Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναί, αλλά ποιός το δίνει...

 

Στην 7950 μου είμαι στο 1450ΜΗz (από 1250) στις μνήμες και δεν παίρνει τπτ (με Hynix κιόλας).

 

Λίγο που ρώτησα να δώσω κάτι ελάχιστο, με απέτρεψαν οι πιο σχετικοί κι έκατσα στα αυγά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ξερω οτι οι hynix ειναι πολυ friendly στο overclockingk συγκριτικα με τις elpida. ειδα  και ιδα  καρτα με την δικη μου να κανεi OC με hynix και εγω δεν μπορουσα με τιποτα να φτασω τετοιοα επιπεδα που φοραω κ@λοelpida.

 

Y.Γ ενημερωση για οσους δεν ξερουν οι πρωτες 280χ βγηκαν με hynix μετα αρχισαν να τις φορανε ελπιδα. για αλλες R series δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πάνε παραπάνω οι Hynix;

 

Δυστυχώς όχι (οι δικές μου τουλάχιστον). Μπορεί να πηγαίνουν 1475 πχ, αλλά δεν ασχολούμαι, σιγά τη διαφορά.

 

Στα 1500 που δοκίμασα τελευταία φορά χτες, έβγαλε Heaven/Valley/3dMark, αλλά στο BF4 πέταξε μια ωραιότατη γκρι-ριγέ οθόνη στα 6-7 λεπτά, ενώ στα 1450 στο καπάκι, έβγαλα >3ώρες (ίδια συμπεριφορά δλδ με παλιότερα όσες φορές δοκίμασα, σε οποιοδήοτε game).

 

Μπορεί για bench να έχω κάτι παραπάνω όντως (όπως και 1170-1180 στον πυρήνα), αλλά εμένα με ενδιαφέρει το 24/7.

εγω ξερω οτι οι hynix ειναι πολυ friendly στο overclockingk συγκριτικα με τις elpida. ειδα  και ιδα  καρτα με την δικη μου να κανεi OC με hynix και εγω δεν μπορουσα με τιποτα να φτασω τετοιοα επιπεδα που φοραω κ@λοelpida.

 

Y.Γ ενημερωση για οσους δεν ξερουν οι πρωτες 280χ βγηκαν με hynix μετα αρχισαν να τις φορανε ελπιδα. για αλλες R series δεν ξερω.

 

Τα ίδια έγιναν και με τις 7950-70 όσο ξέρω. Το VBIOS μου έχει τον κωδικό HY μέσα, χαρακτηριστικό για Hynix μνήμες, αλλά υπάρχουν κι άλλα με το EL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και θέμα κομματιού, το 1450 για τις 7950 γενικά είναι κάτι που το πιάνουν οι περισσότεροι χωρίς προσπάθεια (αν και όχι όλοι μερικοί μένουν κάτω από τα 1400)

 

Κι εμένα πάνω από αυτό αρχίζουν τα artifact, δεν έχει νόημα να τρέχεις benchmark με artifacts μόνο και μόνο για να ποστάρεις ένα αποτέλεσμα και να εντυπωσιάσεις.

 

Άλλωστε στις μνήμες για κάθε 100mhz παίρνεις ένα σκαρτο 5% (σε σχέση με τη reference) τσάμπα κόπος.. Στο πυρήνα που κάθε 100mhz παίρνεις 10% αξίζει να προσπαθήσεις, αλλά και πάλι πόσο να την πας; ήδη τα πάει πολύ καλά σε επιδόσεις για αυτά που κόστιζε σε σχέση με τον ανταγωνισμό ή άλλες ακριβότερες κάρτες, μην υπερβάλλουμε..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα  MSI R9 280X χθες. Με στοκ 8350 (για την ώρα :P) και λίγο ανέβασμα στα 1120/1600.

 

attachicon.gifCapture.JPG

 

Χαμηλά δεν είμαι;

Πιστεύω ναι. Τόσα πιάνω με HD7950 1100/1250. Μήπως δεν έχεις ανεβάσει το power limit;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είσαι χαμηλά. Με δεδομένο ότι ο 8350 είναι stock ακόμη, καλά είναι τα fps που πιάνεις. Εγώ τον έχω στα 4.3 και την 280Χ στις ίδιες συχνότητες με την δικιά σου. Απλά χτυπάω 2-3fps παραπάνω στο test και στη βαθμολογία 1900+. Το power limit δεν έχει και τόσο σχέση αν η κάρτα σου τρέχει χωρίς throttling στο benchmark. Αν βλέπεις ότι ζορίζεται να δώσει max, τότε αυξάνεις το power limit. Εγώ το έχω -15%. Φαντάσου δηλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως παίρνω 6 FPS βάζοντας από 0% σε 20% το power limit, και μια άνοδο των 3-4 βαθμών σε θερμοκρασίες. Αξίζει μια δοκιμή πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει μια δοκιμή όντως για benchmarks. Αν δεν έχει καλές γενικά θερμοκρασίες η κάρτα όμως, 3-4 βαθμοί πάνω είναι ένα μικρό ποσοστό, που για τους μανιακούς με τα temps δεν είναι καλό για καθημερινή βάση. Οπότε μετά επεναφορά στο 0% το power limit.

 

Θα το τεστάρω αυτό με το power limit μία κάποια στιγμή και θα ανεβάσω screenshot αν υπάρχει διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι πάντα πρέπει να νιώθεις σίγουρος για τα temps σου. Το power limit δίνει και stability όμως αν σκοπεύεις να τρέχεις ένα OC 24/7. Γενικά είναι κάτι που το διαλέγει ο καθένας αν θα αφήσει stock, μειώσει ή αυξήσει, αλλά για τα benchmarks που γίνονται μια στο τόσο ουσιαστικά για να δούμε το max της κάρτας, καλό δεν είναι;

Σε νέα κάρτα εγώ πάντως πάντα τα αφήνω όλα stock, άμα γεράσει την ξεζουμίζω και σε power και σε ρολόγια :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα  MSI R9 280X χθες. Με στοκ 8350 (για την ώρα :P) και λίγο ανέβασμα στα 1120/1600.

 

attachicon.gifCapture.JPG

 

Χαμηλά δεν είμαι;

πολυ χαμηλα εισαι βαλε την μνημη στοκ και πυρινα 1170. και θα παρεις 47και κατι fps. και το ρευμα στοκ αστο για πρωτη δοκιμη. αν δεν μετα ανεβασε λιγο.

 

εγω με το συστημα υπογραφης τοσο βγαζω με ολα στοκ ανεβαζοντας μονο τον πυρινα στα 1170

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά αποτελέσματα από το benchmark του Shadow of Mordor στα 1440p, Ultra (χωρίς το UltraHD texture pack)

 

CPU&GPUs Stock: 47 fps avg

CPU @4.5 GPUs Stock: 57 fps avg

CPU @4.5 + GPUs @1150/1500: 70 fps avg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...