Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1770

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Μόνο τόσο μικρή διαφορά στο σκορ; Μήπως δεν εκμεταλεύεται σχεδόν καθόλου τον επεξεργαστή; 

 

Είδα ότι έχουμε και την ίδια 7870 VTX3D, την έχεις ανεβάσει καθόλου; Το δέχεται το overclock;

Κοιταξε το θεμα του επεξεργαστη εχει ειπωθει πολλες φορες στο valley οτι δεν παιζει κανενα ρολο. Εγω εχω παρατηρησει οτι παιζει, απλα οταν σταματα η gpu να ειναι το οριο. (οπως πρεπει δηλαδη, και οπως και γινεται και σε καθε game) Με τις δικες μας που ειναι mid καρτες και με i3 μαλλον τα ιδια score θα ειχες. Χωρις να θελω να υποβαθμισω τους επεξεργαστες μας φυσικα. Ειναι απλως ενα benchmark το valley και μαλιστα gpu-oriented. Παρ ολα αυτα τα αποτελεσματα ειναι οτι πρεπει για αυτους που επιμενουν intel σε mid-low συστηματα.

Τελος, φυσικα και την ειχα ανεβασει οταν εφτασε στα χερια μου, και μαλιστα επεσα σε καλο κομματι, εκτος και αν φαινεται καλο λογω μικροτερης αναλυσης (μπορει σε 1080 να μην παει τοσο ψηλα). Καταφερα να περασω το valley με 1285Mhz πυρηνα και 1600Mhz μνημη! Εχω ακομα το screenshot αν και ειναι μονο με 1285 πυρηνα, ειχα τρεξει με μνημη stock. Θα το ανεβασω κ αυτο μολις παω σπιτι. Μην μου ζητησεις να την clockarw τετοια εποχη γιατι με τετοια ζεστη απλα αποκλιεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε το θεμα του επεξεργαστη εχει ειπωθει πολλες φορες στο valley οτι δεν παιζει κανενα ρολο. Εγω εχω παρατηρησει οτι παιζει, απλα οταν σταματα η gpu να ειναι το οριο. (οπως πρεπει δηλαδη, και οπως και γινεται και σε καθε game) Με τις δικες μας που ειναι mid καρτες και με i3 μαλλον τα ιδια score θα ειχες. Χωρις να θελω να υποβαθμισω τους επεξεργαστες μας φυσικα. Ειναι απλως ενα benchmark το valley και μαλιστα gpu-oriented. Παρ ολα αυτα τα αποτελεσματα ειναι οτι πρεπει για αυτους που επιμενουν intel σε mid-low συστηματα.

Τελος, φυσικα και την ειχα ανεβασει οταν εφτασε στα χερια μου, και μαλιστα επεσα σε καλο κομματι, εκτος και αν φαινεται καλο λογω μικροτερης αναλυσης (μπορει σε 1080 να μην παει τοσο ψηλα). Καταφερα να περασω το valley με 1285Mhz πυρηνα και 1600Mhz μνημη! Εχω ακομα το screenshot αν και ειναι μονο με 1285 πυρηνα, ειχα τρεξει με μνημη stock. Θα το ανεβασω κ αυτο μολις παω σπιτι. Μην μου ζητησεις να την clockarw τετοια εποχη γιατι με τετοια ζεστη απλα αποκλιεται.

Όχι αυτό έλειπε. 

 

Ωραία οπότε από το φθινόπωρο θα την κλοκάρω και θα πάρω και μια καλή ψύχτρα για επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κανω μεσα στις μερες ενα δοκιμαστικο με 7970 και 3770k στοκ σε valley να δω αμ οντως επηρεάζει ο επεξεργαστής το αποτέλεσμα.ΦυΦυσικά με την ιδια mobo και ram. Πιο πισω ειχα δει τρελη διάφορα σε 3570k και 8350 και δε νομιζω η διαφορα να βαδιζοταν στο pcie3 vs pcie2.:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αυτό έλειπε. 

 

Ωραία οπότε από το φθινόπωρο θα την κλοκάρω και θα πάρω και μια καλή ψύχτρα για επεξεργαστή.

Και για μενα η ψυκτρα ειναι must. Εσυ θα την αλλαξεις λογω temps, θορυβου ή απλα overclock?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συντομα θα ανεβασω benchmarks απο πολλα παιχνιδια με Gigabyte 760 Oc ;)

Εν αναμονη λοιπον. Μαλλον θα ειναι η νεα μου καρτα οποτε θα με βοηθεις πολυ. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για μενα η ψυκτρα ειναι must. Εσυ θα την αλλαξεις λογω temps, θορυβου ή απλα overclock?

 

λόγω overclock κυρίως. Δεν παλεύεται με την μαμα ψύχτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

λόγω overclock κυρίως. Δεν παλεύεται με την μαμα ψύχτρα.

κανεις κατι συγκεκριμενο και δεν σε καλυπτει και θα ανεβασεις ή μονο για games? Αν ειναι για το 2ο να εισαι ετοιμος να δεις διαφορες (μικρες κιολας) σε 1/10 παιχνιδια που θα παιξεις. Με μια απλη ψυκτρα (30-40Ε) και απλο oc θα εισαι κομπλε. Εκτος αν το κανεις για χομπυ οπου παυει καθε περιορισμος! :D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

κανεις κατι συγκεκριμενο και δεν σε καλυπτει και θα ανεβασεις ή μονο για games? Αν ειναι για το 2ο να εισαι ετοιμος να δεις διαφορες (μικρες κιολας) σε 1/10 παιχνιδια που θα παιξεις. Με μια απλη ψυκτρα (30-40Ε) και απλο oc θα εισαι κομπλε. Εκτος αν το κανεις για χομπυ οπου παυει καθε περιορισμος! :D

 

 

 

 

ήθελα να βάλω υδρόψυξη γιατι μου αρεσει η ιδεα και οτι θα καταφερω με μειωμενο θορυβο χαμηλες θερμοκρασιες. αυτο ομως αν γινει θα γινει πολυ αργοτερα γιατι τωρα το πηρα το pc. μπορει να μην βαλω καν υδροψυξη αλλα μια coolermaster ή noctua για μειωμένο θόρυβο και λίγο oc. Το θέμα είναι ότι η ιδέα της γομαροψύτχρας που θα στηρίζεται σε όλη την μητρική με τρομάζει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα,ναι,μπορω να πω οτι αρχιζω να πιανω τα σκορ που θελω. με ενα τιποτενιο +90hz....

90 μονο? Ελα να ανεβαινεις λεω εγω.... :)

 

 

 

 

4766_zpsa4674c08.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τωρα,ναι,μπορω να πω οτι αρχιζω να πιανω τα σκορ που θελω. με ενα τιποτενιο +90hz....

90 μονο? Ελα να ανεβαινεις λεω εγω.... :)

 

 

 

 

4766_zpsa4674c08.jpg

 

 

 

 

 

χαχαχααχαχαχαχαχαχαχ!!!!!!!!!!!!!!!!  αφου βλεπεις οτι το παω λαου λαου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε το θεμα του επεξεργαστη εχει ειπωθει πολλες φορες στο valley οτι δεν παιζει κανενα ρολο. Εγω εχω παρατηρησει οτι παιζει, απλα οταν σταματα η gpu να ειναι το οριο. (οπως πρεπει δηλαδη, και οπως και γινεται και σε καθε game) Με τις δικες μας που ειναι mid καρτες και με i3 μαλλον τα ιδια score θα ειχες. Χωρις να θελω να υποβαθμισω τους επεξεργαστες μας φυσικα. Ειναι απλως ενα benchmark το valley και μαλιστα gpu-oriented. Παρ ολα αυτα τα αποτελεσματα ειναι οτι πρεπει για αυτους που επιμενουν intel σε mid-low συστηματα.

Τελος, φυσικα και την ειχα ανεβασει οταν εφτασε στα χερια μου, και μαλιστα επεσα σε καλο κομματι, εκτος και αν φαινεται καλο λογω μικροτερης αναλυσης (μπορει σε 1080 να μην παει τοσο ψηλα). Καταφερα να περασω το valley με 1285Mhz πυρηνα και 1600Mhz μνημη! Εχω ακομα το screenshot αν και ειναι μονο με 1285 πυρηνα, ειχα τρεξει με μνημη stock. Θα το ανεβασω κ αυτο μολις παω σπιτι. Μην μου ζητησεις να την clockarw τετοια εποχη γιατι με τετοια ζεστη απλα αποκλιεται.

1285 core/ 1500 memory

valley oc.bmp

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τωρα,ναι,μπορω να πω οτι αρχιζω να πιανω τα σκορ που θελω. με ενα τιποτενιο +90hz....

90 μονο? Ελα να ανεβαινεις λεω εγω.... :)

 

 

 

 

 

 

ετσι,με το τσιγγελι θα το παω....βασανιστικαααααα!    +100hz

 

 

 

00003_zpscba76a81.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...