Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην 290χ λέω να πατήσω ένα PT1 BIOS γιατί με το μαμά δεν....

προσοχη με το pt1 γιατι  θα ελεγα μπορει να υπαρξει θεμα διοτι ναι μεν εχουμε  ρευμα  μπολικο αλλα...... 

επαιξα λιγο μαζι του αλλα η καρτα δε ειχε να δωσει αλλο ακομα και με 1.5 ρευμα

καλυτερα παιξε με το asus bios δινει με το asus tweak μεχρι 1.412 με αυτο παιζω και εγω ασχετα αν εχω καρτα giga κανενα θεμα

http://www.overclockers.com/forums/showthread.php/739529-R9-290X-and-290-Owners-Club

PT1 :

Advantages :

- no voltage limit (2V !)

SOS

- since there is no 2D mode, the GPU Tweak selected voltage is applied in 2D : if you choose 1400 mV, this voltage is applied even if a bench or a game has not been launched. It is dangerous because 1.4 V in 2D is too high even with a GPU temperature of 30°C. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσοχη με το pt1 γιατι θα ελεγα μπορει να υπαρξει θεμα διοτι ναι μεν εχουμε ρευμα μπολικο αλλα......

επαιξα λιγο μαζι του αλλα η καρτα δε ειχε να δωσει αλλο ακομα και με 1.5 ρευμα

καλυτερα παιξε με το asus bios δινει με το asus tweak μεχρι 1.412 με αυτο παιζω και εγω ασχετα αν εχω καρτα giga κανενα θεμα

http://www.overclockers.com/forums/showthread.php/739529-R9-290X-and-290-Owners-Club

PT1 :

Advantages :

- no voltage limit (2V !)

SOS

- since there is no 2D mode, the GPU Tweak selected voltage is applied in 2D : if you choose 1400 mV, this voltage is applied even if a bench or a game has not been launched. It is dangerous because 1.4 V in 2D is too high even with a GPU temperature of 30°C.

Για την ώρα παίζει μόνο με +100 με afterburner, δοκίμασα +125 με Trixx αλλά δεν είδα διαφορά για αυτό λέω μήπως με κόβει το BIOS. Αυτό που γράφεις νομίζω είναι για το PT2.Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουφό είναι οτι με +100 τερματιζω 1220/1625 full σταθερός σε unigine αλλά σε 3DMark πετάει που και που artifact's 1 στα 3 runs το κάνει σίγουρα.

Χτες και σήμερα την έπεσα στο HTPC μαζεύω πόντους για την ομάδα, σπέρνει το μικρό ;)

Απίστευτο εεεε.Αφού το φτιάχνουν που το φτιάχνουν γιατι δεν το κάνουν σωστά???

Εσένα σου έχω μυστικό να κάνεις δοκιμή στην 290. Παίζει να περάσεις τον τοίχο που βρήκες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ώρα παίζει μόνο με +100 με afterburner, δοκίμασα +125 με Trixx αλλά δεν είδα διαφορά για αυτό λέω μήπως με κόβει το BIOS. Αυτό που γράφεις νομίζω είναι για το PT2.Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια.

για το 2 δε ξερω κατι και δε εχω ακουσει τιποτα για το pt3  ναι

εδω οι διαφορες μεταξυ τους !! προτιμω  για καλη ψυξη με αερα το asus το κλασικο που παει εως 1.412 δε ειναι και λιγο εεε!! και εχεις και 2d και 3δ ρολογια και ριχνει και ρευμα !! τα αλλα οχι! ουτε ρευμα ριχνουν  ουτε ρολογια πας καρφωτος  !!

 

 
  • Stock Asus reference 290X bios - has voltage control, stock vdroop, stock powertune and llc.
  • Modded Asus PT1 bios - has voltage control, stock llc and vdroop but no throttling. This is the ideal bios for cards under water, while still being somewhat safe.
  • Modded Asus PT3 bios - This one is the most extreme bios of the lot, no vdroop, no throttling, voltage control, and modded llc. It allows for higher voltage but sometimes it makes it spike higher than what you set. Use at your own risk!
  •  

 

http://kingpincooling.com/forum/showthread.php?t=2473

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις ρίξει απίστευτα bench με το htpc !!!

Ευχαριστώ πολύ Τάσο, αν βοηθούσε η μητρική (δεν έχει πολλές ρυθμίσεις) θα ήταν ακόμη καλύτερα. Θα βάλω 2400 μνημακια πάνω να πάρω λίγο απο εκεί γιατί καλά τα 2000 αλλά βρίσκουν τοίχο στα 2100, χωρίς να δίνω ρεύμα φυσικά με το μαμά και τα timing's σφικτά.

για παραπανω ρευμα στις σομπες σας δοκιμαστε και το rubby tool,δεν ξερω αν σας κοβει το bios ομως....

Εαν σόμπα είναι 38c μάλλον με πυρετό θα ειμασταν στο κρεβάτι :)

Ενα cinebench 15 και οι ανάλογοι πόντοι στο hwbot

Στην μεγάλη κατηγορία έχω πρόβλημα :( δυστυχώς με τα Intel ΔΕΝ τα πάω καλά. Για αυτό γουσταρω AMD δίνουν πόνο και το καλύτερο συγκίνηση ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν σόμπα είναι 38c μάλλον με πυρετό θα ειμασταν στο κρεβάτι :)

 

 

 

δεν ξερω τι εχεις κανει..παντως η δικη μου ειναι σομπα ;)

38 δεν εχω ουτε idle lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεράκι νεράκι. Το μέγιστο που είδα και μάλλον έτυχε ήταν 40c, το στραβό κοίταξα όμως και δεν βγήκε ξανά :D

Και φόβο θα έλεγα fallen γιατι λές τώρα θα καεί τώρα θα καεί χαχα

Ναι ενώ τα Intel τι να σου πω..... Μην περάσεις τα 1.35 σου λέει. Οκ έλεος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξη το νερακι κανει θαυματα σε αυτες τις καρτες ειναι η αληθεια..

δοκιμασε rooby tool μιας που εισαι δροσερος και τα 1300 πιστευω ειναι ευκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...