Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπω τον alldaynews με 1.5v να κάνει πάρτι στα 5.5ghz και να παίζει 24/7 στα 5.3 με 1.45v. Σε λίγες μέρες, σκάει μύτη από τον ίδιον "6ghz club λίγοι και καλοί (όσοι πιάσουν τα 6ghz με περισσότερο από 1.55v δεν θα θεωρούνται μέλη)"  B).

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όσα χρόνια ασχολούμαι με υπολογιστές και είναι αρκετά και τα τελευταία 4-5 με overclock αλλά πάντα έπαιζα με αέρα οπότε δεν πήγαινε και στο Limit up ο επεξεργαστής  πάντα μου πέφταν ότι χειρότερο μπορεί να φανταστεί κανείς.Απ`ότι δείχνουν τα πράγματα έχω πέσει σε πάρα πολύ καλό κομμάτι και ελπίζω το σαββατοκύριακο να έχω έτοιμη και την υδρόψυξη μιας και περιμένω μέχρι την παρασκευή τα τελευταία κομμάτια ώστε να την στήσω.

 

Mult1C0r3Cpu αν κάτσει  6αρι θα κάνω πάρτυ που λέει ο λόγος αν και δεν είμαι και τόσο αισιόδοξος αλλα επειδή δεν έχω εμπειρία από υδρόψυξη δεν ξέρω τι θα καταφέρω

 

BabisTs στα 5 έφτασα τους 68-69 και 70  και το σταμάτησα μετά γιατι ήταν ψηλά

 

Τhano να πω την αλήθεια δεν έχω ιδέα πόσα κυκλοφορούν αλλα τον πήρα από το Π@@ισιο το κομμάτι

 

Storm έπαιξα χαχαχαχαχα

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε, a8 6600k στα 4.5 ghz. Μόλις τελείωσα τα cinebench άνοιξα μαζί με το cpuz το prime95, ώστε να φαίνονται οι συχνότητες του επεξεργαστή αλλά και το ρεύμα σε full load. Ο λόγος που το έκανα αυτό, ήταν γιατί το oc το έκανα με ανοιχτό cnq και c6. Ρεύμα 1.272v + 0.02500v και llc high. Με οτιδήποτε χαμηλότερο από αυτά το σύστημα ήταν ασταθές στο prime95  ;)

post-297338-0-97180000-1423750902_thumb.png

post-297338-0-77088700-1423750916_thumb.png

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή με καλύτερη ψύκτρα, ψύκτρες στα mosfet (δεν έχει η συγκεκριμένη και όταν κάνω oc το κάνω για πολύ λίγο και με καλό αερισμό τα mosfet είναι χλιαρά προς το ζεστό) και ανεμιστήρα να τα φυσά, πρέπει να έχω το 5αρι ghz άνετα. Στα 4.5 ghz ανέβηκε με λιγότερο ρεύμα από όσο φανταζόμουν ;), μυρίζει καλό κομμάτι συν το καλύτερο overclockability από τους trinity. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Heatspreader με asrock extreme 9 και παίζεις στα 4.4 με 1.4v ρεύμα ; Εκτός από το να σου έχει κάτσει τζούφιο κομμάτι, είναι πάρα πολύ το ρεύμα για τα 4.4 ghz. Με αυτό το ρεύμα πας 4.7 ghz άνετα, άντε 4.6 στην χειρότερη που θα σου κάνει ναζάκια και να θέλει 1.45v για τα 4.7 ghz. Παίξε με το llc και τα ρεύματα και θα πάρεις κάτι καλύτερο πιστεύω. Η extreme 9 είναι μητρικάρα, δεν νομίζω να κωλώσει σε κάτι τέτοιο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει η μητρική με την τάση;

Το LLC το έχω στο Max έτσι ώστε η τάση που έχω δώσει να είναι η τάση που θα παίζει πάντα το CPU. Δεν δίνει λιγότερο, ούτε περισσότερο, παρά μόνο σε IDLE όπου πέφτει το ρολόι. Φυσικά το Turbo είναι απενεργοποιημένο. Αν μειώσω το LLC η τάση ανεβαίνει πολύ και έχω υψηλές θερμοκρασίες.

Στην ουσία παίζω με stock τάση. Για 4.6GHz πρέπει να ανέβω πάνω από 1.44V και το καλοκαίρι πλησιάζει το 60άρι ίσως και να το περνάει, κάτι που δεν το θέλω. Πιο παλιά έπαιζα στα 4.6GHz και μετά από κάνα 2μηνο κατάλαβα ότι δεν ήμουν σταθερός. Πιστεύω ότι τα 4.4GHz με αυτήν την τάση είναι η χρυσή τομή. Από εκεί και πέρα κερδίζεις λίγο και έχεις δυσανάλογα υψηλές θερμοκρασίες.

 

Εκεί παίζουν οι FX πάντως. Έχω δει αρκετούς. Μικρή διαφορά υπάρχει από κομμάτι σε κομμάτι. Γενικότερα στα Fora φουσκώνουν τα πράγματα και δημιουργούν εντυπώσεις δυστυχώς.

 

 

 

Έχω Benchάρει και στα 5Ghz... Για τα μάτια του κόσμου. :)

post-115429-0-05290600-1423874751_thumb.png

post-115429-0-84506600-1423874760_thumb.jpg

post-115429-0-53622300-1423874753_thumb.png

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει η μητρική με την τάση;

Το LLC το έχω στο Max έτσι ώστε η τάση που έχω δώσει να είναι η τάση που θα παίζει πάντα το CPU. Δεν δίνει λιγότερο, ούτε περισσότερο, παρά μόνο σε IDLE όπου πέφτει το ρολόι. Φυσικά το Turbo είναι απενεργοποιημένο. Αν μειώσω το LLC η τάση ανεβαίνει πολύ και έχω υψηλές θερμοκρασίες.

 

Στην ουσία παίζω με stock τάση. Για 4.6GHz πρέπει να ανέβω πάνω από 1.44V και το καλοκαίρι πλησιάζει το 60άρι ίσως και να το περνάει, κάτι που δεν το θέλω. Πιο παλιά έπαιζα στα 4.6GHz και μετά από κάνα 2μηνο κατάλαβα ότι δεν ήμουν σταθερός. Πιστεύω ότι τα 4.4GHz με αυτήν την τάση είναι η χρυσή τομή. Από εκεί και πέρα κερδίζεις λίγο και έχεις δυσανάλογα υψηλές θερμοκρασίες.

 

Εκεί παίζουν οι FX πάντως. Έχω δει αρκετούς. Μικρή διαφορά υπάρχει από κομμάτι σε κομμάτι. Γενικότερα στα Fora φουσκώνουν τα πράγματα και δημιουργούν εντυπώσεις δυστυχώς.

 

 

 

Έχω Benchάρει και στα 5Ghz... Για τα μάτια του κόσμου. :)

attachicon.gif5ghz.png

attachicon.gifCinebench 8320 5Ghz.JPG

attachicon.gif3dmark 11 fx 8320 5ghjz.PNG

Υπάρχουν και τυχεροί!!!!!! :-D :-D :-D

post-244051-0-80949100-1423899011_thumb.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκ έχει επιχείρηση υδρόψυξη.Μιας και είναι η πρώτη φορά και ξεκινάω με custom θα το πάω πολύ προσεχτικά το στήσιμο!!.Πράγματι πάρα πολυ τυχερός ούτε εγώ δεν το πιστεύω ακόμη!!!!!! :-D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...