Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατα το gaming οι καρτες παιζουν σωστα μονο στο benchmark το usage φτανει μεχρι 60%... Αυτο ειναι το κουλο!Σχετικα με την αισθηση οδηγησης εγω παιζω με την τιμονιερα οποτε εχει διαφορα,βεβαια οκ δεν ειναι και κανενα simulator αλλα δεν ειναι και απο τα χειροτερα :-)Αποστολή από το GT-I9001 με τη χρήση Insomnia App

ειδες,στο ειπα πριν μου το πεις..στην κανονικη ροη του παιχνιδιου εχει καλητερο scaling.το τελειως κουλο του bench κ ομως εχει μια πολυ καλη εξηγηση..οτι αυτο το παιχνιδι εχει προταθει για amd καρτες..αρα στο bench ειδικα νουμερα μονο απο amd θα βλεπεις.

 

για την οδηγικη αισθηση γι'αυτο κ σου ειπα οτι απλα δεν μ'αρεσει..γιατι ειναι κατι το σχετικοτατο που εχει να κανει καθαρα με τα γουστα του καθε χρηστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry που δεν τα εγραψα!

8xMSAA ολα ultra 1920x1080.

Εχει και μια επιλογη που λεγεται καπως ambient occlusion αν θυμαμαι καλα. Disable ή enable, τα ιδια frames εβγαζα. Το παραπανω ειναι με enabled. :)

 

Edit** Βρηκα το ποστ μου σε προηγουμενη σελιδα. Οι καρτες ηταν στα 1100/1500.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry που δεν τα εγραψα!

8xMSAA ολα ultra 1920x1080.

Εχει και μια επιλογη που λεγεται καπως ambient occlusion αν θυμαμαι καλα. Disable ή enable, τα ιδια frames εβγαζα. Το παραπανω ειναι με enabled. :)

 

Edit** Βρηκα το ποστ μου σε προηγουμενη σελιδα. Οι καρτες ηταν στα 1100/1500.

 

Ωραίος!

 

Για να καταλάβετε πόσο unoptimized είναι το παιχνίδι..

 

Ultra Settings-8xMSAA

Max Boost 1215 - Max GPU Usage 70%

 

Grid2_Bench_Stock_8x_MSAA.png

 

 

 

Ultra Settings - 16xQCSAA

Max Boost 1215 - Max GPU Usage 82%

 

 

Grid2_Bench_Stock_16x_QCSAA.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχαχαχα! Πιο σωστα, ειναι σα να εχεις sli με 750. :P

 

750;  :lol:

 

Άτιμη κοινωνία που άλλους τους ανεβάζεις και άλλος... :P

Πάω να βάλω μπρος την G25 τώρα να αρχίσω τα ανάποδα χαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

750;  :lol:

 

Άτιμη κοινωνία που άλλους τους ανεβάζεις και άλλος... :P

Πάω να βάλω μπρος την G25 τώρα να αρχίσω τα ανάποδα χαχαχαχα

 

Ρισπεκτο! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε μου ως κατοχος τιταν χωρις να θελω να θιξω κανεναν και τιποτα οσο και να κλοκαρεις την 780 κλοκαρισμενη τιταν να περασεις δεν παιζει.οταν με το καλο την παρεισ την 780 κλοκαρε την οσο θες και κλοκαρω και εγβ την μια δικια μου και τρεχουμε οποιο bench θες και θα δεις τα αποτελεσματα.Τωρα εννοειτε οτι η τιμη αποδοση της 780 για τα χρηματα της ειναι υπερτουμπανο και εννοειτε οτι δεν δικαιολογειτε η παραπανω τιμή της τιταν για την ελαχιστη αποδοση υπερ της τιταν αλλα τιταν κλοκαρισμενη δεν περναει η 780 επισης κλοκαρισμενη

Συγνωμη ζητω στα παιδια για το off topic,αλλα θελω να ρωτησω.μιας που εχεις και την titan.

Aυτο ισχυει;

Αυτο;βλεπω και τα σχολια κατω,γι'αυτο και ρωτω.Τι παιζει;

Εαν ναι,λογικα σκεφτομαι ελπιζω,ΑΝ δεν ΔΕΝ κανω λαθος η titan δεν βγαινει σε μη reference.Σωστα;Η 780 ομως σε παρα πολλες.

Σωστα;Πως λοιπον,μια 780 που βγαζει σε πολλα σημεια τα ιδια fps,και στα υπολοιπα 1-2 fps Πισω απο την titan,θεωρεις με ψυκτρες "γομαρακια",και μια καρτα πιο φρεσκια απο την titan,δεν μπορει να ανεβασει λογω καλυτερης ψυξης καλυτερους χρονισμους,απο την titan,και να την χτυπησει,εως και να βγει μπροστα σε πολλα σημεια;Ευχομαι  το ερωτημα μου να εχει μια λογικη.Δηλαδη,αυτη τη καρτα,

http://www.evga.com/products/ProductList.aspx?type=0&family=GeForce+TITAN+Series+Family

EKTOΣ της hydro(εκει,οκ),μπορει θερμικα να συναγωνιστει μια μη reference;δεν μιλω απολυτα,αλλα υποθετω,εως και να το δουμε στην πραξη.Ξερεις απο περιεργεια το λεω. ;)

Αλλα αν κρινω σε γενικες γραμμες,η 780 παντα ειναι καλυτερη της titan,διοτι ειναι σε αποσταση αναπνοης απο την δευτερη,με σχεδον 400 ευρω λιγοτερο.Ετσι δεν ειναι;

Θελω δηλαδη ναπω,οτι μια τετοια καρτα,

http://www.evga.com/Products/Product.aspx?pn=06G-P4-2791-KR

μπορει να ανεβει περισσοτερο απο μια τετοια καρτα;

http://www.gigabyte.com.gr/products/page/vga/gv-n780oc-3gd/

 

 

Eλικρινα,απο την στιγμη που εχεις titan,θα με ενδιαφερε να δω μια συγκρουση μεταξυ αυτων των 2.Δεν ειμαι απολυτος σε αυτα που λεω,αλλα δεν ειδα κατι τετοιο που ρωταω στην πραξη.Θα ειχε ενδιαφερον.

Την δικη μου(680) την εχω δρομολογησει για πουλημα.Θα παρω τα χρηματα,θα τα κρατησω,και λεω να περιμενω για κατι που θα με ενθουσιασει.Δεν ξερω αν παρω 780 100 τοις εκατο,αλλα προς τον παρον επειδη επαιξα ολα τα games που ηθελα,μπορω να βολευτω με την amd που εχω.Εαν ομως καποιος εχει μια 780 μη reference,θα με ενδιαφερε να δω μια τετοια συγκριση.Θα με επειθε και για την αγορα μιας 780 καλυτερα.

Παλι συγνωμη για το off topic.Ισως αν καποιοι ειχαν 780,και αλλα παιδια titan,να ανοιγαμε ενα τοπικ,με μετρησεις μεταξυ αυτων των 2.Θα ειχε ενδιαφερον πιστευω.Παραθετω συνοπτικα και αυτο απο πραγματικα βιντεο benchs.

Gigabyte 780.

FPS: 74.0

Score: 3096

Min FPS: 33.7

Max FPS: 143.3

με 1200/3600.

 

titan.

FPS:64.2

SCORE:2686

MIN:32.6

MAX:118.9

ME 1202/3008

 

Iσχυουν αυτα;Εαν ναι,κατι δεν παει καλα τοτε.

Επεξ/σία από Hawk7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικα βαριεμαι να κατσω να γραψω ολοκληρο κατεβατο.παρε 780 και οταν θελησεις 8α τρεχουμε με τα ιδια ρολογια βαλε και μεγαλυτερα εσυ δεν εχω προβλημα στο καθε bench και εκει 8α καταλαβεις και 8α σου λυσω ολα τα ερωτηματα.και το λεω με καλο σκοπο αυτο που σου λεω.Το οτι ειναι υπερτιμημενη η τιταν σε σχεση με την 780 οκ συμφωνω αλλα ειναι και αδικο να συγκρηνεις ρεφερενς μοντελο με καστομια.Εγω 8α σου πω πως οτι εχω τρεξει σε bench kανενας με 780 sli δεν εχει περασει το αποτελεσμα των τιταν ακομα και με καστομια 780.Εγω βλεπω πως στην live πραξη μεταξυ τιταν και 780 τα αποτελεσματα του καθε site απεχουν πολυ απο την πραγματικοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μπορεις να ανεβασεις καποια bench απο την 680 σου;με Prt scr οχι νουμερα πληκτρολογιου..

επισης μια φωτο απο την καρτα..θα βοηθουσε κοσμο να πιστεψει αυτα που γραφεις..

 

φιλικα στο λεω,απλα με τα καμωματα του σουπαπι φανταζομαι υπαρχουν και αλλοι ομοιοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/topic/215678-benchmarking-lets-see-how-good-we-are/page-484?do=findComment&comment=52465964

 

να και ενα σκορακι απο τις τιταν μου που μεχρι στιγμης καμια 780 sli δεν το εχει περασει.Τωρα για πιο λογο πεφτει τετοιο 8αψιμο προς τους τιτανες δεν ξερω αλλα τα πραγματικα νουμερα αλλα λενε και οποιος 8ελει μπορει να ερ8ει και στον χωρο μου να τις δει live οπως και τα σκορ για να μην λεει ο καθενας το κοντο του και μακρυ του

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hawk7

φιλε μου για μενα παντος παρε 780 για το 8εμα το οικονομικο-αποδοσης.Τωρα αν εχεις το 1000ρικο πας σε τιταν η περιμενεις να βρεις τιταν μετα χειρησμενη πιστεψε με δεν 8α το μετανιωσεις και αυτο ειπαμε στην πραξη 8α το δεις.Παντος απο θεμα 8ερμοκρασιων εγω τις εχω φλασαρισμενες και σε 8ερμοκρασιες ειμαι 4-5 βαθμους πανω απο τις custom 780 ισως να λεω και πολυ τα ρευματα σου να προσεχεις και 8α την εχεις για πολυ χρονο αν και το pcb της τιταν αντεχει στα ρευματακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να ανεβασεις καποια bench απο την 680 σου;με Prt scr οχι νουμερα πληκτρολογιου..

επισης μια φωτο απο την καρτα..θα βοηθουσε κοσμο να πιστεψει αυτα που γραφεις..

 

H καρτα εχει μπει και στις αγγελιες προς πωληση!Ειναι μεσα στο κουτι της,καθως αυτη την στιγμη δεν εχω τροφοδοτικο.Περιμενω μετα απο RMA αλλο.Στο κουτι μπηκε η amd που εχω.Λες να μην ειχα την καρτα και να την πουλουσα;!Xαχαχα...θα'ταν πρωτοπορια!Δεν συμφωνεις;

 

πραγματικα βαριεμαι να κατσω να γραψω ολοκληρο κατεβατο.παρε 780 και οταν θελησεις 8α τρεχουμε με τα ιδια ρολογια βαλε και μεγαλυτερα εσυ δεν εχω προβλημα στο καθε bench και εκει 8α καταλαβεις και 8α σου λυσω ολα τα ερωτηματα.και το λεω με καλο σκοπο αυτο που σου λεω.Το οτι ειναι υπερτιμημενη η τιταν σε σχεση με την 780 οκ συμφωνω αλλα ειναι και αδικο να συγκρηνεις ρεφερενς μοντελο με καστομια.Εγω 8α σου πω πως οτι εχω τρεξει σε bench kανενας με 780 sli δεν εχει περασει το αποτελεσμα των τιταν ακομα και με καστομια 780.Εγω βλεπω πως στην live πραξη μεταξυ τιταν και 780 τα αποτελεσματα του καθε site απεχουν πολυ απο την πραγματικοτητα

 

Νομιζω ημουν πολυ ξεκαθαρος.Δεν εχω 780,και οτι ειπα,ηταν στην μορφη ερωτησεως.Για να θαψω προσωπικα την 780,την titan και οποιαδηποτε αλλη,δεν βλεπω τον λογο.Καθως ειμαι ενας απλος χρηστης.Ουτε με ειδη υπολογιστων δεν ασχολουμαι.Ετσι δεν ειναι;

Eγω σου παρεθεσα Live videos,με νουμερα.Αν βρεις καποιον με 780,θα με ενδιεφερε να δω αποτελεσματα εδω,που συμφωνω,οτι θα ηταν καλυτερα.Οχι sli,αλλα μια προς μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...