Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσο ασχολιεσαι ανεβαίνει. Η κάρτα θέλει ψάξιμο. ο CPU auto από mobo,είναι τόσες οι επιλογές που πρέπει να πάς σχολείο για να καταλάβεις τι γίνεται. Ισως ασχολειθώ αργότερα ,τώρα...Dying Light :)

post-68421-0-98313200-1425709154_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου ρε whitefanged που κατάλαβες ακριβώς τι ήθελα να πω ;). Fallen4ngel μακάρι να είχα thuban ή deneb ή zosma, ωστόσο ο whitefanged κατάλαβε ακριβώς τι θέλω να πω. To cpu/nb voltage εννούσα, απλά στο bios μου το έχει ως nb voltage και όχι ως cpu/nb. Έφαγα το internet να δω αν είναι το σωστό ρεύμα το nb και είδα ότι σε αρκετές μητρικές το έχει ως nb voltage το cpu/nb. Αν δεν το ανεβάσω αυτό το κέρατο δεν είμαι σταθερός δυστυχώς. Που θα πάει, θα βρω λύση. Αξίζει από 2t να πάω σε 1t ; Σε τι ακριβώς θα δω διαφορά ; Είχα διαβάσει ότι έτσι σταμάτησαν τα fps drop στο league of legends σε ένα τύπο στο toms hardware. Δυστυχώς ή ευτυχώς το λολ με ενδιαφέρει πολύ ως παιχνίδι, γιατί είναι από τα λίγα παιχνίδια που παίζω και το γουστάρω τρελά :). Τώρα τελευταία μου έχει σπάσει τα νεύρα το fps drop από 60 στα 36 αλλά δεν ξέρω τι φταίει. Ραμ τρώει 1.5gb μόνο το λολ και έχω και άλλη ελεύθερη, 1 gb τρώει το pc σε idle και 2.5 gb όταν παίζω τώρα που γύρισα σε windows 8.1 (3.5 gb είνα η μέγιστη μνήμη συστήματος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ξέχασα ότι έχεις APU! Βάλε τότε άλλα 4gb 1 στικάκι για να είσαι άνετος! Και μην μου πεις ότι θα χάσεις το dual channel και π@@@@@@ς...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και 512 η gpu 3,2 άρα σου μένουν χονδρικά 700 mb βάλε να τρέξεις κάνα youtube και θα δεις που θα πάει η μνήμη...

Εννοείται πως για τώρα είσαι χαλαρά αλλά θα χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει από 2t να πάω σε 1t ; Σε τι ακριβώς θα δω διαφορά ; Είχα διαβάσει ότι έτσι σταμάτησαν τα fps drop στο league of legends σε ένα τύπο στο toms hardware.

 

Δεν γνωρίζω αν στις apu είναι προτιμότερα τα timings από τη συχνότητα. Καλύτερα είναι να

δοκιμάσεις που κερδίζεις περισσότερο (βελτιωμένα timings ή MHz) και να προσπαθήσεις να

κυνηγήσεις το αποδοτικότερο. Διαισθητικά τείνω προς τα Mhz επειδή τα latencies

στη vram των gpu δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, ενώ αντίθετα οι συχνότητες είναι στο θεό.

 

Για το dual channel που λέει ο φίλος ο STORM, και τα δικά μου τα ματάκια δεν καταλαβαίνουν

τη διαφορά από single σε dual και η (μικρή) διαφορά φαίνεται μόνο στα benches. Λόγω της

διαφορετικής φύσης των apu δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο.

 

 

Θα αγοράσω αργότερα ένα σετ 2x4, γιατί έχω 2 ram slots και έχω 2x2gb πάνω αυτή την στιγμή.

 

Θα χρειαστεί να ξαναψαχτείς από την αρχή και για τις μνήμες και για τον επεξεργαστή.

Επίσης με 4 dimmάκια μην περιμένεις ίδιες συχνότητες (cpu + ram) σε σχέση με δύο.

Αναφέρομαι στη γενική περίπτωση, σίγουρα υπάρχουν εξαιρέσεις. Καλύτερα να πάρεις

τώρα ένα σετάκι 2x4gb όσο ψηλότερα χρονισμένο γίνεται (πούλα το 2x2) και ξεκίνα το oc

από αυτή τη βάση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργότερα, για την ώρα μια χαρά τσουλάει. Με 2 tabs chrome, skype κλήση και λολ σε παιχνίδι έχω 2.7 gb ram τα οποία χρησιμοποιούνται.

Σαν πολλά τα λες ;) θα δω στο APU πόσο έχω εγώ αλλά με 4Gb ε δεν πας μπροστά. Εγώ 4 έχω γιατί παίζει μόνο XBMC εκεί για καμία ταινία.

Οριστε πεντακαθαρα windows μονο με 2 Chrome tabs

post-224995-0-63529700-1425744032_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις ανοιχτό μαζί λολ και παίζεις και κλήση στο skype, τότε όχι δεν είναι πολλά στο λέω εγγυημένα ;). Whitefanged κάτι τέτοιο θα κάνω αλλά αργότερα, δεν μου πολυαρέσει να δίνω μαρούλια (κωδική ονομασία των χρημάτων :P) στο pc αλλά να πειραματίζομαι με τα υπάρχοντα κομμάτια του ώστε να κάνω κάτι χειρότερο καλύτερο. Βασικά όταν έρθει η ώρα για αναβάθμιση μνημών, θα κάνω την καλύτερη δυνατή αναζήτηση. Όταν κάνω μια αγορά πάντα κοιτάω το καλύτερο για την τσέπη μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θερμοκρασίες εχει ο cpu στα 4.8 στο 3d mark ? βαζω τρία διαφορετικά σκορ να πείτε αν ειναι ολα φυσιολογικά! Ενα ειναι στοκ ολα ενα εχει oc η Gpu και ενα έχουν oc και τα δυο o cpu στα 4.7

 

post-309276-0-78712000-1425767890_thumb.jpg

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

 

post-309276-0-13032100-1425767950_thumb.jpg

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

 

post-309276-0-31285300-1425767984_thumb.jpg

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kosvog20

 

Τι θερμοκρασίες εχει ο cpu στα 4.8 στο 3d mark ? βαζω τρία διαφορετικά σκορ να πείτε αν ειναι ολα φυσιολογικά! Ενα ειναι στοκ ολα ενα εχει oc η Gpu και ενα έχουν oc και τα δυο o cpu στα 4.7

 

Ανάλογα αν έχεις το vcore στο auto τι ρεύμα δίνει,τι ψύξη έχεις κ.λ.π . Σε εσένα τι θερμοκρασίες ανεβάζει;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kosvog20

 

Τι θερμοκρασίες εχει ο cpu στα 4.8 στο 3d mark ? βαζω τρία διαφορετικά σκορ να πείτε αν ειναι ολα φυσιολογικά! Ενα ειναι στοκ ολα ενα εχει oc η Gpu και ενα έχουν oc και τα δυο o cpu στα 4.7

Ανάλογα αν έχεις το vcore στο auto τι ρεύμα δίνει,τι ψύξη έχεις κ.λ.π . Σε εσένα τι θερμοκρασίες ανεβάζει;

όταν τον βαζω στα 4.7 απο το προγραμα της μητρικής χωρίς να πείραξω κατι εγω απο ρεύματα εχω την πιο μεγάλη στο ιντελ burn 75-80 Σε άλλες δοκιμές που εχω κανει prime Aida εχω πιο χαμηλές ! Με raijntek Triton τα φαν πάντα στις 800 -900 στροφές ( vcore δειχνει 1,42 χωρις να εχω πειραξει εγω κατι απο ρευματα μηπως ειναι πολλα?) αν χρειαζεται ας μεταφερθει το θεμα στο καταλληλο μερος ευχαριστω..Sent from my iPhone using Insomnia 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...