος 8350 στο cinebench,πρεπει να απαντησω και εγω οτι ο i5 ειναι καλος για παιχνιδια και οχι για benchmarks τυπου cinebench που θελουν πολλα threads.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να κάνουμε έτσι είναι η ζωή, οι fx θερίζουν τους i5 στα multithreaded αλλά τρώνε ξύλο στα single threaded πράγματα. Ακόμα και ένας 8320 είναι πιο γρήγορος από 4690κ στο cinebench όπως και σε πολυνηματικές εφαρμογές γενικότερα, εννοείται κλειστό turbo και στους 2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>

Ώπα ώπα τι 1.40 και 1.35 , δεν μιλάμε για amd που παίρνουν μέχρι και 1.5v, με haswell το μέγιστο ασφαλές είναι το 1.3v, από εκεί και πάνω κάνεις τον σταυρό σου να σου κρατήσει γιατί το degrade το έχει σίγουρο. Το 1.4v είναι θάνατος για τους haswell. Τώρα μια ερώτηση από κάτοχο amd προς γνώστη κάτοχο amd thanos1972, στον a8 6600k μπορώ να δώσω μέχρι 1.5v ή να κοιτάξω να μην περάσω το 1.45-1.47v ; Τώρα παίζω 4.5 ghz με 1.404v, llc high και πάει μέχρι 1.428v. Μητρική έχω την f2 a55m le με φανάκι στα vrm και όλα καλά και τέλεια, throttling πουθενά.<br />

α τοσο καλα με τα ρεύματα.μεγιστο ασφαλές 1.30 οκ.κοιτα εγω παντα εαν οι θερμοκρασίες ειναι καλες κοιτούσα μόνιμα να τον εχω τουλαχιστον 0.050 κατω απο το ασφαλές που έλεγαν οι υπόλοιποι.και παραπανω μην σου πω.τωρα ΕΣΥ εισαι μια χαρα απο ρεύματα.εαν για τα 4.6 ζητάει 1.48 ας πουμε τοτε δεν αξιζει για εμενα για 100mhz τετοια διαφορά στο ρεύμα.καλυτερα να εχεις το κεφαλι σου ήσυχο παρα να σκέφτεσαι συνεχεια οτι κανεις βλακεία.</p>

<p>

Οταν μου λεει καποιος οτι ο i5 δεν πιανει τα νουμερα ενος 8350 στο cinebench,πρεπει να απαντησω και εγω οτι ο i5 ειναι καλος για παιχνιδια και οχι για benchmarks τυπου cinebench που θελουν πολλα threads.

αντε επειδη οι μέρες λένε να ημαστε ενωμένοι,οκ εχεις δικιο.σε αλλες μέρες....</p>
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα 4.6 σίγουρα πρέπει να θέλει 1.45v από όσο έχω καταλάβει, αργότερα αν αλλάξω ψύκτρα θα δω πως θα έχει το πράγμα, για την ώρα η cnps5x performa 59 βαθμούς βγάζει max στα 4.5.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα cinebench r11.5 στα 4.4 και ενα στα 5.0 . ενω οι 3 πυρηνες παιζουν στην ιδια θερμοκρασια ο τελευταιος πυρηνας ειναι παντα 8-10 βαθμους κατω.στα 5.0ghz οι 3 πυρηνες επαιζαν απο 89 εως 93 βαθμους και ο τεταρτος απο 79 μεχρι 83.δεν απλωθηκε καλα λετε η παστα η δεν πατησε καλα η υδροψυξη?σε idle κατασταση παντως και κανονικα χωρις να ζοριζεται η cpu ολοι οι πυρηνες παιζουν με αποκλιση 1 βαθμο ειναι οκ.σε full stress σε bench και οσο ανεβαζω ρευμα για να κλοκαρω η αποκλιση των 3 πυρηνων με τον τεταρτο ανεβαινει ολο και πιο πολυ και πιανει μεγιστο 10 βαθμους διαφορα στα 5.

 

cine11_5.jpg

cinebench11_5.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα cinebench r11.5 στα 4.4 και ενα στα 5.0 . ενω οι 3 πυρηνες παιζουν στην ιδια θερμοκρασια ο τελευταιος πυρηνας ειναι παντα 8-10 βαθμους κατω.στα 5.0ghz οι 3 πυρηνες επαιζαν απο 89 εως 93 βαθμους και ο τεταρτος απο 79 μεχρι 83.δεν απλωθηκε καλα λετε η παστα η δεν πατησε καλα η υδροψυξη?σε idle κατασταση παντως και κανονικα χωρις να ζοριζεται η cpu ολοι οι πυρηνες παιζουν με αποκλιση 1 βαθμο ειναι οκ.σε full stress σε bench και οσο ανεβαζω ρευμα για να κλοκαρω η αποκλιση των 3 πυρηνων με τον τεταρτο ανεβαινει ολο και πιο πολυ και πιανει μεγιστο 10 βαθμους διαφορα στα 5.

 

cine11_5.jpg

cinebench11_5.jpg

ξαναδεστο  αν ειναι ολα οκ και αν παρουσιασει  τα ιδια νουμερα τοτε ναι εχουν διαφορα αρκετη μεταξυ τους οι πυρηνες !! μου εχει ξανασυμβει αυτο το φαινομενο !!

το προβλημα βεβαια ειναι αρκετα σπαστικο φαντασου να μη μπορεις  να ανεβεις παραπανω εξαιτιας 1-2 πυρηνων !!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>α τοσο καλα με τα ρεύματα.μεγιστο ασφαλές 1.30 οκ.κοιτα εγω παντα εαν οι θερμοκρασίες ειναι καλες κοιτούσα μόνιμα να τον εχω τουλαχιστον 0.050 κατω απο το ασφαλές που έλεγαν οι υπόλοιποι.και παραπανω μην σου πω.τωρα ΕΣΥ εισαι μια χαρα απο ρεύματα.εαν για τα 4.6 ζητάει 1.48 ας πουμε τοτε δεν αξιζει για εμενα για 100mhz τετοια διαφορά στο ρεύμα.καλυτερα να εχεις το κεφαλι σου ήσυχο παρα να σκέφτεσαι συνεχεια οτι κανεις βλακεία.</p>

<p>αντε επειδη οι μέρες λένε να ημαστε ενωμένοι,οκ εχεις δικιο.σε αλλες μέρες....</p>

 

Thano για 1,35 δεν εχεις θεμα ακομη και για 24/7 απο εκει και πανω οπως ξαναειπα ΔΕΝ κανει για 24/7 για τον λογο οτι στο συνολο των CPU πας για +100MHz και θελεις ενα σκασμο ρευμα παραπανω. Επισης μην κανεις σε καμια περιπτωση stress test με prime κλπ με ρυθμιση adaptive, λογο του AVX2 το CPU ζηταει παραπανω ρευμα και φυσικα η μητρικη το δινει με οτι σημαινει αυτο.

Η γνωμη μου ειναι να πας σε μια συχνοτητα που σου αρεσει απο πλευρας Volt / C και να κανεις τα stress σου με τα παιχνιδια που παιζεις. Με αυτο τον τροπο και μπορεις να βρεις ατελειες που δεν δειχνουν πολλες φορες τα stress και να μην ζοριζεις ασκοπα πραγματικα το CPU.

My2cent....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα 3DMARK Vantage στα γρήγορα στοκ ο 8350 και oc η 290 στα 1270/1550 με +0.137. 

 

 

attachicon.gif3dmark vantage performance.jpg

δεν εχω 3dmark vantage!!!!!!οχι άλλο κάρβουνοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...