Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΙναι feauture της σειρας 290/290X,στο idle ριχνουν την ταχυτητα της pci-e στο x1.Οταν τρεχεις 3d ανεβαινει κανονικα στο x16.

 

 

Και εγω νομιζω οτι κατι κανεις λαθος.Δεν μπορει με την 9αρα να θες 1.4v για τα 4.4Ghz.Εγω με την UD3P στα 4.4Ghz ειμαι με 1.356v: 

 

IMG_20150107_105946_zpsqjwwyi6d.jpg

 

Δηλαδή εσύ πιάνεις 4.4 με τον 8320 με voltage παρακάτω απο το default του? Undervolt και overclock? Ok φυσικά χωρίς turbo το voltage που απαιτείται είναι λιγότερο...  but still.. Και είναι stable? Αν τρέξεις π.χ. κανά 3ds max και κάνεις cpu render, δεν κρασάρει; Πρέπει να είσαι από τους λίγους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1770

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Μέχρι Pass2 φυσικά δεν λέει τίποτα...
Δεν γίνεται αυτό.
Το λέω με φιλική διάθεση πως και εγώ κάποια στιγμή νόμιζα πως ήμουν Stable στα 4,6GHz και τελικά δεν ήμουν. Ήθελε λίγο τάση παραπάνω, τόση που δεν άξιζε τη θερμοκρασία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εσύ πιάνεις 4.4 με τον 8320 με voltage παρακάτω απο το default του? Undervolt και overclock? Ok φυσικά χωρίς turbo το voltage που απαιτείται είναι λιγότερο...  but still.. Και είναι stable? Αν τρέξεις π.χ. κανά 3ds max και κάνεις cpu render, δεν κρασάρει; Πρέπει να είσαι από τους λίγους...

 

Τι Undervolt ρε παλικαρι?Μπορεις να μου εξηγησεις πως καταλαβες οτι στα 1.356 V ειναι Undervolt ο επεξεργαστης?

 

Μέχρι Pass2 φυσικά δεν λέει τίποτα...

Δεν γίνεται αυτό.

Το λέω με φιλική διάθεση πως και εγώ κάποια στιγμή νόμιζα πως ήμουν Stable στα 4,6GHz και τελικά δεν ήμουν. Ήθελε λίγο τάση παραπάνω, τόση που δεν άξιζε τη θερμοκρασία.

 

Εννοειτε δεν λεει τιποτα μεχρι το Pass2,εχω τρεξει αρκετα strees tests,εχω παιξει-τερματισει 3-4 παιχνιδια,εχω κανει επεξεργασια video,βασικα τον εχω ετσι απο τις 10 Ιανουαριου και δεν εχει κανει κιχ.Τεσπα,εγω δεν προσπαθησα να σου την πω ή οτιδηποτε,απλα επειδη εχεις κορυφαια μητρικη και μου φανηκε λιγο παραξενο το ρευμα που θελει ο επεξεργαστης σου για τα 4.4Ghz.Αν εσυ εισαι ευχαριστημενος,εμενα μου περισσευει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα R15 και ένα R11 με αυξημένα ρολόγια


Μπούταρε κανονικά και στα 5.3 θα κάνω και ένα cinebench αλλα αμφιβάλω αν το βγάλει

post-244051-0-21260400-1424298640_thumb.jpg

post-244051-0-86614700-1424298647_thumb.jpg

post-244051-0-44433100-1424299708_thumb.jpg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα R15 και ένα R11 με αυξημένα ρολόγια

Μπούταρε κανονικά και στα 5.3 θα κάνω και ένα cinebench αλλα αμφιβάλω αν το βγάλει

αδελφε παιξε με μικροτερο πολλαπλασιαστη(  και  ταυτοχρονα σφιξε τις μνημες σου οσο μπορεις)

 παιζεις παρα πολυ καλα  εχεις καλο κομματι αλλα σιγουρα μπορεις να βγαλεις καλυτερα νουμερα

δες τα νουμερα μου και τα ρολογια μου !!

post-238528-0-66102500-1424329535_thumb.png

 

post-238528-0-14793400-1424329593_thumb.jpeg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειτε δεν λεει τιποτα μεχρι το Pass2,εχω τρεξει αρκετα strees tests,εχω παιξει-τερματισει 3-4 παιχνιδια,εχω κανει επεξεργασια video,βασικα τον εχω ετσι απο τις 10 Ιανουαριου και δεν εχει κανει κιχ.Τεσπα,εγω δεν προσπαθησα να σου την πω ή οτιδηποτε,απλα επειδη εχεις κορυφαια μητρικη και μου φανηκε λιγο παραξενο το ρευμα που θελει ο επεξεργαστης σου για τα 4.4Ghz.Αν εσυ εισαι ευχαριστημενος,εμενα μου περισσευει.

Αυτό που είπα πριν και προσπαθώ να εξηγήσω, είναι πως ο επεξεργαστής είναι υπεύθυνος για το πως αντιδράει με την τάση που του εφαρμόζεται. Η επιτυχία μιας καλής μητρικής είναι να δίνει όσο υψηλή, σταθερή και με πολλές υποδιαιρέσεις τάση στον πρώτο.

Αφού είσαι σταθερός εκεί, μόνο επιτυχία μπορεί να είναι. Έχεις πέσει σε καλό κομμάτι CPU κάτι το οποίο δεν συνηθίζεται. Πάνω κάτω περίπου το ίδιο παίζουν...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ultraex2003 γενικότερα για τους vishera, σου φαίνεται καλύτερο το multiplier overclock ή το fsb overclock; Ποιο αποδίδει καλύτερα κατά την γνώμη σου; Γνωρίζω πως μέσω fsb είναι πιο πολύπλοκο, αλλά θα ήθελα επειδή βλέπω πως το έχεις τερματίσει με το oc :D την γνώμη σου πάνω στο θέμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ultraex2003 γενικότερα για τους vishera, σου φαίνεται καλύτερο το multiplier overclock ή το fsb overclock; Ποιο αποδίδει καλύτερα κατά την γνώμη σου; Γνωρίζω πως μέσω fsb είναι πιο πολύπλοκο, αλλά θα ήθελα επειδή βλέπω πως το έχεις τερματίσει με το oc :D την γνώμη σου πάνω στο θέμα :)

το fsb overclock  σαφως και παιζει  καλυτερα και με λιγοτερα ρολογια οταν μιλαμε για bench !! 

απλως  θα κοιτας μεσα στο βιος  να μη σε φευγουν  αυτες οι  2 ρυθμισεις παρα  πολυ ψηλα  απο στοκ και εχουμε ασταθειες μετα !

κανε τις δοκιμες σου και κρινε και εσυ σε προσωπικο επιπεδο!!

 

 

post-238528-0-14106700-1424423383_thumb.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση, θέλω να παίζω 24/7 στα 4.2 με τον a8 6600k. Από 1.272, χωρίς llc του δίνω +0,00625 με τελικό ρεύμα 1.281v και είναι σταθερός στο prime95 χωρίς errors. Με το ίδιο ρεύμα και χωρίς llc παίζω και στα 4.3 δοκιμασμένο με prime. Είναι φυσιολογικό που κατά το stress test το ρεύμα παίζει από το 1,281 στο 1.284 μερικές φορές; Όταν δίνω κατευθείαν στο στοκ δηλαδή το 1,272 + 0,0125 και έχω τελικό ρεύμα 1.284v είναι σταθερό στο 1.284v χωρίς llc. Είναι πρόβλημα που jumparei από το 1.281v στο 1.284v ; Είναι κακό αν είναι σταθερός ο επεξεργαστής μου να παίζω χωρίς llc ; Ευχαριστώ ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...