Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1770

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Θα ηθελα μια βοηθεια με τις μνημες...Βλεπω καποια score εδω μεσα που απεχουν πολυ απ τα δικα μου!

post-221405-0-79924700-1428074044_thumb.png

 

Οι μνημες μου εχουν καπως ψηλα timings και θα ηθελα αν γινεται να τα χαμηλωσω οσο περνει!

Υπαρχει καποιος μπουσουλας συγκεκριμενος?Αυτη τη στιγμη τρεχουν στα 2132 με timings

11-12-11-30,48.Πως τους πειραζω αυτους τους αριθμους,με ποια σειρα?Γενικα θελω να μαθω τα βηματα.

 

Επισης,δεν τις εχω στα 2400 γιατι θελουν CPU NB V στα 1.4V,ενω τωρα default(1.2).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μάλλον και θέμα πλατφόρμας αυτό

 

Παίζοντας με τα timings μόνο δε θα κερδίσεις πολλά και οι αστάθειες παίζουν για πλάκα..

 

Μην βγαίνεις εκτός αυτών που λέει ο κατασκευαστής για 24/7 χρήση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μάλλον και θέμα πλατφόρμας αυτό

 

Παίζοντας με τα timings μόνο δε θα κερδίσεις πολλά και οι αστάθειες παίζουν για πλάκα..

 

Μην βγαίνεις εκτός αυτών που λέει ο κατασκευαστής για 24/7 χρήση

 

Μα τοσο χαλια επιδοσεις?Ναι οκ καταλαβαινω τι λες,απλα θελω να τις πειραξω λιγο...Εχεις καποια βηματα να μου προτεινεις να ακολουθησω?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η απάντηση με καλύπτει!Δεν ήξερα ότι και σε bench μνημών παίζει τόσο μεγάλο ρόλο ο cpu!

η όλη ιστορία παίζει στο nb frequency 

 

 

εγώ έχω 3040 Mhz και o fx σου 2200

 

αυτό δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι σημαίνει και ποια η σχέση του με το fsb (ή bclk κατά intel) και με τα qpi link ή ht link σε amd, όμως με απλές διαιρέσεις βλέπω ότι σε μένα είναι 190(bclk)*16=3040 και σε σένα που το fsb πρέπει να είναι 200αρι είναι 200*11=2200

 

αλλά επειδή έτσι κι αλλιώς οι συγκρίσεις συχνοτήτων σε επεξεργαστές τόσο διαφορετικών αρχιτεκτονικών δεν έχουν ιδιαίτερο νόημα, απλά δεχόμαστε ότι η amd για κάποιο λόγο είναι πιο κάτω από την intel σε αυτό το κομμάτι εκ του αποτελέσματος

 

πάντως εννοείται ότι το τι κάνουν οι μνήμες εξαρτάται από το τον επεξεργαστή, εγώ δε μπορώ να τις πάω παραπάνω αν δεν ανεβάσω κι άλλο τον επεξεργαστή, εκτός αν είχα i7 που θα μου έδινε έναν επιπλέον πολλαπλασιαστή γιατί για τη ram στους τότε i5 έφτανες έως bclk*10 και στους i7 είχες και επιπλέον δυνατότητα για bclk*12

 

 

εγώ έτρεξα και επιπλέον test για να βεβαιωθώ για τη σταθερότητά μου και δυστυχώς μου έβγαλε και άλλη αστάθεια μετά από κάποιες ώρες, οπότε πήγα τα timings σε αυτά που προτείνει ο κατασκευαστής για 2133 (9-11-10-28) και ας τις έχω μόνο σε 1900

έτρεξα κάνα 6ωρο+ και μάλλον πλέον είμαι ok

 

αλλά μου την έσπασε λίγο γιατί υποτίθεται ότι υπήρχαν "προτεινόμενες δοκιμασμένες" ρυθμίσεις για 2000mhz στα 8-10-9-26, αλλά τελικά έστω και μετά από κάνα 2ωρο+ εμφάνισε αστάθεια (βέβαια αυτές δε τις λέει στο site της g.skill, κάπου αλλού τις είχα βρει αλλά δε θυμάμαι πού.. οπότε μπορεί και να ήταν μούφα ) 

 

ανεβάζοντας τα timings όλα κατα +1 η διαφορά στα test που τα ξανάτρεξα ήταν γύρω στο +4% δηλαδή κλάιν και μιλάμε για ram που έτσι κι αλλιώς σε κανονική χρήση δε καταλαβαίνεις το πόσο γρήγορες ή όχι είναι :lol:

 

γρήγορες σαν τις παλιές μου kingston που είχα επίσης στα 1900 δούλευαν χωρίς να ιδρώνουν ποτέ σε 9-9-9-24 1Τ δεν είναι, αλλά δε νομίζω να καταλάβω ποτέ τη διαφορά με τις νέες , επίσης δεν είναι και αναλογικά (γιατί μιλάμε για αγορές με διαφορά 5ετιας) εξίσου ακριβές βέβαια.. 

είχα μπανίσει και κάτι corsair που ήταν στα 9-9-9-24 αλλά θα έπρεπε να δώσω άλλα 40€, δε ψήθηκα

 

και μετά από όλο αυτό το σεντονάκι θα ξανακαταλήξω ότι τα timings των μνημών καλό είναι να τα αφήνουμε εκεί που λέει ο κατασκευαστής, γιατί οι αστάθειες σκάνε εύκολα και τα οφέλη δε τα καταλαβαίνεις καθόλου σε πραγματική χρήση, ακόμα και στα bench που αφορούν αποκλειστικά μνήμες οι διαφορές είναι ασήμαντες

 

παίρνεις απλά μνήμη που θα δουλεύει καλά με τον επεξεργαστή/πλατφόρμα σου και δε θα περιορίζει τη συχνότητα αυτού..τα timings τα αφήνεις ήσυχα και δε χρειάζεται να χρυσοπληρώνεις μνήμες για πολύ χαμηλά timings.. 

αν θες συχνότητες υψηλές υπάρχουν προσιτές επιλογές τουλάχιστον σε ddr 3 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το memtest θεωρείται κλασική αξία, αλλά εγώ καλύπτομαι και με το λατρεμένο μου intel burn

 

βάζω μνήμη στο maximum του δίνω 50-60 loops και πέφτω για ύπνο :lol:

 

βέβαια το intel burn το θες περισσότερο για o/c επεξεργαστή και θερμοκρασίες, αλλά επειδή ξέρω σίγουρα ότι επεξεργαστής μου είναι σταθερός εκεί που είναι (και θερμοκρασίες δεν πάω πάνω απο 64 βαθμούς, δοκιμασμένο χρόνια), ο μόνος ενδεχόμενος "αδύναμος κρίκος" στο σύστημά μου αυτή τη στιγμή είναι οι μνήμες

 

δηλαδή το intel burn θα σου τεστάρει τα πάντα όλα μάζι και αν τα έχεις πειράξει όλα μπορεί να μη ξέρεις τι σου φταίει, αλλά στη προκειμένη περίπτωση ξέρω πολύ καλά τι μπορεί να φταίει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...