Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ποστάρω και εγώ μερικά αποτελέσματα περισσότερο και ως σημείο αναφοράς για όποιον θέλει να κάνει συγκρίσεις με το σύστημα του...

 

Το σύστημα μου είναι:

 

VGA: 7970 @1100/1500 MHz

CPU: i7 860 @3.3GHz (22x150 Turbo enabled)

Memory: 8GB @1800 MHz

 

:shifty: Να σημειώσω ότι στην κάρτα γραφικών δεν έχω κάνει καθόλου overclocking, normal είναι μια vtx3d με ρολόγια 1050/1425 αλλά της έχω φλασάρει μόνιμα ένα bios που βρήκα στο techpowerup από κάρτα club-3d στα 1100/1500 και από ότι φαίνεται δουλέυει ρολόι!! :-D

 

 

 

Capture_004.jpg

 

 

Capture_005.jpg

 

 

Capture_006.jpg

 

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι μα ότι κι αν κάνω, όποιους οδηγούς κι αν περάσω, με την 7950@1150/1450 στα Unigine είμαι στο πάτωμα.

 

Με το ζόρι 17fps.

 

Είμαι κάτω από ότι ήμουν με 5770CF.

 

Στο 3dMark κοντεύω τα 8k (γραφικά, μόνο), στα παιγνίδια ανετότατα, σε Heaven/Valley, εκεί να σούρνεται.

 

Τώρα είμαι με 13.4+CAP1 και μια από τα ίδια.

 

Πλζ, μη μου πείτε για Utiman Uninstaller, 2 φορές την πάτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ποστάρω και εγώ μερικά αποτελέσματα περισσότερο και ως σημείο αναφοράς για όποιον θέλει να κάνει συγκρίσεις με το σύστημα του...

 

Το σύστημα μου είναι:

 

VGA: 7970 @1100/1500 MHz

CPU: i7 860 @3.3GHz (22x150 Turbo enabled)

Memory: 8GB @1800 MHz

 

:shifty: Να σημειώσω ότι στην κάρτα γραφικών δεν έχω κάνει καθόλου overclocking, normal είναι μια vtx3d με ρολόγια 1050/1425 αλλά της έχω φλασάρει μόνιμα ένα bios που βρήκα στο techpowerup από κάρτα club-3d στα 1100/1500 και από ότι φαίνεται δουλέυει ρολόι!! :-D

 

 

 

Capture_004.jpg

 

 

Capture_005.jpg

 

 

Capture_006.jpg

Ωραιος!! Ρε σι ,αν μπορεις,ανεβασε κανα benchmark απο Crysis2,Tomb raider,Hitman,Dirt,Metro οποιο θελεις με οποιες ρυθμισεις θελεις,μιας και εχω τσεκαρει σε αυτα τα παιχνιδια το bench δεν επιρεαζεται απο τον cpu :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος!! Ρε σι ,αν μπορεις,ανεβασε κανα benchmark απο Crysis2,Tomb raider,Hitman,Dirt,Metro οποιο θελεις με οποιες ρυθμισεις θελεις,μιας και εχω τσεκαρει σε αυτα τα παιχνιδια το bench δεν επιρεαζεται απο τον cpu :)

 

 

στο tomb raider σιγουρα δεν επηρεαζουν ουτε λιγο , ο επεξεργαστης δεν κανει τιποτα σε αυτο το παιχνιδι 

 

οκ παίδες μόλις κατέβασα και μπεντσαρα το tomb raider για πάρτι σας.... :-)

 

(Αν θέλετε να το ξανατρέξω με διαφορετικές ρυθμίσεις μου λέτε)

 

 

 

Capture_009.jpg

 

Capture_010.jpg

 

Capture_011.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι μεγαλος! Αλλα νομιζω δεν πρεπει να εβαλες το τελευταιο patch το οποιο δινει αρκετο gain στα fps,πχ με τις ρυθμισεις σου εβγαλα 59fps με 7950 :P Ευχαριστουμε παντως για τον κοπο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι μεγαλος! Αλλα νομιζω δεν πρεπει να εβαλες το τελευταιο patch το οποιο δινει αρκετο gain στα fps,πχ με τις ρυθμισεις σου εβγαλα 59fps με 7950 :P Ευχαριστουμε παντως για τον κοπο :)

 

 

οκ εισάκουσα την παρατήρηση σου, κατέβασα το τελευταίο patch που βρήκα και το ξαναέτρεξα (ίδιες ρυθμίσεις) .

 

τι cpu έχεις ?  η 7950 stock ?

 

 

 

Capture_012.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απεγκατέστησες valley/heaven και τα ξανάβαλες? Αν όχι καντο γιατί τρώνε φρίκες ώρες-ώρες.

Τα είχα κάνει, τα ξαναέκανα, αλλά τζίφος.

 

 

 

Βρήκα στο net πως εμφανίζεται και σε αρκετές άλλες περιπτώσεις. Κάποιοι υποστηρίζουν πως μπορεί να φταίει ο υπερχρονισμός της μνήμης σε ένα συγκεκριμένο εύρος, κάποιοι πρότειναν να αλλάξω τις ρυθμίσεις του tess από AMD Optimized σε app. settings στο CCC, κάποιοι για 2-3 συνεχόμενα περάσματα ώστε να "ξεκλειδώσει", κάποιοι άμεση επανεκκίνηση και bench.

 

Τπτ δεν λειτούργησε, μένω με το "παράπονο".

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτρεξα το Heaven 4.0 με 4cores/8threads και μετά με 1core/2threads και η διαφορά ήταν 3 μονάδες . Τα έτρεξα μόνο μια φορά στο κάθε ένα . Το πιθανότερο να μην είναι multicore το heaven .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

οκ εισάκουσα την παρατήρηση σου, κατέβασα το τελευταίο patch που βρήκα και το ξαναέτρεξα (ίδιες ρυθμίσεις) .

 

τι cpu έχεις ?  η 7950 stock ?

 

 

 

Capture_012.jpg

 

Βρηκα ποιο ηταν το θεμα μας. Εγω ειχα βαλει και τους τελευταιους drivers που εχουν βγει ,13.5 beta 2,οι οποιοι δινουν εως 6% παραπανω fps απο οσο εβγαζες. Thats why λοιπον εγω εβγαλα 58fps :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...