Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1771

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Τρέχει στα 4.5 με στοκ ρεύμα, μάλιστα, τον έχεις κάνει ποτέ stress test, ή θεωρείς στοκ ρεύμα το ρεύμα που δίνει η μητρική στο auto overclock ; Αν είναι έτσι, το auto ρεύμα που δίνει στα 4.4 η μητρική μου που είναι 1.368 στοκ είναι γιατί είναι preset του εργοστασίου  :D. Και από εμένα τέλος εδώ, δεν έχει νόημα κάτι τέτοιο πια, σημασία έχει μια πολιτισμένη κουβέντα και όχι μια κουβέντα με τάση προς διαπληκτισμό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να ήταν 1.274 το στοκ ρεύμα ενός i5 4690k όταν είναι στους περισσότερους το 1.012 ή το 1.000, έχει φίλος i5 4690k και ξέρω τι παίζει πολύ καλά γιατί το έχουμε ψάξει. Το να τρέχεις cinebench στα 4.7 και να μην είναι σταθερός θα βγάλεις χαμηλότερο σκορ και από το να ήταν στα 4.3, οπότε μην λέμε ότιναναι, δίχως να είναι στρεσαρισμένος και σταθερός ο cpu δεν πας πουθενά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε στρεσάρισμα το stock ρεύμα είναι στα 1.275 δεν θα μας βγάλεις και τρελούς αφού δεν τα πειράζω τα volt καθόλου στο bios μόνο το clock του επεξεργαστή πειράζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πειράζεις μόνο πολλαπλασιαστή τότε το ρεύμα που σου δίνει η μητρική είναι auto και όχι στοκ, το είπες και μόνος σου, πειράζεις μόνο το clock του επεξεργαστή, άρα η μητρική αναλαμβάνει να δώσει ρεύμα. Με συγχωρείς αλλά αυτό το ρεύμα το λες στοκ με την έννοια ότι είναι preset από το εργοστάσιο της asus, δεν το λες ως στοκ του cpu γιατί πολλοί γνώστες του αθλήματος θα σε παρεξηγήσουν και δεν θα πιστεύουν αυτό που τους λες, φιλικά πάντα, στοκ του cpu είναι αυτό που έχει ο cpu από την μάνα του και το βάζεις manual για να δεις πόσο ψηλότερο ρολόϊ μπορείς να πετύχεις σε σχέση με το στοκ ρολόϊ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύουν στο χειροκίνητο όμως από την στιγμή που δεν το πειράζεις το ρεύμα, η μητρική για να τροφοδοτήσει τον cpu στα 4.7 θα δώσει παραπάνω ρεύμα για να λειτουργεί ο υπολογιστής. Από εκεί και πέρα τι να πω δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το γεγονός είναι οτι οι intel κλοκάρονται καλύτερα απο τους amd ανα watt.Aς δοκιμάσει κάποιος με 8350 να τον παει στα 4.7 με stock ρεύματα οπως μπορούν οι i5 και ι7.

Say what???? Που το είδες αυτό αγορινα μου; Οκ έχεις Intel, εάν δεν είσαι 15χρομο μην τα λες έτσι απότομα, να χαρείς.....

Κράτησε και μια μέτρηση από CB βρε, γιατί αν το 6χχ κάτι που βλέπω εκεί είναι στα 4700 με τις υγειες σου.. Σε πάτησε για πλάκα 8320

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Say what???? Που το είδες αυτό αγορινα μου; Οκ έχεις Intel, εάν δεν είσαι 15χρομο μην τα λες έτσι απότομα, να χαρείς.....

Κάνε αυτό που κάναμε όλοι και άστο. Ο συγκεκριμένος είναι γνωστός τρολλάς.

 

Αφού δεν μπορούμε να τον διώξουμε, ακόμα, μην τον αφήνουμε να μας χαλάει την διάθεση.

 

"Πετάει ο γάιδαρος? Πετάει πετάει..."

 

Aς λήξει εδώ

 

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κάνε αυτό που κάναμε όλοι και άστο. Ο συγκεκριμένος είναι γνωστός τρολλάς.

 

Αφού δεν μπορούμε να τον διώξουμε, ακόμα, μην τον αφήνουμε να μας χαλάει την διάθεση.

 

"Πετάει ο γάιδαρος? Πετάει πετάει..."

 

Aς λήξει εδώ

 

 

Σωστά my bad.... Το έχω πει να μην απαντώ σε τέτοια ποστ αλλά δεν κρατιέμαι. Τέλος πάντων δεν έχει άλλη απάντηση από μέρους μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια να αναφερω οτι οι κατασκευαστες μητρικων εχουν ρυθμισει τα μοντελλα τους στο στοκ αναλογα με αυτα του μοντελλου cpu που υποστηριζουν καθε φορα ( ΠΧ εχουν παρει απο την ιντελ ολες τις πληροφοριες)

επισης και απο βιος σε βιος ακομα και σε ιδια μοντελλα  εχουν αναφερθει και καποια λιγοτερα η περισσοτερα ρευματα παντα σε στοκ

τωρα οι κατασκευστες τις περισσοτερες φορες  ρυθμιζουν τα μοντελλα τους σε ρευμα (σχεδον παντα περισσοτερο) ωστε να διασφαλισουν ωστε ολα τα κομματια που  πιθανον κυκλοφορουν  να δουλευουν ολα σε load (στοκ) και να μη εχουμε μπλε οθονες αν και εχει συμβει αυτο ( σε μενα να θελει λιγο παραπανω ρευμα απο το στοκ (διορθωθηκε με επομενο βιος)

επισης και η γιγαβυτε μου η Ζ97 GAMING 5 το αρχικο το βιος εδινε πολυ παραπανω ρευμα σε στοκ(επισης διορθωθηκε με βιος)

 

 

τις περισσοτερες φορες το ψαξιμο επιφερει πολυ καλυτερο ρευμα σε στοκ και  φυσικα θερμοκρασιες πολυ καλυτερες και προτιματε ( σε παλαιοτερο cpu κατεβηκα απο 1.24 σε 1.18 στοκ παντα)

τιποτα δε ειναι στανταρ και καμμια ρυθμιση σε ρευμα δε ταιριαζει απολυτα με καποιου αλλου(για μια αρχικη ιδεα το τι να  περιμενει απο το εκαστοτε cpu  ειναι καλη)

 

ΑΥΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ !!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια να αναφερω οτι οι κατασκευαστες μητρικων εχουν ρυθμισει τα μοντελλα τους στο στοκ αναλογα με αυτα του μοντελλου cpu που υποστηριζουν καθε φορα ( ΠΧ εχουν παρει απο την ιντελ ολες τις πληροφοριες)

επισης και απο βιος σε βιος ακομα και σε ιδια μοντελλα  εχουν αναφερθει και καποια λιγοτερα η περισσοτερα ρευματα παντα σε στοκ

τωρα οι κατασκευστες τις περισσοτερες φορες  ρυθμιζουν τα μοντελλα τους σε ρευμα (σχεδον παντα περισσοτερο) ωστε να διασφαλισουν ωστε ολα τα κομματια που  πιθανον κυκλοφορουν  να δουλευουν ολα σε load (στοκ) και να μη εχουμε μπλε οθονες αν και εχει συμβει αυτο ( σε μενα να θελει λιγο παραπανω ρευμα απο το στοκ (διορθωθηκε με επομενο βιος)

επισης και η γιγαβυτε μου η Ζ97 GAMING 5 το αρχικο το βιος εδινε πολυ παραπανω ρευμα σε στοκ(επισης διορθωθηκε με βιος)

 

 

τις περισσοτερες φορες το ψαξιμο επιφερει πολυ καλυτερα ρευμα σε στοκ και  φυσικα θερμοκρασιες πολυ καλυτερες και προτιματε  ( σε παλαιοτερο cpu κατεβηκα απο 1.24 σε 1.18 στοκ παντα)

 

ΑΥΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ !!

 

Το stock Vcore δεν είναι το Vid που αναφέρει ο κάθε επεξεργαστής? Απο ότι ξέρω είναι το τι ζητάει ο επεξεργαστής αυτό που δίνει η μητρική, δεν αποφασίζει η μητρική τι θα δώσει.

Αυτό τουλάχιστον γινότανε σε όλα τα socket μέχρι τα 1156 δηλαδή...

 

Ειλικρινή απορία...

 

Ανεξάρτητα απο την ερώτηση πάντως. Ο multycorecpu μας απάντησε :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...