Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1770

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Λοιπον παιδες

η πρωτη αποπειρα με manual ρυθμισεις

μετα απο αρκετες μπλε οθονες αναγκαστηκα να ριξω λιγο τα ρευματα και να χαμηλωσω και τη συχνοτητα του επεξεργαστη

φυσικα οι θερμοκρασιες ειναι γυρω στους 60 βαθμους idle και 75 βαθμους full load αλλα χωρις ανεμιστιρακι στη sonic tower

εχω παρει ηδη την scythe ninja plus rev.B αλλα μεχρι να βρω καιρο για εγκατασταση παιζω με την sonic tower

Παλαιοτερο ποστ που ανεβασα ηταν ολες οι ρυ8μισεις στο auto και φυσικα πολυ πιο κρυος o D945

 

overclockqr6.th.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανταποδιδω και προτεινω υδροψυξη - νομιζω για μενα θα ειναι η επομενη αναβαθμιση

ειχα δει σε ενα αλλο τοπικ καποιες εισηγησεις σχετικα με τα εξαρτηματα που χρειαζοντε και σιγα σιγα μπαινω στο νοημα - ειναι και το καλοκαιρακι που εδω στην Κυπρο βαραει πολυ ασχημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα παει κιαλο μαλλον επιασε το εις ανωτερα. αντε και με υδροψυξη magnaman.αραγε παει κιαλο ας μου πει καποιος....:rolleyes:

 

Nαι πάει κι άλλο, αλλά για αερόψυξη τον έχεις φτάσει σε αρκετά καλό επίπεδο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι πάει κι άλλο, αλλά για αερόψυξη τον έχεις φτάσει σε αρκετά καλό επίπεδο. ;)

 

ευχαριστω απλα αναρωτιεμαι αν προσπαθησω κιαλο και ενω προσεχω θερμοκρασιες και δεν ζοριζω τις μνημες πστευεις οτι μπορει να με προδωσει η μητρικη η κατι αλλο????(p5k)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκέφτεσαι να το αφήσεις μόνιμα τόσο ψηλά, απλά πλάκωσέ το με κάνα prime95 για κάνα 12ωρο, και αν δεν σου βγάλει error και έχει και αποδεκτές θερμοκρασίες, δοκιμάζεις και παραπάνω.

 

Εμένα η γνώμη μου είναι να τον δουλεύεις στα όρια αν θες να bench-άρεις, και σε καθημερινή βάση να τον έχεις ~20% χαμηλώτερα.

 

(αυτό είναι τελείως προσωπική άποψη, δεν σημαίνει πως είναι και σωστή. Ο vatos π.χ τον 4300 τον δούλευε στα 3.6 καθημερινά.

Εγώ τον έχω φτάσει μέχρι 3.4, αλλά τον δουλεύω στα 3.0).

 

Από εκεί και πέρα, το πρώτο πράγμα που συνήθως παραδίνεται είναι το psu, ειδικά αν δεν είναι καλής ποιότητας, και αρκετά ισχυρό.

 

Η p5k γενικά είναι σταθερή mobo, και έχει αντοχές σε ρεύματα.

Απλά να έχεις το νού σου να της βάζεις τα τελευταία bios update, καθώς οι asus παρουσιάζουν συχνά bugs με τις ενδείξεις των θερμοκρασιών.

 

Τέλος, προσοχή στα ρεύματα που δίνεις στις μνήμες, είναι ύπουλες καθώς είναι μόνο part που δεν μπορείς να παρακολουθείς θερμοκρασίες με ακρίβεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

christarass δοκίμασε να δεις αν μπορείς να πιάσεις 500χ8 με αέρα αν μπορέσεις και είναι σταθερό σου έχει κάτσει διαμαντάκι :-)

 

έχουμε και λέμε :P εδώ για κάθε μέρα σε αυτές τις συχνότητες έχει βγάλει 9ώρες orthos priority 9 την κυπριακή θα δω για παραπάνω γιατί δεν προλαβαίνω άλλο σήμερα

 

43333258yn5.jpg

 

και ένα 32Μ στις ίδιες συχνότητες και ακόμα τις μνήμες τις έχω με 5άρια :P

50937226iu5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τον δουλευω εκει τον εχω στα 3 για να εχω χαμηλα τους ανεμηστηρες και να μην εχω ουτε θερμοκρασιες αλλα και για να εχω ησυχια,μεχρι 3.4 μπορω να τον δουλευω σταθερα.το τροφοδοτικο δεν το φοβαμαι corsair 620 και τις ραμ τις δουλευω μαχ 1066 με 2.1-2.2βολτ οσο δουλευουν αυτες δλδ με τους χρονισμους τους. οποτε θελω να πιστευω οτι ολα βαινουν καλως.thanks για τη βοηθεια liopyr,vatos και ελπιζω να δω 500*8 απλα φοβαμαι τη μβ εχει 1333fsb...υπαρχει προγαραμμα για θερμοκρ ram βαρεθηκα να τις κοιτω με το χερι....εχω μια απορια στη μητρικη ρυθμιζω *9 το cpu-z,to core temp, kai to προγραμμα της asus μου το δειχνουν τοσο αλλα το orthos μου δειχνει CPU: 2988MHz FSB: 333MHz [373MHz x 8.0 est.] και το everest *7 ????τελικα τι ισχυει απο ολα????επισης ποιο ειναι το πιο αξιοπιστο προγραμμα για θερμοκρασιες επεξεργαστη????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τον πολλαπλασιαστή είναι λίγο περίεργα τα πράγματα αν δεν έχεις το Eist όλα λένε οτι θέλουν :P το cpuz να κοιτάς

 

ποια μητρική έχεις ?

 

p5k eist??? το cpu z μου δειχνει οτι βαζςω στη μητικη..λες να εχω καποιο προβλημα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το eist είναι για να ρίχνει τον πολλαπλασιαστή όταν είσαι σε idle κατάσταση για αυτό μπορεί να στο κάνουν τα προγράμματα εσύ θα ξέρεις τι έχεις βάλει στο board και τι σου λέει το cpuz μόνο

 

και εγώ έχω 8,5χ500 σπίτι μου και το Pc Mark ονειρεύεται 4750Mhz :P ενώ στην πραγματικότητα είναι 4250Mhz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το eist είναι για να ρίχνει τον πολλαπλασιαστή όταν είσαι σε idle κατάσταση για αυτό μπορεί να στο κάνουν τα προγράμματα εσύ θα ξέρεις τι έχεις βάλει στο board και τι σου λέει το cpuz μόνο

 

και εγώ έχω 8,5χ500 σπίτι μου και το Pc Mark ονειρεύεται 4750Mhz :P ενώ στην πραγματικότητα είναι 4250Mhz

 

thanks vatos στη μητρικη τα εχω off και μου δειχνει *9 οποτε μια χαρα. επισης το tat μου σειχνει 1-2 βαθμους λιγοτερο απο core temp,cpuid hardware monitor.λογικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...