Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1770

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Με τις gskill παίζω τώρα πια 1866 mhz 9 9 9 24 1.5v και τρέχουν άψογα. Μετά από 2 ώρες memtest δεν έβγαλαν error και έχω και λίγα παραπάνω fps δωρεάν και ειδικά στο λολ (γύρω στα 8 fps) :P. Ο apu πήρε μια μικρή ώθηση στα fps :D.

Εσύ όσο καλύτερες βάζεις τόσο καλύτερα παίζει. APU είναι, κάνε κουμάντο πάνε στα 8 να δεις διαφορά βρε χαμένε ;)

Πόσο θα έπρεπε να τις πάω?

Σε πειράζω :D καλά πήγαν, αν λάβω υπόψην οτι δεν είναι και ιδιαίτερα καλές για oc.

Την περασμένη βδομάδα παρέλαβα ενα σετάκι Gskill δεν έπαιξα μαζί του ακόμη να δω τι και πως.

Το μόνο που έκανα είναι να βάλω 1T απο 2T που δίνει το XMP. Έχει ενα προφίλ cl8 που βλέπω στο bios αλλά όχι στο cpuz εαν παίξει αυτό θα είναι σε άλλο επίπεδο :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε εντάξει δεν είναι ότι το καλύτερο αλλά το 2010 που τις πήρα 105 ευρώ τότε και τους έχω πιει το αίμα από τότε, δεν τις λες και κακές!

Οι Dominator τότε θέλανε 165 το σετάκι άστα. Η άλλη λύση ήταν οι Black Dragon της GSKILL αλλά δεν τις έβρισκα στην αγορά ετοιμοπαράδοτες. Θέλανε 15 μέρες μίνιμουμ να έρθουν και βιαζόμουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια η διαφορά 1t command rate και 2t command rate ; Ένας στο toms hardware με fx 8350 αλλάζοντας το command rate από 2t σε 1t έφτιαξε τα fps drops στο λολ. Επίσης αποφάσισα σήμερα να πάω τις μνήμες στα 2133 mhz. Έπαιξα με timings 12 12 12 31, 1.65v και 1.3v nb voltage, γιατί αν δεν ανέβαζα το nb voltage σε τέτοια επίπεδα από το 1.162 που είναι το στοκ πέταγε artifact και crash. Πάλι, με τα settings που παραθέτω στα 2133 mhz πετάει artifact και κολλάει το σύστημα θέλοντας έπειτα restart. Άκυρο τελικά για τις μνήμες στα 1866 mhz 9 9 9 24 1.5v αφού σβήνει ο υπολογιστής όταν παίζω λολ. Έσβηνε όταν έβαζα τις μνήμες 2133 mhz 12 12 12 31 1.65v και είχα το nb voltage στοκ (άρα και στα 1866mhz θέλω περισσότερο ρεύμα στο norhbridge). Τα φώτα σας για τα 2133 mhz, μέχρι πόσο να ανεβάσω το nb voltage, να χαλαρώσω κιάλλο τα timings :shock: ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια η διαφορά 1t command rate και 2t command rate ; Ένας στο toms hardware με fx 8350 αλλάζοντας το command rate από 2t σε 1t έφτιαξε τα fps drops στο λολ. Επίσης αποφάσισα σήμερα να πάω τις μνήμες στα 2133 mhz. Έπαιξα με timings 12 12 12 31, 1.65v και 1.3v nb voltage, γιατί αν δεν ανέβαζα το nb voltage σε τέτοια επίπεδα από το 1.162 που είναι το στοκ πέταγε artifact και crash. Πάλι, με τα settings που παραθέτω στα 2133 mhz πετάει artifact και κολλάει το σύστημα θέλοντας έπειτα restart. Άκυρο τελικά για τις μνήμες στα 1866 mhz 9 9 9 24 1.5v αφού σβήνει ο υπολογιστής όταν παίζω λολ. Έσβηνε όταν έβαζα τις μνήμες 2133 mhz 12 12 12 31 1.65v και είχα το nb voltage στοκ (άρα και στα 1866mhz θέλω περισσότερο ρεύμα στο norhbridge). Τα φώτα σας για τα 2133 mhz, μέχρι πόσο να ανεβάσω το nb voltage, να χαλαρώσω κιάλλο τα timings :shock: ;

1 κύκλος ρολογιού vs 2 για να εκτελέσει μια εντολή. Κατεβαίνει πολύ το latency έτσι. Αυτά τα timing's τα είδες απο κάπου και τα πήρες σαν βάση; Ή σου εκατσαν καλά στο μάτι; Αν είναι το δεύτερο μην περιμένεις πολλά πολλά :)

Για αρχή δες το ίδιο σετάκι με χαμηλότερα timing's κατέβασε στα 1333 και βάλε τα ίδια, μετά καταλάβες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο από όλα όσον αφορά τα timings. Τι εννοείς να δω το ίδιο σετάκι με χαμηλότερα timings και ειδικά στα 1333 ;

Για δοκιμασε τα timings και voltage που εχω εγω στις δικες μου corsair (αν και δεν εχουν σχεση).

Βαλε 2133mhz στα 1,67v και 9-11-11-31 και 2T και πες μου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο από όλα όσον αφορά τα timings. Τι εννοείς να δω το ίδιο σετάκι με χαμηλότερα timings και ειδικά στα 1333 ;

Είπα να δεις ίδιες μνήμες με χαμηλότερα timings μετά να βάλεις 1333mhz με τα νέα timing's. Εαν δουλέψει πας 1600 και πάει λεγοντας. Αυτό με το NB που το είδες πάλι βρε; Βλέπεις guides για thuban;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτες δοκιμές με τα καινούργια μου πράματα. Auto oc με το πρόγραμμα της asus

Εμενα με τον FX 8350 στα 4,4ghz βγαινει 5174 score στο fire strike extreme.

Ισως παιζει ρολο οτι εχω καλυτερη καρτα γραφικων.

Στο physics score με τρως μονο που εχω (8411) αλλα μετραει το συνολικο.

Δεν το γραφω για να δειξω οτι εχω καλυτερο score,απλα αφου ειναι o 4790k δεν θα πρεπε συνολικα να ειχες μεγαλυτερο???Δεν ασχολουμε γενικα με benchmark κλπ απλως απο περιεργια ηθελα να δω τι score θα βγαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια η διαφορά 1t command rate και 2t command rate ; Ένας στο toms hardware με fx 8350 αλλάζοντας το command rate από 2t σε 1t έφτιαξε τα fps drops στο λολ. Επίσης αποφάσισα σήμερα να πάω τις μνήμες στα 2133 mhz. Έπαιξα με timings 12 12 12 31, 1.65v και 1.3v nb voltage, γιατί αν δεν ανέβαζα το nb voltage σε τέτοια επίπεδα από το 1.162 που είναι το στοκ πέταγε artifact και crash. Πάλι, με τα settings που παραθέτω στα 2133 mhz πετάει artifact και κολλάει το σύστημα θέλοντας έπειτα restart. Άκυρο τελικά για τις μνήμες στα 1866 mhz 9 9 9 24 1.5v αφού σβήνει ο υπολογιστής όταν παίζω λολ. Έσβηνε όταν έβαζα τις μνήμες 2133 mhz 12 12 12 31 1.65v και είχα το nb voltage στοκ (άρα και στα 1866mhz θέλω περισσότερο ρεύμα στο norhbridge). Τα φώτα σας για τα 2133 mhz, μέχρι πόσο να ανεβάσω το nb voltage, να χαλαρώσω κιάλλο τα timings :shock: ;

command rate 1t με δύο dimmάκια μνήμης γίνεται με 4 δεν γίνεται με τίποτα (τουλάχιστον εγώ δεν το έχω καταφέρει ποτέ)

Το nb voltage γιατί το πειράζεις? από ότι έχω καταλάβει πας με multiplier και όχι με fsb.

Μήπως εννοείς cpu/nb (ή όπως λέγεται το ρεύμα του memory controller στις apu)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα με τον FX 8350 στα 4,4ghz βγαινει 5174 score στο fire strike extreme.

Ισως παιζει ρολο οτι εχω καλυτερη καρτα γραφικων.

Στο physics score με τρως μονο που εχω (8411) αλλα μετραει το συνολικο.

Δεν το γραφω για να δειξω οτι εχω καλυτερο score,απλα αφου ειναι o 4790k δεν θα πρεπε συνολικα να ειχες μεγαλυτερο???Δεν ασχολουμε γενικα με benchmark κλπ απλως απο περιεργια ηθελα να δω τι score θα βγαλω.

Το physics score ειναι του cpu και εχεις καλυτερη καρτα.

κατι παιζει με την καρτα του ή τα windows,καθως τα 8 δεν μετρανε σωστα και δινουν μεγαλυτερο score απο τα 7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

command rate 1t με δύο dimmάκια μνήμης γίνεται με 4 δεν γίνεται με τίποτα (τουλάχιστον εγώ δεν το έχω καταφέρει ποτέ)

Το nb voltage γιατί το πειράζεις? από ότι έχω καταλάβει πας με multiplier και όχι με fsb.

Μήπως εννοείς cpu/nb (ή όπως λέγεται το ρεύμα του memory controller στις apu)

Εμενα παλι γιατι ειναι τοσα χρονια με 2Χ2 διαφορετικα σετακια (αυτα τις υπογραφης) με 1Τ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...