Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι απλώς καλό κομμάτι τρίκαλο λέμεεεεεεεεεεεεεεε.Ultra εσύ είσαι για μπουζούριασμα για 2 λόγους χαχαχα

Επεξ/σία από alldaynews
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1771

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

ενα απογευματινο με τη δροσια !!  :-D

 

5157  258x20 >>NB 2578 -- HT 2578 << μνημες @ 2400 11-12-12-31

 

attachicon.gifΚαταγραφήhijkljkj.JPG

He's playing with me.. hmm πρέπςι να πάρω το αίμα μου πίσω. :ph34r:

Λοιπόν μέσα στο καλοκαίρι που θα μετακομίσω επιτέλους θα στείσω το γραφείο κτλ και επιτέλους θα ξαναξεκινήσω το benching. 

Φίλε και συμπολεμιστή ultraex2003 you've got yourself a fight.  ;)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα αυτό είναι καλό με τις μνήμες??

 

CINEBENCH%2011.5_zpsbbsude6a.jpg

δινεις πολυ  ΗΤ σου φευγει πολυ στα 2760 φευγα ανεβασε στο fsb σου στα 250 και κοιτα να χεις ΝΒ ΚΑΙ ΗΤ ΣΤΑ 2500  κατι  με διαιρετες ολα αυτα  

ΟΙ ΜΝΗΜΕς ΣΤΑ 2400 αρκουν να μη ζοριζεις και τον controler ειδη εχουμε ξεπερασει τα ορια για amd  δε ειναι intel

 ετσι θα ανεβεις και  memory copy και memory write που εισαι πεσμενος  δες τα δικα μου πατηματα !!

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alldaynews τουλάχιστον πέρασες σε single core έναν i5 2400 :D, τι να πω και εγώ με τον 6600k στα 4.3 με single core 1.12 ;). Έχει αρχίσει και δεν μου φτάνει σε δύναμη ο 6600k, πρόσφατα είχα το λολ ανοιχτό να κάθεται, skype κλήση, mozilla με battlelog και bf3 64 player και ο cpu στα 4.3 βάραγε 95αρες usage χαλαρά. Η f2 a55m le που έχω δεν έχει ψύκτρες στα vrm, έχω βάλει ένα 50mm φανάκι στις 1600 και τα κρατάει κρύα στα 4.3 και throttling μηδέν. Σε prime95 μετά από μια ώρα καθώς έτρεχε σταμάτησα το φανάκι και τα vrm ήταν κρύα, ούτε καν χλιαρά. To φανάκι το έχω προσαρμόσει από τις 2700 στις 1600 με πατέντα σε ένα molex του τροφοδοτικού, αν θέλω να παίξω παραπάνω, ας πούμε στα 4.5 το βάζω στις 2700 και πάλι τα vrm είναι κρύα και throttling πουθενά. Να δώσω μέχρι 1.45v για τα 4.6 και να τον έχω εκεί ή θα έχω θέμα ; Από θερμοκρασίες στα 4.3 μαξ 52 και στα 4.5 που έπαιζα καιρό πριν με 1.416v είχα 59. Τα oc γίνονται με multiplier, llc medium για τα 4.3 και high για τα 4.5.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alldaynews τουλάχιστον πέρασες σε single core έναν i5 2400 :D, τι να πω και εγώ με τον 6600k στα 4.3 με single core 1.12 ;). Έχει αρχίσει και δεν μου φτάνει σε δύναμη ο 6600k, πρόσφατα είχα το λολ ανοιχτό να κάθεται, skype κλήση, mozilla με battlelog και bf3 64 player και ο cpu στα 4.3 βάραγε 95αρες usage χαλαρά. Η f2 a55m le που έχω δεν έχει ψύκτρες στα vrm, έχω βάλει ένα 50mm φανάκι στις 1600 και τα κρατάει κρύα στα 4.3 και throttling μηδέν. Σε prime95 μετά από μια ώρα καθώς έτρεχε σταμάτησα το φανάκι και τα vrm ήταν κρύα, ούτε καν χλιαρά. To φανάκι το έχω προσαρμόσει από τις 2700 στις 1600 με πατέντα σε ένα molex του τροφοδοτικού, αν θέλω να παίξω παραπάνω, ας πούμε στα 4.5 το βάζω στις 2700 και πάλι τα vrm είναι κρύα και throttling πουθενά. Να δώσω μέχρι 1.45v για τα 4.6 και να τον έχω εκεί ή θα έχω θέμα ; Από θερμοκρασίες στα 4.3 μαξ 52 και στα 4.5 που έπαιζα καιρό πριν με 1.416v είχα 59. Τα oc γίνονται με multiplier, llc medium για τα 4.3 και high για τα 4.5.

με ποιο προγραμμα βλεπεις σωστα τα temps γτ εμενα οποιο και να βαλω βλεπει κατι τρελα νουμερα στο package κατι 70αρες + και cpu 40 35 idle.hwmonitor αυτες η εν διξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστειλα την μητρικη και τον επεξεργαστη για rma γιατι υπηραχαν θεματα σταθεροτητας σε χρηση του επεξεργαστη πανω απο 95% για πολυ ωρα , η τελικη καταληξη ηταν οτι η μητρικη δεν αντεχει τον επεξεργαστη. Εστειλα και ενα mail στην gigabyte να τους κραξω για την δηθεν υποστηρηξη του 9590 και περιμενω. Προσπαθω να βρω κανενα waterblock για mosfet και northbridge για την ud5 αλλα ακομα τπτ.

 

Παρολα αυτα συνεχιζω με μερικα σκορακια στα cinebench

 

15r

post-341170-0-80980700-1435415257_thumb.png

 

11.5
post-341170-0-20537400-1435415242_thumb.png

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ποιο προγραμμα βλεπεις σωστα τα temps γτ εμενα οποιο και να βαλω βλεπει κατι τρελα νουμερα στο package κατι 70αρες + και cpu 40 35 idle.hwmonitor αυτες η εν διξεις

εδω σε κατασταση full load στα 4500 τρεχοντας prime 95(stress test) εχει φορτωσει ρευμα και πολλαπλασιαστη  δουλευω μονο με το hwinfo 64  και το cpu-z σε real time !

 

post-238528-0-68450300-1435417285_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nikos1982 εμένα δουλεύει σωστά το speedfan και στο hwmonitor δείχνει την θερμοκρασία του cpu στην θερμοκρασία της μητρικής.

στείλε σε πμ αν μπορεις τι ρυθμίσεις εχεις κανει να δουμε τι ψαρια πιάνουμε :)

 

 

 

αυτα διχνει σε idle με firefox popcorn time  skype diablo ανοιχτα.post-159102-0-01830300-1435418153_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τίθεται θέμα ρυθμίσεων, απλά έτρεξα τα προγράμματα που αναφέρω και μου βγάζει ίδια θερμοκρασία στον cpu με το ai suite ii ;). Το πιο αξιόπιστο είναι το ai suite για θερμοκρασία cpu, μιας και έχεις asus, εγκατέστησέ το και θα είσαι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ai suite δεν θελει με την καμια να το κανει εγκατασταση ουτε το AOD δεν ξερω τον λογο και ειμαι απο καθαρο install windows γτ ειχα το ιδιο θεμα και πρην αλλα απο τι φαίνεται τζιφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ai suite δεν θελει με την καμια να το κανει εγκατασταση ουτε το AOD δεν ξερω τον λογο και ειμαι απο καθαρο install windows γτ ειχα το ιδιο θεμα και πρην αλλα απο τι φαίνεται τζιφος.

το ai suite αμα μουλαρωσει δε μπαινει ουτε βγαινει ευκολα προσπαθησε να το καθαρισεις και απο τη registry και απο το c :/program/file κλπ αν το ειχες βαλει και πιο παλια  παντως με το hwifo 64 συμβαδιζε στις μετρησεις  που το θεωρω αξιοπιστο !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...