Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οποιος εχει ξερει.Αν αρχισουμε να αναλυουμε τα αυτονοητα...

Δηλαδη,θελεις να πεις,οτι ειναι το ιδιο με την αεροψυξη σε καρτα γραφικων,και επεξεργαστη με ενα ξεσκονισμα και τελειωσες;

Εγω δεν καταλαβα παντως την φυση του ερωτηματος.

 

Μα επειδή έχω σε ρωτάω..

Λες θέλει πολύ χρόνο ΚΑΙ συντήρηση!

 

Πολύ χρόνο για ποιο πράγμα εκτός της συντήρησης; Που και πάλι πολύ δεν είναι γιατί δεν λύνεις το loop κάθε βδομάδα!

 

Αλλαγή υγρού κάθε έξι+ μήνες και προσωπικά θεωρώ ότι μόνο όταν αλλάζεις το υγρό πρέπει να κάθεσαι να τα λύσεις όλα για συντήρηση.

Κατά τα άλλα την στήνεις και δεν σου τρώει χρόνο σε τίποτα άλλο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαγή υγρού κάθε έξι+ μήνες και προσωπικά θωρώ ότι μόνο όταν αλλάζεις το υγρό πρέπει να κάθεσαι να τα λύσεις όλα για συντήρηση.

 

Moνος σου το ειπες.Εχει καποια σχεση με αεροψυξη;Εγω που εχω αεροψυξη,εχω να αλλαξω παστα 2 χρονια,και με ενα blower,φυσημα καθε 6 μηνες.

Υπαρχει συγκριση;Ασε που αν δεν προσεξεις τι βαζεις,και πως θα σου καθισει,μπορει να εχεις αλατα,βρωμιες,γλιτσες και τετοια.Εκει τι γινεται;Αν σου χαλασει κατι ζωτικο;μετα;αντε ξανα τα ιδια...Η υδροψυξη,δεν ειναι για τον καθενα.Απλα.

Εχω φιλο που ειχε,και την ξηλωσε.Ψιλοαγανακτησε.Βαλε μεσα και το κοστος ξεχωριστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως το υγρο το κραταω το παρα πολυ δυο μηνες κ στα μισα,στον ενα μηνα δηλαδη το φιλτραρω 8 συνεχομενες φορες οπως εκανα κ χθες μαλιστα.

 

επισης στην καθε αλαγη του υγρου το ρεζερβουαρ βγαινει κ καθαριζεται,καθως κ καθαριζεται κ ολο το κυκλωμα με wfi πιεζομενο με αερα αρκετα μεγαλης πιεσης.

 

κ τελος εξαερωση φυσικα κατι που ειναι πολυ δυσκολο κ πολυ χρονοβορο οταν εχεις να κανεις με ενα τοσο μεγαλο ψυγειο χωρις βαλβιδα.

 

αυτα..

 

 

 

 

 

edit: ξεχασα να σημιωσω κ τον παραγοντα του σφαλματος φυσικα υπο την ενοια του σταξιματος σε καποιο σημειο των ηλεκτρονικων κυκλωματων οπου σε τετοια περιπτωση απλα κοκκινος συναγερμος.

 

τετοιου ειδους ατυχημα ειναι παντα πιθανο ακομα κ για τους πιο εμπειρους ακομα κ αν εχεις παρει ολα τα μετρα που απετουντε για κατι τετοιο.

 

σε μια τετοια διαδηκασια δεν ειναι καθολου υπερβολη να πω οτι οι κινησεις πρεπει να ειναι τουλαχιστον χειρουργηκες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως το υγρο το κραταω το παρα πολυ δυο μηνες κ στα μισα,στον ενα μηνα δηλαδη το φιλτραρω 8 συνεχομενες φορες οπως εκανα κ χθες μαλιστα.

 

επισης στην καθε αλαγη του υγρου το ρεζερβουαρ βγαινει κ καθαριζεται,καθως κ καθαριζεται κ ολο το κυκλωμα με wfi πιεζομενο με αερα αρκετα μεγαλης πιεσης.

 

κ τελος εξαερωση φυσικα κατι που ειναι πολυ δυσκολο κ πολυ χρονοβορο οταν εχεις να κανεις με ενα τοσο μεγαλο ψυγειο χωρις βαλβιδα.

 

αυτα..

Δηλαδη πραγματα ρουτινας ετσι; :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη πραγματα ρουτινας ετσι; :D

 

καπως ετσι.. ;)   απλα οπως ειπα ειναι κατι που δεν θελει μηχανηκες-παπαγαλιστηκες κινησεις.. ενα λαθος ειναι αρκετο για να κανει ζημια πολλων ευρω ακομα κ αν ειναι σβηστο το μηχανημα..εξαρταται απο το μεγεθος της διαροης κ το σημειο που θα γινει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπως ετσι.. ;)   απλα οπως ειπα ειναι κατι που δεν θελει μηχανηκες-παπαγαλιστηκες κινησεις.. ενα λαθος ειναι αρκετο για να κανει ζημια πολλων ευρω ακομα κ αν ειναι σβηστο το μηχανημα..εξαρταται απο το μεγεθος της διαροης κ το σημειο που θα γινει..

Αυτο περιεγραψα.Εαν δεν συντηρηθει σωστα,μετα...να μην λεμε τα ιδια.

Και το κοστος σε αυτες τις περιπτωσεις μετραααει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όπως ξέρουμε ο γραπτός λόγος παρεξηγείτε πολλές φορές και έγινε μια παρεξήγηση με κάποια άτομα λόγο του τρόπου που έγραψα κάποια πράγματα.

 

Θέλω απλά να πω ότι αν έθιξα κάποιον γράφοντας κάτι με λάθος τρόπο λυπάμαι,τα υπόλοιπα τα είπα σε προσωπικό επίπεδο με αυτούς που έπρεπε να τα πω!

Θα ήθελα να παρακαλέσω να μην δωθεί συνέχεια αν είναι δυνατόν,όσον αφορά αυτό το πόστ καθώς γίνεται για λόγους που γνωρίζω εγώ και συγκεκριμένα άτομα.

 

Καλή συνέχεια στο Benching.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπον, δοκιμασαμε χθες με ενα φιλο μου τις 7950 σε crossfire. Μιλαμε για τις gigabyte 7950 1000/1250 και sapphire 925/1250.το σύστημα ειχε intel i5 2500k στα 4.6ghz και μια μητρικη gigabyte z68 αλλα με θύρες 2x pci express x16 και x4 η αλλη, στα x4 δλδ ετρεχε η δευτερη καρτα. Βαλαμε και τις 2 να τρεχουν στα 1000core clock, και το oc ηταν 1100/1500 both χωρις παραπανω ρευμα ofc. . Μερικα απο το αποτελέσματα μας ηταν

 

Valley 1080p maxed out = 75fps/oc 82fps

Tomb raider ultimate ρυθμίσεις/shadows ultra/tressfx on = 104fps/oc 115fps

Bioshock infinite max out+dof = 108fps/ oc 113fps

 

Ολα δουλεψανε νερο και θερμοκρασιες max 71°C. Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν καποιος αλλο με cf ειχε θεμα με το grid 2 και hitman διοτι εκει το cf δεν δουλεψε καθολου σαν να ετρεχε η μια καρτα μονο.. Drivers ηταν οι 13.6 beta2+ 13.5 beta2 profile.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τις 770 δημήτρη στο bench του grid δουλεύει η μια κάτρα η άλλη σαν να μην υπάρχει ενώ στο game παίζει κανονικά το sli. στο hitman δεν έχω κάποιο πρόβλημα, παίζουν και οι 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το grid άστο είναι πολύ παράξενο και μου έχει δώσει την εντύπωση ότι ταβανιάζει σε ένα σημείο (κάπου στο 80αρι) και δεν πάει παραπάνω

(αυτά σε μονές κάρτες, σε δύο και πάνω δεν ξέρω αλλά δε θα μου έκανε καθόλου εντύπωση να μην έχεις καθόλου scaling) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α δεν δοκιμασα ingame θα εχει μουφα benchmark για cf/sli μαλλον. Ωραια τωρα με το hitman θα το δω και αυτο ingame. Δεν βρηκα απο παιχνιδι που να ειχα θεμα, τρεξανε νερο τα υπολοιπα παιχνιδια με scaling λιγο πιο πανω απο 90%+ οτι η μια δουλευε στο x4 pci express.

Αλλα ψιλοαχρειαστο για 1080p σε ικανοποιει απολυτα μια 7950 ή καποια αντιστοιχη, μονο στο crysis τα βρισκουν ολες σκουρα. Απο 1440p ξεκιναει η αναγκη για cf/sli πιστεύω.

 

@Qsis Δεν ξερω ποσο βγαζεις εσυ αλλα εγω με την δικια μου 7950 oc με maxed out 8xmsaa στο grid 2 ειχα βγαλει 91fps average :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

@Qsis Δεν ξερω ποσο βγαζεις εσυ αλλα εγω με την δικια μου 7950 oc με maxed out 8xmsaa στο grid 2 ειχα βγαλει 91fps average :P

80αρι , βρήκα το screen

 

αν είσαι +50 τουλάχιστον mhz πυρήνα και κάνα +100αρικο μνήμες , χαλαρά βγάζεις τόσο παραπάνω από μένα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...