Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτά είναι!

Βλέπω το τάλιρο να έρχεται πολύ πιο σύντομα   ;)

 

 

ετσι..επρεπε μονο να σου τραβηξω screen απο το scaling....οταν λεμε οτι τις επνιξε ο driver..δεν υπερβαλω καθολου.. :mrgreen:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι..επρεπε μονο να σου τραβηξω screen απο το scaling....οταν λεμε οτι τις επνιξε ο driver..δεν υπερβαλω καθολου.. :mrgreen:

 

Φαίνεται ήδη μεγάλη η διαφορά από πριν Γιώργο!

Τις έχεις τις +10 θέσεις πάνω στην κατάταξη του Valley @ocn.net άνετα..θέλουμε 5 μπροστά στο σκόρ!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται ήδη μεγάλη η διαφορά από πριν Γιώργο!

Τις έχεις τις +10 θέσεις πάνω στην κατάταξη του Valley @ocn.net άνετα..θέλουμε 5 μπροστά στο σκόρ!!!

 

 

την βλεπω στο γραφημα του scaling τη διαφορα..μιλαμε για μια συμπαγης γραμμη..κατι που ειναι κ πολυ δυσκολο αλλα κ πολυ σπανιο να δεις σε quad γενικα..

 

χαιρομαι πραγματικα που επιασε τοπο ολη αυτη η γνωση που μαζευα τοσο καιρο αλλα φυσικα κ ο κοπος της ολης προοσπαθειας..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε λιγο θα επιχειρησω το φλερτ με τις 5000..

 

οχι με τιποτα ιδιαιτερα ρολογια....απλα με τα ρολογια που ειχα κανει το 4798..  711gpu κ καπου 949mem..

 

 

 

αν βγουν σωστοι οι υπολογισμοι μου τοτε θα φτασω κοντα σ'αυτον τον στοχο..

 

το μονο ερωτιματικο που υπαρχει ειναι το οτι δεν ξερω σε τι επιπεδα το εχει αυτος ο driver το power draw limitation.απο αυτα που εχει δειξει μεχρι τωρα φαινεται να το εχει αρκετα ψηλα..παρ'ολα αυτα η αληθεια θα φανει στην πραξη σε λιγο που θα ειναι ετοιμο κ το νερο.

 

 

 

δεν θα ναι ευκολο ομως το εγχειρημα..εχω ηδη ξεφυγει κατα πολυ απο τα σκορ των υπολοιπων 590 κ ακομα κ 100 ποντους πανω ειναι αθλος γι'αυτο το hardware.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε λιγο θα επιχειρησω το φλερτ με τις 5000..

 

οχι με τιποτα ιδιαιτερα ρολογια....απλα με τα ρολογια που ειχα κανει το 4798..  711gpu κ καπου 949mem..

 

 

 

αν βγουν σωστοι οι υπολογισμοι μου τοτε θα φτασω κοντα σ'αυτον τον στοχο..

 

το μονο ερωτιματικο που υπαρχει ειναι το οτι δεν ξερω σε τι επιπεδα το εχει αυτος ο driver το power draw limitation.απο αυτα που εχει δειξει μεχρι τωρα φαινεται να το εχει αρκετα ψηλα..παρ'ολα αυτα η αληθεια θα φανει στην πραξη σε λιγο που θα ειναι ετοιμο κ το νερο.

 

 

 

δεν θα ναι ευκολο ομως το εγχειρημα..εχω ηδη ξεφυγει κατα πολυ απο τα σκορ των υπολοιπων 590 κ ακομα κ 100 ποντους πανω ειναι αθλος γι'αυτο το hardware.

 

Ρε συ Γιώργο εγώ το μεγάλο μπράβο στο όλο θέμα ξέρεις που στο δίνω;

Όχι σκορ που θα πάρεις εντέλει αλλά στο πόσο ψάξιμο,χρόνο,γνώση και επιμονή έχεις ρίξει πάνω στο θέμα για να πάρεις αυτό που ζητάς!!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Γιώργο εγώ το μεγάλο μπράβο στο όλο θέμα ξέρεις που στο δίνω;

Όχι σκορ που θα πάρεις εντέλει αλλά στο πόσο ψάξιμο,χρόνο,γνώση και επιμονή έχεις ρίξει πάνω στο θέμα για να πάρεις αυτό που ζητάς!!!

 

 

δεν μας την εκανε τη χαρη τελικα..τα ξαναλεμε το φθινοπωρο....

 

 

 

σ'ευχαριστω ρε συ μανο..ακριβως αυτο μετραει για μενα..οπως λεει κ το ρητο....το ταξιδι ειναι αυτο που μετραει για μενα..οχι ιδιαιτερα ο προορισμος.

 

ολα αυτα που εμαθα κ που συνεχιζω να μαθαινω ειναι ενα οπλο για το μελλον..

 

ολο το μυστικο σε ολα ειναι 4 λεξεις.        να μη τα παρατας

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα απο πολυυυυ υπομονη και αρκετες προσπαθειες, εφτασα εδω stable ταβανιασμα.

 

Asus 7950 DirectCU II Top V.2.

Να αναφερω περι Asus OC, για τυχον μελλοντικους αγοραστες ή απλα ενδιαφερομενους.

Το GPUtweak, (utility της Asus για OC) δινει κλειδωμενα ρευματα παρα πολυ χαμηλα, και δεν τα ξεκλειδωνει για κανενα λογο.

Ισως μεσω αλλαγη bios αλλα δεν το ψαξαμε ιδιαιτερα (και καλυτερα καθως χανεις αρκετα απο τετοια αλλαγη).

Κλειδωμα voltage λοιπον στα 1.15, και σταθερα ειμασταν στα 1080/1700 με 3-4 ωρες gaming που το επιβεβαιωσε.

Αρκετα καλα για 1,15v και θερμοκρασιες ~50C.

Επειδη ομως ηθελα να δω τι εχει να δωσει αυτη η 3 slot γιγαντια ψυχτρα, αλλα και να δω επιτελους αν τα 3κατοσταρικα που εδωσα πιασαν τοπο ή απλα  μ πιασε τον κωλο η Asus, επρεπε να αλλαξουμε το background.

Διαγραφηκε λοιπον το "μαμα" Asus GPUtweak, και κατεβηκε το MSI Afterburner, που οπως ηταν αναμενομενο μας αφησε να αγγιξουμε τα ρευματα.

Πηγαμε λοιπον στο προτεινομενο 1,25v και τα αποτελεσματα μετα απο 4 ωρες Far Cry 3 ειναι αυτα τα οποια και πλεον πιστευω τερματισαν. Στα 1180 πυρηνα που δοκιμαστηκε επεσε crash στα πρωτα 2 λεπτα ολοκληρου του pc. Επανεκινηση και κατεβασμα στα 1160.

 

1160/1700 @1,25v

 

b9m.gif

hjb9.gif

 

8dp.gif

 

scat.jpg

 

0u4y.jpg

 

Το Valley μονιμα μου βγαζει ~1300-1400.. Εχει καποιο θεματακι και θα το ξανακατεβασω αργοτερα σημερα, καθως και το Tomb Raider θα "αγοραστει" σημερα να μετρηθει και αυτο.

 

Ειχε προυποθεσεις για 1200 αλλα δειλιασε το τερας! Κριμα.

 

Να αναφερω οτι ειναι το πρωτο hardware που κανω OC και εκανα πολλα fail στην πορεια (οπως παλιους driver/ παλια utilities/ κακες ρυθμισεις στα utilities).

 

Big thnx σε Prospector8/ ashmadia/ lpath/ Millenium(επειδη με σκαλωσε με τα κλειδωμενα voltage) για τo πριζωμα να συνεχισω την προσπαθεια (σε καποια φαση εφαγα φρικες απτα crash και λεω

"δε μαμιεται default ολα και να παει στο δ1@ολο), οπως επισης και για τις πολυτιμες οδηγιες τους!

 

Δεν ειναι κανενα κατορθωμα αλλα εγω προσωπικα ενθουσιαστηκα που επιτελους βρηκα που φτανει το 3slot τερας μου. :P

Επεξ/σία από Skr1ll3x
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κράτα την ψηλά και για 24/7, η κάρτα σου είναι ο ορισμός του overbuilt και δεν μασάει ούτε από τροφοδοσίες ούτε από θερμοκρασίες ;)

 

Απλά νομίζω ότι μνήμες και πιο χαμηλά (~1600) δεν πρόκειται να σου ρίξουν επιδόσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...