Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Fallen4ngel τρέχω τον δικό μου στα 4.5 με 1.416v-1.428v 24/7 σταθερότατο με την f2 a55m le, ξέρω πως δεν είναι μητρική για oc, ωστόσο με ένα φανάκι στα vrm όλα γίνανε εύκολα και κανένα throttling πουθενά. Εννοείται πως δεν πρόκειται να παίξω πάνω από 1.4 με αυτή την μητρική, αν δώσω 1.45 θα την πάρω στο χέρι σίγουρα για αυτό δεν το ρισκάρω. Για τις ανάγκες του bf4 multiplayer ανέβηκε στα 4.5 ο apu :D. Ορίστε και ένα screenshot μετά από μια ώρα prime95 :). Τώρα κοντά όποτε μπορέσω θα κάνω format και θα περάσω φρέσκα 7αρια για να ετοιμαστώ για την team στο hwbot, hwbot prime, geekbench και cinebench σου έρχομαι.

post-297338-0-68566500-1435676610_thumb.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1771

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Μπαίνει και στις 290 αυτό το bios??

δε μπορω να σου πω σιγουρα αν μπαινει η οχι  εχω τωρα ενα xfx με netkas mod

εχω δοκιμασει βιος απο power cololr και msi σε μενα και ειχα θεματα με μαυρες οθονες και ασταθεια 

ενα επισης θεμα ειναι οτι βαζει τις μνημες ψηλα στα 1500 εχει timings απο hynix κα  δινει και εχτρα ρευμα εως +50 αν και κυκλοφορουν και καποια βιος με 1250 μνημες σε καθε περιπτωση δες εδω τι λενε  και αποφασισε αν πρεπει να βαλεις κατι η οχι 

http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=400050

εγω το ψαχνω ακομα  δε ειναι τιποτα τελικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σκορ σου ειναι λιγο χαμηλο..

στα 1050-1500 αλλα χωρις αλλο bios

 

 

φτου!νομιζα στο 3dmark δεν επηρεαζεται το graphics score απο το cpu.

ακυρο τοτε :)

 

ακριβως  τα νουμερα με amd cpu δε εχουν  καμμια ελπιδα κοντρα σε ιντελ πχ 4790k(δικα μου νουμερα) 

http://www.3dmark.com/3dm/5079151?

post-238528-0-25695300-1435690176_thumb.jpg

http://www.3dmark.com/3dm/5079186?

post-238528-0-70664600-1435690176_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fallen4ngel τρέχω τον δικό μου στα 4.5 με 1.416v-1.428v 24/7 σταθερότατο με την f2 a55m le, ξέρω πως δεν είναι μητρική για oc, ωστόσο με ένα φανάκι στα vrm όλα γίνανε εύκολα και κανένα throttling πουθενά. Εννοείται πως δεν πρόκειται να παίξω πάνω από 1.4 με αυτή την μητρική, αν δώσω 1.45 θα την πάρω στο χέρι σίγουρα για αυτό δεν το ρισκάρω. Για τις ανάγκες του bf4 multiplayer ανέβηκε στα 4.5 ο apu :D. Ορίστε και ένα screenshot μετά από μια ώρα prime95 :). Τώρα κοντά όποτε μπορέσω θα κάνω format και θα περάσω φρέσκα 7αρια για να ετοιμαστώ για την team στο hwbot, hwbot prime, geekbench και cinebench σου έρχομαι.

Σε ποια ομάδα είσαι? HOT ή HWBOX?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια ομάδα είσαι? HOT ή HWBOX?

 

Στην Hellas Overclocking Team είναι.

 

Κοινώς H.O.T.

 

 

Εκεί που θα έπρεπε να είμασταν όλοι μαζί ... αλλά τέσπα Ελληνες είμαστε τί περιμένεις ?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MrLifeguard εδώ είσαι λάθος, ένας fx 8320 τα 4.2 τα έχει άνετα με στοκ ρεύμα, δεν χρειάζεται 1.4 καρφωτό, με το οποίο άνετα θα μπορούσε να παίξει στα 4.4-4.5 με την συγκεκριμένη μητρική και 4.6 με μια καλύτερη μητρική. Giannisag για αρχή κλείσε το turbo και πήγαινέ τον στα 4 ghz με το στοκ ρεύμα, από ότι είδα το οποίο είναι 1.272. Με 1.272 δοκίμασε αργότερα τα 4.2, θα τα έχει σίγουρα, εδώ τα έχει ο a8 6600k μου τα 4.2 με 1.272 που έχει χειρότερο bining από fx. Για stress το πιο αξιόπιστο, τουλάχιστον για εμένα, είναι το blend του prime95, με torture δεν μου έδειχνε ατέλειες στους πυρήνες τις οποίες μου τις έδειχνε στο blend, δηλαδή φαινόταν με το blend αν χρειαζόταν ο cpu περισσότερο ρεύμα, έβγαζε error στους πυρήνες και ήξερα τι γίνεται. Για αρχή, πήγαινε στα 4 ghz με το στοκ και τρέξε μία ώρα blend στο prime95, ακούγεται πολύ, όμως σε μία ώρα έχεις ολοκληρωμένη εικόνα για το αν είναι σταθερός ο cpu (τρέχοντας αρκετές φορές μισάωρα blend έβλεπα ότι ήταν σταθερός στα τεστ του μισάωρου ο δικός μου και μια φορά έτσι για την δοκιμή το άφησα μία ώρα και δικαιώθηκα, πρέπει να τον αφήσεις αυτό το επιπλέον μισάωρο για να είσαι οκ, μιας και το error μου το πέταγε μετά το μισάωρο).

 

Μ'αρεσει που μου λες οτι ειμαι λαθος,ενω εχω τον συγκεκριμενο επεξεργαστη και τον εχω δουλεψει με δυο μητρικες!

 

Οπως ειπε και ο Fallen,ειναι αναλογα την μητρικη και τον επεξεργαστη,και σε τι συνδυασμο θα πεσεις...Προφανως ελαχιστοι θα παιξουν τον 8320 με 1.27 στα 4.2 Ghz...Το 1.4 ειναι μια νορμαλ ταση στην οποια ουτως η αλλως θα φτασει γιατι δεν ειναι απαγορευτικη οποια ψυξη και αν εχει,εκτος της εγοστασιακης.

 

Οποτε μην εισαι τοσο απολυτος σ'αυτο που λες,οταν δεν τον εχεις δουλεψει ο ιδιος.

 

Φιλικα παντα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ενημερωσω οτι ηρθε σημερα ο 4790Κ και ουτε απο το κουτι δεν τον εχω βγαλει.δεν θελω να τον βλεπω.δεν μου παει η καρδια να βγαλω τον amd ρε γαμωτο.ζησαμε τοσες ωραιες στιγμες μαζι.θα κλαψω.(ας μην βαριομουν το format)....
σκεφτομαι να κανω ενα νημα ομως να δω τι ρευμα τραβαει ο ενας επεξεργαστης και τι ο μπλε (οταν κλοκαριστει φυσικα) για να δουμε τελικα τι ψαρια θα πιασει και αυτος.
παιζει κανενα συστηματακι για να μην χρειαστω format (τα 7αρια εχω) υστερα απο την αλλαγη?

p.s. τα amd θα πανε για πουλημα.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ενημερωσω οτι ηρθε σημερα ο 4790Κ και ουτε απο το κουτι δεν τον εχω βγαλει.δεν θελω να τον βλεπω.δεν μου παει η καρδια να βγαλω τον amd ρε γαμωτο.ζησαμε τοσες ωραιες στιγμες μαζι.θα κλαψω.(ας μην βαριομουν το format)....

σκεφτομαι να κανω ενα νημα ομως να δω τι ρευμα τραβαει ο ενας επεξεργαστης και τι ο μπλε (οταν κλοκαριστει φυσικα) για να δουμε τελικα τι ψαρια θα πιασει και αυτος.

παιζει κανενα συστηματακι για να μην χρειαστω format (τα 7αρια εχω) υστερα απο την αλλαγη?

 

p.s. τα amd θα πανε για πουλημα.

 

Περιμένω εντυπώσεις, ελπίζω να τα δέις καλύτερα από εμένα. Εγώ είχα στο μυαλό μου το VFM (είχα βγάλει και τις παρωπιδες) και μου έκατσε στραβά ή όλη φάση αλλά δυστυχώς είχα πουλήσει τα κομμάτια οπότε εκατσα στα αυγά μου.

Μ'αρεσει που μου λες οτι ειμαι λαθος,ενω εχω τον συγκεκριμενο επεξεργαστη και τον εχω δουλεψει με δυο μητρικες!

 

Οπως ειπε και ο Fallen,ειναι αναλογα την μητρικη και τον επεξεργαστη,και σε τι συνδυασμο θα πεσεις...Προφανως ελαχιστοι θα παιξουν τον 8320 με 1.27 στα 4.2 Ghz...Το 1.4 ειναι μια νορμαλ ταση στην οποια ουτως η αλλως θα φτασει γιατι δεν ειναι απαγορευτικη οποια ψυξη και αν εχει,εκτος της εγοστασιακης.

 

Οποτε μην εισαι τοσο απολυτος σ'αυτο που λες,οταν δεν τον εχεις δουλεψει ο ιδιος.

 

Φιλικα παντα.

 

Για του λογο το αληθες...post-224995-0-58631300-1435697751_thumb.jpg το συγκεκριμενο κομματι ηταν απλα απιστευτο. Δυστηχως δεν προλαβα να βγαλω κατι καλυτερο μιας και η μητρικη πεθανε (VRM failure) και το CPU πουληθηκε, τελευταια μετρηση που ειχε ηταν 5.5 με 1,4.

Η συγκεκριμενη μητρικη εδινε 1,4V στο auto οποτε καταλαβαινει κανεις οτι δεν ειναι φυσιολογικο, το ιδιο δυστηχως κανουν και πολλες αλλες κυριως Gigabyte.Δινουν ρευμα στο Θεο για να εχουν το κεφαλι τους ησυχο και μετα λεμε τα chip ειναι φουρνοι.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...