Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

 

ahem, έχεις DDR3 ram/mobo και τρέχεις τις μνήμες σε συχνότητες DDR2 και με χειρότερα timings? :o

 

zomg, why?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1770

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

btw ναι πλάκωσε λίγο τις μνήμες να πάνε 1600+
Πως ρε ΄συ ψηλέ να το κάνω αυτό; Δε ξέρω τη τύφλα μου..

 

Ότι έχω κάνει μέχρι τώρα είναι από θέματα που διαβάζω εδώ μέσα.

 

Για δώσε οδηγίες.. B)

 

(αααα, ηρέμησα ο φουκαρούλης... :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπες Bios στο AI Tweaker έχει κάπου ένα Dram Timing Control κάντο Manual και βάλε

CAS Latency 7

Ras to Cas 7

Ras Pre 7

Ras Act 20

 

τα άλλα άστα auto και δώσε και πιο κάτω στο DRAM Voltage το ρεύμα που λένε πάνω τους

πάτα F10 και enter και μπες ξανά στο Bios και στο AI Tweaker πάλι

και πήγαινε στο DRAM Frequency και ανέβαζε το ένα step κάθε φορά και κάνε save and exit ( F10 + Enter ) μέρχι να φτάσεις κοντά στα 1600

αφού τα κάνεις όλα αυτά κοιτάμε για παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπες Bios στο AI Tweaker έχει κάπου ένα Dram Timing Control κάντο Manual και βάλε

CAS Latency 7

Ras to Cas 7

Ras Pre 7

Ras Act 20

 

τα άλλα άστα auto και δώσε και πιο κάτω στο DRAM Voltage το ρεύμα που λένε πάνω τους

πάτα F10 και enter και μπες ξανά στο Bios και στο AI Tweaker πάλι

και πήγαινε στο DRAM Frequency και ανέβαζε το ένα step κάθε φορά και κάνε save and exit ( F10 + Enter ) μέρχι να φτάσεις κοντά στα 1600

αφού τα κάνεις όλα αυτά κοιτάμε για παραπάνω

Μέχρι 1402 φτάνει. Μετά με πάει σε 1461 όπου μια μπαίνει μια δε μπαίνει (ασφαλώς με παραπάνω ρεύμα) και μετά έχει ως τελευταία επιλογή 1752 όπου εκεί μέχρι 2.10 που έδωσα ρεύμα δε κάνει τίποτα. Πάει να bootάρει δήθεν αλλά δε φορτώνει τίποτα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περίεργο έπρεπε να μπορείς και 1461 στο chipset τι ρεύμα δίνεις ? δοκίμασε να τσιμπήσεις λίγο παραπάνω το ρεύμα του και δοκίμασε πάλι
Λοιπόν, ΝΒ δίνω 1.41. ΑΠΌ 1.43 μέχρι 1.47 bootάρει αλλά δε φορτώνουν τα windows. Με 1.49 αρχίζει και κολλάει το μηχάνημα. Πείραξα τα πάντα αλλά δεν..

Δουλεύει κανονικά μόνο στα 1402 με 1.90 και ΝΒ 1.41. Μητρική για κλάματα ή κάτι άλλο του φταίει; Υπάρχει περίπτωση με αναβάθμιση του BIOS να στρώσει;

 

 

-----Προστέθηκε 11/1/2009 στις 04 : 47 : 57-----

 

 

To άφησα στα 1402 με 1.90 και 6.6.6.16 και το 3DMark06 ανέβηκε και άλλο.

 

Καλά είναι αυτά τα steps;

 

http://service.futuremark.com/home.action;jsessionid=624799B7304888C806A37271D8494E8D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρτε και μερικα δικα μου scores:

q6600 3ghz,2 giga ddr2 1066,hd3850 ati :3D MARK 2001=25256 POINTS ΚΑΙ 3DMARK 2006=12189

 

Υ.Γ:sorry που δεν εβαλα ss αλλα δεν ξερω πως να τραβηξω την φωτογραφια με το fraps:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι από πριν πολύ καλύτερα
Απλά σε όσους οδηγούς διαβάζω, βλέπω να μιλάν για 1:1 τις μνήμες αν θέλουμε καλύτερες επιδόσεις. Εμένα όμως τώρα πάει καλύτερα. (1η φωτό) Τι γίνεται εδώ;

Και με 1402/ 2.04 / 5.5.5.15 συν ένα μικρό τσίμπημα ακόμα στη κάρτα πήρα αυτό (2η φωτο με server 2003) αν και δε ξέρω αν αξίζει το κόπο να φάνε αυτό το επιπλέον ρεύμα οι μνήμες. Τι πιστεύεις; Έχει αξία επί της ουσίας;

post-99475-129062980994_thumb.jpg

post-99475-129062980997_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1:1 το κρατάς για να μην σε κόψουν οι μνήμες όταν clockάρεις τον επεξεργαστή και αν πας πολύ ψιλά πάνω από 600 fsb αφού έχεις βρει που θες το cpu τότε clockάρεις και τις μνήμες για το ρεύμα μην φοβάσαι δεν είναι πολύ οπότε μείνε έτσι καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1:1 το κρατάς για να μην σε κόψουν οι μνήμες όταν clockάρεις τον επεξεργαστή και αν πας πολύ ψιλά πάνω από 600 fsb αφού έχεις βρει που θες το cpu τότε clockάρεις και τις μνήμες για το ρεύμα μην φοβάσαι δεν είναι πολύ οπότε μείνε έτσι καλύτερα
Στo NB μέχρι ποιου σημείου να μη φοβάμαι το ρεύμα; 1.47 πχ. είναι ok;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...