Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Δεν επαιρνε τις μνημες CL4 ουτε με τερατοβολτ και νευριασα και το κλεισα.

(τι αλλαξες βρε αθεοφοβε?:P)

Θα το δοκιμασω αυριο και θα ποσταρω εδω :-)

Παντως thanks anyway Πανο !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1770

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
λίγο καλύτερα :-D

 

q9450rj0.jpg

 

pcmarkqo7.jpg

ωραιος!!!:-) να σε ρωτησω η μητρικη σου εχει στο bios skew controls τα εχεις πειραξει καθολου?σε μερικες μητρικες βοηθανε κ ειδικα στους quads σε ενα φιλαρακι με DFI βαλαμε 300ps NB και 150ps CPU και πετουσε με λιγοτερα volt σε μενα γυρο στα 200ps βλεπω υπαρχει μια διαφορα απο κει κ πανω δεν ακουει....καμια προσωπικη εμπειρια σου περι skews? Επεξ/σία από unstable_hero
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Abit δεν έχει skews η Asus που έχει δεν τα έχω ψάξει ποτέ γιατί δεν έχω τόσο χρόνο να κάτσω να ασχολειθώ πολύ πια απλά έδωσα Vcore στον AMD και bus speed :P n00b τι περίμενες :-D

 

3800gv8.jpg

 

Παρόλα αυτά ακόμα προτιμώ τον παλιό τρόπο Overcloking : TeraVolt και Mhz

και στην Abit τα GTL's φαντάσου οτι είναι απείραχτα ακόμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στην Abit τα GTL's φαντάσου οτι είναι απείραχτα ακόμα :P

αχα κ με μαμισια gtl's!!!!ειχα διαβασει σε ακρετα αρθρα οτι τα skews μειωνουν τον ηλεκτρομαγνητικο θορυβο!οτι δινει το κατι τις του ειναι σιγουρο:-D ειδικα σε επιπεδο ram με τα ram skews ειδα ακρετη βελτιωση!παντως με βοηθησε να ριξω το performance Level(tRD)!:-D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλοασχετο με το ολο thread αλλα θελω να το γραψω ....

 

Εχω το nba2κ9 στο πισι και οσο προσπαθουσα να παιξω μερικα παιχνιδια παντα μου κολλαγε σε σημειο να κανω ρεσταρτ.

 

Προσπαθουσα να ανεβασω κιαλλο την καρτα μου μιασ και την εχω στο default αυτη τι στιγμη και το cpu να ανεβει κιαλλο λιγο μηπως φταιει αυτο...τιποτα...παλι το παιχνιδι κολλουσε σε ανυποπτο χρονο...

 

Η επομενη σκεψη μου ηταν οχι μονο να βαλω την καρτα στα αρχικα της νουμερα...αλλα να την χαμηλωσω και οσο παει με το riva .... την εφτασα στα τερμα χαμηλα... ναι μεν η καρτα δε μπορω να πω παιζοντας οτι επιασε τρελη θερμοκρασια...το game ομως παλι κολλαγε...

 

Λεω... κατσε θα δοκιμασω για τον χαβαλε... βαζω 4 multiplier και αφηνω το fsb 300 οπως το εχω... 1200mhz συνολο και vcore 1.1

 

GPU τερμα χαμηλα ... και φορτωνω το παιχνιδι...

Η αρχικη μου απορια ηταν αν θα τρεχει το παιχνιδι με τοσο χαμηλη δυναμη επεξεργαστη και καρτας γραφικων...

 

Ε σας πληροφορω οχι μονο το παιζει και δε κολλαει...αλλα δεν χανει και σε επιδοσεις ουτε στο ελαχιστο...

 

Δε μπορω να το εξηγησω...

 

Θερμοκρασιες ΣΟΥΠΕΡ ... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

skews results nb skews/cpu skews: 0/0------ nb skews/cpu skews:250PS/200PS

[email protected]@1.27500v

[email protected] [email protected]

[email protected] [email protected]

DDR3 SUBTIMMINGS

ACT to ACT Delay(tRRD)...........: 5 --------------------------.... :5

Rank Write to READ Delay (tWTR): 8 --------------------------....: 8

Write To Precharge Delay (tWR)..: 12 -----------------------.....:10

Refresh to ACT Delay (tRFC)......: 72 ----------------------...:60

STtic tREAD Value (tRD)...........: 9 -------------------------- --...:8

Command Rate (CMD).............: 2 --------------------------- .....:1T

στα 3692 δεν εκανα κανενα τεστ στα 3572 μονο 30 min στο occt γιατι με τη βοηθεια του q9450 και την 9700 zalman μου θα εψηνα αυγα,πανσετες,μπριζολες,μπιφτεκια...παντως σε μενα τα 200ps/250ps ειναι τα καλυτερα σε ενα φιλαρακι εστρωσε με 100/300 βρητε το δικο σας!παντως γενικα το cpu skew oταν ειναι λιγοτερο απο το nb παει καλα αν βαλω το cpu πιο πολυ απο το nb μερικες φορες δεν κανει boot το ιδιο γινεται κ αν δωσω απο 400ps κ πανω!δεν εχω ram skews στο bios:cry: ριχτε μια ματια κ εδω μετα http://www.ocztechnologyforum.com/forum/showthread.php?p=285270ειμαι λιγaκι off-topic?...μπαααα...

Επεξ/σία από unstable_hero
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ένα γρηγοράκι PiFast με το φορητό μου, hehe :-D

3η θεσούλα στο hwbot ... :-)

 

4911pifastxw3.th.jpgthpix.gif

 

Το SPi μου κάνει κάτι κουλά στα Vista ... Οτιδήποτε πάνω από 1M, δεν τρέχει για κανένα λόγο :-(, καμιά φορά δεν τρέχει και κανένα test :-( Ξέρει κανένας τί μπορεί να φταίει ? (εκτός από τα Vista :P) Ή τελοσπάντων κάποιο tip για να τρέξει ...

Επεξ/σία από george_o/c
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ένα γρηγοράκι PiFast με το φορητό μου, hehe :-D

3η θεσούλα στο hwbot ... :-)

 

4911pifastxw3.th.jpgthpix.gif

 

Το SPi μου κάνει κάτι κουλά στα Vista ... Οτιδήποτε πάνω από 1M, δεν τρέχει για κανένα λόγο :-(, καμιά φορά δεν τρέχει και κανένα test :-( Ξέρει κανένας τί μπορεί να φταίει ? (εκτός από τα Vista :P) Ή τελοσπάντων κάποιο tip για να τρέξει ...

 

Γιατί δεν χρησιμοποιείς το super pi ?

Απο εδώ http://www.xtremesystems.com/pi/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε και ο Πάνος πρόκειται για διαφορετικά benchmarks ... ;) Το κακό είναι ότι το SPi δεν τα πάει τελικά καθόλου καλά με τα Vista, οπότε το άφησα προς το παρόν ... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...