Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα δε βλέπω να διαφωνούμε κάπου ουσιαστικά

Σε μένα κι εσένα τα 3GB είναι άχρηστα που είμαστε σε 1080

 

Σε κάποιον που θα κάνει cf για να τα βγάζει πέρα σε πολύ μεγάλες αναλύσεις και όχι απλά για τα γκάζια θα του είναι χρήσιμα

 

Κι εκεί υστερεί ξεκάθαρα το να επιλέξει κανείς 760 και 770 σε σχέση με το να επιλέξει 79xx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δε βλέπω να διαφωνούμε κάπου ουσιαστικά

Σε μένα κι εσένα τα 3GB είναι άχρηστα που είμαστε σε 1080

 

Σε κάποιον που θα κάνει cf για να τα βγάζει πέρα σε πολύ μεγάλες αναλύσεις και όχι απλά για τα γκάζια θα του είναι χρήσιμα

 

Κι εκεί υστερεί ξεκάθαρα το να επιλέξει κανείς 760 και 770 σε σχέση με το να επιλέξει 79xx

 

 

συμφωνουμε α π ο λ υ τ α.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys επειδή απέχω καιρό από τις πράσινες, GTX680 @ 1200*/1800 πόσο 3D11 P πρέπει να βγάζει χωρίς tweaks και με 3570k @ 4.5GHz (ή εκεί κοντά [email protected]_class) ;

 

10k και κάτι ψηλά; Ή 11k καβαλημένα ; Latest Drivers that is.

 

:)

 

 

*εκεί την έχω ρυθμίσει να μένει σε load.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η vram μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να φορτώσει καλύτερης ποιότητας textures,

τα οποία δεν επιβαρύνουν την gpu και βελτιώνουν το οπτικό αποτέλεσμα.

Ένα άλλο χαρακτηριστικό της vram είναι ότι δεν έχει γραμμική απόδοση

όπως η gpu. Η μνήμη είτε είναι αρκετή είτε δεν είναι, και έστω για ένα

ελάχιστο ποσό δεδομένων θα παρουσιαστεί microstutering ή και fps drop.

 

Παράδειγμα το bf3 όπου:

msaa on, textures medium περίπου 1gb vram

και msaa off, textures ultra περίπου 1gb vram.

 

Μια 5870-5850 παρόλο που δεν αντέχει το msaa 2x μπορεί να

βελτιώσει το οπτικό αποτέλεσμα αυξάνοντας τα textures.

Αντίθετα άλλες mainstream κάρτες τριετίας που δεν έχουν 1gb δεν

μπορούν να ανταπεξέλθουν ούτε στη μια περίπτωση ούτε στην άλλη.

 

 

 

Η vram λοιπόν εκτός από τις multigpu λύσεις μπορεί και να αποδειχτεί χρήσιμη

και σε αυτούς που παντρεύονται το hardware για καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα!

 

Διαβάζοντας τα σχόλια της προηγούμενης σελίδας και καθώς ενημερώθηκα για το χθεσινό τραλαλά είπα να γράψω και εγώ δύο πραγματάκια ώστε να μπορέσω να συνεισφέρω όσο γίνεται πάνω σε αυτά που έχουν γραφτεί.

Έκατσα σετάρισα και έπαιξα ξανά Crysis 3 μέχρι το Welcome to the jungle ώστε να δείξω τι frames παίρνω με το GTX770 Sli σε τέρμα settings!

 

Crysis3_2013_07_23_15_06_27_24.png

 

Crysis3_2013_07_23_15_06_40_08.png

 

Τα frames σε κλειστούς χώρους φαίνονται από τα screenshots του Βασίλη παραπάνω με τον οποίο έχουμε τις ίδιες ακριβώς κάρτες και κυμαίνονται από 70 εώς 110..

Παραθέτω φωτογραφίες από ανοιχτό περιβάλλον:

 

Crysis3_2013_07_23_14_51_46_06.png

Crysis3_2013_07_23_14_51_58_72.png

 

28rpmdi.jpg

 

207xrlx.jpg

 

1174cag.jpg

 

4uxx0g.jpg

 

awe3v7.jpg

 

10r908z.jpg

 

wv7qlh.jpg

 

2cq1jdy.jpg

 

r2wc9v.jpg

 

 

 

Διαπιστώνουμε λοιπόν ότι όσοι έχουν την εντύπωση ότι με GTX760 Sli θα έχουν 48 frames,μάλλον δεν το έχουν σκεφτεί καλά!

Ξαναλέω πως πρίν να είμαστε τόσο σίγουροι να κοιτάμε λίγο παραπάνω τα δεδομένα..

 

 

EDIT: Οι κάρτες είναι σε stock ρολόγια εννοείται!

Eτσι μπραβο φιλε Doc!Μην τρελαθουμε κιολας...φαντασου με 2 770,και περιπου μεσο ορο 50 και κατι ψιλα fps.

 

Συγχαρητηρια για τον χρονο σου,και την δουλεια σου.Τιποτε αλλο.Τα συμπερασματα,βγαινουν ευκολως,αλλα και ως μετρο συγκρισης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eτσι μπραβο φιλε Doc!Μην τρελαθουμε κιολας...φαντασου με 2 770,και περιπου μεσο ορο 50 και κατι ψιλα fps.

 

Συγχαρητηρια για τον χρονο σου,και την δουλεια σου.Τιποτε αλλο.Τα συμπερασματα,βγαινουν ευκολως,αλλα και ως μετρο συγκρισης.

αυτα εινα ιτα σωστα benchmark οχι οι εικονες που μου δειχνεται εμενα...

πιστευεται οτι αξιζει να δωσεις 750€ για να εχεις τετοιες επιδοσεις?

δεν ξερω εαν η 7970cf παιξει καλυτερα αλλα αξιζει τον κοπο να δοκιμασουμε οποιος τις εχει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα ξεκινησω σε πρωτη φαση με far cry 3 ολα στο τερμα κ x8....οτι πιο βασανιστικο δηλαδη για ενα συστημα..

 

 

 

 

 

 

 

 

αποτελεσματα-μεσος ορος 80 με 100 frames.

 

farcry3_d3d112013-07-2413-48-30-43_zps55

 

 

farcry3_d3d112013-07-2413-51-57-50_zpse4

 

 

 

απο μνημη,ολα κομπλε..

 

nnnm_zps5ef8c142.jpg

 

 

 

 

 

 

 

κ παμε στα καλυτερα (για μενα)

 

το Quad καταφερα κ το ρυθμισα να πετυχει το απιστευτο.. ενα εκρηκτικο scaling τις ταξεως του 99%. κατι που οσοι το χουν ψαξει ξερουν το ποσο αδυνατο ειναι κατι τετοιο κ οτι αυτος ειναι κ ο λογος που πουλανε ολοι το ενα quad μετα το αλλο η τα εχουν μονο για bench.

 

dgjdj_zps3918f096.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση με αυτα που βλεπω πως ειτε εχουν αυξηθει οι απαιτησεις σας-μας ξαφνικα ειτε υποτιμαμε καποια παιχνιδια..

 

Θεωρω πως οποιος εχει την εντυπωση οτι θα παιξει crysis 3 σε ultra λεπτομεριες και ολα τα φιλτρα στο τερμα με καρτα των 250€ εχει μεγαλη φαντασια!!!

Και μιλαμε για παιχνιδι που οποτε βγαινει σε κυκλοφορια θελουμε αναβαθμιση για να το παιξουμε ανθρωπινα,οχι σε ultra details.

 

Λεει ο Μανωλης παραπανω για το αν ειναι καλη η αποδοση που εχουν δυο καρτες που κοστιζουν 750€..αν εχεις σκοπο και την τρελα του να παιξεις αυτο το παιχνιδι και πολλα αλλα απο καποια καρε και πανω φιλαρακο θα τα σκασεις,αλλιως κλεισε φιλτρα ριξε ρυθμισεις και παιξε και με 560ti που λεει ο λογος.

 

750€ για καρτα-ες δεν θα εβγαζα ουτε εγω απο την τσεπη μου να τα δωσω μονομιας,θα επαιρνα μια και θα εκανα και τις οποιες παραχωρησεις στα παιχνιδια -οπου και αν χρειαζοταν αυτο- ωστε να εχω και ενα επιθυμητω frame rate!

 

Απλα εγω εδωσα το crossfire και πληρωσα μονο την μια στην ουσια. Σκεψου ομως οτι αφου οι καρτες των 750€ βγαζουν 50-60 καρε τοτε με μια καρτα που κανει τα μισα το παιχνιδι στα ιδια settings ειναι unplayable...οπορε αναλογα με τις απαιτησεις σου βαζεις και το χερι στο αναλογο βαθος της τσεπης.

 

Και ξαναλεω για οσους δεν το εχουν δει πως εγω προσωπικα διαφορα απο 8 σε 4 msaa δεν βλεπω..αυτο για να ξεκαθαρισω πως εχει να κανει καθαρα με τις απαιτησεις του καθενα :-)

 

Αποστολή από το GT-I9001 με τη χρήση Insomnia App

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι καρτα και να παρει κανεις σημερα,ΑΥΡΙΟ δεν θα παιζει στα ιδια fps καμια!Αυτο ειναι νομος.Ουτε το sli,Ουτε το cf.

Τα παιχνιδια γινονται πιο απαιτητικα,με περισσοτερα φιλτρα,για μεγαλυτερο ρεαλισμο,και περισσοτερα δεδομενα απο μνημη και πυρηνα.

Ενα high end πσ σημερα των 2000-25000 χιλιαδων ευρω,με καρτες 1500 ευρω,το πολυ να κρατησει επιδοσεις για κανα 2 χρονακια.(και οχι ιδιες).

Το ζητουμενο παντα ειναι,να μπορεις να παιζεις Games,σε σημειο,που να μην κολλαει σαν τα καρτουν.

Πιστευω οτι ακομη και μια titan των 1000 ευρω σημερα,το 2014 εαν βγουνε games που ακουγονται,θα τα βρει σκουρα,και σε επιδοσεις,καμια σχεση με το σημερα.Ακομη και στα benchs.

Συνεπως,οταν μιλαμε για επιδοσεις παντα,πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι,και οχι να αναφερουμε νουμερα λες και ειναι στραγαλια.

Ολα ειναι εφημερα,ειδικα στις καρτες.Και μαλιστα σε αυτες παρα πολυ!

Τα bernchmarks ειναι καλα,στο βαθμο ωστε να βλεπουμε τι σηκωνει μαι καρτα και για ποσο.

Ολες οι καρτες ειναι καλες,αναλογα,που θελει ο καθενας να κινηθει.Τα λεφτα παντως ολων αυτων,για το πολυ μικρο διαστημα επικρατησης αυτων στα games,ειναι υπερεκτιμημενα.Και μιλω για ολες τις εταιρειες.

Δεν κρατανε,ουτε το 1/3 σε σχεση των επιδοσεων με τους επεξεργαστες.

Την τεχνολογια την εχουν και οι 2 εταιρειες,απλα "απομιζουν" τους καταναλωτες-χρηστες,στο βαθμο,ωστε που οταν παλιωσει η τεχνολογια αυτη,οποτε αυτοι το πουνε,να εχουν στην μπαντα μπολικο χρημα.Απλα τα πραγματα.

Εδω βγαινουν κινητα με 4-8 πυρηνες,και το σκηνικο αλλαζει γρηγορα,και στις καρτες ακομη μιλαμε για επιδοσεις απο την μια σειρα στην αλλη σειρα,με το σταγονομετρο.Δεν μπορει κανεις να μην καταλαβαινει τι παιζετε στις πλατες των καταναλωτων;

Σε 2-3 χρονια,που οι τιμες των οθονων( 1440p και βαλε) θα εχουν πεσει σημαντικα,οι καρτες θα κλανουν μεντες σε τετοιες αναλυσεις με φιλτρα που ουτε τωρα μπορουνε να σηκωσουν,αν συνεχισουν το "ιδιο εργο".

Ουτε 2 καρτες δεν μπορουνε,και δεν θα μπορουνε να σηκωσουν.Θα θελουμε 4 αν συνεχιστει αυτη η τακτικη.

Θα μου πει κανεις,τους χαλαει;εφοσον πουλάνε με το τσουβαλι,τι τους νοιαζουν τα υπολοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση με αυτα που βλεπω πως ειτε εχουν αυξηθει οι απαιτησεις σας-μας ξαφνικα ειτε υποτιμαμε καποια παιχνιδια..

 

Θεωρω πως οποιος εχει την εντυπωση οτι θα παιξει crysis 3 σε ultra λεπτομεριες και ολα τα φιλτρα στο τερμα με καρτα των 250€ εχει μεγαλη φαντασια!!!

Και μιλαμε για παιχνιδι που οποτε βγαινει σε κυκλοφορια θελουμε αναβαθμιση για να το παιξουμε ανθρωπινα,οχι σε ultra details.

 

 

 

μανο,αυτο που συμβαινει περισσοτερο ειναι οτι υπαρχουν πολλοι που εχουν υποτιμισει τα καινουρια παιχνιδια κ φυσικα ολα αυτα τα ανθρωπακια οπως ειπες που νομιζουν οτι θα παιξουν ενα τετοιο παιχνιδι με 250 ευρω.αυτοι ειναι απλα ολοι αυτοι που προσπαθουν να κανουν παντα τη δουλεια τους με τα ψεματα.

 

 

 

να σημειωσω κατι το σημαντικο σχετικα με τα αποτελεσματα που ανεβασα το οποιο ειναι οτι εκτως απο ολες τις ρυθμισεις στο τερμα,το ετρεξα κ με 3d settings high quality κ adjust image setinngs with preview quality στο control panel της nvidia. 

αυτες οι δυο ρυθμισεις  στα frames που πιανω ειναι περιπου 10 frames κατω.

 

κ φυσικα,εννοειται οτι το ετρεξα με μαμα ρολογια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σας πω και εγω οτι στο metroLL που πιστευω θεωρειται απο τα πιο βαρια παιχνδια μετα το crysis 3 το τρεχω ultra τα παντα σε 1920χ1080 με τερμα antiallizing και βλεπω οτι δεν τραβαει και οτι η καρτα χτυπαει κοκκινο 95oC....και maximum 10fps....

για αυτο λοιπον το 4χ antiallizing το κατεβαζω 0.5 και παιζω 30fps average....νταξει μιλαμε για 4 χρονων καρτα ετσι...μην λεμε και οτι θελουμε,,,

αυτο με την μνημη θελω να το δοκιμασω και εγω για να δω ποσο χρησιμοποιω στο metroLL

ααα και κατι αλλο...η δικια μου σειρα δεν υποστηριζει 8χ antiallizing,,,δεν ξερω αν το εχουνε φτιαξει στις καινουργιες nvidia αλλα μαλλον δεν πρεπει γιατι οπως λεει ο φιλος παραπανω δεν εχει διαφορα στο x4 mode απο το x8 mode



Να σημιωσω και εγω οταν ειχα κανει καποια τεστ στην 50αρα Tv 1080p,με crysis και farcry, διαφορα MsAA x4 με x8 δεν ειδα Απολύτως καμια :/

nvidia gpu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια,αυτο ισχυει στα 1080p;ειναι κανονικο βιντεο bench,και η μνημη ειναι στα 1975 ΜΒ!

 

Oλο και περισσοτερο καταληγω στο αμεσο μελλον,η καρτα που θα παρω να ειναι 4γιγα,αναλογα της υλοποιησης.

Φαντασου να βγει τιποτε crysis 4,και τι θα δουμε σε BF4.Εχουν να βγουνε αρκετα απαιτητικα games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...