Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν είναι καλά τα αποτελέσματα!

 

Αν είχες και το memory tab ανοιχτό , να βλέπαμε και τις μνήμες , θα σου έλεγα επακριβώς.

 

Σε γενικές γραμμές πάντως , μιά χαρά είναι το σκόρ.

 

Μπορείς να τσεκάρεις και τη βάση δεδομένων του hwbot.org

http://hwbot.org/search/submissions

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1771

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

αυτο απο εμενα. καλα ειναι?

 

post-122185-0-86552900-1434485397_thumb.jpg

 

δεν μπορω να καταλαβω γιατι οι μνημες μου δεν μπορουν να δουλεψουν στα 2400 . μονο στα 2200 ανοιγει. τι να πειραξω?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο απο εμενα. καλα ειναι?

 

attachicon.gifbench.jpg

 

δεν μπορω να καταλαβω γιατι οι μνημες μου δεν μπορουν να δουλεψουν στα 2400 . μονο στα 2200 ανοιγει. τι να πειραξω?

 

μαλλον το 9-11 -11 27  που εχεις φταιει  για δοκιμασε  με 11-12-12- 31 trfc 290  θα μπουταρει ?? 

σε καθε περιπτωση ομως θα λεγα να δοκιμαζεις πριν μπεις win μεμτεστ  περασμενο σε στικακι  αν πετανε λαθη εκει

 

για να τις δουμε και αυτες θα τραβηξουν στη ανηφορα ???

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μαλλον το 9-11 -11 27  που εχεις φταιει  για δοκιμασε  με 11-12-12- 31 trfc 290  θα μπουταρει ?? 

σε καθε περιπτωση ομως θα λεγα να δοκιμαζεις πριν μπεις win μεμτεστ  περασμενο σε στικακι  αν πετανε λαθη εκει

 

για να τις δουμε και αυτες θα τραβηξουν στη ανηφορα ???

 

Μακάρι.Λογικά μέχρι την παρασκευή τις έχω και τις δοκιμάζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση και εγώ σαν παιδί που κάνει oc με multiplier και δεν έχει χρησιμοποιήσει ποτέ fsb. Λοιπόν, αν έχεις τις μνήμες στα 1866 και κλοκάρεις με fsb, δεν δίνεται η δυνατότητα να πάει ψηλότερα ο επεξεργαστής, από το να ήταν οι μνήμες στα 2400, γιατί θα χτύπαγε ταβάνι γρηγορότερα το oc στις μνήμες και δεν θα πήγαινε παραπάνω ο επεξεργαστής ; Ρωτάω για να μάθω, δεν ξέρω πως έχουν τα πράγματα με το am3+, απλά θέλω να έχω μια γνώμη μιας και με ενδιαφέρει αρκετά ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λέω, αν γίνεται, χαμηλότερα οι μνήμες ψηλότερα ο επεξεργαστής. Αλλιώς δεν ταβανιάζει το memory controller και δεν ανεβαίνει παραπάνω ο επεξεργαστής ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνδιαζεις fsb και 

 

Να κάνω μια ερώτηση και εγώ σαν παιδί που κάνει oc με multiplier και δεν έχει χρησιμοποιήσει ποτέ fsb. Λοιπόν, αν έχεις τις μνήμες στα 1866 και κλοκάρεις με fsb, δεν δίνεται η δυνατότητα να πάει ψηλότερα ο επεξεργαστής, από το να ήταν οι μνήμες στα 2400, γιατί θα χτύπαγε ταβάνι γρηγορότερα το oc στις μνήμες και δεν θα πήγαινε παραπάνω ο επεξεργαστής ; Ρωτάω για να μάθω, δεν ξέρω πως έχουν τα πράγματα με το am3+, απλά θέλω να έχω μια γνώμη μιας και με ενδιαφέρει αρκετά ;).

συνδιαζεις το fsb που θελεις  πχ 225 και μετα παιζεις με τον διαιρετη  των μνημων δε θυμαμε απεξω τι επιπεδα εχει  

φερνεις τις μνημες σου εκει που ξερεις  πχ οτι παιζουν 2200 ας πουμε  ετσι εχεις και το fsb ψηλα και τις μνημες εκει που θες

 σε καθε περιπτωση κοιταμε και το NB FR MULTI  και το HT BUS να μη ξεφευγει παρα πολυ  απο τα 2200  και 2600 αντιστοιχα 

εγω παιζω πχ 2400 -2600 αναλογα βεβαια και το πως θα παιξω και πως θα μου κατσουν οι διαιρετες !!

οτι αλλο θες χτυπα κανα pm η κανα skype  για να μη χαλαμε και το θεμα με ρυθμισεις

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε ;).

ξεχασα να σου πω τα καθημερινα μου  τα 24/7 τωρα με τις ζεστες  ειναι τα εξης  (turbo παντα κλειστο cool n quite enable) fsb 228 Χ 20  >>οποτε παιζω στα 4560

συχνοτητα  ΝΒ στα 2280 και ΗΤ 2508 και οι μνημες κλειδωνουν  στα 2127  (ολα αυτα παιζοντας με ολους τους διαιρετες)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως τα λεει ο ultraex ειναι με το fsb.Θεωρω ομως,οτι δεν χρειαζεται να το πειραξεις εαν θες normal o/c,αλλα μονο οταν θες να πετυχεις μεγιστα αποτελεσματα για benchmarks.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις στοκ ο 6600k με υπερκαλύπτει, αν θελήσω καμιά φορά να παίξω με oc εννοείται πως θα παίξω με fsb ως εναλλακτική, το multiplier overclock το βαρέθηκα :D. Απλά έχω 1600αρες μνήμες 9 9 9 24, τις οποίες τρέχω στα 1866 1.5v με 9 9 10 28 (είναι τα default timings της asus και αφού είδα ότι δουλεύουν άψογα τα άφησα ως έχουν, αν στα 1866 έπαιζα 9 9 9 24 είχα θέμα σταθερότητας, έσβηνε το μηχάνημα) , σίγουρα με κόβουν για ένα καλό oc μέσω fsb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...