Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίζει ρόλο το antivirus στα σκορ του cinebench ή είναι ιδέα μου ; Ρωτάω γιατί με το panda cloud και τον a8 6600k stock χωρίς turbo στο cinebench 15 βγάζω 86 cb :o σε single ενώ με το avg 92. Με το turbo 92 με το panda και 96 με το avg. Τώρα, στο cinebench 11.5 βγάζω 3.29 με το panda σε multicore και 3.33 με το avg. Πραγματικά δεν ξέρω τι τρέχει, με πιο ελαφρύ antivirus ανταποκρίνεται χειρότερα στο cinebench και με πιο βαρύ καλύτερα. Ωστόσο στην καθημερινή χρήση έχει διαφορά, καθώς το panda είναι ελαφρύτερο, το οποίο συνεπάγεται μικρότερη χρήση μνήμης ραμ και ταχύτερη φόρτωση κατά το άνοιγμα του υπολογιστή. Λειτουργικό έχω τα windows 7 x64.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει σίγουρα να κάνει με την RAM. Όταν τρέχω Cinebench κλείνω τις πιό βαριές εφαρμογές που τρέχουν και αυτό δίνει συνήθως μια βελτίωση 5-10cb στο τελικό σκορ σε σχέση με πριν. Επίσης, σε εμένα έπαιξε ρόλο και η ταχύτητα της μνήμης. Με τις G.Skill στα 2400, C11 υπάρχει πάλι μια μικρή βελτίωση σε σχέση με τις Vengeance στα 1600, C9. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις γιατι οταν κανω oc τον fx6300 οταν κανω restart μερικες φορες η καρτα γραφικων δεν στελνει σημα στην οθονη απο το displayport αλλα απο το hdmi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει να μην έχει να κάνει με το oc, απλά να έτυχε και το παρατήρησες τότε.

Νομίζω ότι γενικά τραβάνε οι 970 ένα ζόρι με το dp, η δικιά μου ας πούμε

αρνείται να δώσει σήμα από εκεί για πρώτη οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pnick αυτό για τις εφαρμογές το γνωρίζω και μάλιστα έχει αποτέλεσμα. Ωστόσο αυτό με τις μνήμες το έχω δοκιμάσει μόνο στα 1866 και διαφορά καμία στο σκορ του επεξεργαστή. Υπήρχε αύξηση στο σκορ των γραφικών, αλλά ήταν σχετικά μικρή. Θα δοκιμάσω τώρα κοντά τις ripjaws x να δω τι παίζει στα 2133. Θα πέσει πολλή ρύθμιση στα timings, στο ρεύμα των μνημών και στο ρεύμα cpu/nb. Είχα παίξει με 10 10 10 30 και 1.6v στα 2133mhz επιτυχώς, αλλά κόλλαγε το σύστημα στην επιφάνεια εργασίας και artifact, γιατί πολύ απλά είχα αγνοήσει το γεγονός να ανεβάσω το ρεύμα του cpu/nb. Από τότε έχω να ασχοληθώ, που θα πάει θα κάνω πράξη τον λόγο μου και θα έχετε και benchmark :D από cinebench (το έχω πρόχειρο το άτιμο το cinebench, που να κατεβάζω τα υπόλοιπα benchmarks  :P). Μνήμες έχω τις παρακάτω και είμαι ικανοποιημένος στο μέγιστο:

 

http://www.gskill.com/en/product/f3-12800cl9d-4gbxl

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χοντρικά, από πλευράς επιδόσεων είναι περίπου το ίδιο να έχεις μνήμες 1600 με C8 με το να έχεις 1866 με C9. 

Δες και εδώ 

Performance%20Index_575px.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες τώρα.

 

Εξαρτάται όμως και από την εφαρμογή και τον επεξεργαστή με τον οποίον δουλεύουν μαζί. Οι memory intensive διεργασίες (π.χ. unzipping, encoding αρχείων κ.λπ.) ωφελούνται πιό ξεκάθαρα από τις μεγαλύτερες συχνότητες, ειδικά αν μιλάμε για επεξεργαστές Haswell και δώθε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις gskill παίζω τώρα πια 1866 mhz 9 9 9 24 1.5v και τρέχουν άψογα. Μετά από 2 ώρες memtest δεν έβγαλαν error και έχω και λίγα παραπάνω fps δωρεάν και ειδικά στο λολ (γύρω στα 8 fps)  :P. Ο apu πήρε μια μικρή ώθηση στα fps :D.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...