Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν και τυχεροί!!!!!! :-D :-D :-D

Ωραίος! :D

Έχεις άλλον επεξεργαστή βέβαια.

Έχεις τη νέα σειρά που παίζουν διαφορετικά.

Παρόλα αυτά έχεις τρέξει κάποιο Stress Test για αρκετή ώρα;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1770

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Heatspreader μάλλον το llc δουλεύει διαφορετικά στην asrock. Στην asus μου, f2 a55m le, το llc ανεβάζει το ρεύμα, για να μειώσει τα vcore drops και να είναι σταθερό το oc οταν ο επεξεργαστής δέχεται stress test ή βαρύ φορτίο. Για να πιάσω τα 4.5ghz έκανα αυξήσεις των 0.00625v στο στοκ ρεύμα που είναι 1.272 και τελικά βάζοντας llc high με έδωσα 0.02500v και όλα καλά και σταθερά. Δεν δοκίμασα με llc regular ή medium, θα δοκιμάσω αργότερα και θα πω εντυπώσεις. Πάντως θυμάμαι όταν δοκίμαζα τι έκανε το llc, το είχα βάλει στο extreme με τον επεξεργαστή στοκ και το ρεύμα από 1.272 πήγε 1.296. Η μητρική με την τάση έχει να κάνει. Για παράδειγμα, ο 8370 του alldaynews για να πιάσει τα 4.8 ghz αν θυμάμαι καλά ήταν στο 1.5v με την gd80, ενώ στην sabertooth με λιγότερο ρεύμα χτυπάει 5 ghz και πάει και πιο ψηλά. Είναι ανάλογα την μάρκα της μητρικής, το μοντέλο αλλά και το κομμάτι του επεξεργαστή ;).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ένα φούλ cinebench R15

Single core έχει ο 8370 στα 5GHz 118 score και ο i5 [email protected] επεξεργαστής του 2009 έχει 116  μου έκανε εντύπωση . Θα ανεβάσω ένα cinebench με τον i5 2500k στα 4,4GHz  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Single core έχει ο 8370 στα 5GHz 118 score και ο i5 [email protected] επεξεργαστής του 2009 έχει 116  μου έκανε εντύπωση . Θα ανεβάσω ένα cinebench με τον i5 2500k στα 4,4GHz  

ε ναι σε γενικές γραμμές είναι πιο δυνατοί οι i-οτιδήποτε ανά πυρήνα από τους amd μετά τα 3.5GHz , αυτό λίγο πολύ το περίμενα και από άλλες μετρήσεις που είχα δει

και εκεί είναι που πρακτικά υπερτερεί και μας τα χει κάνει ΤΟΣΑ δίνοντας βελτιώσεις με το σταγονόμετρο

 

ο δικός μου σε σχέση τους νεότερους i5 υστερεί κυρίως στο ότι δε μπορεί να ανεβάσει μεγάλες συχνότητες με λογικά ρεύματα για καθημερινή χρήση, τα 4GHz είναι το ταβάνι ειδικά για αέρα όταν οι άλλοι πάνε στα 4.5 για πλάκα , αλλά σε σχετικά κοντινές συχνότητες δεν μένει και πολύ πίσω 

 

επισης ο 750 ερχόταν με γελοία χαμηλή συχνότητα, ήταν τελείως παράλογο να τον αφήσεις στα 2.66

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι σε γενικές γραμμές είναι πιο δυνατοί οι i-οτιδήποτε ανά πυρήνα από τους amd μετά τα 3.5GHz , αυτό λίγο πολύ το περίμενα και από άλλες μετρήσεις που είχα δει

 

ο δικός μου σε σχέση τους νεότερους i5 υστερεί κυρίως στο ότι δε μπορεί να ανεβάσει μεγάλες συχνότητες με λογικά ρεύματα για καθημερινή χρήση, τα 4GHz είναι το ταβάνι , αλλά σε σχετικά κοντινές συχνότητες δεν μένει και πολύ πίσω 

Αυτός είναι ένας από τους λόγους πιστεύω ότι ακόμα τον κρατάς επειδή έχει δυνατό όπως όλοι οι intel single core performance σκέψου έχει επεξεργαστή εξαετίας και παίζεις μπορώ να πω άνετα όλα τα καινούργια παιχνίδια .

Όντως οι διαφορές μεταξύ του δικού μου i5 είναι ουσιαστικά μόνο στην συχνότητα που ανεβαίνουν περισσότερο γενικά οι όποιες διαφορές είναι πολύ μικρές με τα ίδια GHz   

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ χρήσιμοποιώ llc και η τάση μου είναι μια ευθεία γραμμή (στο γράφημα του occt)

 

βέβαια σε σχετικά υψηλές τάσεις αυτό δε πολυπαίζει, νομίζω ότι στο 1.4V για παράδειγμα θα παίξουν  αυξομοιώσεις ο,τι κι αν κάνεις 

 

βέβαια αυτά έχουν να κάνουν και με τη μητρίκη σου, το τροφοδοτικό σου και τον επεξεργαστή σου φυσικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 4,4 έχει 1,38V να πω την αλήθεια φοβάμαι λίγο δεν θέλω να τον πιέσω παραπάνω μόνο μια φορά τον πήγα στα 4,7GHz και ήταν σταθερός πάντως  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 2500k κάνει τα πάντα και συμφέρει, αν σε καλύπτει η δύναμή του στα 4.4 ghz άστον ως έχει. Το λέω αυτό, ώστε αν αργότερα χρειαστείς παραπάνω δύναμη να την αποκτήσεις με περισσότερο oc.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...