Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι απαραίτητα ο 3570Κ.

 

Και με έναν κλοκαρισμένο 2500Κ τα ίδια αποτελέσματα θα είχε. Και με ακόμα πιο παλιούς.

 

Αλλά για κάποιον που θα αγόραζε τώρα, ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απαραίτητα ο 3570Κ.

 

Και με έναν κλοκαρισμένο 2500Κ τα ίδια αποτελέσματα θα είχε. Και με ακόμα πιο παλιούς.

 

Αλλά για κάποιον που θα αγόραζε τώρα, ναι.

Στατιστικά από ότι έχουμε δει μέχρι τώρα ο 2500k κλοκαρισμένος έχει κάτι ψηλά παραπάνω από τον 3570κ. Απλά δεν κυκλοφορεί πιά όπως επισήμανες. ( δεν βλέπω να αλλάζουμε CPU για κάμποσο καιρό , τι καλά :) )

 

Εγω αυτο βλεπω παντως :). Αξιζει τα 15 ευρω παραπανω και φυσικα τα 50-65 watt κατω.

Αυτά πρέπει να τα δουν τα fanboys να τελειώνει πια όλη αυτή η διαμάχη

 

Ολο αυτό το καιρό όποτε έλεγα την γνώμη μου η βοηθούσα να φτιάξουν pc οι επιλογές μου για CPU ήταν:

 

Gaming: φτηνό fx 6300 ,ακριβό 3570k

Πολυνηματικες εφαρμογές : φτηνό fx 8320 , ακριβό 3770k

Ο κατάλληλος CPU για την συγκεκριμένη εργασία.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά πρέπει να τα δουν τα fanboys να τελειώνει πια όλη αυτή η διαμάχη

 

 

σ'αυτο συμφωνω κ γω.

 

παω παντα εκει που με παει το συμφερον μου κ οχι εκει που θελει η καθε εταιρια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στατιστικά από ότι έχουμε δει μέχρι τώρα ο 2500k κλοκαρισμένος έχει κάτι ψηλά παραπάνω από τον 3570κ. Απλά δεν κυκλοφορεί πιά όπως επισήμανες. ( δεν βλέπω να αλλάζουμε CPU για κάμποσοι καιρό :) )

 

 

Αυτά πρέπει να τα δουν τα fanboys να τελειώνει πια όλη αυτή η διαμάχη

Ενα bench μοναχα δεν κρινει τα παντα! Ωραιες επιδοσεις αλλα σε low-threaded app/game! Μην το βγαζεις απ την εξισωση και μην ριχνεις λαδι στη φωτια γιατι θα εχουμε παλι τερατα!! :P

 

Edit: Ειδα την συμπληρωση σου και καλυφθηκα εγω, συμφωνουμε απολυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αντιλαμβάνομαι αυτά που λέτε, αλλά το post μου είχε να κάνει με την "τρομακτική" διαφορά μόλις άλλαξα τις ρυθμίσεις στο CCC, κάτι που δεν θα έπρεπε (θεωρητικά) να ισχύει.

 

Από Πέμπτη, αν βρω χρόνο και κουράγιο, θα βάλω όλες τις ρυθμίσεις στο CCC στο ελάχιστο, να δω αν θα έχει κι άλλη διαφορά.

 

Σε εσάς, δεν υπάρχει διαφορά? Το έχετε δοκιμάσει?

Οπτικα δεν μπορεσα να το καταλαβω. Ισως με εξασκηση να φαινεται. Το σιγουρο ειναι αυτο που διαπιστωσες, οτι το supersampling ειναι ΠΟΛΥ πιο βαρυ και μαλλον δεν αξιζει τον κοπο. (οποτε και θεωρητικα αν ψαξω θα βρω οτι ειναι οντως πιο βαρυ)

Διαφορα 100 ποντων περιπου διαπιστωσα με τα εξης: 

AA= defaults (Multisampling, filter standard, morpho-filter off)

AF x2 (override app settings, filtering quality performance, surface format opti off)

Tesselation: Override, max level: off

Απ την αλλη ολοι πρεπει να εχουν ομοια settings για να μπορει να γινει συγκριση αποτελεσματων. Με ολα τα παραπανω δεν εχει νοημα. Ειναι σαν να εισαι σε αλλο preset. Αυτο που σου μειωσε δραματικα τις επιδοσεις ηταν το supersampling.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θάνο ~2500k έβγαζα εγώ με τις 2 στα 970 οπότε είσαι ok

 

 

Πέτρο αν κλείνεις το Tesselation από το CCC λογικό δεν είναι να βγάζεις παραπάνω score;

 

Είναι κάτι για το οποίο είχαμε λόγο για ακόμα μια κόντρα AMD vs Nvidia σχετικά με τα score που ανέβαζαν τα παιδιά,το οποίο κάνει μπαμ βέβαια έτσι..η διαφορά είναι τεράστια!

 

 

μανο,γι'αυτο κ γω τα τραβαω βιντεο τα σκορ μου..

 

Θα με λωλάνετε?

 

Πού το έκλεισα το tess στο CCC?

 

Και στο 1ο link που δίνω και στη φωτό, AMD Optimized είναι η ρύθμιση.

 

Αν κάπου κάνω λάθος και το απενεργοποιώ με κάποι έμμεσο τρόπο, να μου πείτε.

 

Btw...στα benches που δεν υπάρχει διαφορά? Εκεί tess δεν παίζει?

 

Επιπλέον, δοκίμασε κάποιος με AMD κάρτα να περάσει στο CCC τις ρυθμίσεις που δείχνω στο link και μετά από επενεκκίνηση να τρέξει Heaven/Valley, έτσι για το γμτ και το πείραμα?

 

Οπτικα δεν μπορεσα να το καταλαβω. Ισως με εξασκηση να φαινεται. Το σιγουρο ειναι αυτο που διαπιστωσες, οτι το supersampling ειναι ΠΟΛΥ πιο βαρυ και μαλλον δεν αξιζει τον κοπο. (οποτε και θεωρητικα αν ψαξω θα βρω οτι ειναι οντως πιο βαρυ)

Διαφορα 100 ποντων περιπου διαπιστωσα με τα εξης: 

AA= defaults (Multisampling, filter standard, morpho-filter off)

AF x2 (override app settings, filtering quality performance, surface format opti off)

Tesselation: Override, max level: off

Απ την αλλη ολοι πρεπει να εχουν ομοια settings για να μπορει να γινει συγκριση αποτελεσματων. Με ολα τα παραπανω δεν εχει νοημα. Ειναι σαν να εισαι σε αλλο preset. Αυτο που σου μειωσε δραματικα τις επιδοσεις ηταν το supersampling.

Μα για το Supersampling, το γνώριζα πως είναι αδηφάγο.

 

Η ερώτησή μου, παραμένει η ίδια:

 

Με ποιές ρυθμίσεις είστε στο CCC και αντίστοιχα στο NVCpanel, ώστε να δούμε αν τόσο καιρό τα αποτελέσματα που βγάζουμε έχουν το οποιοδήποτε νόημα σύγκρισης ή άθελά μας "κλέβουμε"!

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με λωλάνετε?

 

Πού το έκλεισα το tess στο CCC?

 

Και στο 1ο link που δίνω και στη φωτό, AMD Optimized είναι η ρύθμιση.

 

Αν κάπου κάνω λάθος και το απενεργοποιώ με κάποι έμμεσο τρόπο, να μου πείτε.

 

Btw...στα benches που δεν υπάρχει διαφορά? Εκεί tess δεν παίζει?

 

Πέτρο εννοώ πως παλαιότερα αλλάζαμε κάποιες ρυθμίσεις στο CCC και για παράδειγμα έπαιζε η κάρτα DX10 αλλά στο Heaven η ρύθμιση παρέμενε DX11 μόνο που σε πραγματικό DX11 bench είχες score 1400 ας πούμε και με τις ρυθμίσεις από το CCC έβγαζες 2300 γιατί το έτρεχε σε DX10...

 

Δεν θυμάμαι τι ακριβώς αλλά θα το κοιτάξω και θα σου πω. Ίσως έχει σχέση με κάποια από τις ρυθμίσεις που πείραξες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ριξω μερικα νουμερακια για καλη αρχη και εγω !!!

 

amd 8320@5128

Kappaalphataualphagammarhoalphaphi3AE0mk

 

UNIGINE VALEY

8320@4400
5970@950/1250
 
normal preset
Kappaalphataualphagammarhoalphaphi3AE0no
 
extreme preset
Kappaalphataualphagammarhoalphaphi3AE0ex
 
CATZILLA
Fx  8320 3.500  @ 4.800
Amd 5970 @ 952/1262
 
Kappaalphataualphagammarhoalphaphi3AE0xd
 
13576.jpg
 
 
METRO Last Night
νουμερα μετα το τελευταιο patch το 1.3 και με το νεο cap 13.5  !!
 
amd 8320@ 4500
amd 5970@940/1250
 
ολα στο τερμα !!! 
Kappaalphataualphagammarhoalphaphi3AE0dh
 
 
Tomb Raider 2012

Ultimate preset >>>Tress FX ΟΝ 1920X1080

 
5970 @956/1253
 
TombRaider_2013_03_16_13_22_28_067.jpg
 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερες!

 

ξεκινησε κ ο βιασμος του metro last light με εργοστασιακα ρολογια 612 gpu & 856 vram.

 

 

 

ρυθμισεις bench: 1080p--quality very high--texture filtering af x16--motion blur normal--tesselation normal.

 

 

 

average fps: 88.98

 

 

 

  η συνεχεια στο βιντεο!

 

 

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=Z3cRVZ9wFfs

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ριξω μερικα νουμερακια για καλη αρχη και εγω !!!

 

amd 8320@5128

Kappaalphataualphagammarhoalphaphi3AE0mk

 

UNIGINE VALEY

8320@4400

5970@950/1250

 

normal preset

Kappaalphataualphagammarhoalphaphi3AE0no

 

extreme preset

Kappaalphataualphagammarhoalphaphi3AE0ex

 

CATZILLA

 

Fx  8320 3.500  @ 4.800

Amd 5970 @ 952/1262

 

Kappaalphataualphagammarhoalphaphi3AE0xd

 

13576.jpg

 

 

METRO Last Night

 

νουμερα μετα το τελευταιο patch το 1.3 και με το νεο cap 13.5  !!

 

amd 8320@ 4500

amd 5970@940/1250

 

ολα στο τερμα !!! 

Kappaalphataualphagammarhoalphaphi3AE0dh

 

 

Tomb Raider 2012

Ultimate preset >>>Tress FX ΟΝ 1920X1080

 

 

5970 @956/1253

 

TombRaider_2013_03_16_13_22_28_067.jpg

 

Πολυ ωραια νουμερα! καποιες αποριες. Εχεις βγαλει ενα φοβερο νουμερο στο Valley οπου εγω με 7950 φουλ Oc βγαζω 47fps. Στα αλλα απιχνιδια ομως εχω την εντυπωση οτι βγαζω πιο πολυ κατα ισως 4-5fps που παλι ειναι μικρη διαφορα.. Η 5970 δεν ειναι ουσιαστικα 2x5870?? Αλλα λογικα λογο των 40nm ισως να οφειλεται αυτο...Και παλι ομως εχεις βγαλει πολυ καλα νουμερα για 2 σειρες πισω καρτας γραφικων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπα να τεσταρω κ το remember me σημερα κ να το κρατησω αν μου αρεσει.

 

ωραιο παιχνιδι τελικα,καλοδουλεμενο με ομορφα γραφικα κ το σημαντικοτερο για μενα..με φοβερο optimize για x3-x4 sli's!

 

κ σε συνδιασμο με το εξισου παρα πολυ καλο sli profile που εχει απο τους driver της nvidia,εχω scaling που ξεκινα απο το 80% κ φτανει εως κ 99%..κατι που αντιστοιχει σε 110-140 fps..αυτα ειναι....

 

 

ενα μικρο test video..

 

 

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέτρο εννοώ πως παλαιότερα αλλάζαμε κάποιες ρυθμίσεις στο CCC και για παράδειγμα έπαιζε η κάρτα DX10 αλλά στο Heaven η ρύθμιση παρέμενε DX11 μόνο που σε πραγματικό DX11 bench είχες score 1400 ας πούμε και με τις ρυθμίσεις από το CCC έβγαζες 2300 γιατί το έτρεχε σε DX10...

 

Δεν θυμάμαι τι ακριβώς αλλά θα το κοιτάξω και θα σου πω. Ίσως έχει σχέση με κάποια από τις ρυθμίσεις που πείραξες :)

 

Ναι φίλε μου, αλλά όλα αυτά τί σχέση έχουν με αυτά που εγώ ρώτησα/έθεσα?

 

Τις ρυθμίσεις στο CCC τις βάζω εγώ τόσο ψηλά μετά από κάθε εγκατάσταση νέων οδηγών.

 

Από όσο καταλαβαίνω, οι περισσότεροι (αν όχι όλοι), αφήνετε τις default (αρκετά χαμηλότερες/λιγότερο απαιτητικές σε σχέση με τις "δικές μου").

 

Στα πλαίσια του "μετρήματος" λοιπόν, ζητώ αν είναι εύκολο να παραθέτουμε τις εκάστοτε ρυθμίσεις, κι αν είναι εύκολο να συμφωνήσουμε σε κάποιες κοινά αποδεκτές (όπως έγινε με Heaven4/Valley@1080p@Extreme, ή και με όλα τα παιγνίδια/benches που χρησιμοποιούμε σε "κοινές" ρυθμίσεις), ώστε τα αποτελέσματα που σηκώνουμε να έχουν κάποια αντικειμενικότητα.

 

Υποερώτημα, το οποίο προκύπτει, είναι αν αυτές οι ρυθμίσεις έχουν κάποιο αντίκτυπο στην ποιότητα εικόνας (θα παραθέσω σε 1η ευκαιρία sc από Heaven/Valley σε όσο το δυνατόν πιο όμοιες σκηνές, μπας και διαπιστώσουμε τί παίζει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...