Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαχ, μακάρι να 'σαι τυχερός και να 'χεις πέσει σε ξεκλείδωτη ή κομμάτι άνω του μέσου όρου.

 

Βέβαια και με 1150/1450 πάλι πολύ καλά θα είσαι.

 

Εγώ πάντως που έχω ακριβώς την ίδια, προτιμώ να την έχω με Boost off, γιατί έχω παρατηρήσει διάφορα θεματάκια όταν το έχω On, συν ότι στο κλοκάρισμα δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τελευταια φορα που μετρησα ειμαι στο 43.3 και θυμαμαι οτι δεν ειναι και κατι το φοβερο για κλοκαρισμενη 7950, ειναι το λογικο για τα ρολογια μου 

 

και λινκ με το δικο μου bench 

http://i1098.photobucket.com/albums/g375/qsisvts/khnoilkn_zps76f850c4.png

 

το ξερω οτι σε αυτα τα τεστ παιρνεις βελτιωσεις αναλογες με την αυξηση των ρολογιων σου, απλα σε amd επεξεργαστες  βλεπω χαμηλα νουμερα και μου κανει εντυπωση.. 

 

βεβαια τωρα που το σκεφτομαι ξανα με το στοκ του giokou που εχει ακριβως  ιδια καρτα εχουμε φυσιολογικη διαφορα.. (δηλαδη η διαφορα 23% σε επιδοσεις καλυπτεται ανετα απο το 15% σε ρολόι πυρηνα του οποιου  η αυξηση  ειναι αναλογη των επιπλεον fps σχεδον παντα μαζι με τα επιπλεον 200mhz σε μνημες που δινουν εως 10% , δηλαδη εως 5% τα 100mhz που το εχω μετρησει σε αλλη περιπτωση ) , οποτε ακυρο το σχολιο μου

 

απλα οι 7870 περιμενα να ειναι πιο ψηλα οπως λεει και ο Phanispal απο πισω 

 

Τις επιδοσεις σε +% σε σχεση με το +% o/c δεν θα τις συγκρινα σε διαφορετικα συστηματα. Δεν ξερω, νομιζω οτι το o/c καθε καρτας ειναι μοναδικο και σε συναρτηση με το συγκεκριμενο συστημα. Γενικα παντως δεν ξερω τι, αλλα κατι παει παρα πολυ καλα με τις συγκεκριμενες. (drivers? το bus speed? γενικα τα τεχνικα της χαρακτηριστικα?). Εγω με την δικια μου, που ειναι και γαμω τα κομματια στο o/c, πρεπει να βαλω ποσοστιαια περισσοτερο o/c για οποιοδηποτε ποσοστο σε επιδοσεις. (που απο ενα σημειο και μετα ειναι λογικο, φθινει εκθετικα η αυξηση επιδοσεων κοντα στα 1150 και πανω). Κοντα στα 1100 ειναι η χρυση τομη +12% για +9% επιδοσεις. Οταν βαλουμε cooler στον 6300 θα διαπιστωσω αν και ποσο μπορουμε να τσιτωσουμε την καμπυλη! ;)

 

Ε και? 

 

Εγώ ποτέ δεν ήμουν του oc, benchmarking κτλ, τη φωτό την έβαλα ως απάντηση στους evagelou και Ashmadia, που έχουν 8350 κι ανέφεραν θέμα με επεξεργαστή! ;)

 

Ποιο θεμα εννοεις? Εγω 6300 εχω. Το valley ειδα οτι φορτωνει 2-3 πυρηνες, αρα light threaded, αρα ισως σε καρτες σαν την δικη σου να αποδιδουν λιιιιιιιγο καλυτερα οι i5/8350/6300oc. Για του λογου το αληθες εισαι ανησυχητικα κοντα με την 7870xt των zapee995 και evagelou. Για κατωτερα μοντελα δεν το συζητω, ουτε λογος. (εγω συγκεκριμενα περιμενω bench απο grid2 οχι απο valley για να εντοπισω αν με κοβει ο 6300, και το πακετο στην υποθεση ειναι οτι εχω γινει calculator απο 1920x1080 σε 1680x1050)

 

Χαχ, μακάρι να 'σαι τυχερός και να 'χεις πέσει σε ξεκλείδωτη ή κομμάτι άνω του μέσου όρου.

 

Βέβαια και με 1150/1450 πάλι πολύ καλά θα είσαι.

 

Εγώ πάντως που έχω ακριβώς την ίδια, προτιμώ να την έχω με Boost off, γιατί έχω παρατηρήσει διάφορα θεματάκια όταν το έχω On, συν ότι στο κλοκάρισμα δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά.

 

Αν παιζεις με o/c (που τετοιος εισαι, σε εχω καταλαβει εγω) ειναι πολυ καλυτερο να μεινεις με boost-off. Ωραια σταθερα ρολογια χωρις να μπαινει στην μεση υποψια voltage/clock throttling/fluctuation απο την boost τεχνολογια. O giokou απ την αλλη που δεν δηλωνει και υπερ του αθληματος ισως ειναι καλυτερα να μεινει στο stock boost-on.

 

Τελος για να σε δω τωρα giokou που μου υπερασπιζοσουν σθεναρα την 7770, θα σε γλυκανει το φρουτακι?? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο θεμα εννοεις? Εγω 6300 εχω. Το valley ειδα οτι φορτωνει 2-3 πυρηνες, αρα light threaded, αρα ισως σε καρτες σαν την δικη σου να αποδιδουν λιιιιιιιγο καλυτερα οι i5/8350/6300oc. Για του λογου το αληθες εισαι ανησυχητικα κοντα με την 7870xt των zapee995 και evagelou. Για κατωτερα μοντελα δεν το συζητω, ουτε λογος. (εγω συγκεκριμενα περιμενω bench απο grid2 οχι απο valley για να εντοπισω αν με κοβει ο 6300, και το πακετο στην υποθεση ειναι οτι εχω γινει calculator απο 1920x1080 σε 1680x1050)

 

 

Αν παιζεις με o/c (που τετοιος εισαι, σε εχω καταλαβει εγω) ειναι πολυ καλυτερο να μεινεις με boost-off. Ωραια σταθερα ρολογια χωρις να μπαινει στην μεση υποψια voltage/clock throttling/fluctuation απο την boost τεχνολογια. O giokou απ την αλλη που δεν δηλωνει και υπερ του αθληματος ισως ειναι καλυτερα να μεινει στο stock boost-on.

 

Τελος για να σε δω τωρα giokou που μου υπερασπιζοσουν σθεναρα την 7770, θα σε γλυκανει το φρουτακι?? :P

 

Από τότε που τη κούμπωσα κι έτρεξα ΦΟΥΛ το Far Cry 3 στάζουν τα μέλια λέμεεεεεεεεεεεεεε!!!  :mrgreen:

 

Χωρίς πλάκα όμως, η 7770 στα 110-120€ ήταν εξαιρετική γι' αυτά που πρόσφερε. Τιμιότατη και γι' αυτό την υπερασπιζόμουν κι ακόμα το κάνω. Όμως, τώρα ήρθε η 7790 με 130κάτι € και τη σάρωσε κυριολεκτικά με +30-35% επιδόσεις. Έτσι πάει το πράγμα! ;)

 

Όσο για το άθλημα, δε ξέρω ως που θα το φτάσω, μιας και ήδη είμαι πανευτυχής με το εργαλείο! Κάτι θα κάνω πάντως... 

 

Περί των υπόλοιπων... κολοκυθόπιτα. Δε με ελκύει το benchmarking, θέλω το oc ν' αντικατοπτρίζεται ουσιαστικά στις επιδόσεις, δηλαδή από 7-8fps κι άνω (μη σου πω από 10 και άνω). Ειδάλλως, όλα είναι για το θεαθήναι και οι διαφορές τρομακτικά μικρές έως αστείες! ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ashmadia, εχεις δικιο οτι συστημα απο συστημα διαφερει , απλα οταν δε παιζει ιδιαιτερο ρολο ο επεξεργαστης οπως στο valley , το υπολοιπο συστημα γενικα δε μας ενδιαφερει. αλλωστε κι εγω μιλαω στο περιπου..

 

giokou , οι διαφορες στη περιπτωση της 7950 τουλαχιστον που ξερω, ειναι υπαρκτες . εχουμε ιδια καρτα και η δικη μου αποδιδει με μερικα κλικ ενα 23% παραπανω απο τη δικη σου , το οποιο μεταφραζεται σε 8fps κατα μεσο ορο  παραπανω στο συγκεκριμενο bench

(και οπως προανεφερα εγω ειμαι και αρκετα  μετριοπαθης στο ποσο εχω τη καρτα μου , αλλοι ειναι και πιο ψηλα)

 

και αυτη η διαφορα συνεχιζει να υφισταται και  στα πραγματικα  παιχνιδια. αυτη τη διαφορα μπορεις να την εχεις χωρις ευρω παραπανω εχοντας γλιτωσει το επιπλεον κοστος των 7970, 670 ή 680. αυτο ειναι το ολο νοημα.. χτυπας για πλακα ή φτανεις να κοντραρεσαι με  μεγαλυτερα και ακριβοτερα (στοκ) μοντελα και βγαινεις τελικα κερδισμενος αν αποφασισεις να το τολμησεις  . η συγκεκριμενη ειδικα ανεβαζει παρα πολυ για καρτα γραφικων δεν ειναι η κλασικη περιπτωση που πασχιζεις για ενα 10%

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 



Από τότε που τη κούμπωσα κι έτρεξα ΦΟΥΛ το Far Cry 3 στάζουν τα μέλια λέμεεεεεεεεεεεεεε!!!  :mrgreen:

 

Χωρίς πλάκα όμως, η 7770 στα 110-120€ ήταν εξαιρετική γι' αυτά που πρόσφερε. Τιμιότατη και γι' αυτό την υπερασπιζόμουν κι ακόμα το κάνω. Όμως, τώρα ήρθε η 7790 με 130κάτι € και τη σάρωσε κυριολεκτικά με +30-35% επιδόσεις. Έτσι πάει το πράγμα! ;)

 

Όσο για το άθλημα, δε ξέρω ως που θα το φτάσω, μιας και ήδη είμαι πανευτυχής με το εργαλείο! Κάτι θα κάνω πάντως... 

 

Περί των υπόλοιπων... κολοκυθόπιτα. Δε με ελκύει το benchmarking, θέλω το oc ν' αντικατοπτρίζεται ουσιαστικά στις επιδόσεις, δηλαδή από 7-8fps κι άνω (μη σου πω από 10 και άνω). Ειδάλλως, όλα είναι για το θεαθήναι και οι διαφορές τρομακτικά μικρές έως αστείες! ;)

Δεν διαφωνω ειναι φθηνοτατες και κανεις δουλεια σου. Βεβαια ομολογω οτι πιο πολυ εντυπωσιαστηκα με Nvidia στην κατηγορια αυτη! Οι νεες καρτες εριξαν την 650ti σε παρομοιες τιμες με 7770! Σε κανει να θες να αγνοησεις τελειως τις νεες για χαρη τους!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν διαφωνω ειναι φθηνοτατες και κανεις δουλεια σου. Βεβαια ομολογω οτι πιο πολυ εντυπωσιαστηκα με Nvidia στην κατηγορια αυτη! Οι νεες καρτες εριξαν την 650ti σε παρομοιες τιμες με 7770! Σε κανει να θες να αγνοησεις τελειως τις νεες για χαρη τους!

 

 

Μα όλα είναι προσεκτικότατα σχεδιασμένα απ' τις εταιρίες. Καταλαβαίνω το νόημα της υπερβολής, που αναφέρεις. Όμως, πως να προτιμήσεις 7770 και 650ti, όταν οι 7790 και 650ti boost είναι σημαντικά δυνατότερες και τινάζουν τη μπάνκα στον αέρα?!  :mrgreen:

 

Για στενά budget είναι ότι πρέπει αυτή την  εποχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε πιστευω , δεν εχω λογο για το αντιθετο, απλα μου φαινεται απιστευτο

(επισης δε καταλαβα , τι να συνεχισεις; κουβεντα κανουμε.)

 

ειναι ομως περα για περα παραλογο να ανεβαζεις 300mhz τη καρτα σου και 250 τις μνημες σου και να εχεις κερδος ουτε 9% 

 

αυτο δεν εχει ξανασυμβει σε κανενα.. 

 

το 48.9 σου με 1200/1500 ειναι απολυτα λογικο νουμερο, το πρωτο ομως οχι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...