Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάνω κάτω στα ίδια είμαστε. Βέβαια τώρα τελευταία για 24/7 από 1150/1500 το έχω ρίξει σε 1100/1450 μόνο και μόνο για ψυχολογικούς λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα αυτα τα κλοκια επειδη ηθελα να την φτασω στα ορια της καθως και να τεσταρω την ψυξη της, η διαφορα με τα 1200/1615 ειναι ελαχιστη και δεν αξιζει σε καμια περιπτωση τον κοπο!

Σε normal συνθηκες τις εχω 1000/1300 στα 1.094V, ειναι full αποδοτικες πιστευω για το ρευμα που καινε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι εσύ απ' ότι φαίνεται έπεσες σε ξεκλείδωτη, εγώ έχω κλειδωμένη και δε μπορώ να κάνω και πολλά για την κατανάλωση (και να ήθελα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες κλειδωμενη να φανταστω πως μιλας για τα ρευματα;

Ποια υλοποιηση εχεις;

 

H δικια μου παντως ειναι αυτη (reference μοντελο) με 2x6pin και αλλαγμενη ψυκτρα:

 

http://www.sapphiretech.com/presentation/product/?cid=1&gid=3&sgid=1157&pid=1439&psn=&lid=1&leg=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα μου ντε, απλά χρησιμοποιούν ό,τι PCB βρουν μπροστά τους.

 

Έχω κάνει μια μικρή αναζήτηση για BIOSes, αλλά δεν έχω βρει κάτι ξεκάθαρο ακόμα, και σίγουρα δεν υπάρχει κάτι επίσημο.

 

Πάντως πολύς κόσμος έχει θέματα με τις Vapor-X.

 

Η δική μου απ' ότι φαίνεται, έχει 1.125V VDDC στο BIOS με Boost off, ενώ στο BIOS με Boost on (έχει δύο BIOS) έχει 1.25V. Μια απ' τα ίδια κλοκάρει και με τα δύο, ενώ θα έλεγε κάποιος ότι με τα 1.25V θα πήγαινε παραπάνω. Αλλά ποιος ξέρει αν είναι πραγματική αυτή η τάση και αν όντως εφαρμόζεται τόση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχε οντως, ακομα πιο περιεργο αυτο που περιγραφεις με τα ρευματα.

Μηπως οταν βρισκεται στο πρωτο bios ανεβαζει αυτοματα ρευμα για να αντεξει τα ο/ced ρολογια;

Mεχρι ποσο ανεβαινει με 1.25V;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εναλλαγή μεταξύ BIOS γίνεται manually από μένα, πατώντας το σχετικό κουμπί πάνω στην κάρτα.

 

Ακριβώς τα ίδια σου λέω και με τα δύο BIOS, 1160/1460, αν και σήμερα είχα 2-3 crashes στο Metro: Last Light σε αυτά τα ρολόγια. Τις δύο φορές βέβαια έγινε μετά από Alt+Tab, όταν ξαναμπήκα στο game, οπότε πιο πολύ για θέμα οδηγών μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα κι εγώ 2 απλά benchmarks, το Heaven και το Valley. Δεν είμαι άνθρωπος που κυνηγάει τις επιδόσεις, ωστόσο ήθελα να συγκρίνω τα νούμερα με τον NOPSTRIM, καθώς έχουμε σχεδόν το ίδιο setup.

 

post-202862-0-87551700-1370230376_thumb.png

 

post-202862-0-95442900-1370230386_thumb.png

 

Η μόνη μας διαφορά είναι ότι εγώ έχω αφήσει τον i7 920 σε stock, ενώ ο NOPSTRIM τον έχει ανεβάσει στα 4,2.

 

Βγάζοντας σχεδόν ίδια αποτελέσματα, είναι αυτός ένας ασφαλής τρόπος για να πω ότι ο 920 σε stock δεν κρατάει πίσω την 660Ti;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν παιζει ιδιαιτερο ρολο ο επεξεργαστης σε αυτα τα τεστ , ισως και καθολου 

 

και γενικα καμια καρτα δε κραταει πισω ο επεξεργαστης σου. στο μονο που ενδεχομενως θα σε κρατουσε πισω ειναι σε ενα παιχνιδι που απαιτει επεξεργαστικη ισχυ , παρολα αυτα δε θα εμποδιζε σε καμια περιπτωση τη καρτα να δουλεψει στο 100%

 

αν θες να δοκιμασετε κατι που εμπλεκει και τον επεξεργαστη βαλτε κανα crysis 3 ή ισως και το benchmark του metro last light 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν παιζει ιδιαιτερο ρολο ο επεξεργαστης σε αυτα τα τεστ , ισως και καθολου 

 

και γενικα καμια καρτα δε κραταει πισω ο επεξεργαστης σου. στο μονο που ενδεχομενως θα σε κρατουσε πισω ειναι σε ενα παιχνιδι που απαιτει επεξεργαστικη ισχυ , παρολα αυτα δε θα εμποδιζε σε καμια περιπτωση τη καρτα να δουλεψει στο 100%

 

αν θες να δοκιμασετε κατι που εμπλεκει και τον επεξεργαστη βαλτε κανα crysis 3 ή ισως και το benchmark του metro last light 

 

 

εγω διαφωνω σ'αυτο,ειδικα στο συγκεκριμενο τεστ..με ενα εντελως ατρανταχτο παραδειγμα..με τον 8120 που ημουν πριν,ακομα κ στο 4.8 που καταφερα να τον κρατησω για λιγα λεπτα,το σκορ μου ηταν 3012..κ με τον 2600κ τωρα η διαφορα ειναι 1100+ points πανω....χαοδης διαφορα..

 

επισης κ στο vantage ειδα μεγαλη διαφορα παρ'ολο που εκει δεν το περιμενα..με τον 8120 τερμα,οι καρτες εβγαζαν 40.000 κ με τον 2600κ   55.000..

 

(μακαρι ολα τα τεστ-παιχνιδια να ηταν τοσο ανεξαρτητα απο τον επεξεργαστη οπως στο tomb raider που οτι cpu εχεις το scaling ειναι παντα 99%!)   :devil:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...