Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1770

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

δεν μας την εκανε τη χαρη τελικα ουτε κ σημερα..εχε χαρη που την εχουν τιγκαρει στις προστασιες την 590 στα bench αλλιως θα σου λεγα εγω. γ@μωthrottle!

 

 

 

:devil:

 

 

 

4798_zps9be4e06b.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε vagenrider,βλεπω τα score σου,με σχετικα υποδυεστερες 2 590 σε specs αλλα και παλαιοτητας τεχνολογικα,και πραγματικα δεν μπορω να βγαλω ενα τελικο συμπερασμα.Εχεις αθροιστικα 2048 cudas,ενω 2 690 εχουν 6144.Βλεπω αυτο,με με ενα τυπικο benchmark,μιας και'δω δεν εχουμε 2 690,

 

 

και αναρωτιεμαι,τι στο καλο κανουν αυτοι λαθος,και βγαζουν bench με ενα υποτυπωδες sli δυο καρτων 670,η' 680.Ισως και πιο χαμηλα!Μπορεις να μου εξηγησεις,ποιο ειναι το προβλημα,στο quad εκτος των drivers;θελω δηλαδη να πω,τι αλλο θελει(χωρις αναλυση πολυ),ενα quad για να δουλεψει σωστα;αν δεις μαλιστα τα ρολογια των 690,δεν ειναι και χαμηλα,στα 1200 και κατι δουλευουν.Ενω παραλληλα εχουν και cpu 3930k,Δεν μπορεις να πεις οτι τιθεται ζητημα bottleneck.Μηπως δεν συνεργαζονται οι 2 καρτες οι gpu's τους στο full;

Αν εχεις καποιο λινκ απο site,με τετοια συζητηση,και επιλυση τετοιων προβληματων,και γενικως συζητηση πιο εξειδικευμενη,βαλτο λιγο εδω,γιατι ενδιαφερομαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα τα πω οσο πιο συνοπτικα γινεται ετσι ωστε να μη κουραζω..

 

οσων αφορα το quad λοιπον,θεμα driver,οχι,δεν ειναι..τουλαχιστον οχι σε μεγαλο βαθμο..για να μεινω λιγο στους drivers θα σου πω μονο οτι ειδικα για τις 590 εχουν βαλει 3 διαφορετικα επιπεδα προστασιας τα οποια ενεργοποιουντε κυριως στα bench..ενα απο αυτα που αντιμετωπιζω ειδικα τον τελευταιο μηνα που προσθαθω να ανεβασω το σκορ στο valley ειναι το καταραμενο PDL  (power draw limitation) το οποιο τι κανει....υπολογιζει με καποιο τροπο το ποση ενεργεια καταναλωνεται απο την καρτα κ μολις ξεπερασει το οριο της ριχνει την αποδοση της στο μισο..το σκορ μου θα ηταν 4900+ με τα ιδια ρολογια που εχω τρεξει μεχρι τωρα αν δεν μου το κατεβαζε αυτη η βλακεια σε διαφορα επιπεδα του τεστ. αλλα σιγουρα θα το καταφερω κ οχι μονο αυτο,αλλα τουλαχιστον 5000 μιας κ το ποσοστο που εχω κλοκαρει αντιστοιχει μολις στο 1/3 του ποσοστου overclock της 590.

 

το στησιμο τωρα ενως quad περα απο το να επιλεξεις οσο το δυνατων καλυτερες καρτες,εχει να κανει κυριως με τις ρυθμισεις οι οποιες ειναι ενα κατεβατο ρυθμισεων στα windows κυριως..θελει πολυ χρονο-εμπειρια κ πολυ διαβασμα.αν δεν τα διαθετει καποιος αυτα,δεν του συνηστω να παει σε quad γιατι πραγματικα θα ξενερωσει τη ζωη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο valley ειναι το καταραμενο PDL  (power draw limitation) το οποιο τι κανει....υπολογιζει με καποιο τροπο το ποση ενεργεια καταναλωνεται απο την καρτα κ μολις ξεπερασει το οριο της ριχνει την αποδοση της στο μισο..

 

Αυτο το κανει για να προστατεψει την καρτα;η' το ιδιο το bench;

 

το στησιμο τωρα ενως quad περα απο το να επιλεξεις οσο το δυνατων καλυτερες καρτες,εχει να κανει κυριως με τις ρυθμισεις οι οποιες ειναι ενα κατεβατο ρυθμισεων στα windows κυριως..

 

Αυτο θα ηταν πιο κατανοητο,αν ελεγες σε ποιο πεδιο των ρυθμισεων αναφεροσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το κανει για να προστατεψει την καρτα;η' το ιδιο το bench;

 

την καρτα βεβαια.. ;)

 

 

 

Αυτο θα ηταν πιο κατανοητο,αν ελεγες σε ποιο πεδιο των ρυθμισεων αναφεροσουν.

 

θα παρει ωρες να κατσω να τα γραψω ολα αυτα..τα οποια δεν μπορει να τα κανει καποιος παπαγαλια..γιατι οπως ολοι ξερουμε απο hardware σε hardware υπαρχουν κ διαφορες αλλα κ πραγματα που μπορει να μεινουν ιδια κ να αλαξουν καποια αλλα..ειναι συνδιασμος ρυθμισεων κ παραμετροποιησης το οποιο το βρισκεις με χρονο κ με ψαξιμο.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας μιλησουμε λιγο για ασφαλεια..

 

 

 

 

 

πανω απ'ολα για μενα ειναι η ασφαλεια του συστηματος μου..κανω αυτο που κανω αλλα παντα εχοντας παρει απο πριν ολα τα μετρα.ειδικα τις καλοκαιρινες μερες που ο κινδυνος ειναι πολυ πιο αυξημενος.

 

πριν απο καθε τεστ λοιπον,εχω καταψυξει 1 λιτρο κοντα στους 0 βαθμους ετσι ωστε να τρεξουν οι καρτες το πολυ στους 55 βαθμους.

 

 

 

 

 

DSC_0026_zpsb42e9c2c.jpg

 

 

 

 

απο κει κ επειτα,αφου ξεκινησει το τεστ,το υπολοιπο εργο το αναλαμβανει το G19 προσαρμοσμενο ετσι ωστε να παρακολουθει ολους τους σημαντικοτατους αισθητηρες του συστηματος (23) κ να το δω ακαριαια αν πηγαινει κατι στραβα κ που.

 

 

 

 

 

DSC_0030_zpsda210f71.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλη ευκολια το G19.Πανεμορφο.

Παντως,εισαι πολυ προσεκτικος,και τεχνιτης φιλε.Σου το αναγνωριζω.Θελει πολυ χρονο και συντηρηση η υδροψυξη,και αυτο που εχεις πιο συγκεκριμενα.Ωραιος... ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εξήγησε το μου λίγο αυτό :)

Οποιος εχει ξερει.Αν αρχισουμε να αναλυουμε τα αυτονοητα...

Δηλαδη,θελεις να πεις,οτι ειναι το ιδιο με την αεροψυξη σε καρτα γραφικων,και επεξεργαστη με ενα ξεσκονισμα και τελειωσες;

Εγω δεν καταλαβα παντως την φυση του ερωτηματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...