Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1770

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

δεν είναι δικός μου και για αυτό τον λόγο δεν ανεβάζω bench με αυτόν γουστάρω να παίζω τίμια :-)

άσχετα αν το hwbot έχει γεμίσει fake scores

 

μόνος μου έχω τρέξει και με τις κάρτες που μου φέρνουν κατά καιρούς για μοντάρισμα και με τον 9650 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

οσο κι αν φαινεται παράξενο, ΞΕΧΑΣΑ να βαλω 8 multi λολ! Παρτε ενα ενδειτκικο αποτελεσμα.

Τη CPU δε τη ζορισα πολυ.

 

3d0603ys5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατέβασε σε 8 με 500 fsb και τις μνήμες σου 600 με 5αρια πιο γρήγορο θα είναι....

πολύ ρεύμα για 4ghz :-( με 1.31 παίζει εμένα στα 4 εσένα θα έπρεπε να παίζει με 1.35 τουλάχιστον αν πούμε οτι οι 8500 είναι διαλεγμένα cpu

και η κάρτα τι 850 είναι αυτά ? μόνο ? δώστεις ένα 1000Mhz και μετά πόσταρε ξανά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

HD3870 Rofl :P

Απλα ειχα στα 4Ghz τη cpu, δε δοκιμασα 1,35 και μετα αμα δεν ηταν σταθερο να ανεβαζω σιγα σιγα :P

Ε δε θα χαλαγε αμα εδινα 1,39 για τις 2 ωρες του benchmark.

 

Οσο για τη VGA, δε ξερω τι στο καλο γινεται αλλα αμα τη βαλω στα 900 αρχιζει 3dmark αλλα μετα απο λιγο ΚΟΛΛΑΕΙ, χωρις να δω artifacts. Κολλαει ολο το Pc.

Οι θερμοκρασιες ειναι πολυ καλες για να το παθαινει αυτο...

 

Η μνημη της vga ειναι αρκετα καλα στα 2,61 GHz πιστευω, στα 2700 εβγαζε artifacts.

 

Οσο για τις ραμ, δοκιμασα στην αρχη 1200+ με 5ρια και τη cpu στα 4,2 αλλα επειδη εκανε τυχαια restart και μου την ειχε δωσει δεν ηξερα απο τι ηταν (ραμ ή cpu), το εβαλα 4Ghz και 1070 με 4ρια και ηρεμησα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κάρτα θέλει bios για να ξεκλειδώσει ;)

ο cpu όσο πιο λίγη τάση του έχεις τόσο λιγότερο degrade θα φάει μην το ρισκάρεις :P

 

για τις ραμ με τι ρεύμα στα 600 5-5-5-15 ? αν είναι D9GKX θέλουν το πολύ 2.6Volt αν είναι GMH πλάκωσε τα στα Volt δεν νιώθουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

2,45 για 1090 (ασχετα που τις αφησα 1070) ΜΕ 4-4-4-8.

2,45 και για 1200 με 5-5-5-15 2Τ.

 

Δεν εδωσα παραπανω καθολου, αλλα ουτε και λιγοτερο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ok, θα το δοκιμασω, αλλα σε αρκετο καιρο πλεον γιατι τριτη εχω πανελληνιες...

 

Οσο για τη vga, με το ερκοντισιον να τη βαραει στα 850Mhz core μεσα στο 3dmark ειχε max temp 39°C με τη στοκ ψυκτρα.

Μολις εκλεισα το ερκοντισιον και ανοιξα τα παραθυρα του σπιτιου και αφησα το ανεμιστηρι της auto σε 2d mode ειχε παει μετα απο λιγο 109°C :P

 

Εννοειται μολις το ξαναβαλα φουλ επεσε στους 50 (σε 2dmode παντα και με 850core παντα). Δε θελω να σκεφτομαι τι θα ειχε γινει αμα ειχα επιχειρησει εστω με φουλ φαν με 850core ενα 3dmark...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας θυμήσω λίγο παλιές καλές εποχές των αρχικών σελίδων του thread:

 

Pentium 4 640

Asus P5GD1 PRO

4x512 DDR400 CL2.5

Thermalright Ultra 120

 

Είναι λίγο ντροπαλούλα η CPU και δεν μπορούσε να ανέβει παραπάνω.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι μέχρι τι ρεύμα μπορούν να δουλέψουν αυτές οι CPU με ασφάλεια;

Η mobo έχει ρύθμιση μέχρι 1.7V αλλά απο 1.625Ω βγάζει προειδοποιητικά ένα CPU Voltage Warning και ο υπολογιστής συνεχίζει να ανοίγει κανονικά (καλά ενοείται ότι το κανονικό ρεύμα είναι μέχρι 1.4V)

 

Στις μνήμες τι ρεύμα να δώσω; Έχει επιλογές Auto, 2.6, 2.7, 2.8 Δυστηχώς δεν έχει πολλές επιλογές για διαιρετές.

post-3998-129062967404_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλα μιλαμε οι Celeron οι τωρινοι ειναι μπανανες!

 

Μπορει απο 2Ghz ο 440 να πηγε 3 χωρις vcore αυξηση, αλλα απο τα 3,3 και μετα μουλαρωνει ασχημα!

Εχω και τη ...μη τη χαρακτηρισω την MSI τη μητρικη που ό,τι multi κι αν βαλω το θεωρει 10 (οσο το default δλδ) και δε μπορω να παιξω!

 

Τα νευρα μουυυυυυυ!

 

Το Coretemp γιατι λεει maxtemp 100°C? Στους Core2 ελεγε 67 αν θυμαμαι καλα.

 

Με 1,31 vcore στα 3,3Ghz με τη στοκ ψυκτρα (οχι τη δικια του, τη στοκ απο τους παλιους Ε6χχχ που ειναι πιο μεγαλη) ειμαι στους 67 βαθμους max load μεσα στο κουτι.

 

Αλλα και 1,45 vcore να δωσω δε παει παραπανω! :@

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δευτέρα περνάω Ultra 120 extreme και σε αυτο το pc και δοκιμαζω.

Γιατι ρε γαμωτο δε κατεβαινει ο πολλαπλασιαστης? Κανω κατι λαθος? Μηπως το εμποδιζει κανενα EIST κτλ?

 

Μαλλον θα βαλω τον Ε6750 σε αυτο το Pc και θα φαει πεταμα ο 440...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...